Reklama

Siły zbrojne

Polskie Siły Powietrzne ewakuowały Polaków z Ukrainy

 • Fot.: commons.wikimedia.org

Cztery samoloty transportowe Casa C-295M z 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego przewiozły kolejną grupę Polaków z Mariupola i Donbasu do kraju. Maszyny ze 149 rodakami na pokładzie wyleciały z Zaporoża na wschodniej Ukrainie, po czym wylądowały w 22. Bazie Lotniczej koło Malborka. Na jej terenie utworzono tymczasowe przejście graniczne. Z kolejną grupą repatriantów spotkała się premier Beata Szydło. 

Cztery samoloty transportowe Casa C-295M z 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego z Krakowa przewiozły kolejną grupę Polaków z Mariupola i Donbasu do kraju. Tym razem drogą lotniczą ewakuowano 149 osób. Dodatkowo 39 repatriantów dostanie się do Polski na własną rękę, korzystając z transportu lądowego. Samoloty C-295M Polskich Sił Powietrznych wystartowały z międzynarodowego portu lotniczego w Zaporożu na wschodniej Ukrainie i wylądowały w 22. Bazie Lotniczej koło Malborka, na której terenie utworzono tymczasowe przejście graniczne. Poprzednia grupa repatriantów trafiła do Polski także przez Malbork w styczniu br.

Z Polakami, którzy przylecieli do kraju z terenów zajętych lub zagrożonych przez prorosyjskich separatystów, spotkała się premier Beata Szydło. Premier powiedziała przy tej okazji, że Polska jest dla nich domem, a rząd zrobi wszystko, by poczuli się jak u siebie. Zapowiedziała przy tym sprowadzenie do naszego kraju kolejnych grup Polaków z Ukrainy. W przywitaniu wziął także udział minister obrony narodowej Antonii Macierewicz i Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Mirosław Różański. 

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. m

  Wreszcie - powinniśmy dbać o naszych rodaków ze wschodu i sprowadzać ich do Ojczyzny tj. robią to Niemcy czy Izrael, zamiast godzić się na eksperymenty społeczne wydumane przez lewackich przywódców UE. Nawiasem mówiąc takie akcje przywracają wiarę w państwo i siły zbrojne.

 2. sko

  mam bardzo złą opinię o sprawności organizacyjnej naszego wojska ale wszystkie informacje i relacje dziennikarzy czy samych przesiedlanych mówią o znakomitej organizacji. Bez opóźnień, oczekiwań i niepewności czy przypadkowości, których się spodziewałem i które miały miejsce za poporzednim razem. Duże zaskoczenie więc wielkie brawa - może nasza armia umie coś więcej niż robić "bacznosc-spocznij"

 3. g77

  Można? Można. Trzeba tylko chcieć. Ale tam dla słusznie minionej władzy geszeftu nie było, to i zainteresowanie problemem słabe...

  1. przemko

   Taką operację przygotowuje się miesiącami, a Pani Szydło poza wizytą na lotnisku nie miała w nią innego wkładu.

 4. rober cik

  149 rodakow to nawet nie polowa airbusa... a naszej armi potrzeba bylo 4 samolotow i 1.5 roku... i my brzeczymy szabelka...

  1. Marek

   Przykro mi, ale nie 1,5 roku, tylko chęci. Zmienił się gabinet rządzący, to zmieniło się podejście do rzeczy. Jak się zmieniło, to prawie natychmiast tych ludzi przywieziono. I słusznie. Winniśmy lojalność naszym rodakom, bo to nasza krew. Lekce sobie ważący los Polaków na wschodzie (i nie tylko tam) poprzednicy, natomiast chcieli ze szkodą dla Polski przyjmować tutaj zupełnie obcych nam ludzi, w stosunku do których nie mamy żadnych zobowiązań, bo otrzymali takie polecenie z Berlina. Mam nadzieję, że to nie będzie pojedyncza tego typu akcja, ponieważ Ojczyzna dzieciom i wnukom tych Polaków, którzy po 17 września 1939r. mieli pecha, powinna pomagać.

  2. ZSMW

   Casa C-295M to pomyłka nasze postprlowskie wojoki wybrały to żeby zastąpić równie dziadowskiego Ana26 zamiast myśleć o A400m czy nawet C-17!

 5. Franz

  Mam nadzieje ze jest to dopiero poczatek energicznej ewakuacji polakow z ukrainy. Tym ktorzy obawiaja sie infiltracji rosjan trzeba przypomniec ze niemcy przyjeli "jak leci" w latach 90 tych prawie dwa miliony tzw. niemcow. Nie mieli zadnych klopotow czy obaw o trudnosci jezykowe czy "spiochow". Od tych spraw sa odpowiednie sluzby. Roznica miedzy potomkami polakow wywiezionych w bydlecych wagonach do rosji a tymi tzw "niemcami znad wolgi" jest taka ze polacy ktorzy przezyli ta mordercza eksterminacje, nigdy nie stracili obywatelstwa polskiego i nie opuscili swojego kraju dobrowolnie. Nastepnym krokiem tego rzadu powinno byc wydanie polskich paszportow wszystkim potomkom wywiezionych polakow. Napewno tylko niewielki procent z nich przyjedzie do polski ale sam fakt odzyskania obywatelstwa ( a nie jakiejs idiotycznej karty obwarowanej jakimis egzaminami ktorych przeciez emeryci nie byli w stanie zdac!) byloby pozna ale wielka satysfakcja i symboliczna nagroda za przezyte cierpienia bycia polakiem w rosji.

 6. Afgan

  Poprzednia ekipa rządząca pani Kopacz miała problem ze sprowadzeniem tych ludzi do Polski w liczbie 150, jednak bardzo ochoczo chciała przyjąć 12000 uchodźców z krajów muzułmańskich. Widać kto tak na prawdę dba o swoich. Brawa dla nowej władzy, a rodaków witamy w ojczyźnie :)

  1. ....

   daj od razu 120 000 tych uchodźców a co tam - to w końcu internet

 7. ccc

  Z tych "Polaków" tylko co czwarty potrafi coś powiedzieć po polsku ale za to co drugi to oficer GRU !

  1. GH

   Wyluzuj facet, widziałeś kto przyjechał?.Jedna czwarta to dzieci,widziałeś tam samotnych byczków w wieku poborowym?,to wszystko co przyjechało to ludzie z kartą Polaka już dawno państwo powinno umożliwić im powrót do kraju.

  2. j

   Jakieś dowody?

  3. Heniek

   Hehe, zwłaszcza te małe dzieci , to super oficerzy GRU z niebezpieczną bronią - misiami w rączkach. Ehhh co za "przypadki" mieszkają w naszym kraju... Zgadzam się z kolegą wyżej, na to nasze podatki mogą iść. Jak mamy pomagać to przede wszystkim swoim, a rodzin z dziećmi tam niemało jak widać na fotkach.

 8. Steve

  Dawno powinni już zostać ewakuowani. To nasz polski obowiązek.

 9. eybh

  I na to chcę żeby szły moje podatki. 100% poparcia

 10. MadMax

  Super, Brawo WP, brawo Rząd.

 11. kaita

  To to rozumiem. Tak być powinno.

 12. Tom

  No i dobrze.

Reklama