Reklama

Siły zbrojne

Polscy medycy na ćwiczeniach sojuszniczych w Niemczech

Fot. por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej Kulesza
Fot. por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej Kulesza

Ratownicy medyczni towarzyszą praktycznie wszystkim konfliktom zbrojnym. Dlatego nie mogło ich zabraknąć na ćwiczeniu Allied Spirit VIII.

Głównym zadaniem medyków na ćwiczeniach i szkoleniach poligonowych jest zabezpieczenie ćwiczących pododdziałów. Nie tylko uczestniczą w nich podczas podgrywanych incydentów, ale również realnie reagują na wszelkie wypadki oraz stany pogorszenia zdrowia wśród żołnierzy. Dodatkowo podczas tego typu ćwiczeń międzynarodowych mają niebywałą okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych znajomości z ratownikami medycznymi innych narodowości.

Jak poinformował por. Błażej Łukaszewski, w taki sam sposób wygląda działanie medyków na międzynarodowym ćwiczeniu pk. Allied Spirit VIII. Najważniejszym ich zadaniem jest zabezpieczenie medyczne stanowiska dowodzenia oraz ćwiczących pododdziałów.

Standardowo Zespół Ewakuacji Medycznej dysponuje 4 ratownikami medycznymi oraz pojazdem WEM (Wóz Ewakuacji Medycznej – przyp. red.), który jest w pełnej gotowości do transportu rannych do szpitala poziomu II. „Najczęstszymi przypadkami spotykanymi podczas ćwiczeń są podgrywane incydenty ran postrzałowych kończyn i brzucha. Po otrzymaniu informacji o zdarzeniu natychmiast udajemy się do rejonu zbiórki rannych i realizujemy zabezpieczenie medyczne” – zaznaczył dowódca KTO Rosomak WEM st. kpr. Tomasz Kowalewski.

Dzięki skrupulatnemu szkoleniu oraz licznym kursom specjalistycznym medycy 12 Brygady Zmechanizowanej są profesjonalistami, którzy w krytycznych sytuacjach zachowują zimną krew i udzielają fachowej pomocy, zarówno tym „rannym” podczas incydentów na ćwiczeniach, jak również w prawdziwym życiu.  Z powodzeniem potwierdzają to również podczas obecnego ćwiczenia na terenie ośrodka szkoleniowego w Hohenfels w Niemczech.

W ćwiczeniu Allied Spirit VIII bierze udział 4100 żołnierzy, wśród nich jest 2420 Amerykanów i 1680 uczestników z krajów sojuszniczych: Albania, Czech, Danii, Kanady, Litwy, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Ćwiczenie odbywa się na terenie treningowym dowództwa amerykańskiej 7 Armii w Hohenfels w Bawarii w daniach od 15 stycznia do 5 lutego 2018 roku. W Allied Spirit VIII główną rolę pełnią jednostki 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

.

Reklama

Komentarze (3)

 1. rozczochrany

  A od kiedy to Niemcy są naszymi sojusznikami. Nawet nie mamy z nimi zawartego traktatu pokojowego ani nie wypłacili nam odszkodowań jako jedynemu krajowi. Formalnie więc zgodnie z prawem międzynarodowym między Polska a Niemcami nie ma do dziś nawet pokoju.

 2. rozczochrany

  Sojuszniczych? Dobre sobie XD Mój ojciec jak był w wojsku przeciwlotnikiem to opowiadał jak jeździł na podobne \"sojusznicze\" ćwiczenia do ZSRR do Kazachstanu na poligon.

 3. Imi

  Jakich ćwiczeniach??? Sojuszniczych??? :))

  1. wetp

   jak takie cwiczenia w rosji to sie bedzie z tytal jakich \"sojuszniczych\"

Reklama