Reklama

Siły zbrojne

Intensywne szkolenia na Bielikach z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego

Fot. st. szer. Zbyszek Moszczański
Fot. st. szer. Zbyszek Moszczański

Jak podało Dowództwo Generalne RSZ, załogi samolotów M-346 Bielik z 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie intensywnie szkolą się w lotach grupowych oraz prowadzeniu walk powietrznych w konfiguracji jeden na jeden i dwa na jeden.

Piloci Bielików ćwiczą również przechwycenia celów powietrznych oraz atakowanie obiektów naziemnych. To jeden z elementów programu szkolenia taktycznego, którego celem jest przygotowanie personelu latającego do wykonywania zadań w warunkach bojowych.

Loty w ugrupowaniu mają na celu opanowanie umiejętności pilotowania zarówno samolotów prowadzonych „wingmen” jak i dowodzenia formacją. Załogi 38. Eskadry Lotniczej M-346 doskonalą współpracę poprzez wykonywanie taktycznych ćwiczeń na różnych wysokościach. Szkolenie w warunkach długotrwałych i dużych przeciążeń, dynamicznych przyspieszeń oraz zmieniającej się sytuacji taktycznej wymaga od pilotów perfekcyjnej precyzji i kunsztu.

"Obecnie piloci instruktorzy „szlifują” swoje umiejętności tak aby być gotowymi do przyjęcia kolejnej grupy podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej i rozpocząć intensywne szkolenie w powietrzu" – zaznacza Dowódca Grupy Działań Lotniczych 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego ppłk pil. Marek Kejna, cytowany w oficjalnym komunikacie Dowództwa Generalnego.

Umowa na ich zakup ośmiu Bielików stacjonujących w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, została podpisana w lutym 2014 r. Poza maszynami szkolnymi, produkowanymi przez koncern Leonardo, Polska kupiła cały system szkolenia zaawansowanego, pakiet logistyczny oraz najnowszej klasy symulatory. Oprócz samolotów, w jego skład weszły: kompleksowe symulatory lotu FMS i FTD, symulator katapultowania EPT, komputerowy system wspomagania szkolenia i pakiet szkoleniowy oparty na symulatorach SBT, jak również wyposażenie naziemnej obsługi samolotów, części zamienne, materiały eksploatacyjne, wsparcie techniczne, system informatyczny wsparcia i dokumentacja techniczna.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

W  marcu 2018 roku Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o skorzystaniu z Prawa Opcji zawartego w umowie na dostawę Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego (AJT) i zamówieniu kolejnych czterech samolotów, z możliwością poszerzenia tego pakietu o jeszcze dodatkowe cztery maszyny. Ta ostatnią możliwość wykorzystano w  grudniu 2018 roku co sprawiło, że 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego do końca października 2022 roku będzie posiadać na swoim wyposażeniu 16 samolotów M-346 Bielik. Teraz ma ich 12. Co warte podkreślenia dostawa ostatniej czwórki i jej odbiory techniczne zostały zrealizowane praktycznie bez opóźnienia. Umowa przewidywała bowiem dostawy do końca października br. W tym czasie do Dęblina przyleciały dwa samoloty. Kolejne dwa przyleciały w listopadzie.

 DGRSZ

Komentarze