Reklama

Siły zbrojne

Indyjskie samoloty już w Japonii na pierwszych ćwiczeniach

Autor. Japan Air Self-Defense Force/Twitter

Indyjskie samoloty Su-30MKI doleciały do Japonii by wziąć udział w pierwszych wspólnych ćwiczeniach powietrznych. Ćwiczenia zaplanowano na 12-26 stycznia – przekazały Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony.

Reklama

Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony poinformowały na Twitterze, że we wtorek 10 stycznia cztery Indyjskie Su-30MKI przybyły do japońskiej bazy lotniczej Hyakuri. Razem z samolotami bojowymi przyleciały dwa C-17 Globemaster III Indyjskich Sił Powietrznych oraz tankowiec Ił-78. Ambasador Indii w Japonii osobiście powitał pilotów indyjskich. Samoloty będą razem z Japońskimi Powietrznymi Siłami Samoobrony brać udział w długo odkładanych ćwiczeniach Veer Guardian zaplanowanych na 12-26 stycznia. Wspólne ćwiczenie zostanie przeprowadzone w bazie lotniczej Hyakuri w Japonii.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak podano w komunikacie C-17 przetransportowały personel i sprzęt na potrzeby ćwiczeń, natomiast Ił-78 zapewnił Su-30MKI wsparcie w postaci tankowania. W drodze do Japonii samoloty zatrzymały się w Tajlandii i na Filipinach. Zgodnie z komunikatem wydanym przez japońskie siły, Su-30MKI pochodzą z Dywizjonu 220 Indyjskich Sił Powietrznych stacjonującego w Halwara w północnym stanie Pendżab.

Autor. Japan Air Self-Defense Force

Japońską stronę będą reprezentować samoloty Mitsubishi F-2 z 7. Skrzydła Lotniczego oraz ciężkie myśliwce F-15J Eagle z Air Tactics Development Wing.

Autor. Japan Air Self-Defense Force/Twitter

Pierwotnie ćwiczenia Veer Guardian miały się odbyć w 2022 roku ale pandemia COVID-19 utrudniła ich przeprowadzanie. Co ciekawe po raz pierwszy grupą indyjską będzie dowodziła kobieta. Decyzja o przeprowadzaniu ćwiczeń została podana w oświadczeniem wydanym po dialogu 2+2 z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony obu krajów. Podczas tych rozmów przedstawiciele Indii potwierdzili, że poprą plan Tokio dotyczący nabycia pocisków przeciwokrętowych w ramach współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między krajami.

Oba kraje brały już udział w ćwiczeniach na lądzie i morzu. Japonia i Indie przeprowadziły wspólne ćwiczenia Dharma Guardian-2022 pomiędzy dwiema armiami w Foreign Training Node, Belgaum, w południowych Indiach. We wrześniu obie marynarki wojenne były zaangażowane w szóstą edycję swoich corocznych ćwiczeń morskich, JIMEX 22 w Zatoce Bengalskiej. A w listopadzie oba kraje wspólnie brały udział się w wielostronnych ćwiczeniach Malabar, w których uczestniczyły również Australia, oraz Stany Zjednoczone.

Czytaj też

Oba kraje obawiają się coraz bardziej zagrożenia chińskiego. Japonia, która od czasów II wojny światowej w dużej mierze pozostała pacyfistyczna, obecnie coraz bardziej skupia się na zwiększeniu swojego bezpieczeństwa. Pod koniec grudnia Tokio ujawniło swoją strategię bezpieczeństwa, która obejmuje drastyczne rozszerzenie zdolności obronnych i rozwój nowych zdolności "kontrataku". Planowane jest przeznaczenie na te cele około 320 mld USD.

Czytaj też

Japonia i Chiny są pogrążone w sporze terytorialnym o niezamieszkałe wyspy na Morzu Wschodniochińskim, którymi administruje Japonia. Wyspy te znane są jako Wyspy Senkaku w Japonii i Wyspy Diaoyu w Chinach. Pekin często wysyła w pobliże tych wysp samoloty wojskowe lub okręty, działania te bardzo niepokoją Japonię. Tokio obawia się także, że Chiny mogą się zdecydować na interwencję na Tajwanie co sprawi, że Japonia może być wciągnięta w konflikt z tego też powodu Japonia rozmieści jednostkę obrony przeciwlotniczej z rakietami ziemia-powietrze na leżącej niedaleko Tajwanu wyspie Yonaguni, najbardziej wysuniętej na zachód spośród zamieszkanych wysp japońskich.

Czytaj też

Z kolei Indie stoją w obliczu trwającego już ponad 30 miesięcy napięcia z Chinami we wschodnim Ladakh i niepokojów wzdłuż Linii Faktycznej Kontroli. Na początku grudnia doszło do kolejnego starcia między indyjskimi a chińskimi żołnierzami w okręgu Tawang w indyjskim stanie Arunachal Pradesh. obie strony odnotowały po kilku rannych. Z tego też powodu Indie zorganizowały ćwiczenia lotnicze 15 i 16 grudnia przy granicy z Chinami.

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. rick007

  Wypraszam używanie takich sformułowań jak wyżej cytuję: "Japonia i Chiny są pogrążone w sporze terytorialnym o niezamieszkałe wyspy na Morzu Wschodniochińskim, którymi administruje Japonia" Japonia NIE JEST "pogrążona" ani nawet zaangażowana czy też "wciągnięta" w żaden spór terytorialny a tym bardziej z agresywnym totalitarnym kitajem(z rosją również nie) - JEST TO WYŁĄCZNIE TERRORYSTYCZNE UROJENIE KITAJU (zresztą w typowo hitlerowskim stylu i formie-jak przed zagarnięciem Czechosłowacji w 1938r czy żądaniem eksterytorialnego korytarza przez terytorium Polski w 1939r.) i oczywiście JEDNOSTRONONNE!!! (a nie dwustronne!) terrorysta nie jest żadną stroną w NICZYM

  1. rick007

   Przypominam również(ta uwaga nie dotyczy autora czy treści powyższego artu a dotyczy wszystkich czyniących z uporem i nieświadomością ten błąd i powtarzająych go we wszelkich materiałach) JAPOŃSKIE CZTERY wyspy tj. Iturup, Kunaszyr, Szykotan i grupy wysp Habomai ZOSTAŁY ZAJĘTE przez wojska sowieckie BEZPRAWNIE PO DRUGIEJ WOJNIE ŚWIATOWEJ (od 3 do 5 września tj. PO podpisaniu kapitulacji 2 września 1945r. w zatoce tokijskiej na pokładzie amerykańskiego okrętu liniowego "Missouri" RÓWNIEŻ PRZEZ uprawomocnionych przestawicieli strony sowieckiej) - przypominam że po podpisaniu kapitulacji(jest to ujęte zazwyczaj w owym akcie a w tym konkretnym zostało ujęte) USTAJĄ Z MOCY PRAWA WSZELKIE DZIAŁANIA WOJENNE(i wchodzą w życie porozumienia tam zawarte) - I DOTYCZY TO OBU(LUB WIĘCEJ) STRON!!!

  2. rick007

   Zostało tu złamane nie tylko same WARUNKI ujęte w akcie kapitulacji ALE poprzez nieusprawiedliwiony niczym AKT AGRESJI właściwie wywołano(bez wypowiedzenia) nową wojnę(dok0nując tego aktu agresji) Prawnie,technicznie i faktycznie jest to akt grabieżczy i bezprawne zagarnięcie cudzego terytorium w w wyniku agresywnej napastniczego działania wojennego czyli wojny. NIE MA tu więc mowy o jakimnkolwiek "sporze" terytorialnym - jest to wyłącznie poparte prawem międzynarodowym ŻĄDANIE zwrotu bezprawnie zagarniętego terytorium

  3. DDR

   Korytarz był polskim pomysłem z lat 20tych gwoli ścisłości

 2. CzarnyRycerz

  Z jednej strony często w wypowiedziach nawet zwykłych Hindusów widać jak mocno są prorosyjscy, z drugiej przeraża ich imperializm chiński. Coraz dziwniejsze koalicje państw będą powstawać. Szczególnie, że po wojnie z Ukrainą Rosja okazała swoją słabość i wyleciała z grona pierwszoligowych graczy.

Reklama