Reklama

Siły zbrojne

Japonia i Indie przeprowadzą wspólne ćwiczenia lotnicze

Autor. Japan Air Self-Defense Force/Facebook

Japońskie i indyjskie siły powietrzne przeprowadzą w styczniu pierwsze wspólne ćwiczenia wzmacniając więzi w obliczu narastającego napięcia z Chinami – poinformowało japońskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Resorty obrony obu krajów poinformowały, że od 16 do 26 stycznia przeprowadzą wspólne ćwiczenia sił powietrznych "Veer Guardian". Ćwiczenia odbędą się na terenie Japonii w bazie lotniczej Hyakuri w prefekturze Ibaraki oraz w bazie lotniczej Iruma w Sayama. Będą to pierwsze ćwiczenia lotnicze tych krajów, wcześniej oba państwa brały udział w ćwiczeniach sił lądowych i morskich.

W listopadzie 2019 roku ministrowie spraw zagranicznych i obrony obu krajów odbyli w New Delhi pierwsze rozmowy o bezpieczeństwie w formule "dwa plus dwa", podczas których po raz pierwszy uzgodniono propozycję wspólnych ćwiczeń walki powietrznej. Zostały one jednak przełożone z powodu wybuchu epidemii koronawirusa na początek 2020 roku. Później ustalono, że w lipcu 2021 roku w bazie lotniczej Hyakuri odbędzie się program szkoleniowy z wykorzystaniem japońskich samolotów F-2. Jednak i ten plany odwołano ze względu na falę wariantu Delta COVID-19.

Reklama

Czytaj też

W lutym tego roku obie armie spotkały się na "Ex Dharma Guardian-2022" w Belgaum, w stanie Karnataka w Indiach. We wrześniu bieżącego roku obydwie marynarki spotkały się na ćwiczeniach Japan India Maritime 2022 (JIMEX 22). Dwustronne ćwiczenia armii między stronami zostały rozpoczęte w 2018 roku, podczas gdy indyjska marynarka wojenna prowadzi Japan India Maritime Exercise (JIMEX), każdego roku od 2012 roku.

Czytaj też

Czytaj też

Japońscy urzędnicy mówią, że ćwiczenia mają na celu promowanie wzajemnego zrozumienia i wzmocnienie współpracy obronnej między obiema stronami. Japonia i Indie, wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Australią, zwiększają współpracę w zakresie bezpieczeństwa i innych dziedzin w ramach Quad (Quadrilateral Security Dialogue) czyli wielostronnej inicjatywy, w ramach której te cztery państwa zobowiązały się do utrzymania wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku, przeciwdziałając rosnącym wpływom militarnym i politycznym Chin na spornym Morzu Południowochińskim. We wrześniu tego roku Indie i Japonia przeprowadziły dwupłaszczyznowy dialog ministrów obrony i spraw zagranicznych, podczas którego podkreślono lił kluczową rolęjaką u wolny i otwarty Indo-Pacyfik, ma dla dla wszystkich krajów. Oba państwa postanowiły również wzmocnić współpracę morską i wojskowy pakt logistyczny, rozszerzając jednocześnie zakres dwustronnej współpracy obronno-przemysłowej w celu opracowania najnowocześniejszych systemów broni. W minionym tygodniu Financial Express Online poinformował, że Japonia jest gotowa do pogłębienia dwustronnej i wielostronnej wymiany w sektorze obronnym, która obejmie nie tylko wymianę informacji między służbami, ale także wwspółpracę w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego i cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

W czasie ćwiczeń Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony rozmieszczą cztery samoloty F-2 i cztery F-15, podczas gdy Indie wykorzystają cztery myśliwce Su-30MKI, wspierane przez dwa strategiczne samoloty transportowe C-17 Globemaster-III, jeden Ił -78 oraz około 150 wojskowych . Su-30MKI to specyficzna dla Indii wersja rosyjskiego Su-30, wysoko zmodernizowanej pochodnej Su-27. Su-30MKI są produkowane przez Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Dlatego też wykorzystanie e przez Indie pochodnych Su-27 może być okazją dla pilotów japońskich do treningu przeciwko chińskim samolotom, które są do nich dość podobne. Wiele myśliwców eksploatowanych przez Siły Powietrzne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i Marynarkę Wojenną Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, takich jak Shenyang J-11, J-15 i J-16, to również chińskie pochodne Su-27.

Czytaj też

Japonia, która od czasów II wojny światowej w dużej mierze pozostała pacyfistyczna, obecnie coraz bardziej skupia się na zwiększeniu swojego bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu ujawniła swoją strategię bezpieczeństwa, która obejmuje drastyczne rozszerzenie zdolności obronnych i rozwój nowych zdolności "kontrataku". Planowane jest przezmaczenie na te cele około 320 mld USD. Japonia i Chiny są pogrążone w sporze terytorialnym o niezamieszkałe wyspy na Morzu Wschodniochińskim, którymi administruje Japonia. Wyspy te znane są jako Wyspy Senkaku w Japonii i Wyspy Diaoyu w Chinach. Pekin często wysyła w pobliże tych wysp samoloty wojskowe lub okręty, działania te bardzo niepokoją Japonię. Tokio obawia się także, że Chiny mogą się zdecydować na interwencję na Tajwanie co sprawi, że Japonia może być wciągnięta w konflikt z tego też powodu Japonia rozmieści jednostkę obrony przeciwlotniczej z rakietami ziemia-powietrze na leżącej niedaleko Tajwanu wyspie Yonaguni, najbardziej wysuniętej na zachód spośród zamieszkanych wysp japońskich.

Czytaj też

Czytaj też

Z kolei Indie stoją w obliczu trwającego już ponad 30 miesięcy napięcia z Chinami we wschodnim Ladakh i niepokojów wzdłuż Linii Faktycznej Kontroli. Na początku grudnia doszło do kolejnego starcia między indyjskimi a chińskimi żołnierzami w okręgu Tawang w indyjskim stanie Arunachal Pradesh. obie strony bodnotowały po kilku rannych. Z tego też powodu Indie zorganizowały ćwiczenia lotnicze 15 i 16 grudnia przy granicy z Chinami.

Czytaj też

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. Rainman184

    Japonia ma o tyle dobrze że jest wyspą , więc zaatakowana może zostać tylko najpierw droga powietrzna a potem morska przez desant , czy w XX wieku udał się jaki kolwiek podbój kraju wyspiarskiego przez desant ?, Japonia tak podbiła Korea i Chiny ale to bez porównania bo Japonia była krajem militarnym a Korea i Chiny mieli motyki , a i alianci Niemców a to też bez porównania bo Niemcy były wycieńczone z Rosją i wyczerpane gospodarczo , jeszcze jakiś przykład z historii XX wieku ?

  2. Rainman184

    Japonia ma o tyle dobrze że jest wyspą , więc zaatakowana może zostać tylko najpierw droga powietrzna a potem morska przez desant , czy w XX wieku udał się jaki kolwiek podbój kraju wyspiarskiego przez desant ?, Japonia tak podbiła Korea i Chiny ale to bez porównania bo Japonia była krajem militarnym a Korea i Chiny mieli motyki , a i alianci Niemców a to też bez porównania bo Niemcy były wycieńczone z Rosją i wyczerpane gospodarczo , jeszcze jakiś przykład z historii XX wieku ?

  3. AchAch

    Japonia pozna SU 30 - to im sie przyda by znac w razie wojny z Chinami.

Reklama