Reklama

Geopolityka

Chiński lotniskowiec pod czujnym okiem Japonii

Autor. Joint Staff/mod.go.jp

Japonia poinformowała, że od dwóch tygodni obserwowała za pomocą swoich myśliwców oraz okrętów chiński lotniskowiec Liaoning i pięć okrętów wojennych, które prowadziły manewry na Pacyfiku – pisze Japan Times.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Japońskie ministerstwo obrony w komunikacie prasowym w poniedziałek 2 stycznia przekazało, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni obserwowało za pomocą swoich samolotów oraz okrętów wojennych chiński lotniskowiec Liaoning i pięć okrętów wojennych.

Autor. Joint Staff/mod.go.jp

Japonia zaczęła obserwować chińską grupę okrętów po tym jak przepłynęły między główną wyspą Okinawa a wyspą Miyakojima na zachodni Pacyfik z Morza Wschodniochińskiego 16 grudnia. Gdy chińskie okręty wracały w niedziele (1 stycznia) to chiński lotniskowe przeprowadził ponad 300 startów i lądowań samolotów na swoim pokładzie i śmigłowców. Japonia w komunikacie uspokoiła, że nie zaobserwowano wtargnięcia żadnego chińskiego okrętu na japońskie wody terytorialne czy w przestrzeń powietrzną. Dodatkowo podano także, że 1 stycznia wykryto loty chińskiego dużego bezzałogowca z napędem odrzutowym WZ-7 w pobliżu wyspy Miyakojima i ponownie w poniedziałek (2 stycznia), co jest pierwszym przypadkiem zauważenia drona w tym rejonie.

Reklama

Czytaj też

Nie są to pierwsze ćwiczenia chińskiej marynarki, Chiny przeprowadzały podobne ćwiczenia w maju. Jak się przypuszcza zorganizowanie chińskich ćwiczeń nie było przypadkowe tylko, kiedy Japonia ogłosiła, że podwoi wydatki na obronę w ciągu najbliższych pięciu lat, starając się odstraszyć Chiny od ciągłych prowokacji, ćwiczeń oraz roszczeń terytorialnych w regionie.

Przed światami Chiny przeprowadziły serię ćwiczeń wojskowych w pobliżu południowej japońskiej wyspy Okinawa na Oceanie Spokojnym. Lotniskowiec Liaoning chińskiej marynarki wojennej, a także dwa niszczyciele i fregata przepłynęły około 560 kilometrów na wschód od wyspy Kitadaito, położonej u wschodniego wybrzeża Okinawy, 21 grudnia, według japońskiego sztabu. Okręty przepłynęły również około 120 kilometrów na wschód od Okinotorishima, położonego dalej na południowy wschód, 22 grudnia. W czasie działań chińskiego lotniskowca zaobserwowano starty samolotów i śmigłowców. W związku z tym Japonia wysłała dwa okręty w celu zebrania informacji oraz przeprowadzenia ostrzeżenia i obserwacji, jak podało ministerstwo Japonii.

Czytaj też

Warto wspomnień o czym informował Japan News 26 grudnia na podstawie komunikatu 11 regionalnego dowództwa japońskiej straży przybrzeżnej, że przez ponad 72 godziny okręty Chińskiej Straży Przybrzeżnej (China Coast Guard) przebywały na wodach terytorialnych Japonii, co było najdłuższym nieprzerwanym wtargnięciem od 2012 roku. Okręty znajdowały się wokół Wysp Senkaku, które zostały znacjonalizowane w 2012 roku jako część Ishigaki w prefekturze Okinawa.

Regionalny sztab straży przybrzeżnej powiedział, że die jednostki China Coast Guard weszły na japońskie wody terytorialne około godziny 9:34, 22 grudnia aby pozornie śledzić japońską jednostkę w pobliżu wyspy Taisho na Senkaku. Następnie na wody terytorialne wpłynęły dwa inne okręty Chińskiej Straży Przybrzeżnej i te cztery okręty razem popłynęły na wody terytorialne Japonii. W listopadzie duży okręt Chińskiej Straży Przybrzeżnej wyposażony w działo 76 mm, wpłynął na wody terytorialne Japonii w pobliżu wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim

Reklama

Komentarze

    Reklama