Siły zbrojne

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe 12 Dywizji

Fot. por. Bartłomiej Kulesza 12SDZ
Fot. por. Bartłomiej Kulesza 12SDZ

W oparciu o infrastrukturę 7 Brygady Obrony Wybrzeża sztab, dowództwo oraz grupy operacyjne podległych jednostek 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej doskonalą swoje umiejętności podczas ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo.

Żeby utrzymać wysoki poziom zgrania podległych sztabów oraz całej obsady stanowisk dowodzenia, okresowo prowadzone są treningi sztabowe. Zadaniem osób funkcyjnych podczas tego typu zajęć jest rozwiązanie określonego problemu taktycznego oraz wypracowanie danych do decyzji dowódcy.

[GALERIA_20065]

[email protected]” to kolejne ćwiczenie realizowane z wykorzystaniem systemu komputerowego JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation). Głównym celem ćwiczenia nie jest tym razem sprawdzenie wyszkolenia bojowego żołnierzy, lecz sprawdzenie umiejętności planowania sztabów, dzięki czemu można ocenić, czy wydawane podczas działania rozkazy można zrealizować w warunkach bojowych. Podczas ćwiczenia wirtualne pododdziały dowodzone przez realnych dowódców poruszają się na mapach cyfrowych, co sprawia, że działania ćwiczących sztabów są maksymalnie zbliżone do rzeczywistych. Oprócz głównej ćwiczącej 7. Brygady Obrony Wybrzeża w szkoleniu biorą udział grupy operacyjne jednostek bezpośrednio podległych 12. Dywizji Zmechanizowanej, natomiast funkcyjni sztabu 12 „Dwunastki” występują w roli kierownictwa ćwiczenia.

image
Reklama

Komentarze (7)

 1. realizm

  lepszy Wargaming

 2. Ok bajdur.

  Dobrze wiecie, że ta dywizja też potrzebuje zakupów. Zwłaszcza Rosomaków z ppk , zestawów Narew i Loary 2 wraz z BSL i nowoczesnymi pociskami 122mm.

 3. SAS

  W skrócie BWP + RPG7+Osy. Wsparcie zapewnią MI-24 bez rakiet i SU-22 szybujące nad drzewami. Znowu sukces? Ciekawe w którym miejscu ta bitwa?

  1. jkkk

   to była bitwa pod Moskwą... MI 24 z rakietami czy bez to jeden pieron, takim rakietami możesz strzelać w bażanty...

 4. Juras

  Kierunk Grodno … :))

 5. men

  Ciekawe czy ćwiczą na tym co w realu mają, 12 DZ: czyli 2 BZ - skadrowana z1bcz na T72/2x bz na BWP1, 17BZmot na Rosomakach bez ppk ( 4 szt w batalionie-pl ppan w kwsp), 8BOW na 3xbz na BWP1, zaiste potęga, oby jak ostatnio nie okopywali się na plaży bo to już masochizm

 6. Tomek

  Do decydentów z MON Należy wydzielić z 12 dywizji 7 BOW bo ta brygada nie będzie mogła być przezucona na inny kierunek działania a w jej miejsce powołać nową brygadę pancerną np.Przy poligonie w Drawsko Pomorskie w ten sposób 12 dywizja będzie też posiadała 2 bataliony czołgów. 4 dywizje + 6,7i25 brygada w zupełności wystarczy jak na nasz kraj tylko jeden warunek ukompletować na 105-110% ( w razie urlopu, chorobowe itp.)

 7. Bareja

  "Ale tutaj jest jezioro! -Jezioro damy tutaj a ten niech sobie stoi w zieleni!".