Rosyjsko-tureckie patrole w północnej Syrii wznowione

13 marca 2020, 12:07
Syria-Turkey-Russia-Idlib-rebellion-FSB-Spetsnaz-war-Recep-Tayyip-Erdogan
Fot. syria.mil.ru
Reklama

Jak poinformowało Rosyjskie Centrum Pojednania Stron Konfliktu w Syrii, rozpoczęły się wspólne rosyjsko-tureckie patrole w prowincji Aleppo w północno-zachodniej części tego kraju. Współpraca w tym zakresie została wznowiona również w prowincji Al-Hasaka.

Działania te prowadzone są w ramach porozumienia zawartego 5 marca br. w Moskwie. Jego efektem było zawarcie porozumienia i dopisanie dodatkowego protokołu do porozumienia z Soczi z sierpnia 2018 roku. Pierwszym jego punktem było zaprzestanie wszelkich działań bojowych w regionie na obecnej linii frontu do północy w nocy z 5 na 6 marca br.

Regularna wspólna rosyjsko-turecka misja patrolowa była prowadzona wzdłuż tras Jarih-al-Fawkani-Shakhli-al-Fawkani-Zor Mgar-Mishko-Koula-Mutuluja-Siftek-Salib-Jarih-al-Fawkani w prowincji Aleppo

szef Rosyjskiego Centrum Pojednania Stron Konfliktu w Syrii Oleg Żurawlew

Oprócz wspólnych lądowych patroli wykonywanych przez wydzielone pododdziały rosyjskiej żandarmerii lotnicze misje patrolowe wykonała także rosyjska grupa lotnicza. W tym celu wykorzystano będące pod kontrolą syryjskich wojsk rządowych lotniska w Qamiszli znajdujące się na terenie kurdyjskiej Rożawy. Rosyjska żandarmeria miała także eskortować turecki konwój wojskowy do tureckiego posterunku obserwacyjnego, który znajduje się w tzw. strefie deeskalacji. Jak podkreśla rosyjski ośrodek, od momentu ogłoszenia zawieszenia broni nie odnotowano większych przypadków jego złamania w tzw. strefie deeskalacji w prowincji Idlib.

W ciągu dnia nie odnotowano żadnych ataków ze strony nielegalnych grup zbrojnych kontrolowanych przez Turcję

szef Rosyjskiego Centrum Pojednania Stron Konfliktu w Syrii Oleg Żurawlew

Zanotowano jednak 11 mniejszych przypadków łamania zawieszenia broni ze strony dżihadystycznych bojowników z protureckich bojówek rebelianckich takich jak Islamska Partia Turkiestanu czy Hayat Tahrir Al-Szam, które zostały odnotowane w prowincji Latakia i Aleppo.

Na mocy zawartego porozumienia w prowincji Idlib wzdłuż strategicznej autostrady M4 łączącej Latakię i Aleppo ma powstać "korytarz bezpieczeństwa" o głębokości po 6 km na północ i południe. Kontrolują go Rosjanie i Turcy, którzy mają wystawiać wspólne patrole sprawujące kontrolę nad ruchem po tej trasie oraz przestrzeganiem zawieszenia broni.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
BUBA
sobota, 14 marca 2020, 10:35

A za Tureckie patrole placi EU ???

fifi
sobota, 14 marca 2020, 17:56

Z małej. Nawet jak tureckie.

spoko
piątek, 13 marca 2020, 23:55

Widze ze Turcja znowu na tym forum jezt OK;)))

Orthodox
piątek, 13 marca 2020, 16:26

Putin z Erdoganem to prawdziwi faceci. Poprztykali się, dali sobie po razie i wszystko w normie.

bender
sobota, 14 marca 2020, 22:02

Ludzie zginęli. Jak dla mnie to ci "prawdziwi faceci" za bardzo szafują ludzkim życiem.

Milutki
piątek, 13 marca 2020, 15:28

Ciekawe że szef prześmiewczego centrum pojednania uwaza że Turcja zajmuje się kontrolowaniem nielegalnych grup zbrojnych. Dla niego legalne jest zarzucanie bomb na miasta i używanie gazu na cywili, a pojednanie to pewnie nastąpi gdy większość narodu opuści swój kraj aby despota którego wspierał mógł się utrzymać u władzy.

Komentator
niedziela, 15 marca 2020, 07:04

Czy zamienienie Mosulu w kupę gruzów i używanie w Faludży amunicji z fosforem było zgodne z prawem międzynarodowym? Zbombardowanie porodówki i chińskiej ambasady w Belgradzie również?

Milutki
niedziela, 15 marca 2020, 12:02

Nigdzie nie twierdzę że bombardowania NATO są cudowne. Jest jednak zasadnicza różnica w używaniu siły aby obalić despotę a używaniu siły aby przeprowadzać cząstkę etniczną jak robi to Asad. Dalej można się zastanawiać czy obalanie despotów jest dobre czy złe, kiedy można to robić itd.

lol
poniedziałek, 16 marca 2020, 07:45

Yyy, czystkę etniczną? Jaką czystkę etniczną? Przecież Asad walczy z buntownikami (w jego mniemaniu) i radykalnymi islamistami, a w armii rządowej większość żołnierzy to sunnici. Jaką mniejszość etniczną eksterminuje? Coś ci się pomieszało kolego. No chyba że wierzysz w fake newsy, że rządowi to tylko alawici (których ta wojna mocno przetrzebiła) i szyici...

Milutki
poniedziałek, 16 marca 2020, 10:30

Obecnie poza granicami Syrii i na terenach poza kontrolą Asada mieszka ponad połowa Syryjczyków, są to miliony. Ci co zostali to pokazali w prowincji Dara, gdy wystąpili przeciw Asadowi gdy ten walczył w Idlibie, pokazali jaki jest ich stosunek do Asada. Większość Syryjczyków to buntownicy przeciw Asadowi, ci co zostali pod jego kontrolą to zgniły kompromis zaakceptowali despotę aby nie tułać się po świecie, to zaczyn na przyszłe powstanie

Fakty
piątek, 13 marca 2020, 17:42

Tak jest to zgodnie z tak zwanym prawem międzynarodowym. Ty uważasz za legalne te grupy zbrojne? Nie maja operacja w żadnym prawie. Nie maja tez żadnej legitymacji uzyskanej w jakichkolwiek wyborach. Są to zwykli bandyci. Uważasz że jakby Asad odpuścił i pozwolił im nazwijmy to przejąć władze to by się mordowanie skończyło czy dopiero zaczęło jak w Libii? Emocje i światopogląd nie zmieniają faktów. I tak zrzucanie bomb na miasta jest legalne nie mniej niz zrzucanie ich przez NATO. Ja pamietam te zalosne propagandowe filmiki NATO. Uwiezysz ze wedlug nich przez 9 miesiecy bombardowan dzien w dzien nie zginal zaden cywil... nawet jeden! A zaczeli od proby zamorowania Gadafiego ze ten sie skutecznie ukrywal to bombardowali precyzyjnie miejsca gdzie mogl byc i mordowali czlonkow jego rodziny. Podczas tych atakow zamowrowali niemowlaki jakiegos czlonka jego rodziny zaliczone do nie cywili. A te piekne filmiki na rutersie jak to ludzie z dziecmi sie ciesza i klaszcza ze nato bombarduje ich miasta i w koncy przyjdzie wolnosc. No i przyszla. Wszystko co w mediach podawano było kłamstwem od samej bengazii i wszystkich danych. Wszystko okazało się kłamstwem. Nikt juz tego nie pamieta. Ja wtedy jeszcze wierzylem ze nie jestesmy zli że moje podatki nie ida na mordowanie ludzi niszczenie panst, a pomaganie im. Dzis juz wiem ze nie ma czegos takiego jak dobro sa tylko interesy, a tysiac ofiar w ta czy tamta nie robi roznicy jesli tylko to nie popsuje intersow. NIe widze roznicy pomiedzy dzialaniami Rosji czy USA, UE.

Milutki
sobota, 14 marca 2020, 13:20

Legalność władzy Asada od opozycyjnych grup zbrojnych różni to że pierwszemu udało się zdobyć władzę siłą (właściwie jego ojcu) a opozycyjnym grupom nie. Opozycja nie jest mobolitem gdyby obalili Asada nawet pokojowo np w wyniku protestów w 2011 roku to wybory by się odbyły i nowa władza zostałaby wybrana. Klan Asadow jednak wiedział że ma dużo za uszami i zostałby zmarginalizowzny w dostępie do władzy i dlatego Asad nie odpuścił. Różnica między bombardowaniami NATO a bombardowaniami Asada jest taka że jakkolwiek notowskie bombardowania byłyby nieudolne to miały na celu tylko zmianę rządzących, bombardowania Asada natomiast mają na celu wypedzenie z Syrii nieprzychylnych sobie Syryjczyków, zrobienie czystki etnicznej i zostawienie sobie przychylne mniejszości

Fakty
sobota, 14 marca 2020, 18:27

Milutki twój komentarz jest skrajnie stronniczy. Ewidentnie chcesz przekonywać ze jedni mają prawo bombardowań a inni nie, że jedni są lepsi, a drudzy gorsi mimo że robią to samo. Ja nie mam potrzeby sobie takich kitów wciskać by to nie burzyło moich przekonan i wierzeń bo już ich nie mam. Emocje nie zmieniają faktów tylko zmieniają indywidualna perspektywę na nie.

Milutki
niedziela, 15 marca 2020, 09:52

Jedni bombardują bo chcą zmiany rządzącego, drudzy bombardują bo chca zniszczyc ludnosc cywilna i zmusić ją do ucieczki. Fakty są proste, nie ma tu dużo miejsca na emocje

COVID 19
piątek, 13 marca 2020, 19:44

Jak zwykle są zawsze dwie strony medalu. Po jednej są ludzie normalnie rozumujący i miłujący sprawiedliwość , chcący widzieć te różnice. A po drugiej ci, którzy nie chcą ich widzieć np. Nacjonaliści, faszyści, narodowcy oraz trolle, które widzą i kłamią w żywe oczy za judaszowe srebrniki . To przykre, ale tych drugich niestety jest więcej.

HeHe
niedziela, 15 marca 2020, 14:19

Taa, typowy komentarz człowieka normalnie rozumującego i miłującego sprawiedliwość, CHCĄCEGO widzieć te różnice i informujący, że ci którzy nie zgadzają się z nim i NIE CHCĄ widzieć tych różnic to nacjonaliści, faszyści, narodowcy albo (jak zwykle) trolle. Brak tylko wyjaśnienia na czym te różnice miałyby polegać :)

bender
sobota, 14 marca 2020, 21:59

Niemen śpiewał inaczej i faktycznie nie jest ich więcej ;-)

Tweets Defence24