Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Dostawy śmigłowców szkolnych opóźnione

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie siły powietrzne rozpoczęły odbiór pięciu śmigłowców szkolnych Ansat-U. Jest to połowa maszyn, jakie miały zostać dostarczone w bieżącym roku. Mają one zastąpić zużyte i przestarzałe śmigłowce Mi-2.

Nowe maszyny stanowią część programu modernizacji rosyjskiej floty śmigłowców, który jest znacznie opóźniony względem ambitnych założeń. W 2017 roku siły powietrzne Rosji zamówiły 10 maszyn Ansat-U o wartości 2,07 mld rubli. Maszyny mają być dostarczone do końca grudnia bieżącego roku.

Czytaj też: Rosyjskie śmigłowce dla Wietnamu?

Tymczasem ministerstwo obrony w ostatnich dniach poinformowało, że pierwsza partia 5 śmigłowców przechodzi obecnie procedurę odbioru. Jest ona realizowana przez personel Wojskowej Akademii Lotniczej im. prof. N. Żukowskiego i J. Gagarina w Woroneżu, która ma być użytkownikiem 10 nowych maszyn. Jest to kolejne już opóźnienie w realizacji programu wymiany maszyn szkolnych Mi-2 na znacznie nowocześniejesz, sterowane cyfrowo Ansat-U. 

Produkowany w Kazaniu Ansat-U to lekki śmigłowiec wielozadaniowy. Posiada on elektroniczny system sterowania typu fly-by-wire i nowoczesną awionikę. Wariant wojskowy wyposażony jest w zdwojony system sterowania i podwozie kołowe. Ansat-U rozwija prędkość maksymalną do 275 km/h i może pozostawać w powietrzu 3 godziny i 20 minut osiągając zasięg ponad 540 km. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. ito

  Redaktor zapomniał dodać: śmigłowców Mi 2 polskiej produkcji ;-(. Jakie to maszyny polskiej produkcji latają dziś u naszych aktualnych sojuszników? Smuteczek. Ale za to oni odbierają w swoim programie śmigłowcowym zaledwie pięć z dziesięciu planowanych, a Polska... No tak. Pełen sukces.

  1. CB

   No ale Mi-2 nie jest polskiej konstrukcji, a był tylko u nas produkowany w ramach rozdzielnika UW i RWPG. To powód do aż tak wielkiej dumy?

 2. Rain

  Wygląda jak kopia Sokoła

  1. Summer

   szczególnie tylne stateczniki pionowe

  2. Artec

   Pewnie wykopali z archiwum dokumentację ;)

  3. Xd

   Szczególnie koła są tak samo okrĄgłe

Reklama