Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja: Niemcy dokończą centrum szkoleniowe pod Moskwą

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Według rosyjskiego wiceministra obrony budowane wspólnie przez Rosję i Niemcy centrum szkoleniowe w Mulino zostanie ukończone niezależnie od sytuacji politycznej.

Jak donosi RIA Novosti, wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Dimitrij Bułgakow stwierdził, że obecna sytuacja polityczna nie będzie mieć „absolutnie żadnego” wpływu na budowę wojskowego centrum szkoleniowego w Mulino zgodnie z planem. Stoi to w sprzeczności z wcześniejszymi doniesieniami, według których realizacja przez Rheinmetalla kontraktu na budowę centrum w Mulino miała zostać zawieszona.

Rheinmetall podpisał w 2011 roku kontrakt o wartości około 100 - 120 mln euro na budowę centrum szkoleniowego dla wojsk pancernych i zmechanizowanych na poligonie Mulino w pobliżu Niżnego Nowogrodu. Jego realizacja miała jednak zostać przerwana w marcu bieżącego roku z uwagi na decyzję niemieckiego rządu podjętą w świetle aneksji Krymu przez Rosję. W centrum w Mulino rocznie będzie mogło rocznie ćwiczyć do 30 000 żołnierzy. Według agencji RIA Novosti, planowe zakończenie prac przewidywane jest jeszcze w bieżącym roku.

Reklama

Komentarze (17)

 1. cynik

  Zapamiętajcie sobie zakute rusofobiczne pały - tak wygląda realpolitik a wy debile zawetowaliście Jamal II w interesie Ukraińców którzy zaraz wprowadzili weto na polskie mięso (zniesione tydzień temu dopiero!) i okradali (gangsterskimi metodami) polskie firmy które tam inwestowały (chyba już żadna nie została). Cały świat się z nas z tego śmieje. Liczy się interes własnego kraju a nie kretyńska "walka o wolność waszą i naszą", która jak pokazuje historia, sprowadzała się do walki o wolność cudza. Lepiej robić interesy niż walczyć.

  1. realista

   W pełni popieram. Rusofobia jest przejawem niedorozwoju umysłowego i jednostronnego sformatowania muzgu.

  2. XYZ

   Dokładnie! "Za wolność...." miało sens w XVIII i XIX wieku. Teraz myślmy jak niepodległe i suwerenne państwo.

 2. JanKS

  Jakoś nikt z poniższych komentatorów, nie zauważył, że to Rosjanie twierdzą, że to centrum szkoleniowe będzie dokończone, a w treści nie ma słowa o stanowisku Niemców. Rosjanie różne rzeczy twierdzą, bardzo często w oczywisty sposób sprzeczne z rzeczywstością. Jedyne co wynika z powyższego tekstu, to fakt, że Rosjanie chcieliby, aby to centrum zostało dokończone - tak jak chcą mieć w swoim lotnictwie dzialające SU-34, PAK FA itd.... W jaki sposób "pobożne" życzenia Rosjan świadczą o postawie Niemców? U nas w Polsce też mamy wiele pobożnych życzeń - i co z nich wynika dla polityki międzynarodowej?

 3. Redrum

  Niemcy i Rosja poprzez cichą zmowę pilnują, aby na obszarze Europy Środkowo - Wschodniej żadne państwo czy wspólnota państw nie naruszyły ich dominacji. To porozumienie co do polityczno - wojskowego zagospodarowania wymienionego obszaru wychodzi na jaw właśnie teraz, przy okazji kryzysu ukraińskiego. Szczególną rolę odgrywa tu Polska - kraj ambitny i wyczulony na punkcie swojego bezpieczeństwa, do tego o sporym potencjale. Dlaczego Niemcy tak bardzo krytykują wzmocnienie NATO w Europie Śr.-Wschodniej? Bo realizacja takiego scenariusza oznacza dwie niekorzystne dla Niemiec i Rosji sprawy: wzmocnienie polityczno - militarne Polski oraz znaczący wzrost wpływów USA w tym regionie. Na to nasi sąsiedzi pozwolić nie mogą. Tu nie może być nikogo trzeciego. To jest ziemia rosyjsko - niemiecka.

  1. Miroo

   Tak - to w dużej mierze prawda... Rosja ma nadzieję na restytucję swojego znaczenia a Niemcy są zadowolone ze status quo i mają nadzieję na jego utrzymanie. USA z kolei nie ma już sił bronić Europy i samo się osłabia.. zresztą bardziej zagrożeni są ze strony Chin i tam będą musieli się skupić.. samo USA nie chce wzmocnienia swojej pozycji tutaj i tak już było za Busha (tarcza tak, ale związki taktyczne nie)... Toteż albo utoniemy w sporach między państwami i ich interesami albo stworzymy United States of Europe. Jeśli ktoś twierdzi, że Polska jest w stanie sama się bronić... to jest naiwniakiem strasznym i beznadziejnym...

  2. swierzob

   Bodajrze w 2009r W Putin wyglosil przemowienie o wspolnej przestrzeni gospodarczej od Lizbony do Wladywostoku wydaje sie ze Polska i reszta krajow srodkowej Europy bedzie robic za klin (w amerykanskim interesie). Sytuacja podobna jak w 2003r gdy te same kraje poparly agresje na Irak co prezydent Francji Jacques Chirac nazwal dosc dosadnie.

 4. Skleroticus

  Polska musi zacząć budować sojusze w oparciu o wspólne interesy. To nie są interesy Niemiec a wręcz przeciwnie. Po co Niemcy w NATO? Jako "5 kolumna"? Trzymajmy z Amerykanami, Skandynawami i wschodnią Europą. Czym, dalej od Niemiec tym bezpieczniej, możliwość paktu Ribbentrop- Beck się nie powtórzy a pakt Ribbentrop-Mołotow funkcjonuje bez przeszkód tym razem w formule Steinmeier- Ławrow. Dowodów nie trzeba daleko szukać, wystarczy podejście Niemiec do Rosji w ostatnich tygodniach. 1,2% PKB zdychającej, opartej na eksploracji krajów UE gospodarki wystarczy, żeby sprzedać każdy kraj a Ukrainę i Polskę zwłaszcza.

  1. swierzob

   Moj komentarz nie ukazal sie sprobuje jeszcze raz - Jakie to interesy lacza USA z Polska? Jaki kraj jest najwiekszym importerem polskich towarow? Przestancie z Polski robic potato rico jankeskiego osla trojanskiego w Europie.

 5. ddd

  Jakoś dziwnie patrzę na to jak Niemcy są w NATO. Jak kiedyś zasiądą nie odpowiednie osoby w Parlamencie Europejskim (między innymi z Niemiec) to będzie fatalnie dla Europy. Niemcy zawsze chcieli podbić świat i za pewne dalej im to siedzi w głowach.

 6. europejs

  niech żyje wieczna przyjaźń niemiecko - rosyjska. w latach trzydziestych Niemcy szkolili swoje związki taktyczne w związku radzieckim

 7. kiki

  hahahaha Polska musi miec bron atomowa

  1. szczery

   Hehehe a skad wiesz ze juz jej nie ma na terytorium naszego kraju przecierz nato moze rozlokowywac ja u kazdego czlonka sojuszu jestem przekonany ze takie kroki juz zostaly poczynione tzn. Mam taka nadzieje polska powinna wrocic do poboru oraz wymusic lokalizacjie na stale baz ze sprzetem nato na naszym terytorium

  2. konrad

   broń atomowa jak broń atomowa... ale kilka elektrowni atomowych rozstawionych na wschodniej granicy bardzo by się przydało do naprawdę dobrego odstraszania

  3. tery

   nie ma innego wyjścia tylko broń atomowa zapewni nam pokój

 8. RIKI

  Oto widać jakich mamy sojuszników w NATO ! W razie czego znów się dogadają za naszymi plecami nas podzielą jak za dawnych czasów! Kiedyś jednak przeliczanie wszystkiego przez Niemców na kasę może i przeciwko im się obrucić!

 9. Konrad

  broń atomowa jak broń atomowa... ale kilka elektrowni rozstawionych wzdłuż naszych wschodnich granic bardzo by się przydało żeby straszyć Rosjan "spaloną ziemią"

 10. ADHD

  no i mamy sojusznika z zachodu... szkoda tylko że premiera ... i putina

 11. Horemcheb

  Oto typowy przykład, że dla elit finansowych własne społeczeństwa w zasadzie się nie liczą. Na niemieckim sprzęcie rosyjscy żołnierze będą zdobywać umiejętności, jak tłuc niemieckich czołgistów (i ich sprzymierzeńców z NATO). Tę logikę postępowania znamy już z historii.

 12. z prawej flanki

  wszystko jak widać wraca do starych ,dobrych a przedwojennych tradycji... .Wrazie zagroźenia ze wschodu otrzymamy z pewnościa od niemiaszków pomoc...w postaci RealOstPolityk. Tu naprawde wszelaka "solidarność europejska" zwyczajnie i na bezczela w szwach sie rozlazi ; no a jak Wladymir Wladymirowicz ma takich wiernych sojuszników jak Berlin czy Paryź - chyba bez obaw moźe pozwolić sobie nie tylko na ukraińska zadyme. Wie doskonale ,źe prawdziwy limes dla podobnych awantur znajduje sie na lini Odry i Nysy a do niej jedyna reakcja jego europejskich przyjaciól beda li tylko "stanowcze protesty" i dalsze intratne kontrakty na francuskie desantowce albo niemieckie centra szkoleniowe...Smutna i dajaca wiele do myślenia prawda.

 13. Eagle

  Cóż za niespodzianka.

 14. michel

  Mozna wiedziec czemu panstwo NATO pomga Rosji w budowie arsenalu?? Czyzby w duchu Rapallo?Znowu beda okroic PL?

 15. Maczer

  Niczego się nie nauczyli z XX wieku...Znowu wkładają Rosji do ręki młotek, którym ich zatłuką...

 16. JW

  W związku z powyższym Polska powinna odrzucić niemiecką ofertę budowy okrętu podwodnego dla naszej MW, podobnie zresztą jak francuską, jeśli Francja dostarczy naszemu potencjalnemu wrogowi okręty klasy Mistral. Nie powinniśmy wspierać przemysłu obronnego państwa, które militarnie wspierają naszych potencjalnych przeciwników. Myślę że w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla Polski jest budowa wspólnie ze Szwedami OP typu A 26 z jak największym zaangażowaniem polskiego przemysłu obronnego.

 17. JW

  W związku z powyższym Polska powinna zrezygnować z zakupu niemieckich okrętów podwodnych, francuskich zresztą również jeśli Paryż dostarczy Rosji okręty klasy Mistral. Nie powinniśmy wspierać przemysłu obronnego państw, które militarnie wspierają naszego potencjalnego przeciwnika. Powinniśmy wspólnie ze Szwedami i BAE System budować okręty typu A26 rozwijając przy tym własny przemysł i dając zatrudnienie Polakom.

Reklama