Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Polski sprzęt lotniskowy na Ukrainie. Podpisano porozumienie

Fot. WCBKT
Fot. WCBKT

Należące do PGZ Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. podpisało Umowę o Poufności (NDA) z ukraińskimi przedsiębiorstwami przemysłu obronnego. To krok do wejścia WCBKT S.A. na ukraiński rynek.

W czasie odbywających się w Kijowie targów Arms and Security 2019, Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. podpisało Umowę o Poufności (NDA) z następującymi podmiotami przemysłu ukraińskiego: Przedsiębiorstwem Państwowym „Lwowski Lotniczy Zakład Remontowy” z siedzibą we Lwowie oraz Specjalistycznym Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego „PROGRESS”, wchodzącym w skład firmy „UKRSPECEKSPORT”. Ze strony polskiej oprócz WCBKT S.A. dokument został podpisany przez Prezesa Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju.

Jak czytamy w komunikacie WCBKT S.A., podpisanie wspomnianego NDA umożliwia rozpoczęcie dialogu technicznego pomiędzy polską spółką i Lwowskim Lotniczym Zakładem Remontowym, obejmującego określenie możliwego obszaru współpracy przemysłowej w zakresie projektowania, produkcji i serwisu urządzeń do naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP).

W konsekwencji strony planują nawiązanie współpracy techniczno-produkcyjnej, której efektem będzie na początku, zaproponowanie ukraińskim jednostkom wojskowym nowoczesnego wyposażenia NOSP, w miejsce dotychczas użytkowanych urządzeń produkcji byłego ZSRR.

Sygnatariusze umowy zadeklarowali również podjęcie współpracy zmierzającej do wprowadzenia nowoczesnego wyposażenia NOSP w cywilnych portach lotniczych Ukrainy m.in. dotyczy to GPU 7/90 TAURUS. Następnie, partnerzy planują podjąć wspólne działania mające na celu wypromowanie tych urządzeń na rynkach trzecich.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Pan Heniu

  Kto będzie finansował nasze zbrojeniowe deale z Ukrainą? Znów damy kredycik, gwarantowany przez rząd RP, może kiedyś trochę zwrotny? Np. przyślą nam w zamian więcej produktów rolnych spoza norm unijnych, więc tanich i bijących w nasze rolnictwo?

 2. assassin

  Niech Polska sprzeda Ukrainie najstarszy sprzęt wojskowy.Polska dostanie pieniądze, a Ukraina sprzęt wojskowy do walki z Rosją.Chyba lepiej wykorzystać go do walki, niż żeby miał rdzewieć...

  1. a

   Przecież lepiej żeby Ukraina kupowała sprzęt produkowany w Polsce niż stary nie produkowany w Polsce, a zresztą jaki to niby stary sprzęt niepotrzebny w Polsce byłby przydatny Ukrainie?

  2. BUBA

   Ukraina to nie Polska. Oni juz dawno sie takiego zlomu pozbyli. A w polsce jert on jeszcr Restaurowany i pudrowany. Polska to BARDZO BOGATY KRAJ

 3. bkb2

  Brawo Polska , Brawo Ukraina

 4. satto

  Kilka słów o umowach NDA i ich roli w biznesie. Formalność. Od tego się zaczyna rozmawiać o rozmawianiu. To nie jest żaden pierwszy krok i o niczym to nie świadczy. W 90% na tym się kończy. Także ten optymizm to mocno na wyrost jest.

Reklama