Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Eurosatory 2014 – Karabin z defilady w Moskwie prezentowany w Paryżu

 • Fot. Gazprom.ru
  Fot. Gazprom.ru

Spośród broni długiej wystawionej przez Rosjan w Paryżu zainteresowanie wzbudził specjalny karabin snajperski WSS „Wintoriez”, który 9 maja br. był prezentowany przez rosyjskich komandosów na Placu Czerwonym.

Karabinek WSS z charakterystyczną kolbą, długim tłumikiem i wielką lunetą nieśli wszyscy żołnierze 16 brygady specjalnego przeznaczenia, którzy defilowali w tym roku w mundurach polowych z okazji Dnia Zwycięstwa. Pomimo, że jest to broń nie najnowsza, wprowadzona na uzbrojenie w 1987 r., była również w tym roku prezentowana na wystawie Eurosatory przez jej producenta - zakłady zbrojeniowe TOZ „Tuła” w Tule.

WSS to broń powszechnie wykorzystywana przez komandosów rosyjskich, która zastąpiła karabinki AKM kalibru 7,62x39 mm. Zastosowano tu już specjalną amunicję poddźwiękową większego kalibru 9 mm: 9x39 mm snajperską SP5 i przeciwpancerną SP6 (z rdzeniem z węglika wolframu). Pocisk przeciwpancerny SP6 pozwala na przebicie większości kamizelek kuloodpornych z odległości do 100 m, ale odbywa się to kosztem celności. Prędkość wylotowa pocisku to 282-292 m/s. Standardowy magazynek mieści 10 nabojów.

Lufa jest gwintowana i połączona z integralnym tłumikiem, na którym znajdują się mechaniczne przyrządy celownicze (celownik krzywiznowy do 400 m z nastawem co 25 m oraz muszka). Karabinek jest jednak najczęściej dodatkowo wyposażony w lunetę optyczną (teoretycznie pozwalając na prowadzenie ognia do 400 m) lub termowizyjną (zmniejszającą ten zasięg do 300 m). Ich montaż jest możliwy dzięki szynie znajdującej z lewej strony komory nabojowej.

WSS, który normalnie ma długość 894 mm po odłączeniu kolby i długiego tłumika (jest to czynność bardzo szybka i prosta) mieści się w specjalnej walizce transportowej o wymiarach 450 × 370 x 140 mm. Kolba nie ma regulacji długości i szerokości, ale Rosjanie twierdzą, że komandosi mają możliwość samodzielnego jej dopasowania, korzystając z tego, że jest wykonana z drewna.

WSS to karabinek samoczynno – samopowtarzalny. Przeładowanie odbywa się z wykorzystaniem gazów prochowych. Karabinek pozwala na strzelanie seriami i ogniem pojedynczym. Bezpiecznik znajduje się po lewe stronie komory zamkowej. Karabinek bez amunicji i celowników optycznych waży 2,6 kg.

„Wintoriez” został po raz pierwszy użyty bojowo przez rosyjskie wojska specjalne w czasie pierwszej wojny czeczeńskiej w 1995 r.

Reklama

Komentarze (10)

 1. podbipięta

  W Czeczenii używał go Szamil Basajew.

  1. pinokio

   ale zostal juz sprzatniety.

 2. Przewagamusibyć

  Założę się, że nasi nie mają tej broni, nie testują, by przystosować naszych w odpowiednie osłony. ;-) Czekam na kompleksowe osłony z grafenu i kamuflaż inteligentny.

 3. pytacz

  Ktoś orientuje się może, dlaczego luneta termowizyjna wpływa negatywnie na zasięg broni?

  1. amigos

   Ponieważ ma dużo mniejszy zasięg skutecznej obserwacji celu.

 4. Zulu

  Powiedziałbym że to broń dość dziwna, żeby nie powiedzieć cudaczna. Raczej do strzelania z niewielkiej odległości, do użytku przez służby specjalne lub gangsterów a nie wojsko. A najlepsze jest "dopasowywanie kolby korzystając z tego że jest z drewna". To co, oni strugają te kolby bagnetami żeby je dopasować, albo przyklejają kawałki drewna jak jest za krótka???

  1. Artwi

   To JEST broń dla oddziałów specjalnych a nie regularnego wojska! I tak jest w Rosji użytkowana. A jak 400m dla broni wyciszonej i poddźwiękowej amunicji o dużej zdolności penetracji to dla Ciebie "niewielka odległość" to podaj zachodni odpowiednik o zbliżonych parametrach... :-)

  2. taki tam

   Dokładnie tak jak napisałeś do użytku przez służby specjalne na niewielkiej odległości np w terenie zurbanizowanym gdzie dystans 200-300-400 m to jest dystans na jakim się walczy i broń tej konstrukcji będzie świetnie spisywać. Do tego ta broń została stworzona i krytyka tego rodzaju przypomina mi krytyke chłopca co mówi, że pistolet nie nadaje się do niczego bo nie ma super zasięgu i nie można strzelać na dystans kilometra trafiając przy tym w głowę jak na filmie albo w battlefieldzie. Ja rozumiem, że można nie lubić rosji czy też rosjan ale wypadałoby nie być przy tym śmiesznym.

 5. say69mat

  Po pierwsze, ponad wszelką skuteczność, ta broń na MP-7 zupełnie nie wygląda. Po drugie, o wartości tej broni świadczy ... kolba. Może być wykorzystana jako istotny element uzbrojenia, kiedy patronów zabraknie. Po trzecie, nie jestem specjalistą od 'broniologii', ale tak pomyślanego i skonstruowanego uzbrojenia bym raczej naszym jednostkom specjalnym nie polecał. Tym bardziej, że istnieją karabinki i subkarabinki wyposażone w tłumik dźwięku. O ergonomii i parametrach znaczne przewyższających konstrukcję rosyjską.

  1. Artwi

   To podaj przykład takiej broni wyciszonej "o parametrach znacznie przewyższających konstrukcję rosyjską" albo chociaż niech te parametry będą zbliżone? :-))) Rosjanie już dawno stwierdzili, że strzelanie ze standardowej broni poddźwiękową amunicją to ślepa droga donikąd (nieoptymalne skoki gwintów itp.). A co do kolby to możesz być 100% pewny, że nie powstała bez konsultacji z przyszłymi użytkownikami i skoro jest jaka jest (a drewniana jest droższa i trudniejsza w produkcji od plastikowych) to najwyraźniej na żądanie użytkowników (i jest wymienna z SWD). Uszatka i walonki też wyglądały śmiesznie, ale po próbach polowych Wermacht stwierdził, że deklasują niemieckie odpowiedniki i tylko względy prestiżowe powstrzymywały przed naśladownictwem - co kosztowało życie setek tysięcy niemieckich żołnierzy. Porównywanie pistoletu maszynowego z naddźwiękową amunicją jak MP-7 z karabinem wyborowym na amunicję poddźwiękową o 2x większej energii, kilka razy większej penetracji i 2x większym zasięgu tylko świadczy o twoim "znastwie". :-)))

  2. taki tam

   Skoro nie jesteś specjalistą od broni albo choćby jakimś znawca to dlaczego byś nie polecał takiej broni służbom specjalnym? Widze tu pewną nie konsekwencje.

 6. adr

  W jaki sposób kolba jest dopasowywana samodzielnie, pilnikiem do drewna ?

  1. Flanker

   Dokładnie tak. Tak jak to było w sportowym strzelectwie wyczynowym, gdzie zawodnicy w ten sposób pod indywidualne upodobania dopracowywali kolby, tak samo jest tu. To karabin wyborowy, wydawany indywidualnie zawodowcom, którzy takiej kolby SOBIE ZAŻYCZYLI i którzy takie kolby dopasowują pod swoje indywidualne upodobania. Będąc w Rosji zaszokowało mnie, że ta nacja w warunkach polowych przy pomocy śrubokrętu, sznurka, łomu i znalezionego patyka potrafi naprawić prawie każdą awarię silnika (przynajmniej rosyjskiego...), więc zapewniam Cię, że dla przeciętnego Rosjanina, nie mówiąc o zawodowcach jak Specnaz, obrobienie drewnianej kolby pod indywidualne wymagania to mały pikuś. :-)

 7. Adam

  Mnie bardziej ciekawi ten pistolet obok.

  1. magellan

   Równie dobra broń, pistolet PSS

 8. wolf

  wygląda jak obrzyn z knajackich filmów

 9. Rabarbarus

  Do nabycia w moskiewskich sklepach surwiwalowych. Broń widywana w rękach wędkarzy z Krymu i patriotycznych mieszkańców Donbasu.

 10. Legion

  Dość stara konstrukcja ale już pojawili się następcy tzw. VSSK oraz ASH 12.7 jako następca AS VAL

Reklama