Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DSEI 2023: Izraelski system rakietowy dla Bundeswehry

System rakietowy EuroPULS.
System rakietowy EuroPULS.
Autor. Defence24

Podczas targów DSEI 2023 izraelska firma Elbit Systems podpisała z koncernem KNDS umowę dotyczącą współpracy przy rozwoju wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet EuroPULS. Zakup tego systemu jest rozważany przez niemiecką armię.

Reklama

Celem porozumienia jest osiągnięcie synergii doświadczeń i zdolności, czego efektem ma być dopracowany i dostosowany do potrzeb Bundeswehry system rakietowy EuroPULS. Bazuje on na zdobywającej coraz większą popularność izraelskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet PULS, która jedną nogą już zagościła w niemieckiej armii.

Reklama

Modułowość systemu z kontenerami transportowo-startowymi umożliwia wykorzystanie wielu typów efektorów w zależności od potrzeb. Podobną charakterystyką może pochwalić się południowokoreańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet K239 Chunmoo, która w spolonizowanym wariancie Homar-K wkrótce zagości w Siłach Zbrojnych RP.

Demonstrator systemu EuroPULS, który zaprezentowano na londyńskich targach DSEI, bazuje na samochodzie ciężarowym Iveco. Wybór ten jest nieprzypadkowy, ponieważ PULS w podobnej konfiguracji oferowany jest Hiszpanii, która w najbliższych latach zamierza wdrożyć wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet nowej generacji.

Reklama

W katalogu efektorów zintegrowanych z systemem EuroPULS można wymienić pociski rakietowe kalibru 122, 160, 306 i 370 mm. Oprócz nich istnieje także możliwość wyposażenia systemu w 4 pociski przeciwokrętowe NSM o zasięgu ponad 200 km (z możliwością rażenia celów lądowych), 4 pociski manewrujące MBDA JFS-M lub amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu 100 km. Liczba używanych przez EuroPULS pocisków rakietowych zapewne jeszcze wzrośnie. Co równie ważne, system można umieścić na dowolnym podwoziu o odpowiednich gabarytach i nośności, zarówno kołowym (np. samochodzie ciężarowym z napędem 6x6 lub 8x8), jak i gąsienicowym (choćby tym zastosowanym w systemie M270 MLRS).

Czytaj też

Czytaj też

PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie jak Azerbejdżan i Kazachstan. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z wieloma typami efektorów. System znajduje się w służbie Izraela (pod nazwą Lahav) i Danii. W niedalekiej przyszłości trafi na uzbrojenie sił zbrojnych Holandii i Niemiec. Jest rozpatrywany pod kątem wdrożenia przez Hiszpanię i Tajlandię.

PULS
Wyrzutnie PULS dla Niderlandów będą posadowione na podwoziu Scania.
Autor. Elbit Systems
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Chyżwar

    Jakoś nikt nie pisze, że to wyjątkowe paskudztwo. Na dodatek wersja dla Niderlandów wygląda jak suchotnik posadzony na nieopancerzonym ciągniku siodłowym.

  2. ciekawy1

    Pułk uzbrojony w wyrzutnie z pociskami manewrującymi i amunicją krążącą mógłby spełniać zamiennie funkcje z pułkami ppanc. Ciekawe rozwiązanie do przeanalizowania.

Reklama