Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

DSEI 2023: Izraelski system rakietowy dla Bundeswehry

System rakietowy EuroPULS.
System rakietowy EuroPULS.
Autor. Defence24

Podczas targów DSEI 2023 izraelska firma Elbit Systems podpisała z koncernem KNDS umowę dotyczącą współpracy przy rozwoju wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet EuroPULS. Zakup tego systemu jest rozważany przez niemiecką armię.

Reklama

Celem porozumienia jest osiągnięcie synergii doświadczeń i zdolności, czego efektem ma być dopracowany i dostosowany do potrzeb Bundeswehry system rakietowy EuroPULS. Bazuje on na zdobywającej coraz większą popularność izraelskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet PULS, która jedną nogą już zagościła w niemieckiej armii.

Reklama

Modułowość systemu z kontenerami transportowo-startowymi umożliwia wykorzystanie wielu typów efektorów w zależności od potrzeb. Podobną charakterystyką może pochwalić się południowokoreańska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet K239 Chunmoo, która w spolonizowanym wariancie Homar-K wkrótce zagości w Siłach Zbrojnych RP.

Demonstrator systemu EuroPULS, który zaprezentowano na londyńskich targach DSEI, bazuje na samochodzie ciężarowym Iveco. Wybór ten jest nieprzypadkowy, ponieważ PULS w podobnej konfiguracji oferowany jest Hiszpanii, która w najbliższych latach zamierza wdrożyć wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet nowej generacji.

Reklama

W katalogu efektorów zintegrowanych z systemem EuroPULS można wymienić pociski rakietowe kalibru 122, 160, 306 i 370 mm. Oprócz nich istnieje także możliwość wyposażenia systemu w 4 pociski przeciwokrętowe NSM o zasięgu ponad 200 km (z możliwością rażenia celów lądowych), 4 pociski manewrujące MBDA JFS-M lub amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu 100 km. Liczba używanych przez EuroPULS pocisków rakietowych zapewne jeszcze wzrośnie. Co równie ważne, system można umieścić na dowolnym podwoziu o odpowiednich gabarytach i nośności, zarówno kołowym (np. samochodzie ciężarowym z napędem 6x6 lub 8x8), jak i gąsienicowym (choćby tym zastosowanym w systemie M270 MLRS).

      PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie jak Azerbejdżan i Kazachstan. Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z wieloma typami efektorów. System znajduje się w służbie Izraela (pod nazwą Lahav) i Danii. W niedalekiej przyszłości trafi na uzbrojenie sił zbrojnych Holandii i Niemiec. Jest rozpatrywany pod kątem wdrożenia przez Hiszpanię i Tajlandię.

      Reklama
      PULS
      Wyrzutnie PULS dla Niderlandów będą posadowione na podwoziu Scania.
      Autor. Elbit Systems
      Reklama

      CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

      Reklama

      Komentarze (2)

      1. Chyżwar

        Jakoś nikt nie pisze, że to wyjątkowe paskudztwo. Na dodatek wersja dla Niderlandów wygląda jak suchotnik posadzony na nieopancerzonym ciągniku siodłowym.

      2. ciekawy1

        Pułk uzbrojony w wyrzutnie z pociskami manewrującymi i amunicją krążącą mógłby spełniać zamiennie funkcje z pułkami ppanc. Ciekawe rozwiązanie do przeanalizowania.

      Reklama