Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy zbudują ciężkiego HIMARS

Autor. U.S. Air Force/Senior Airman Beaux Hebert

Koncerny Lockheed Martin i Rheinmetall łączą swoje siły, aby zaoferować nowe wyrzutnie rakietowe dla Niemiec oraz sojuszników. Zapowiedziane rozwiązanie - system GMARS ma być zamiennikiem dla wyrzutni M270 MLRS, z których część została przekazana Ukrainie, a reszta zwyczajnie szybko się starzeje. Zaprezentowane rozwiązanie ma cechować się m.in. możliwością załadunku dwóch kontenerów transportowo-startowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Z ostatnich informacji wynika, że Lockheed Martin oraz Rheinmetall zawarły porozumienie w celu opracowania nowych wyrzutni rakietowych, przede wszystkim dla Bundeswhery. Chodzi o kołowy system artyleryjski GMARS, który będzie oparty na amerykańskim systemie M142 High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS), lecz ze znacznie większym podwoziem (RMMV HX 8x8 z opancerzoną kabiną) o długości ok. 12 metrów. Rozwiązanie ma cechować się również możliwością załadunku dwóch kontenerów transportowo-startowych zamiast jednego.

Koncepcja nowej wyrzutni rakietowej GMARS
Koncepcja nowej wyrzutni rakietowej GMARS
Autor. Lockheed Martin

Porozumienie między koncernami zbrojeniowymi zostało zawarte w kwietniu br. i ma na celu dostarczenie nowoczesnego rozwiązania, wyrzutni, które zastąpią MLRS-y. Warto także pamiętać, że duża część M270 została przekazana na Ukrainę w ramach pomocy militarnej. Ministerstwo Obrony Niemiec poinformowało że, do 21 czerwca kraj dostarczył Ukrainie pięć wyrzutni rakiet MARS II (Mittleres Artillerieraketensystem - europejski wariant M270A1) wraz z amunicją. Również właśnie wojna na Ukrainie wykazała zapotrzebowanie na nową artylerię rakietową na całym kontynencie, dlatego system GMARS będzie oferowany także państwom sojuszniczym.

Reklama

Czytaj też

Oprócz tego Rheinmetall jest zainteresowany dostarczaniem silników rakietowych. Prowadzone są także rozmowy z niemiecką firmą Diehl Defence, która mogła by dostarczać głowice bojowe do amunicji wraz z komponentami Lockheed Martin. Z zapowiedzi wynika, że jeżeli już w najbliższym czasie doszłoby do podpisania umowy z Federalnym Ministerstwem Obrony RFN, pierwsze wyrzutnie systemu GMARS mogłyby zostać dostarczone do testów w 2025 r. Rzecznik firmy Rheinmetall zapowiedział również, że jeśli Niemcy zdecydują się wesprzeć produkcję, amunicja rakietowa do GMARS może być kompatybilna z amunicją HIMARS w ok. 80%.

Czytaj też

Podstawowym uzbrojeniem HIMARS są pociski GMLRS (po sześć w kontenerze startowym). Dysponują one układem naprowadzania, który łączy nawigację satelitarną (GPS) oraz bezwładnościową (INS). Zastosowanie systemu inercyjnego obok satelitarnego pozwala kontynuować rażenie celów w wypadku zakłócania GPS, choć wtedy precyzja ostrzału jest zmniejszona. Standardowe pociski GMLRS mają donośność do około 85 km. W USA trwają zaawansowane prace nad nową generacją GMLRS-ER o donośności zwiększonej do 150-200 km. Te pociski stanowią część drugiego zamówienia na polskie wyrzutnie HIMARS.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (11)

  1. raf4

    to wszytsko co jest w artykule z produkcja w Niemczech mielismy na stole w 2015, przyszla dobra zmiana i minister Antoni M. i wyrzucił do kosza razem z Caracalami "bo za drogo"Himars i "zrobimy lepiej" Caracal... 2015 przypominam Homar to mialo byc 96 wyrzutni Himars, pelna produkcja pociskow GMLRS i kontenerów oraz wyrzutni w Polsce, wtedy nikt nie chcial Himars kupowac moglibysmy miec wszytsko nawet wiecej niz teraz GER bo teraz jest juz kolejka!....ale "za drogo" teraz placimy 2x wiecej za K239/transfer jest nie podpisany wiec na razie brak!/ .... i jest dobrze!

    1. wert

      brejzol dalej a fakty są takie że Twoi idole w latach 2008-2016 kupili w HSW za półtora mld PLN i HSW ledwo zipało a nastęcy już do tej pory kupili za SZESNAŚCIE mld PLN. Masz coś jeszcze równie "odkrywczego" do dodania? Ośmieszasz się stawiając niszowe transportowe karakanowe śmigło (w zamian za rudego stołek zresztą) jako ważny zakup. Gdyby kupowali uderzeniowe Vipery czy AH-64 miałbyć rację. Znaj kolejność potrzeb mociumpanie. GMLRS nawet mimo UKR do tej pory NIE jest w produkcji. Uruchomią ją najwcześniej jesienią. Egipt w 2018 kupił nową KEV- A4 do Abramsów. Do dziś jej nie mają. Doczytaj, zacznij myśleć logicznie i wtedy pisz

    2. wert

      sorry. Błąd GLSDB nie GMLRS. Co nie zmienia faktu że jankesi NIE byli chętni do sprzedaży nowoczesnej broni. Podobna historia była ze SkyCeptorem. Ratheon chciał najpierw kontraktu na gotowe rakiety a potem chciał rozmów o produkcji niskokosztowego efektora

  2. QVX

    Abstrahując od dyskusji o Jelmo etc. ciekawi mnie te 80% kompatybilności. Bo może się okazać, że będzie wcale nie lepiej z kompatybilnością niż dla pary HIMARS-Chunmoo, czyli i tutaj pociski wzajemnie załadujesz i nawet odpalisz, ale układów kierowania nie zaprogramujesz.

    1. Davien3

      @QVX z K239 nie odpalisz zadnego pocisku do HIMARS bo nie ma takiej mozliwosci, tak samo w druga strone NIe zapominaj ze do K239 masz pakiety z rakietami a do zasobnika z M26 raczej M30/31 nie wejda

    2. QVX

      @Davien3 Przepraszam za skrót myślowy. Chodziło mi o GMARS i HIMARS oraz tę 80% kompatybilność. Ponieważ kontenery etc. mają być te same, to gdzie te 20% różnicy - tylko w programowaniu układów kierowania, a to może oznaczać faktyczną niewymienność amunicji.

    3. Davien3

      @QVX ta kompatybilnośc to podejrzewam ze chodzi o komponenty a pociski beda raczej wymienne bo Niemcy raczej dostana zgode na ich integracje ze swoimi MARS II

  3. RAF

    Z lewej strony@ Bedziemy produkowac amunicje, zostalo to oficjalnie potwierdzone. Mamy wspolne interesy gospodarcze i polityczne z Korea, a z Niemcami tylko formalnie jestesmy sojusznikami, w rzeczywistosci rywalizujemy ze soba.

    1. Davien3

      @RAF z Niemcami jestesmy w jednym sojuszu wojskowym i UE Niemcy sa naszym najwiekszym partnerem handlowym wiec jak to jest jedynie "formalny" sojusz ... a do K239 bedziemy robili na licencji pociski o zasiegu 80km i nic wiecej

    2. BadaczNetu

      @Davien3 - jak w Niemczeh zacznie rządzić AfD, które regularnie publikuje przedwojenne mapy Niemiec, to bardzo wiele może się zmienić. Na szczęście nie mają już tylu młodych Niemców co w '39.

    3. Davien3

      @BadaczNetu W Niemczech nie bedzie rzadzic AfD nie ma szans, na razie maja ok 12% a NIKT nie chce znimi rozmawiac w Bundestagu

  4. staryPolak

    ciągle źle. Smerf Maruda to przy Was radosny ptaszek. Jeszcze niedawno podśmiechujki że aż 500 HIMARS-w, dzis płacz bo Niemcy dadzą swoje podwozie do HIMARSa.. W Polsce są już pierwsze Chunmoo z podwoziem Jelcza. Nasze HIMARSy tez dostaną to podwozie. jakby kto nie wiedzial startują prace nad polskimi pociskami rakietowymi do nich. Jakby Polska zbudowała Gwiazdę Śmierci zaraz pojawiłyby się wpisy że inni to takie Gwiazdy zrobią większe.

    1. Davien3

      @staryPolak a USA wie o tym ze mamy zamiar zintegrowac z HIMARS za jakies 20 lat własne analogi GMLRS zakładajac ze cos z tego wyjdzie? Oj chyba nie.

  5. Monkey

    Odchodząc trochę od tematu, to w 1933 mogliśmy Niemców pokonać. W 1939 oni niemal połkneli nas. Potwór znów się budzi. Fakt, na zasadzie: "nie chcem, ale muszem", ale tak obudziły sie też Chiny.

    1. Essex

      Ale brednie

    2. Chyżwar

      @Essex Akurat nie brednie tylko fakty W 1933 nawet dziadek nie chciałby służyć w Wermachcie.

  6. AdSumus

    Czyli montują odpowiednik naszego Jelmo.

    1. ASW

      Nasze Himarsy (poza pierwszą partią) będą na Jelczach (może będzie też miejsce na dodoatkowy kontener).

    2. Davien3

      @ASW nie nie bedzie dostajemy standardowe wyrzutnie z USa jedyne co robimy to montujemy je na Jelczach takie jka porzychodza w kontenerach

    3. Stefan1

      Davien3, a skąd ty to wszystko wiesz?

  7. rwd

    Mam nadzieję, że my tego nie kupimy, bo wspólnie z Koreą zbudujemy lepsze :)

    1. Davien3

      @rwd K239 jest gorszy od standardowego HIMARS chyba pod kazdym wzgledem . Polska zas bedzie je zwyczajnie klepała na licencji bez zadnych zmian poza TOPAZem

    2. Essex

      Chyba z Lego na kredyr

    3. PPPM

      @ Davien3 Może jakić argument za tym, że K239 są gorsze od Himars. To że jeszcze "nie walczyły" (i oby nigdy nie musiały) nie przesądza, że są gorsze.

  8. RAF

    "....Z zapowiedzi wynika, że jeżeli już w najbliższym czasie doszłoby do podpisania umowy z Federalnym Ministerstwem Obrony RFN, pierwsze wyrzutnie systemu GMARS mogłyby zostać dostarczone do testów w 2025 r."... - Maja tempo..., a my juz za chwile bedziemy mieli tego typu wyrzutnie z dwoma kontenerami z Korei na podwoziu naszego Jelcza.

    1. Z lewej strony

      ... i w potrzebie będziemy prosić o amunicję od kraju z którym nie łączą nas żadne zobowiązania sojusznicze, żadne wspólne interesy strategiczne i który w obecnym konflikcie wyraźnie przedkłada swoje relacje z Rosją nad wsparcie dla Ukrainy.

    2. RobertW

      Możesz uzasadnić jak Korea Płd przedkłada relacje z Rosją nad pomoc Ukrainie???

    3. Davien3

      @RAF i gorsze pod kazdym wzgledem poza cena od zwykego HIMARS z calkowicie niekompatybilna amunicja i niezdolne ani do wspólpracy z IBCS ani z F-35.

  9. szczebelek

    Sama idea podwójnego kontenera ma wiele korzyści niestety u nas żaden producent nie byłby w stanie dać tyle co Niemcy w ramach realizacji tego projektu i nie mówię tu o jawnych wydatkach na licencje. Tam gdzie kasa nie istnieją granice.

  10. MiP

    I to jest współpraca a Polska w w zamian za zakup Himarsów może tylko pomarzyć o produkcji rakiet do nich ale tak to jest gdy nasz rząd jest wasalem USA

    1. hermanaryk

      Niemcy zaś są krajem de facto okupowanym przez USA. Mamy więc wg ciebie wypowiedzieć wojnę Stanom? :)

    2. MiP

      hermanaryk Niemcy są partnerem USA i razem budują uzbrojenie a nasz rząd bierze wszystko z pułki USA i na nic nie może liczyć poza klepaniem kontenerów startowych do Patriot

    3. hermanaryk

      Niemcy, MiP, mają współpracować z USA w budowie wyrzutni, czyli mniej więcej będą robić to, co my przy Himarsach. Wprawdzie biedny Rheinmetall jest zainteresowany poważniejszymi sprawami, ale wątpliwe, żeby Amerykanie powierzyli coś takiego firmie, której podkłada nogę własny rząd. O współpracy przy tworzeniu systemów rangi IBCS Niemcy mogą tylko pomarzyć. My zaś już już z nimi nad tym pracujemy.

  11. ands

    Polscy inżynierowie mają kompetencje, aby pomalować nowe Himarsy. Co ma do tego rząd ?

Reklama