Siły zbrojne
Hiszpania wybiera swojego Homara
Serwis InfoDefensa poinformował o otrzymaniu przez hiszpańską Generalną Dyrekcję Uzbrojenia i Materiałów trzech ofert w ramach programu pozyskania mobilnej wyrzutni pocisków rakietowych. Wśród oferowanych rozwiązań jest południowokoreański K239, brazylijski Astros oraz izraelski PULS.
Co ciekawe, sam program jeszcze nie wystartował, ale ma to nastąpić niedługo. Wybór nowego systemu rakietowego ma zostać podjęty wobec propozycji najbardziej angażującej lokalny przemysł, zakupy z półki czy opracowanie wraz z krajami sojuszniczymi nowego rozwiązania ma być niezbyt optymalny w opinii decydentów. Oznaczałoby to, że propozycja izraelska ma największe szanse z racji na zawiązanie współpracy z firmami jak Expal, Escribano, GMV i Iveco. W ramach niej miałoby powstać konsorcjum oferujące hiszpańskiej armii system artyleryjski PULS. Za tym rozwiązaniem miałoby wypowiadać się tamtejsze wojsko, które oficjalnie miało potwierdzić spełnienie wymogów przez izraelski produkt.
Czytaj też
Hoy hemos presentado en #FEINDEF23 nuestra solución nacional para el programa #SILAM junto a EXPAL Systems y nuestro tecnólogo Elbit Systems, en un acto que ha estado apadrinado por el MALE y el DIGAM.#FEINDEF2023 #Defence #Innovation#FEINDEF2023 #Defence #Innovation pic.twitter.com/2flPFkHEQl
— Escribano Mechanical & Engineering (@escribanoEMyE) May 18, 2023
Również konkurenci zawiązali współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami, południowokoreańska Hanwha z Tecnesis 3000, zaś brazylijski Avibras jako swojego partnera widzi przedsiębiorstwo SMS. Nie jest jednak wiadomy w ich przypadku stopień regionalizacji oferowanych systemów, a będzie zapewne ono kluczowe przy wyborze oferty.
Czytaj też
Pozyskanie przez Hiszpanię nowego systemu rażenia na dystansie większym niż dotychczas używane typy uzbrojenia ma być odpowiedzią na wnioski wyciągnięte z działań na terenie Ukrainy oraz niejako spłatą zobowiązań wobec NATO. Hiszpańskie ministerstwo obrony ma przygotować na rozruch programu w tym roku 22 mln euro, zaś łączna kwota wyasygnowana na niego ma wynosić 290 mln euro na lata 2023-2028.
Weneda 1977
Hiszpanie poniekąd jest krajem frontowym NATO bo ma też granicę na kontynencie Afrykańskim,nigdy nie wiadomo co tam z środka z niezbadanej Afryki przypełznie 🙂
kukurydza
Nieco zaskakujące. W przypadku Holandii czy Danii, które są niewielkie, leżą daleko od zewnętrznych granic NATO i generalnie nie są zagrożone, wybranie taniego rozwiązania potrzebnego w niedużej ilości wydaje się uzasadnione, a brak standaryzacji, z punktu widzenia lewaka tak samo jak ultranacjonalisty jest zaletą, bo "nie będzie można oddać sojusznikowi w potrzebie". Ale Hiszpania JEST krajem frontowym, i zakup systemu do którego tylko nieliczni sojusznicy z NATO będą posiadali małe ilości amunicji, może ich "ugryźć w tył". Mimo wszystko, systemy rodziny MLRS mają w sporej liczbie Francja, Niemcy, UK, USA, Rumunia, a zaraz będzie miała także Polska..
wojghan
Hiszpania jest krajem frontowym???? Chyba ci się epoki pomyliły. Napoleon już dawno w grobie.
Davien3
@kukurydza a od kiedy Hiszpania jest krajem frontowym NATO? Na pewno nie na ladzie a flote maja dosyc dobra wiec o co ci własciwie chodzi?
szczebelek
Jak Hiszpanie to pewnie Izrael 🤣🤭