Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Piątek z Defence24.pl: Wschodnia flanka NATO bezsilna wobec Rosji?; Żądania Turcji przed szczytem NATO; Szef MON zapowiada wzrost wynagrodzeń pracowników cywilnych wojska; USA zapowiadają obniżenie składki wpłacanej do kasy NATO

Fot. https://www.army.mod.uk/
Fot. https://www.army.mod.uk/

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Groźna dysproporcja na wschodniej flance NATO”: Najnowszy raport dotyczący wojsk NATO oraz wojsk brytyjskich, negatywnie ocenia zdolności bojowe na wschodniej flance NATO. „Wojska brytyjskie stacjonujące obecnie na wschodniej flance NATO w razie konfliktu z Federacją Rosyjską byłyby bezsilne wobec olbrzymiej przewagi sprzętowej przeciwnika. British Army i inne wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego trapią braki w zapasach amunicji oraz niewielka siła ognia artyleryjskiego - informuje w raporcie brytyjski think tank Royal United Services Institute. Brytyjscy dowódcy wojskowi muszą zacząć poważnie myśleć o wzmocnieniu siły ognia swojej artylerii.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Turcja nie wesprze obrony Polski i państw bałtyckich”: Turcja wzięła Europę Wschodnią na zakładnika, blokując zatwierdzenie planu obronnego, dopóki nie zostaną poczynione wobec nich pewne ustępstwa. „Turcja nie ma zamiaru poprzeć planu obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przez NATO. Władze w Ankarze chcą najpierw poparcia Sojuszu Północnoatlantyckiego dla rozprawy z Kurdami. [...] Turecki dyplomata powiedział agencji, że sprzeciw Turcji jest poważny i kraj nie wycofa się z niego, dopóki jego żądania nie zostaną spełnione. Nie zmieni tego krytyka, z którą spotkała się decyzja o braku poparcia dla tego planu.”


Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO umarło. Niech żyje NATO”: Jaka przyszłość czeka Pakt Północnoatlantycki? Czy słowa prezydenta Macrona o śmierci NATO są przedwczesne? „Udawanie, że pakt nie cierpi co najmniej na demencję, może poprawiać samopoczucie. Ale nie zwiększy poziomu bezpieczeństwa. Macron zadał poważne pytania, na które 70 lat po powołaniu Sojuszu należy poszukać odpowiedzi.”


Fakt, „43 miliony na premie w MON”: Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – zapowiedział wzrost wynagrodzeń pracowników cywilnych wojska. „Siły zbrojne nie mogłyby funkcjonować bez pracowników cywilnych wojska. Konsekwentnie zwiększamy wynagrodzenia tej ponad 40-tysięcznej grupy. Jeszcze w tym roku przeznaczymy ponad 43 mln zł na premie dla cywilów w wojsku.”


Dorota Kowalska, Polska The Times, „MiGi-29 to świetne samoloty, tylko mocno już wysłużone”: Jak donoszą media, piloci nie chca latać już na wysłużonych MiGach. Czy przywrócenie tych maszyn do lotów to słuszna decyzja? „Sytuacja Sił Powietrznych RP nie należy do łatwych. MiGi- 29 są już mocno wyeksploatowane, piloci boją się na nich latać, a nowych myśliwców brak. Wśród pilotów nastroje raczej kiepskie: MiGi- 29 od wielu miesięcy stoją uziemione w bazach w Mińsku Mazowieckim i Malborku.”


Jacek Sądej, Nasz Dziennik, „Test sojuszników”: Stany Zjednoczone zapowiadają obniżenie składki wpłacanej do kasy Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Amerykanie obecnie pokrywają 22 proc. budżetu NATO rocznie, co stanowi kwotę 2,5 mld USD. Według nieoficjalnych informacji Stany Zjednoczone miałyby wpłacaną w ramach utrzymywania Sojuszu Północnoatlantyckiego składkę płacić mniej więcej w takiej wysokości jak Niemcy. Obniżenie składki do 16 proc. (w przypadku Niemiec teraz jest to 15 proc.) spowodowałoby, że w kasie Paktu zabrakłoby około 150 min USD.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.