Reklama
  • Wiadomości

Laboratorium określi klasy komercyjnych urządzeń informatycznych dla wojska

2. Regionalna Baza Logistyczna prowadzi przetarg na realizację usług określania klasy informatycznych urządzeń komercyjnych w zakresie niepożądanej emisji elektromagnetycznej. Jak zostały określone warunki tego postępowania oraz w oparciu o jakie zalecenia realizowane będę tego rodzaju usługi?

FOT. MAXPIXEL
FOT. MAXPIXEL

Wojskowe zamówienia na sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny należą to tych, które przyciągają duże zainteresowanie ze strony firm z branży ICT. Siły zbrojne poza urządzeniami klasy TEMPEST gwarantującymi wysoki poziom ochrony i redukcji niepożądanej emisji elektromagnetycznej kupią cyklicznie sprzęt wykorzystywany do przetwarzania informacji o niższej klauzuli oraz w sieciach jawnych. Urządzenia te podlegają także ochronie i mogą być wykorzystywane wyłącznie, gdy spełniają wymogi określone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Dlatego tak ważnym jest przeprowadzenie badań i określenie klasy urządzeń, a tym samy sposobu ich wykorzystania przez siły zbrojne.

11 maja w biuletynie informacji publicznej 2. RBLog zamieszczono zaproszenie do składania ofert na usługę określania klasy informatycznych urządzeń komercyjnych w zakresie niepożądanego poziomu emisji elektromagnetycznej. Usługa zgodnie z zapisami zawartymi w ogłoszeniu ma być realizowana zgodnie z zaleceniami ogólnymi Służby Kontrwywiadu Wojskowego nr ZOBT-500A. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu, a uczestniczyć w nim mogą wykonawcy, którzy spełniają szereg specyficznych wymagań.

Wśród wymagań wskazano m.in. na posiadanie:

  • laboratorium badawczego uznawanego przez SKW jako kompetentne do realizacji badań w zakresie wyznaczania klasy urządzeń komercyjnych;
  • niezbędnej wiedzy i doświadczenia oraz potencjału technicznego i kwalifikowanego personelu;
  • stabilnej sytuacji ekonomicznej i finansowej gwarantującej wykonanie usługi.

Wybór wykonawcy nastąpi w oparciu o kryterium ceny, po uprzednim potwierdzeniu spełnienia wymagań określonych w warunkach przetargu. Oferty w formie pisemnej składać należy do 21 maja do godz. 09:00 w kancelarii 2. RBLog w Warszawie przy ulicy Marsa 110 (budynek nr 3, pokój nr 8). Termin realizacji umowy określono do 31 sierpnia 2020 roku. Zamawiający określił zabezpieczenie w postaci wadium w wysokości 16 tysięcy złotych oraz wymagał będzie wniesienia zabezpieczenia wykonania umowy w wysokości 5 procent wartości zamówienia brutto.

Wskazano w dokumentacji przetargowej ilość sprzętu, która podlegała będzie określeniu klasy w zakresie niepożądanego poziomu emisji elektromagnetycznej. Badaniu w tym zakresie podlegało będzie do 600 laptopów, 280 telefonów IP, 30 terminali do wideokonferencji, 60 drukarek oraz 30 projektorów. Dokumentacja przetargowa wskazuje przy tym, że badania odbędą się w laboratorium wykonawcy, a przyszła umowa będzie zawierała skalkulowaną roboczogodzinę pomiarów.

WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS
Reklama
Reklama