Badger, czyli "Rosomak" dla RPA dwa razy droższy niż planowano

1 marca 2014, 15:08
Badger IFV 8x8 - fot. Denel
Reklama

Dwukrotnie wyższe od pierwotnie założonych będą koszty zakupu dla sił zbrojnych RPA kołowych transporterów opancerzonych Badger 8x8. Jest to produkowany przez południowoafrykańską firmę Denel wariant transportera Patria AMV, w Polsce znanego lepiej jako KTO Rosomak.

Pierwotnie cena 238 "afrykańskich Rosomaków" miała wynosić około 8 mld ZAR. Jednak była to cena z początku negocjacji, czyli sprzed pięciu lat. Ponadto w ówczesnym kosztorysie nie uwzględniono kosztów części zamiennych i obsługi technicznej. Na wzrost ceny miała też wpływ inflacja. Ostateczny, pełny koszt wprowadzenia tych pojazdów na uzbrojenie sił zbrojnych RPA to 15,4 mld ZAR, czyli ponad 1,4 mld dolarów.

Informacja o niemal dwukrotnie wyższym koszcie kontraktu została ujawniona w odpowiedzi ministra obrony RPA Nosiviwe Mapisy-Nqakuly na zapytanie ze strony jego odpowiednika w opozycyjnym "gabinecie cieni", Davida Maynera.

Pojazdy Badger ICV mają zastąpić w siłach zbrojnych tego kraju starsze typy wozów kołowych. Zwłaszcza wysłużone transportery Ratel, które od ponad 25 lat stanowią podstawę jednostek zmechanizowanych RPA. Przewidziano co najmniej 5 różnych wariantów pojazdów Badger, wliczając bojowy wóz piechoty, pojazd wsparcia, pojazd dowodzenia i samobieżny moździerz.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
tja
niedziela, 2 marca 2014, 09:06

Obecnie widoczna zoza poljarna to ruchy kondensyjne po transporcie wojsk sovieckich na ukrainu. Przerzucają łodzie atomowe podwodne pod osłoną nocy mostem powietrznym z 7 Dywizjonu Floty Północnej w Widjajewie, a że robią to wysoko to łodzie są zamknięte i muszą mieć włączone reaktory, żeby utrzymać ciśnienie wewnątrz łodzi.I stąd opary kondensyjne.

gf
poniedziałek, 3 marca 2014, 19:34

To u was łodzie podwodne wożą samolotami?

przechodzeń
środa, 9 kwietnia 2014, 23:33

Już tam wypracują sposoby na Rosomaka, którego użytkujemy. Tak to jest bez własnego sprzętu.

tuis
niedziela, 2 marca 2014, 11:18

Typowa sytuacja dla RPA. We wszystko wliczone jest 50% podatku od korupcji. NIe ma się czym podniecać to normalne w RPA.

Tweets Defence24