Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Zwiększona liczba ćwiczeń Wojska Polskiego; Białoruś straciła zdolności militarne na rzecz Rosji?; Rosyjskie przygotowania do wojny

Fot. Sylwia Guzowska, Wydział Prasowy KGŻW
Fot. Sylwia Guzowska, Wydział Prasowy KGŻW

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Armia rusza na poligon”: W 2021 roku zostanie zwiększona o 1/3 liczba ćwiczeń wojskowych. „W tym roku Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych planuje 131 ćwiczeń wojskowych. Ma wziąć w nich udział 65 rys. żołnierzy. Dla porównania, w poprzednim roku w jednostkach podległych temu dowództwu przeprowadzono 93 tzw. przedsięwzięcia szkoleniowe z udziałem 53 tyś. wojskowych. Zaplanowane są zarówno ćwiczenia taktyczne, jak i dowódczo-sztabowe i treningi sztabowe. […]”


Andrzej Wilk, Rzeczpospolita, „Uzależnieni od Rosji”: Pod względem obronnym Białoruś jest już całkowicie zależna od Rosji. Rosja i Białoruś posiadają już wspólne systemy obronne i kooperację przemysłów zbrojeniowych. „Białoruś utraciła resztki samodzielnych zdolności militarnych i całkowicie oddała Moskwie inicjatywę w zakresie obrony zadowalając się pozorami suwerenności [...] Integracja militarna Białorusi i Rosji już wiele lat temu przestała być elementem bieżących relacji politycznych Moskwy i Mińska - jest na tyle zaawansowana, że nie podlega dyskusji. [...] W ciągu ostatniego ćwierćwiecza Białoruś systematycznie wyzbywała się potencjału obronnego i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi na rzecz Rosji. Odciążała tym sposobem budżet państwa, co przez długie lata zapewniało względną stabilność systemu władzy.”


Nasz Dziennik, „Przygotowania do konfliktu?”: Rosja szykuje się do ataku na terytorium Ukrainy? „Analizując nagrania przedstawiające rosyjski wojskowy obóz polowy w obwodzie woroneskim przy granicy z Ukrainą, można przypuszczać, że żołnierze przygotowują się, by być tam bardzo długo; takich obozów jest kilka - uważa analityk Conflict Intelligence Team (CIT) Rusłan Lewijew. [...] Według danych CIT, grupy śledzącej działania rosyjskich sił zbrojnych, Rosja przerzuca do granic ukraińskich jednostki z Zachodniego, Południowego i Centralnego Okręgu Wojskowego. Dzięki analizie materiałów w mediach społecznościowych śledczy stworzyli mapę z kolumnami wojskowymi oraz ustalili, że siły zmierzają nie tylko na zaanektowany Krym, ale też do obwodu woroneskiego graniczącego z Ukrainą.”


Reklama

Komentarze

    Reklama