Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: NATO przejmie misję wojskową w Iraku?; Wojsko udzieli wsparcia w akcji relokacji pacjentów zakażonych koronawirusem

Fot. Witold Repetowicz
Fot. Witold Repetowicz

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Karolina Wójcicka, Dziennik Gazeta Prawna, „Amerykanie szukają planu dla Iraku”: Biały Dom rozważa wycofanie wojsk amerykańskich z Iraku. „Po wycofaniu część obowiązków szkoleniowych USA miałaby prawdopodobnie przejąć misja NATO. Ta jest obecnie w Iraku reprezentowana przez ok. 300-osobowe wojsko, ale przygotowuje się do rozmieszczenia dodatkowych 3,5 tyś. żołnierzy, którzy podobnie jak Amerykanie zajęliby się szkoleniami lokalnych sił zbrojnych i ograniczaniem ryzyka odrodzenia się dżihadystów. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podkreślił, że zwiększenie liczby żołnierzy następuje na zaproszenie rządu w Bagdadzie.”


Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki, Klara Klinger, Dziennik Gazeta Prawna, „Armia ewakuuje zakażonych koronawirusem”: Personel lotniczy oraz sprzęt wojska polskiego zostanie wykorzystany do ewakuacji pacjentów zarażonych koronawirusem z przeciążonych województw. „Chorzy na COVID-19 z województw, w których szpitale pękają w szwach, będą przewożeni do regionów, gdzie są jeszcze wolne miejsca. Dziś problem dotyczy głównie Śląska. [...] Mamy sześć śmigłowców w dyżurach poszukiwawczo-ratowniczych, które w razie potrzeby są do dyspozycji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kolejne trzy śmigłowce z wyposażeniem ratowniczym też mogą być użyte w tym celu. Dziś wydano decyzję, że w dyspozycji są dwa samoloty CASA do transportu na dłuższe odległości. Jeśli będzie taka potrzeba, możemy udostępnić śmigłowce transportowe - deklaruje wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.”


Reklama

Komentarze

    Reklama