Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Bundeswehra stworzy nową formację; Wyzwania przed Prezydentem RP jako Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych; Nowa przystań dla terrorystów w Afganistanie

Fot. bundeswehr.de
Fot. bundeswehr.de

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Jendorszczyk, Rzeczpospolita, „Terytorialsi obronią swój Heimat”: Niemiecka armia planuje utworzyć nową formację wojskową, której zadaniem będzie obrona ojczyzny. Nowa formacja ma skupić się na zagrożeniach wewnętrznych. „Twój Rok dla Niemiec - pod takim hasłem rozpocznie się werbunek do nowej jednostki niemieckiej armii przypominającej polskie oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej. Na początek ma liczyć tysiąc żołnierzy i rozpocząć działanie od kwietnia 2021 roku. Koncepcja nie jest w zasadzie nowa i zadania te wypełniają jednostki Bundeswehry, ale nowością jest nacisk na patriotyczną motywację przyszłych rezerwistów.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Plan minimum prezydenta”: Analiza sytuacji polskich sił zbrojnych. Jakie szanse i wyzwania czekają polska armię w nowej kadencji Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP? „Obsadzenie stanowiska pierwszego żołnierza Rzeczypospolitej i zmiana zasad finansowania armii - nad tymi tematami powinien skupić się w nowej kadencji prezydent Andrzej Duda. [...] Przed wyborami prezydenckimi prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało o przygotowaniu projektu ustawy gwarantującej stały procentowy udział wydatków na Marynarkę Wojenną w budżecie obronnym.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Bezpieczna przystań dla terrorystów”: Najbardziej krwawym atakiem w wykonaniu terrorystów ukrywających się w Afganistanie był zamach na szkołę wojskową w Peszawarze z grudnia 2014 r., w wyniku którego zginęło 145 osób, a ponad 100 zostało rannych. „Według raportów ONZ nawet 6,5 tys. terrorystów należących w większości do zbrojnej antypakistańskiej organizacji Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), współpracującej z tzw. Państwem Islamskim Khorasan (IS-K), ukrywa się obecnie w Afganistanie. [...] Pakistan mierzy się z kilkoma poważnymi terrorystycznymi organizacjami. Jedną z nich jest licząca kilkuset separatystów Armia Wyzwolenia Beludżystanu (BLA). Ekstremiści ci dążą do odłączenia południowo-zachodniej prowincji Beludżystan od Pakistanu. Terroryści z BLA, mając swoje bazy w Afganistanie, mogą spokojnie przygotowywać operacje terrorystyczne realizowane już na terytorium Pakistanu.”


Reklama

Komentarze

    Reklama