Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina zwiększyła produkcję artylerii

2S22 Bohdana 3.0
2S22 Bohdana 3.0
Autor. 47. Samodzielna Brygada Artylerii

Dziennik The New York Times poinformował o zwiększeniu produkcji ukraińskich systemów artyleryjskich Bohdana z 6 do 8 egzemplarzy miesięcznie. Niedawno oficjalnie została wdrożona jej nowa wersja.

Na początku grudnia zeszłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że obecna produkcja systemu artyleryjskiego 2S22 Bohdana ma wynosić 6 egzemplarzy na miesiąc. Niedługo później ukraiński serwis „Ekonomiczna Prawda” informował o zamówieniu przez Siły Zbrojne Ukrainy około 30 egzemplarzy Bohdany, co oznaczało przy ówczesnej skali produkcji dostawy rozłożone na kilka miesięcy.

Reklama

Z kolei dziennik The New York Times donosi o zwiększeniu liczby wytwarzanych 2S22 do 8 sztuk miesięcznie. Informacja ta jest zapewne powiązana ze wdrożeniem wersji 4.0, która to jest tworzona na bazie podwozia cywilnej odmiany Tatry w postaci wersji Phoenix. Niewykluczone, że obok nich używane są także inne podwozia czeskiego producenta z drugiej ręki.

Reklama

Pierwsze zdjęcia ukazujące nową wersję ukraińskiego systemu artyleryjskiego pojawiły się na początku stycznia wskazując, że prace nad tą odmianą trwały już od kilku miesięcy, co zresztą było zapowiadane. Powodem jej opracowania jest swego rodzaju „tymczasowość”, nośnika wersji 2.0 w postaci samochodu ciężarowego MAZ-6317 (wytwarzanego na białoruskiej licencji przez kilka lat w zamkniętych już zakładach Bogdan) oraz długiego czasu oczekiwania na czeskie Tatry T815-7T3RC1 z modułową, opancerzoną kabiną Puma. Tym samym przejście na nowe podwozie mogło spowodować zwiększenie wolumenu produkcji Bohdan w skali miesiąca. Najpewniej obecnie głównie dostarczane do armii są wersje 3.0 oraz 4.0.

Czytaj też

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Uzbrojenie główne pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną, wariancie pojazdu wykorzystywanego przez Zbrojne Siły Ukrainy. Wobec problemów strukturalnych w zakładach KrAZ po rosyjskiej inwazji nośnik wymieniono. Podwozie nowych egzemplarzy stanowi białoruski samochód ciężarowy MAZ-6317 (produkowany na licencji pod nazwą Bogdan-6317) o napędzie 6x6. Pojazd otrzymał kabinę o kształcie zbliżonym do tej zastosowanej w wozie dowodzenia RKP-360, wchodzącym w skład dywizjonów systemu przeciwokrętowego R-360 Neptun (2.0).

Reklama

Kolejnym alternatywnym nośnikiem jest Tatra T815-7T3RC1 z napędem 8x8 wyposażona w modułową, opancerzoną kabinę Puma (3.0). Obecnie jest ona także integrowana z cywilnymi modelami samochodów ciężarowych Tatra (np. Phoenix) wyposażonych z kabinę podobną jak wersja 2.0, które określa się mianem wersji 4.0 System może być także osadzony na samochodach ciężarowych innego typu, choćby na pojazdach marki MAN.W pierwotnej konfiguracji (na podwoziu KrAZ-6322) masa całkowita pojazdu wynosi 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i kompletów ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej szybkostrzelność ma wynosić 5-6 strzałów na minutę. Maksymalna donośność wynosi odpowiednio 40 km przy stosowaniu amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

  1. AdSumus

    Jak wygląda na tym tle nasz przemysł? Chyba słabo?

    1. Pucin:)

      @AdSumus - jeżeli nic nikt nie spieprzy to pod koniec tego roku będzie gotowa druga linia ahs Kraba w HSW (dawne hale do produkcji cywilnej odkupione od Chińczyka + 500 załogi). Co tym samym spowoduje, że w przyszłym roku wydajność ahs Krab to ponad 100 szt rocznie ok. 110 szt!!! O tym mówił w maju 2022r. zdymisjonowany prezes Zając!!!! :)

  2. DanielZakupowy

    To mega zabawne, że Ukraina nie wykorzystuje całego potencjału swojego przemysłu obronnego. Dlaczego np. Neptuny nie latają w te i na zad nad ruskimi? :)

    1. Davien3

      Bo neptuny to pociski pokr i nie da sieich tak uzywac do atakowania Rosjan na lądzie, mimo że mają taka mozliwość. Do tego sa koszmarnie drogie do takiego uzywania.

    2. AdSumus

      Bo mają wojnę? Bo niema gdzie produkować?

    3. DanielZakupowy

      Devian3 To nie da się ich tak używać czy mają taką możliwość - zdecyduj się. Neptuny mogą atakować cele naziemne - sami Ukraińcy to powiedzieli i ty dobrze o tym wiesz. AdSumus: Szkoda, że Ukraińcy twierdzą co innego.

  3. thorshammer

    Około dwa tygodnie temu czeski koncern CSG ogłosił, że zbuduje na Ukrainie od dwóch do trzech fabryk, jedną do produkcji amunicji, a drugą do produkcji ciężkiego sprzętu. Biorąc pod uwagę długi czas realizacji zamówień Tatry na opancerzone kabiny, jest chyba oczywiste, co będzie tam produkowane i montowane.

  4. MiP

    Fajnie wygląda i ta "kosmiczna" kabina..... Kryl to było straszydło 🙂

Reklama