Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy zwiększyli produkcje swojego Kryla

2S22 Bohdana umieszczona na podwoziu Tatry Tatra T815-7T3RC1 8x8 z kabiną modułową Puma.
2S22 Bohdana umieszczona na podwoziu Tatry Tatra T815-7T3RC1 8x8 z kabiną modułową Puma.
Autor. Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przedstawił dane, według których obecna produkcji tamtejszego kołowego systemu artyleryjskiego 2S22 Bohdana ma wynosić 6 egzemplarzy na miesiąc.

Reklama

Oprócz tej informacji prezydent Ukrainy przekazał o perspektywie dalszego zwiększenia wydajności. Produkcja odbywa się poprzez rezerwację podwozi od partnerów zagranicznych (czeska Tatra) oraz użycie pojazdów znajdujących się na stanie SZU (MAZ-6317). Dotychczas nie widzieliśmy Bohdany osadzanej na innych podwoziach, poza oczywiście pierwszym prototypem, którego nośnikiem jest samochód ciężarowy KrAZ-6322. Producent deklaruje jednak możliwość integracji swojego systemu artyleryjskiego na innych podwoziach np. ciężarówkach spod szyldu MAN. Ukraińska armia miała otrzymać dotychczas kilka Bohdan, które aktywnie od samego początku uczestniczą w działaniach wojennych. W ostatnim czasie otrzymały one spore unowocześnienie w postaci zmechanizowanego ramienia z dosyłaczem łańcuchowym, który jest widocznego na zdjęciu pod opisem tego systemu uzbrojenia.

Reklama
Reklama

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kal. 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Nieznaną z nazwy armatohaubicę pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną (Bohdana-1), który jest wykorzystywany od wielu lat przez ukraińską armię. Jednak po rosyjskiej inwazji kabina pojazdu została zmieniona na tę stosowaną w pojazdach dowodzenia RKP-360 wchodzących w skład systemów przeciwokrętowych RK-360MC Neptun. Podwozie nowych egzemplarzy stanowi zaś białoruski samochód ciężarowy MAZ-6317 (produkowany na licencji pod nazwą Bogdan-6317) z napędem 6x6 lub Tatra T815-7T3RC1 z modułową, opancerzoną kabiną Puma. System może być także osadzony na samochodach ciężarowych innego typu, choćby na pojazdach marki MAN.

Czytaj też

W pierwotnej konfiguracji (na podwoziu KrAZ-6322) masa całkowita pojazdu ma wynosić 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej szybkostrzelność ma wynosić pięć/sześć strzałów na minutę, podczas gdy donośność wynosi odpowiednio 40 km dla amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

Czytaj też

2S22 Bohdana.
2S22 Bohdana.
Autor. 1. Oddzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (10)

  1. user_1053912

    Eee to nie ich to Cezar francuski I nikt tego nie kryje.

  2. Pucin:)

    Dlaczego nie kupimy licencji od nich lub podilujemy 3 szt Bohdana 3.0 za 1 ahs Krab!!!!! :)

    1. PGR

      I im je oddamy

    2. Chyżwar

      Poj... ciebie? Po co? Jak chcą sprzedawać nam licencję, to w tym konkretnym sami powinni za nią płacić ze względu na nasze darowizny. I należałoby uświadomić kolegom dobitnie, że Polska nie jest Świętem Mikołajem. Jak chcą proszę bardzo. Możemy pomóc w produkcji. Co do płatnej licencji spadać ze ściekiem.

    3. Pucin:)

      @Chyżwar - nie bardziej niż ciebie - jak byś poczytał wywiady z gen. Załużnym który wyraźnie wskazał, że nie są w stanie zniwelować przewagi artylerii ruskiej bo jest ich dużo (ciągnionej) bez lotnictwa --- to byś głupot nie pisał. Natomiast tego typu haubice jak Cezar, Bohdana 3.0 i Atmos 2000 to sedno artylerii - ruskie robią to samo!!!! Najprawdopodobniej to wymiecie ciągnione. Natomiast ahs-y w stylu Krab, K9, M109 itp. to uzupełnienie tak jak MBT a klu to średniaki w stylu K2, PT-91Twardy lub KF-51 Phanter!!!! :) I na koniec czy już nauczyłeś się rozróżniać makietę samolotu od rzeczywistego egzemplarza!!! :)

  3. OptySceptyk

    A my zamiast produkować Kryla, wolimy kupić haubice w Korei. A kto bogatemu zabroni?

    1. tomcio55

      Ale wiesz że to trochę inna broń, po za tym kto ma to produkować?

  4. Realista.

    Nie dziwi nic , był czas , gdy Ukraina była w światowej czołówce produkcji uzbrojenia . Mimo wojny pomału powraca do tego stanu w kooperacji z innymi krajami . I to zapewne nigdy się nie zmieni dopóki są i będą państwem niepodległym .

  5. Weneda 1977

    Musimy kiedyś zastąpić Dany oraz brygady na Rosomakach muszą mieć artylerię kołową,niech się w końcu ruszą z tym Kryłem.

  6. rwd

    A donośność zwykłych pocisków bez gazogeneratorów? Bo coś te parametry wyglądają na zbyt naciągane.

  7. Dr. Pavl Kopetzky

    Por. Wrzesień 1939, Polska,... 1, 17... Real History

  8. eee

    Nam sa potrzebne na kolach armaty, oprocz jelcza mamy cos pod dzwigi kolowe, zurawie takie duze wozidla. Nie bedzie portrzeba lawet I platform kolejowych. Mozna tez pokusic die o dluzsze armaty. A ceny tych zestawow na pewno rowniez sa argumentem. Jak szanowni czytelnicy sadzicie jaka jest proporcja w cenach...1:3 ? I taka biedna, nekana wojna, nalotami I kryzysami ukrainska gospodarka produkuje/montuje 6sz/mc I 72 rocznie. Tylko jeszcze ograniczyc import, I kasa krazy w gospodarce.

  9. szczebelek

    Sześć sztuk na miesiąc to 72 rocznie to bardzo dużo patrząc w stosunku do tego ile Archerów, Caesarów i Zuzan2 powstaje w takim okresie, więc albo są to zawyżone wyniki albo niektórzy w Europie muszą wyciągnąć rękę z nocnika

  10. Dr. Pavl Kopetzky

    I bardzo dobrze; cel Rosja. Reszta świata się boi i stęka. jak wymięka. Real Life and Politik

Reklama