Reklama

Wojna na Ukrainie

Bohdana 4.0 oficjalnie w służbie

2S22 Bohdana 4.0.
2S22 Bohdana 4.0.
Autor. 45. Samodzielna Brygada Artylerii/Facebook

Generał broni Oleksandr Pawliuk pełniący funkcję Dowódca Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił oficjalnie opracowanie kolejnej odmiany systemu artyleryjskiego 2S22 Bohdana. Względem poprzednich wersji ta posiada nowe podwozie w układzie 8x8.

Pierwsze zdjęcia ukazujące nową wersję ukraińskiego systemu artyleryjskiego pojawiły się na początku stycznia wskazując, że prace nad tą odmianą trwały już od kilku miesięcy, co zresztą było zapowiadane. Powodem jej opracowania jest swego rodzaju „tymczasowość”, nośnika wersji 2.0 w postaci samochodu ciężarowego MAZ-6317 (wytwarzanego na białoruskiej licencji przez kilka lat w zamkniętych już zakładach Bogdan) oraz długiego czasu oczekiwania na czeskie Tatry T815-7T3RC1 z modułową, opancerzoną kabiną Puma. W celu podtrzymania wysokiego (jak na obecną sytuację) poziomu produkcji armatohaubic samobieżnych zdecydowano się tym samym na nowe bardziej dostępne podwozie, którym stała się cywilna odmiana Tatry w postaci wersji Phoenix. Warto wspomnieć, że deklarowano wcześniej możliwość osadzenia ukraińskiej haubicy na niemieckiej produkcji ciężarówkach MAN, więc jest to dalej jeden z możliwych kierunków.

Reklama
Bohdana jest w pełni ukraińską innowacją, służącą w naszych jednostkach i sprawdzającą się jako niezawodny, celny i łatwy w obsłudze system artyleryjski.
Dowódca Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał broni Oleksandr Pawliuk

Generał Pawliuk wspomniał także o trwających intensywnych szkoleniach m.in. artylerzystów, które są kluczowe w zwiększaniu zdolności ukraińskiej armii. Przykładem tutaj są prowadzone ćwiczenia z wykorzystaniem nowej wersji Bohdany, która miała trafić już do 47. Samodzielnej Brygady Artylerii. Warto wspomnieć, że prezentowana powyżej wersja posiada już urządzenie wspomagające proces ładowania, co znacząco ułatwia pracę artylerzystom. Jest to kluczowe dla ich wydajności i zdrowia, ponieważ wielu z nich w efekcie długotrwałej służby i intensywnych strzelań ma problemy z kręgosłupem.

Konsekwentnie prowadzimy szkolenia i ćwiczenia podnoszące umiejętności, także w różnych warunkach pogodowych i intensywności strzeleckiej. Gotowość jest kluczem do uratowania życia naszego personelu i osiągnięcia sukcesu na polu walki.
Dowódca Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, generał broni Oleksandr Pawliuk

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Uzbrojenie główne pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną, wariancie pojazdu wykorzystywanego przez Zbrojne Siły Ukrainy.

Czytaj też

Wobec problemów strukturalnych w zakładach KrAZ po rosyjskiej inwazji nośnik wymieniono. Podwozie nowych egzemplarzy stanowi białoruski samochód ciężarowy MAZ-6317 (produkowany na licencji pod nazwą Bogdan-6317) o napędzie 6x6. Pojazd otrzymał kabinę o kształcie zbliżonym do tej zastosowanej w wozie dowodzenia RKP-360, wchodzącym w skład dywizjonów systemu przeciwokrętowego R-360 Neptun. Kolejnym alternatywnym nośnikiem jest Tatra T815-7T3RC1 z napędem 8x8 wyposażona w modułową, opancerzoną kabinę Puma. System może być także osadzony na samochodach ciężarowych innego typu, choćby na pojazdach marki MAN.

Reklama

W pierwotnej konfiguracji (na podwoziu KrAZ-6322) masa całkowita pojazdu wynosi 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i kompletów ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej szybkostrzelność ma wynosić 5-6 strzałów na minutę. Maksymalna donośność wynosi odpowiednio 40 km przy stosowaniu amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

Czytaj też

2S22 Bohdana 4.0
2S22 Bohdana 4.0
Autor. /45. Samodzielna Brygada Artylerii/Facebook
Reklama

Komentarze (3)

  1. LMed

    No cóz, jak bardzo trzeba było nie chcieć tego Kryla, żeby go uwalić. Tylko dlaczego? Skąd ten opór? Czy brak pojęcia to wystarczające wytłumaczenie?

  2. szczebelek

    Imponujące jest to, że produkują swojego AHS-a w trakcie wojny i wprowadzają w nim zmiany, a u nas kryl się nie spodobał to do piwnicy 😮‍💨🤭

    1. Davien3

      A kto uwalił Kryla, czyzby też PiS

  3. eee

    Też jestem pod wrażeniem, chyba jest kilka razy taniej niz pojazd pancerny, gąsiennicowy, i drożej niz armata holowana z ciągnikiem. Przy tych zasięgach, i tak wszystko jest albo bezpieczne albo łatwym celem, kwestia maskowania.

Reklama