Reklama

Wojna na Ukrainie

Nowa wersja ukraińskiej Bohdany

Bohdana 2.0.
Bohdana 2.0.
Autor. АРМІЯ.INFORM

W serwisie X pojawiły się zdjęcia przedstawiające nową wersję ukraińskiego systemu artyleryjskiego 2S22 Bohdana na nowym nośniku 8x8 wykorzystującym jednak kabinę znaną z ulepszonej wersji 6x6 (2.0).

Reklama

Pierwsze zdjęcia ukazujące nową wersję ukraińskiego systemu artyleryjskiego pojawiły się na początku stycznia i wskazują najpewniej na użycie zmodernizowanego nośnika wykorzystywanego w wersji nazywanej roboczo Bohdana 2.0 (MAZ-6317), chociaż wskazywałoby to na posiadanie jeszcze pewnego ich zapasu w ukraińskiej armii/przemyśle. Inną opcją jest zastosowanie w nowej odmianie ukraińskiej haubicy całkiem nowej bazy 8x8, na co wskazywano w zeszłym roku. Wszystko z racji, na swego rodzaju „tymczasowość”, nośnika MAZ-6317 (wytwarzanego na białoruskiej licencji przez kilka lat w zamkniętych już zakładach Bogdan) oraz długiego czasu oczekiwania na czeskie Tatry T815-7T3RC1 z modułową, opancerzoną kabiną Puma. W celu podtrzymania wysokiego (jak na obecną sytuację) poziomu produkcji armatohaubic samobieżnych miano już znaleźć potencjalne nowe podwozie dla systemu Bohdana. Wcześniej deklarowano możliwość osadzenia ukraińskiej haubicy na niemieckiej produkcji ciężarówkach MAN, więc jest to jeden z możliwych kierunków. Choć analizując dostępne zdjęcia nowej wersji Bohdany można również wskazać na czeskie podwozie rodziny Tatra Terrno1 w wersji 8x8, które to ciężarówki (m.in. ciągniki siodłowe i wywrotki) były, obok modelu Jamal, eksportowane w sporych ilościach do Rosji oraz byłych republik ZSRR i używane m.in. w przemyśle wydobywczym. Być może widoczne na materiałach zdjęciowych i filmowych podwozia pochodzą z rynku cywilnego i zostały przez Ukraińców przystosowane, m.in. poprzez zabudowę opancerzonych kabin, do pełnienia roli nośnika systemu artyleryjskiego.

Reklama
Reklama

Warto wspomnieć, że prezentowana powyżej wersja posiada już urządzenie wspomagające proces ładowania, co znacząco ułatwia pracę artylerzystom. Jest to kluczowe dla ich wydajności i zdrowia, ponieważ wielu z nich w efekcie długotrwałej służby i intensywnych strzelań ma problemy z kręgosłupem. Na poniższym materiale wideo widzimy, że obecnie istnieją przynajmniej trzy Bohdany w tej odmianie. Przy okazji widzimy proces wyciągania jednej z nich z zamarzniętego błota.

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Uzbrojenie główne pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną, wariancie pojazdu wykorzystywanego przez Zbrojne Siły Ukrainy.

Czytaj też

Wobec problemów strukturalnych w zakładach KrAZ po rosyjskiej inwazji nośnik wymieniono. Podwozie nowych egzemplarzy stanowi białoruski samochód ciężarowy MAZ-6317 (produkowany na licencji pod nazwą Bogdan-6317) o napędzie 6x6. Pojazd otrzymał kabinę o kształcie zbliżonym do tej zastosowanej w wozie dowodzenia RKP-360, wchodzącym w skład dywizjonów systemu przeciwokrętowego R-360 Neptun. Kolejnym alternatywnym nośnikiem jest Tatra T815-7T3RC1 z napędem 8x8 wyposażona w modułową, opancerzoną kabinę Puma. System może być także osadzony na samochodach ciężarowych innego typu, choćby na pojazdach marki MAN.

Czytaj też

W pierwotnej konfiguracji (na podwoziu KrAZ-6322) masa całkowita pojazdu wynosi 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i kompletów ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej szybkostrzelność ma wynosić 5-6 strzałów na minutę. Maksymalna donośność wynosi odpowiednio 40 km przy stosowaniu amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

Czytaj też

2S22 Bohdana umieszczona na podwoziu Tatry Tatra T815-7T3RC1 8x8 z kabiną modułową Puma.
2S22 Bohdana umieszczona na podwoziu Tatry Tatra T815-7T3RC1 8x8 z kabiną modułową Puma.
Autor. Fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Współpraca: Mateusz Multarzyński

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Tani2

    Jest filmik z ukr strony 2s1 Goździk pròbuje wyciągnąć duńskiego Cezara z błota. Koła to jest porażka w tamtym klimacie. Zresztą u nas też.

  2. Tani2

    Ten pojazd to nieporozumienie. Na tamte błota kompletnie się nie nadaje zresztą jak wszystkie koła.

  3. Future

    Chyba Ukraina powinna Krabów domówić. One sane wyjadą z błota

  4. Ma_XX

    jest zamówienie na 200 luf z Francji więc seria ruszyła