Wojna na Ukrainie
Dostawy niemieckiej artylerii dla Ukrainy opóźnione
Dostawa pierwszych niemieckich armatohaubic RCH 155 dla Ukrainy została opóźniona o kilka miesięcy. Łącznie do 2028 roku przekazane zostaną 54 tego typu pojazdy.
Niemcy w grudniu 2022 roku zapowiedzieli dostawę dla Ukrainy 18 sztuk nowych kołowych armatohaubic RCH 155, które to mogłyby tym samym zostać po raz pierwszy sprawdzone w boju. Produkcja pierwszych egzemplarzy rozpoczęła się na przełomie grudnia i stycznia 2022/23 i zakładano, że ich dostawa zacznie się w czwartym kwartale 2024 roku. W minionym roku pojawiały się doniesienia, że nastąpi to znacznie szybciej, bo już w pierwszym kwartale 2024, co jednak jesienią skorygowano i powrócono do pierwotnego harmonogramu dostaw. Ten jednak także okazuje się nieaktualny.
Dyrektor generalny KNDS Deutschland Ralf Ketzel w wywiadzie dla niemieckiego serwisu Hartpunkt poinformował, że dostawa pierwszych RCH 155 dla Ukrainy opóźni się i będzie mieć miejsce dopiero w kwietniu 2025 roku. Do Kijowa łącznie przekazane zostaną 54 armatohaubice tego typu, co ma potrwać do końca 2028 roku (jeżeli po drodze nie nastąpią kolejne trudności). Oznacza to, odsunięcie w czasie weryfikacji tej kontrowersyjnej ze względu na swoją budowę konstrukcji oraz kolejnego kroku w modernizacji ukraińskiej artylerii. Przy okazji rodzi też pytanie o sprawność całości dostaw do Ukrainy, ale także do Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii i Niemiec.
The delivery of the first RCH 155 self-propelled artillery systems to #Ukraine will be slightly delayed. CEO of KNDS Deutschland Ralf Ketzel stated this in an interview with @hartpunkt.
— German Aid to Ukraine (@deaidua) November 5, 2024
The first RCH 155 self-propelled artillery systems will not be delivered to Ukraine until… pic.twitter.com/EkFyxTzuuZ
RCH 155 to artyleryjski zdalnie sterowany moduł uzbrojenia osadzony na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Boxer lub innym podwoziu. System wieżowy bazuje na wielu rozwiązaniach wypracowanych na potrzeby Panzerhaubitze 2000, z identycznym uzbrojeniem głównym włącznie. Dzięki temu RCH 155 legitymuje się donośnością zbliżoną do gąsienicowego kuzyna. Strzelając standardową amunicją z gazogeneratorem dennym trafi w cel oddalony o ponad 40 km. Korzystając z amunicji specjalnej, np. pocisków M982 Excalibur lub M2005 V-LAP, wartość ta może wynieść nawet ponad 50 km. Moduł wieżowy jest całkowicie zautomatyzowany, a dwuosobowa załoga przebywa w kadłubie pojazdu. Szybkostrzelność teoretyczna wynosi dziewięć strzałów na minutę. Zapas amunicji to 30 pocisków i 144 modułowe ładunki miotające.
Czytaj też
Jednostkę napędową stanowi silnik MTU V8 199 TE21 o mocy 815 KM, który umożliwia Boxerowi osiągnięcie 100 km/h. Z pełnym zapasem paliwa wóz przejedzie około 700 km. Moduł wieżowy RCH 155 również zostać osadzony na innym podwoziu. Przykładowo, Szwajcarii oferowany jest wariant na bazie wydłużonego KTO Piranha V.
yy
Realizacja zamówienia do końca 2028, za cztery lata będzie już dawno po wojnie . Szwajcaria może sobie czekać ale Ukraina nie za bardzo.
Monkey
Kiedyś była niemiecka solidność, obecnie jest to niesolidność. A w zasadzie to solidni oni są, ale w łamaniu obietnic oraz opóźnieniach.