Reklama

Wojna na Ukrainie

Bułgaria wysłała transportery BTR na Ukrainę

Kołowy transporter opancerzony BTR-60PB. Fot. Wikipedia
Kołowy transporter opancerzony BTR-60PB. Fot. Wikipedia

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedstawiające transport pierwszych bułgarskich transporterów opancerzonych BTR-60 dla Ukrainy, Wozy te dotychczas znajdowały się w rezerwie sprzętowej resortu spraw wewnętrznych.

Reklama

Zdjęcia poniżej przestawiają pierwsze bułgarskie BTR-60, które mają pochodzić z zapasów ministerstwa spraw wewnętrznych. Te konkretne egzemplarze miały być kiedyś wykorzystywane przez żandarmerię. Publikacja zdjęć z ich załadunku na zestawy niskopodwoziowe oznacza zakończenie problemu dotyczącego kwestii przewiezienia wspomnianych pojazdów na Ukrainę. Nie jest wiadome, jaki kraj zdecydował się na finansowe wsparcie całego przedsięwzięcia. Sam proces dotyczący wydania zgody na ich przekazanie przez Sofię do Kijowa trwał wiele miesięcy, jednak stopowało go załatwienie kwestii związanych z opłaceniem transportu opisywanych pojazdów. W miejsce oddanych Ukrainie wycofanych BTR-60PB Bułgaria pozyska amerykańskie KTO Stryker w kilku wariantach, co umożliwi przeniesienie do rezerwy obecnie używanych BTR-60PB.

Reklama
Reklama

Prace remontowe na dostarczonych BTR-60 mają zostać przeprowadzone już na terenie Ukrainy z racji na dobrą znajomość tej konstrukcji przez tamtejsze Siły Zbrojne oraz przemysł. Niewykluczone, że część pojazdów zostanie wydzielona do mobilnych patroli przeciwlotniczych, które już wcześniej otrzymały przynajmniej jeden egzemplarz podobnego wozu w postaci  rumuńskiego transportera TAB-71. Taki ruch pozwoliłby na zwiększenie skuteczności tych formacji w zwalczaniu środków napadu powietrznego oraz odciążyłby część stosowanych do tych zadań typów uzbrojenia, choćby cennych zestawów artyleryjskich Gepard, które można byłoby oddelegować do innych zadań.

Czytaj też

BTR-60PB to opracowany w 1966 roku zmodernizowany wariant radzieckiego kołowego transportera opancerzonego BTR-60. W porównaniu do wcześniejszych wersji charakteryzuje się m.in. dopracowanym silnikiem, zmodyfikowanym układem uzbrojenia w obrotowej wieży, zmodernizowanymi przyrządami celowniczymi oraz podwyższoną ochroną załogi. Uzbrojeniem głównym pozostał wielkokalibrowy karabin maszynowy KPWT kal. 14,5 mm sprzężony z uniwersalnym karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm. Zapas amunicji wynosi odpowiednio 500 oraz 3000 nabojów.

Czytaj też

Pojazd napędzają dwa silniki GAZ-40P o łącznej mocy 180 KM. Umożliwia to ważącemu 10 300 kg transporterowi osiągnięcie prędkości maksymalnej 80 km/h oraz zasięgu 500 km. Załoga składa się z dwóch osób, zaś w przedziale desantu mieści się do sześciu żołnierzy. Obecnie z BTR-60PB oraz pochodnych korzystają armie takich krajów jak m.in. Bułgaria, Ukraina, Rosja, Kuba, Algieria czy Egipt.

Czytaj też

BTR-60PB (zdjęcie poglądowe).
BTR-60PB (zdjęcie poglądowe).
Autor. Mike1979 Russia/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. eee

    Jakby miały łatwe wejście do wnoszenia noszy, to do ewakuacji rannych i jako transporter, tylko że sa na benzynke, ale zimą jak znalazł. I pływają. Kłodami, podkładami kolejowymi, skrzynkami koszami z siatki pookładałbym i od góry jakąś siatką metakową, maskującą na stalażach, pałakach z drutu.