Reklama

Wojna na Ukrainie

Rumuńskie KTO walczą z dronami na Ukrainie

TAB-71 (zdjęcie poglądowe).
TAB-71 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Eugen Mihai/Wikipedia

Ukraińscy żołnierze wykorzystali w swojej przeciwlotniczej grupie należącej do tamtejszej Gwardii Narodowej rumuński transporter przeciwlotniczy TAB-71M. Przy jego pomocy udało się zestrzelić m.in. irańskiej produkcji Shaheda.

Reklama

Jednostka ta działa w rejonie Winnicy i korzysta wielu rodzajów uzbrojenia lufowego do zwalczania głównie bezzałogowych środków napadu powietrznego, jak irańskiej produkcji Shahed-136. Wśród używanego do ich zestrzelenia uzbrojenia można wymienić ręczne karabiny maszynowe RPK, lekkie DP-27 oraz wielkokalibrowe M2 Browning. W przypadku ostatniego jest on montowany na przedziale ładunkowym różnego typu samochodów terenowych. Najcięższym kalibrem w arsenale jednostki jest jednak kołowy transporter opancerzony TAB-71, przekazany najpewniej "po cichu" przez Rumunię lub Mołdawię. Zarówno KTO, jak i terenówki mają posiadać agregaty prądotwórcze używane do zasilania reflektorów "przeciwlotniczych", wykorzystywanych do nocnych misji. Grupa określana jest jako "łowcy Shahedów" i jej głównym zadaniem jest zwalczenie bezzałogowych środków napadu powietrznego. Musi ona, w ciągu 15 minut od ogłoszenia alarmu, dotrzeć w miejsce ostrzału potencjalnego zagrożenia w postaci dronów. O podobnej formacji pisaliśmy niedawno.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Czytaj też

TAB-71 to produkowany na licencji w Rumunii kołowy transporter opancerzony BTR-60PB z zastosowaniem pewnych modyfikacji względem oryginału. Był on produkowany przez rumuńską firmę RATMIL, która obecnie nosi nazwę ROMARM. Uzbrojenie główne stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy KPVT kal. 14,5 mm sprzężony z karabinem maszynowym PKT kal. 7,62 mm. Jednostka napędowa zaś to zdwojony silnik Saviem SR-225 o mocy 140 koni mechanicznych każdy. TAB-71 miał więcej peryskopów dziennych niż BTR-60PB, a także charakterystyczny iluminator po lewej stronie wieży. Załogę chroni pancerz o grubości 6-10 mm.

Reklama

Czytaj też

TAB-71M (zdjęcie poglądowe).
TAB-71M (zdjęcie poglądowe).
Autor. TSGT DAVID W. RICHARDS/Wikipedia
Reklama

Komentarze (3)

  1. Wuc Naczelny

    To co by się przydało na shahedy, to jest M346 z zasobniekiem z WKM 12,7 , dwiema tonami amunicji i zbiornikami dodatkowymi i radarem. Którego nie ma. Albo nawet PZL-130 Orlik

  2. Seb66

    Ciekawe jak sprawdziłyby się w walce z dronami np. lekkie uzbrojone śmigłowce? Prędkość wystarczająca do swobodnego przechwycenia, głowice OE do skutecznej identyfikacji i pokladowe wielolufowe kmy z tanią amunicją do ich ...kasacji. Po drugie graliście w gry komputerowe wcielając się w rolę pilota myśliwca? Ja tak! Czy nie dokładnie tak samo operator nie mòglby pilotować myśliwskiego drona samobójcy? Proste naprowadzanie telewizyjne i.....do boju?

    1. Chyżwar

      Wiatraki latają wolno. Patrz na powierzchnię Polski. Musiałbyś mieć ich cholernie dużo. A gdybyś nawet miał, to takie latanie wychodziłoby cholernie drogo. Obawiam się, że paliwa nie starczyłoby.

    2. Al.S.

      Nie musiałoby ich być cholernie dużo. Po wstępnym namierzeniu radarem znasz trajektorię delikwenta, więc nawet jeśli robi zmiany kursu na waypointach, możesz posłać wiatraki wystarczająco blisko. Dla mnie przykładem przydatności śmigłowca do zadań zwalczania dronów jest przypadek zestrzelenia irańskiej kopii RQ170, drona Saegheh, przez izraelskiego AH64. Akcja wyglądała w ten sposób, że śmigłowiec doleciał w pobliże spodziewanej trasy drona i na niego tam poczekał. Przepuścił dołem, ustawił się mu na godzinie szóstej i po uzyskaniu zgody, zdjął drona krótką serią z działka. Śmigłowiec jest o tyle lepszy od postulowanego przez ciebie Gatlinga na pickupie, że pomimo iż lata "wolno", jego prędkość to 250 m/s i nie dotyczą go przeszkody terenowe. 250 m/s oznacza, że śmigłowiec może być 10 km dalej w ciągu 40 sekund.

  3. Pt

    Okazuje się więc, że starsze konstrukcje z szybkostrzelnym, niewielkim kalibrem są dzisiaj bardzo pożądane. Pancerz praktycznie żaden, ale szybkie przemieszczanie się na kołach zapewnia pożądaną elastyczność w zwalczaniu ataków dronowych.

    1. Chyżwar

      Fakt. Z tym tylko, że skuteczność rumuńskiego KTO nie będzie wysoka. Tarnów zaproponował Gatlinga dedykowanego do takich zadań, którego można posadzić na byle czym. Wyjdzie tanio i będzie cholernie skuteczne.

Reklama