Reklama

Geopolityka

Szczyt NATO w Warszawie [RELACJA]

Fot. NATO
Fot. NATO

Zakończył się szczyt NATO w Warszawie. W jego trakcie zostały podjęte decyzje dotyczące wzmocnienia środków obronnych dla wschodniej i południowej flanki NATO, w tym ustanowienia obecności bojowych jednostek w Europie Środkowo-Wschodniej.

Andrzej Duda podsumował odbywający się w Warszawie Szczyt NATO. Prezydent podkreślił, że szczyt zakończył się podjęciem bardzo ważnych decyzji, które - jak dodał - przez niektórych uważane są za historyczne. 

Andrzej Duda zaznaczył, że szczyt NATO w Warszawie miał charakter wszechstronny i omówiono na nim wszystkie kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa państwom Sojuszu oraz społeczeństwom je zamieszkującym. 

____________________

Jens Stoltenberg ogłosił, że NATO podjęło decyzje o rozpoczęciu misji Sea Guardian na Morzu Śródziemnym. Poinformował również, że następny szczyt odbędzie w nowej siedzibie Sojuszu w Brukseli. 

NATO podjęło dzisiaj decyzję o wzmocnieniu partnerów Sojuszu. Jak podkreślił sekretarz generalny Paktu, niestabilność w krajach partnerskich ma wpływ na bezpieczeństwo samego Sojuszu. Wymienił tu m.in. kryzys migracyjny i ataki terrorystyczne przeprowadzane na terytorium krajów członkowskich. "Skala wyzwania wymaga byśmy podjęli działania" - powiedział Stoltenberg, dodając, że NATO jest sojuszem obronny kolektywnej, lecz zajmuje się także zarządzaniem kryzysowym.

_____________________

Rada Północnoatlantycka rozmawiała dzisiaj z władzami Afganistanu. Spotkanie dotyczyło dalszego zaangażowania Sojuszu w tym kraju. NATO podjęło decyzję o przesłużeniu misji Resolute Support poza 2016 rok, potwierdzono również, że wsparcie finansowe dla Afganistanu zostanie utrzymane co najmniej do roku 2020.  

Jak ocenił Jen Stoltenberg, w Afganistanie zachodzą duże zmiany. Kraj pracuje nad reformami i poszanowaniem praw człowieka. Za bezpieczeństwo całego kraju odpowiedziane są afgańskie siły bezpieczeństwa, które nadal szkolą się pod okiem żołnierzy Sojuszu. Szef NATO podkreślił, że sytuacja w Afganistanie jest lepsza, ale kraj ten nadal jest niestabilny i niebezpieczny. NATO wie, że zmiana tego stanu nie dokona się szybko, a Afganistan potrzebuje wsparcia - właśnie dlatego podjęto decyzję o jego kontynuowaniu.

_____________________

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się z dziennikarzami podczas drugiego dnia odbywającego się w Warszawie szczytu NATO. Minister poinformował, że w Polsce najprawdopodobniej znajdzie się dowództwo oraz główne elementy amerykańskiej brygady pancernej. Więcej informacji na ten temat będzie mógł jednak udzielić szef resortu obrony. 

Witold Waszczykowski ocenił znaczenie, jakie ma rozmieszczenie w Polsce ok. 1000 amerykańskich żołnierzy. Zaznaczył, że po raz pierwszy podjęto decyzję o rozlokowaniu jednostki bojowej w gotowości do prowadzenia działań na wschodniej flance. Liczba ma znaczenie, jednak nie jest to jednostka, która zatrzyma armię - powiedział szef MSZ. Ważny jest jednak fakt, że działać może ona w połączeniu z innymi siłami na wschodzie, takimi jak np. Szpica NATO, czy brygada amerykańska i oddziały chroniące tarcze w Redzikowie - wtedy staje się "poważną siłą". Przypomniał, że w Polsce może momentami stacjonować nawet 10 tysięcy żołnierzy. 

_____________________

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował o rezultatach posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej. Podjęto decyzje o rozmieszczeniu czterech batalionowych grup bojowych w Polsce i krajach bałtyckich, w naszym kraju rolę państwa ramowego obejmą Stany Zjednoczone. Ponadto, oficjalnie ogłoszono osiągnięcie wstępnej gotowości obrony przeciwrakietowej NATO, pełną zdolność uzyska on po wdrożeniu instalacji w Redzikowie.

Czytaj więcej: NATO musi bronić wschodniej flanki i środków wzmocnienia. "Rosja chce destabilizacji" [KOMENTARZ]

_____________________

Sojusz musi raz jeszcze skupić się na swoim najważniejszym zadaniu, czyli kolektywnej obronie – mówił w czasie rozpoczęcia obrad Szczytu NATO w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Inaugurację szczytu NATO rozpoczęło się wystąpieniem Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który na samym początku podziękował wszystkim żołnierzom biorącym udział w misjach pokojowych pod egidą NATO. "Wysoko cenimy wasz profesjonalizm i podziwiamy waszą odwagę. NATO jest najsilniejszym sojuszem świata ze względu na was" – mówił Stoltenberg.

_____________________

Prezydent Barack Obama oraz prezydent Andrzej Duda wzięli udział we wspólnej konferencji, zorganizowanej na chwilę przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie. Prezydent Polski podkreślił, że "warszawski szczyt NATO będzie miał wymiar symboliczny i jeszcze bardziej wzmocni nasze partnerstwo". 

Obama potwierdził, że USA będą realizować swoje sojusznicze zobowiązania. Stany mają odgrywać wiodącą rolę jeżeli chodzi o obecność sił NATO w Polsce, a Polacy wzmacniają swoją pozycję w Sojuszu. Barack Obama zapewnił również, że w Polsce służyć będzie rotacyjnie około tysiąca żołnierzy amerykańskich. 

_____________________

NATO jest strukturą obronną, która jedynie odpowiada na zagrożenia, aby bronić swoich członków – mówił na briefingu prasowym przed szczytem NATO Antoni Macierewicz. Szef resortu obrony potwierdził również o wysłaniu polskiego kontyngentu wojskowego na Łotwę.

Szef MON mówił na briefingu tuż przed szczytem NATO w Warszawie o jego przełomowym znaczeniu dla Polski, Europy i świata. Zapowiedział, że wczesnym popołudniem na spotkaniu prezydentów Polski i USA "zostaną ostatecznie podjęte decyzje na temat wojskowego udziału Stanów Zjednoczonych w działaniach i w misjach obronnych, które będą tutaj realizowane".

_____________________

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podpisali w Warszawie Wspólną Deklarację NATO - UE. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker stwierdził, że podpisana deklaracja ma jasny przekaz: "Silniejsza Unia Europejska oznacza silniejsze NATO, a silniejsze NATO oznacza mocniejszą UE. Nasze działania i zasoby wzajemnie się uzupełniają". Po ceremonii odbył się briefing prasowy trzech polityków dotyczący relacji Unii Europejskiej i NATO w dziedzinie bezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Ściślejsze partnerstwo UE i NATO: przełom wymuszony przez okoliczności?

_____________________

Minister Witold Waszczykowski spotkał się z dziennikarzami w trakcie rozpoczynającego się w Warszawie szczytu NATO. Podczas spotkania szef MSZ potwierdził, że w Polsce pojawi się na stałe ponad 10 tys. żołnierzy, których największą część stanowili będą Amerykanie. Szef resortu podkreślił, że polskie władze starały się o to przez 17 lat. 

Minister podkreślił, że wreszcie wyrównano poziom bezpieczeństwa pomiędzy krajami regionu, a pozostałymi członkami. Waszczykowski dodał również, że jesteśmy jednym z krajów, który wydaje 2 proc. PKB na obronność, co pokazuje USA jak solidarnym sojusznikiem jesteśmy.

_____________________

Nikt nie obiecywał Rosji imperialnej dominacji nad sąsiadami - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji Warsaw Summit Experts' Forum. Minister dodał, że NATO nie może się zgodzić na obecność militarną Rosji na terytorium niepodległego państwa wbrew jego woli.

Waszczykowski stwierdził, że po upadku Związku Radzieckiego, Rosja otrzymała propozycję możliwie szerokiej współpracy, w tym zaproszenie dołączenia do wielu organizacji międzynarodowych. Były to m.in. Rada Europa czy też G7. Moskwa poszła jednak inną drogą, a próby Zachodu spotkały się z brakiem zaufania i niechęcią.

_____________________ 

Jestem pod wrażeniem wywiązywania się przez sojuszników ze zobowiązań podjętych w czasie szczytu w Walii. "Zrobiliśmy to, co zapowiedzieliśmy" - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg otwierając Warsaw Summit Experts' Forum, które towarzyszy szczytowi NATO.

Szczyt w Warszawie odbywa się w kluczowym momencie dla historii Sojuszu, który zmaga się z trudnymi do przewidzenia wyzwaniami, które pojawiają się na wielu kierunkach. "NATO odpowiedziało na nie wzmacniając kolektywną obronę i odstraszania, na skalę niespotykaną od końca zimnej wojny" - zauważył sekretarz generalny.

______________________

Prezydent Andrzej Duda otworzył Warszawski Szczyt Ekspertów, który towarzyszy spotkaniu szefów państw NATO w Warszawie. Podziękował jednocześnie premierowi Wielkiej Brytanii za deklarację rozmieszczenia w Polsce 150 żołnierzy.

Andrzej Duda wezwał między innymi do zaangażowania i odpowiedzialnego rozwoju własnych sił zbrojnych, gdyż jest to wymagane w celu zwiększenia potencjału odstraszania. Polski prezydent podziękował też premierowi Wielkiej Brytanii za deklarację wydzielenia 150 żołnierzy do wzmocnionej obecności rotacyjnej NATO w Polsce, prawdopodobnie wejdą oni w skład batalionowej grupy bojowej pod dowództwem amerykańskim.

_______________________

Szczyt NATO został formalnie otwarty przez Sekretarza Generalnego Sojuszu o godzinie 10:30. Dwie godziny podpisano wspólną deklaracja NATO i Unii Europejskiej. W wywiadzie dla Defence24.pl Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wskazywał, że podczas szczytu NATO ma zostać rozszerzona współpraca z Unią Europejską w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Szczyt NATO w Warszawie [RAPORT]

O 15:30 rozpocznie się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu szefów państw i rządów. To na nim zostaną podjęte najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym wzmocnienia wschodniej flanki. Obok czterech rotacyjnych batalionowych grup bojowych w Europie Środkowo-Wschodniej mają też zostać ustanowione elementy systemu dowodzenia i rozpoznania, należy też spodziewać się aktualizacji planów ewentualnościowych.

Czytaj więcej: Macierewicz dla Defence24.pl: Szczyt NATO tak przełomowy, jak wejście Polski do Sojuszu. Obrona powietrzna i okręty podwodne priorytetami modernizacji

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg zwrócił uwagę, że zwiększanie zdolności obronnych będzie też dotyczyć np. obrony przed pociskami balistycznymi spoza obszaru Bliskiego Wschodu, co można powiązać z rozwojem systemu obrony przeciwrakietowej European Phased Adaptive Approach), w tym instalacji Aegis Ashore w Polsce i Rumunii. Podkreślił też, że Sojusz będzie prowadził działania z zakresu wsparcia państw partnerskich, projekcji stabilności czy zwalczania terroryzmu, między innymi poprzez szkolenie lokalnych jednostek. Tematem szczytu będzie też kwestia wydatków obronnych.

O godzinie 17:00 odbywa się posiedzenie komisji NATO-Gruzja na szczeblu ministrów spraw zagranicznych, a około 18:40 – konferencja sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, który podsumuje najważniejsze postanowienia posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej. Wtedy też zostaną ujawnione najważniejsze ustalenia dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki. Około godziny 19:20 odbędzie się defilada lotnicza z udziałem samolotów z kilku państw NATO, w tym m.in. Polski, Turcji, Niemiec czy Słowacji.

Wieczorem przywódcy spotkają się na kolacji roboczej w Pałacu Prezydenckim. Szefowie dyplomacji spotkają się natomiast na roboczym obiedzie w Teatrze Wielkim; ministrowie obrony w Pałacu Prymasowskim, zaś premier Beata Szydło zaprosi przedstawicieli państw partnerskich NATO na Zamek Królewski.

Drugi dzień szczytu rozpocznie się od spotkania państw uczestniczących w operacji wsparcia dla Afganistanu, z sekretarzem generalnym NATO spotkają się też przedstawiciele najwyższych władz tego kraju. O 11:30 odbędzie się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga, poświęcona zapewne ustaleniom dotyczącym Afganistanu. Następnie będzie mieć miejsce spotkanie Rady Północnoatlantyckiej o godzinie 12:00, godzinę później odbędzie się spotkanie ministrów obrony wraz z krajami partnerskimi, poświęcone interoperacyjności.

O 14:15 odbywa się konferencja prasowa sekretarza generalnego NATO, a o 15:00 spotkanie komisji NATO-Ukraina na szczeblu szefów państw i rządów. Szczyt zostanie zakończony przez konferencję sekretarza generalnego Sojuszu i prezydenta Ukrainy o godzinie 16:45.

(JP)/PAP


Czytaj więcej: Szatkowski: Newport pokazało, że można tchnąć nowe życie w NATO. Następny krok - w Warszawie

Czytaj więcej: Niemiecki ekspert o działaniach NATO. "Putin na pewno jest zaskoczony"

Czytaj więcej: Ekspert dla Defence24.pl: Niemcy pokazują minimum solidarności sojuszniczej

Czytaj więcej: Brytyjski ekspert o szczycie NATO: "Pomoże uleczyć część ran, które powstały po Brexit"

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Czytacz

    Szczyt NATO miał służyć uspokojeniu sojuszników tj. Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Te bataliony to pudrowanie wrzodu. Nie ma czym się podniecać.

  2. jan

    Brawo pełny sukces kraje bałtyckie 6 000 000mil ludzi 3 bataliony Polska 36 000 000 1 batalion Wiem wiem czepiam się tak jak z wizami program dla sojusznikòw no i sojusznikom z awganistanu z iraku czyli krajom bałtyckim znieśli wiem wiem czepiam się

  3. Bolo

    Organizacja szczytu i przyjęte tam ustalenia są niewątpliwie ogromnym sukcesem obecnej ekipy. Dobra robota.

  4. Kanister

    Strona polska słabo rozumie, że Traktat jest oparty na wspólnocie wartości (szacunek do wolności słowa, demokracji, Konstytucji i instytucji demokratycznych) i te relacje liczą się równie jak same zapisy, ponieważ w krytycznej sytuacji będą określały przychylność i skłonność do realizacji postanowień, do realizacji szybkiej bądź nie.

    1. Euron

      Dobre, aż się usmarkałem ze śmiechu. Jeśli Trybunał nie będzie peowski, NATO wystawi nas na pastwę losu. Jakoś Turcja zbrojnie pacyfikuje swoich obywateli (Kurdów), nie ma tam wolności słowa, demokracja na styl putinowski (wymiana stołków), a NATO wysyła im okręty z systemem obrony AEGIS i obsadza bazy żołnierzami. Czego to peowcy nie wymyślą...

    2. rozczochrany

      Nie wiem czy wiesz ale w USA są podobne problemy z Sądem Najwyższym jak u nas z Trybunałem Konstytucyjnym. W wieku 79 lat zmarł wpływowy i znany ze swych konserwatywnych poglądów sędzia Sądu Najwyższego USA Antonin Scalia. Trwa walka między Obamą senatem o wybór sędziego. Obama mimo, że kończy mu się kadencja chce jeszcze wybrać następcę Scalii spośród sędziów przychylnych Demokratom.Sędziów Sądu Najwyższego mianuje prezydent jednak Senat, obecnie kontrolowany przez Republikanów, musi zatwierdzić jego nominację. Dotychczasowa konserwatywna większość sędziów blokowała wiele inicjatyw Obamy jak np. w kwestii reformy prawa imigracyjnego, ograniczenia dostępu do broni palnej, czy walki ze zmianami klimatu. Więc Obama powinien zacząć od siebie i USA, zamiast wypowiadać się na temat Polski. Zwykła obłuda z jego strony.

    3. Tomasz Stelmach

      Jakoś Tureckie standardy "demokracji" nie przeszkadzają Obamie.

  5. Euron

    Ciekawe czy zostaną poruszone sprawy ważne typu; opady zeszłorocznego śniegu, TK i pomoru świń w południowej Nikaragui?