Reklama

Geopolityka

Ukraińska armia pod ostrzałem czołgów i Gradów. 7 zabitych

Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Wikimedia Commons
Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Wikimedia Commons

Władze Ukrainy poinformowały o śmierci co najmniej siedmiu żołnierzy w wyniku nasilenia walk na wschodzie kraju. W walkach zostały wykorzystane wyrzutnie rakietowe Grad.

Od niedzieli ukraińskie władze odnotowały nasilenie walk na wschodzie kraju. W niedzielę doszło do ataku na miasto Awdijiwka, a następnie walki przeniosły się na w inne rejony wzdłuż frontu. Choć zgodnie z postanowieniami porozumienia zawartego w Mińsku strony miały powstrzymać się od użycia broni ciężkiej, Kijów poinformował, że rebelianci użyli wyrzutni rakietowych Grad. Do ataku wykorzystano także czołgi. 

Od czasu rozpoczęcia konfliktu w kwietniu 2014 r. we wschodniej części kraju zginęło ok 10 tys. osób. Porozumienie zawarte w Mińsku w lutym 2015 r. między prezydentem Rosji, a premierami Ukrainy, Francji i Niemiec, które miało przyczynić się do ustabilizowania sytuacji na na wschodzie Ukrainy, nie przynosi rezultatów. 

Sytuacja jest tym bardziej niepewna, że wciąż nie wiadomo, jaki kształt przyjmie polityka nowej administracji amerykańskiej wobec Kremla. Wypowiedzi prezydenta Trumpa sugerujące gotowość do ustępstw wobec Rosji są sprzeczne z opinią nowego sekretarza obrony gen. Jamesa Mattisa, który nazywa Rosję jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa USA. Dlatego głównym tematem rozmów podczas poniedziałkowego spotkania prezydenta Petra Poroszenki z Angelą Merkel była kwestia konfliktu na Ukrainie i utrzymania sankcji wobec Rosji przez Unię Europejską w kontekście zaprzysiężenia nowego prezydenta USA.

Czytaj też: Trump i Putin rozmawiali o Syrii, terroryzmie oraz Ukrainie

 

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. chorąży

  Należy zaznaczyć iż to Ukraińcy rozpoczęli, sprowokowali te walki, łącznie z ostrzałem moździerzowym przedstawicieli OBWE. Tym razem jednostki Noworisji odpowiedziały kontratakiem. Ukraińcy zanotowali kilkudziesięciu zabitych i rannych (80 i 60). Na ile ta prowokacja Ukraińców powiązana jest z sukcesem rozmów w sprawie Syrii. ps. Syria Jednostki SAA notują skokowe wsparcie ze strony USA. Jest szansa na przerwanie komunikacji pomiędzy Raqqa a Deir Ez-Zur. Plotki na temat choroby prezydenta Al-Assada nie potwierdziły się ( zamach czy wylew).

  1. zyg

   reasumując: "Ukraińcy zaatakowali pierwsi, ostrzelali z moździerzy obserwatorów OBWE, Rosjanie zabili do 80 Ukraińców, Amerykanie wspierają siły Assada"... Możesz podać źródło swych sensacyjnych wiadomości? N.p. na stronie OBWE każdego dnia zamieszczany jest bardzo szczegółowy raport z Ukrainy zawierający m.in detale ostrzału łącznie z ilością, kalibrem i trajektorią pocisków, liczbą rannych, zabitych i.t.d, problem polega na tym iż nic co napisałeś powyżej się nie zgadza z opisem obserwatorów? Ciekawa teoria o wsparciu Assada przez USA, a plotki na temat jego choroby są w takim samym stopniu potwierdzone jak i nie potwierdzone?

  2. vvv

   OBWE jednoznacznie wskazała ze winni sa separatysci we współpracy z rosjanami. Uzyli doslownie sformulowania "rebels backed by russians". przestan klamac z tymi rannymi i zabitymi :) jak zwykle biedne separy walace z osiedli mieszkalnych na co sa dowody w postaci filmow nakrecanych z okien budynkow mieszkalnych pokazujacych salwy 122mm wystrzeliwanych z osiedlowych podworek.

  3. turpin

   >>Należy zaznaczyć iż to Ukraińcy rozpoczęli, sprowokowali te walki<< ...złośliwie i uporczywie broniąc integralności i granic swojego państwa, wbrew pokojowym intencjom Federacji Rosyjskiej i osobistemu zaangażowaniu Prezydenta Putina.

 2. KrzysiekS

  Największym problemem Ukrainy są sami Ukraińcy dużo by chcieli (i myślą że ktoś im to po prostu da) ale sami nie umieją się dogadać ze sobą.

  1. dropik

   jak ulał pasuje do PL

 3. tak tylko...

  W sobotę Putin rozmawiał telefonicznie z Trumpem, nadzieje na odpuszczenie grzechów Putinowi spełzły na niczym, no i dzień później mamy eskalację. Dla Rosji w pogrążonej w kryzysie to droga do samounicestwienia, albo do pełnej wojny, czyli też do unicestwienia...

  1. AWU

   Tak przedstawiają to media amerykańskie. Ostrzał to próba wywarcia przez Rosjan nacisku na nową administrację w Waszyngtonie, raczej niemądra próba biorąc pod uwagę nastroje nie tylko Demokratów ale i dużej grupy Republikanów w Kongresie którzy dążą do wprowadzenia naprawdę bolesnych dla Rosji sankcji uderzających w jej jedyne zródło dochodów i zdolności kredytowe, w ramach odwetu za ataki cybernetyczne.

  2. dropik

   moze było akurat odwrotnie. Trump rzekł: Na UA robta co chceta i to robią....

 4. Jakucyn

  Ukraińcy walczą o suwerenność i niepodległość swojej Ojczyzny a za co giną ruscy żołdacy ??? w najprostszym przypadku za pieniądze .Kiedy jest przewaga to ruski odważny ale kiedy jest gorąco i brak przewagi to ruski spiernicza gdzie pieprz rośnie ot i cała waleczność rosjan o kant tyłka potłuc.

 5. dropik

  Wygląda, że to kolejna próba sił pod Awdijiwka i kolejny raz "ruski mir" dostał baty. Poprzednio, w czerwcu 2015 roku stracili ok 60 zabitych. W zeszłym roku starty dawnego Wostoku czyli właśnie 11 motosriełkowego pułku i 100 brygady wojsk wew. (wg ich dowódcy (dawnego ?) Chodakowskiego) to 200 osób z czego większość pod Awdijiwką i Marinką. W tym roku z nowy baty wziął 11 pułk . Wg Striełkowa w pewnym momencie walk, po poważnych stratach, doszło do masowego odmowy uczestnictwa walkach/ dezercji. Tradycyjnie doszło tez do obstrzałów pozycji ukrainskich wojsk z obszaru doniecka (z terenów zamieszkałych). Awdijiwka to ważny ośrodek przemysłowy (cenna koksownia), pozwala na kontrolę głównej linii kolejowej do Doniecka i ważnej trasy drogowej.

 6. Kapral wichura

  To o tankach milicji to PROWOKACJA, zabrali zgodnie z porozumieniem...

 7. rosół

  ciekawe co dalej z tego wyniknie?

 8. amator

  Sankcje to trzeba zaostrzyć a nie utrzymać.

 9. KrzysiekS

  Jak dostana zielone światło z USA to szybko zrobi się niestety ciekawie.

Reklama