AS 2021: ukraińskie systemy przeciwlotnicze nowej generacji [ANALIZA]

3 lipca 2021, 09:35
SD-300 JSabak90
Model wyrzutni SD-300 i stacji radiolokacyjnej z anteną ścianową. Fot. J.Sabak
Reklama

Państwowe biuro konstrukcyjne Łucz zaprezentowało podczas wystawy Arms and Security w Kijowie pocisk rakietowy „Koral” przeznaczony dla morskich i lotniczych systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu. Jest to ambitny projekt naprowadzanej radiolokacyjnie rakiety z tak zwanym „zimnym startem”, który o ile uzyska finansowanie ma według deklaracji zostać ukończony w czasie dwóch lat. Tyle czasu firmie zajęło opracowanie i wdrożenie pocisku manewrującego Neptun.

Jak przekonuje Oleg Korostelew, dyrektor generalny Biura Konstrukcyjnego „Łucz”, 70% prac niezbędnych dla stworzenia tego systemu już zostało zrealizowanych. Powstała odpowiednia stacja radiolokacyjna do wykrywania i namierzania celów, główne elementy pocisku, w tym radiolokacyjna głowica naprowadzająca i oprogramowanie, platforma dowodzenia oraz wyrzutnia. Mimo to spółka nie zrealizuje projektu samodzielnie – wymagane jest zaangażowanie klienta, czyli ministerstwa obrony Ukrainy. Jak wynika z wypowiedzi Koroselewa, wyniki prac i plan zostały już zaprezentowane decydentom. Rolą klienta jest określenie szczegółowych wymagań, realizacja wymaganych testów i certyfikacja. Sam pocisk został zaprezentowany podczas wystawy Arms and Security 2021 w postaci pełnowymiarowego modelu.

Koral, czyli ukraiński pocisk z zimnym startem

Rakieta Koral ma być pociskiem o wysokiej manewrowości i skuteczności, przeznaczonym zarówno dla systemów lądowych jak i morskich. Zastosowano w niej tak zwany „zimny start”, podczas którego silnik marszowy jest uruchamiany dopiero gdy rakieta opuści wyrzutnię. Upraszcza to konstrukcję wyrzutni i podnosi funkcjonalność systemu.

Pocisk ma długość 4330 mm i średnicę maksymalną 260 mm oraz całkowitą masę startową 300 kg. Rozpiętość w pełni rozłożonych powierzchni nośno-sterujących to 674 mm. Planowane wymiary kontenera to 490x490x4870 mm. Koral ma osiągać prędkość maksymalną 1000 m/s i zasięg do 30 km, przy pułapie operacyjnym 10 000 m.

System naprowadzania będzie korzystał z nawigacji bezwładnościowej INS podczas dolotu do celu na dłuższym dystansie. W końcowej fazie lotu uruchamiać się będzie aktywna głowica radarowa typu Onyx ukraińskiej firmy Radionix, zdolna do wykrycia celu powietrznego o sygnaturze standardowego myśliwca 4 generacji z odległości do 20 km. Jak przekonują przedstawiciele firmy Radonix, głowica Onyx posiada wysoki kontrast radiolokacyjny, co pozwala nie tylko wykrywać cele na tle drzew czy wody, ale również śledzić obiekty o niskiej sygnaturze takie jak bezzałogowce, czy pociski balistyczne oraz manewrujące.

image
Model pociski Koral. Fot. J. Sabak

Ukraina poza nielicznymi sprawnymi wyrzutniami S-300 nie dysponuje obecnie środkami przeciwlotniczymi zdolnymi do zwalczania pocisków balistycznych, które traktowane są jako jedno z priorytetowych zagrożeń. Dlatego duży nacisk położono na rozwój systemów średniego i krótkiego zasięgu mogących zapewnić tego typu ochronę. Jak przekonuje dyrektor generalny spółki „Łucz” Oleg Korostelew, Koral będzie w stanie zwalczać szeroką gamę celów, od bezzałogowców i śmigłowców, przez samoloty bojowe aż po pociski manewrujące i balistyczne. Ma to być efektem nie tylko odpowiedniego systemu naprowadzania i wysokiej prędkości pocisku, ale również zastosowanego układu sterowania, który zapewnia bardzo wysoką manewrowość rakiety. Dzieje się tak, ponieważ oprócz klasycznych sterów aerodynamicznych Koral posiada również sterowanie gazodynamiczne, czyli umieszczone w przedniej części wokół obwodu rakiety niewielkie silniczki rakietowe, które pozwalają na bardzo szybką zmianę toru lotu. Jest to technologia stosowana przez biura konstrukcyjne „Łucz” m.in. w pociskach Wilcha, które weszły na uzbrojenie ukraińskich sił zbrojnych, są produkowane seryjnie.

Reklama
Reklama

W całym projekcie bardzo istotne jest zarówno zaangażowanie krajowego przemysłu jak też planowane koszty wprowadzenia i eksploatacji systemu Koral. Są one z pewnością znacznie niższe niż pozyskania tego typu rozwiązania za granicą, a dodatkowo Kijów z pewnością będzie poszukiwać klientów zagranicznych i postara się eksportować nowo powstały system. Jest to z resztą jedynie jeden z projektowanych i rozwijanych systemów, które mają w najbliższym czasie wejść na wyposażenie sił zbrojnych Ukrainy.

image
Schemat baterii systemu SD-300. Bardzo podobna może być struktura dla systemu Koral. Rys. Ukroboronprom

Modernizacja S-300 czy nowy system średniego zasięgu?

Nieco mniej ambitnym projektem jest zaprezentowany podczas wystawy w Kijowie system średniego zasięgu, który pod względem ogólnej konfiguracji wydaje się bazować na posowieckim kompleksie S-300, do czego nawiązuje też nazwa ukraińskiego systemu: SD-300. Niestety informacje na temat tego rozwiązania są bardzo skąpe. Model wyrzutni SD-300 zaprezentowany podczas wystawy Arms and Security 2021 bardzo przypomina pod względem konfiguracji wyrzutnię systemów S-300/400 z czterema pionowymi kontenerami startowymi, które w tym wypadku umieszczono na podwoziu Tatra T815 w układzie 8×8. Jest to zmiana względem wcześniejszej konfiguracji prezentowanej na schemacie działania systemu, w której widać wyraźnie sylwetkę podwozia KrAZ-7634NE. W związku z problemami spółki KrAZ wiele systemów, w tym również będące już w produkcji kompleks rakietowy Neptun, jest przenoszonych na czeskie podwozia.

Na wspomnianym schemacie widać planowaną konfigurację baterii SD-300, która ma się składać z 3 wyrzutni każdej z 4 gotowymi do startu rakietami, oraz stacji wymiany danych, stanowiska dowodzenia i stacji radiolokacyjnej 80K6TM służącej wykrywaniu i śledzeniu celów. Pocisk startujący na zimno z pionowej wyrzutni ma być w pierwszej fazie lotu kierowany za pomocą systemu INS z możliwością korekty dzięki radiowemu łączu danych, co pozwoli de facto na zmianę wskazanego celu dla rakiety w tej fazie lotu. W fazie terminalnej pocisk ma naprowadzać się samodzielnie, korzystając z aktywnej, radiolokacyjnej głowicy firmy Radionix.

Prawdopodobnie pocisk systemu SD-300, podobnie jak rakieta Koral, posiada zarówno aerodynamiczny jak i gazodynamiczne sterowanie, co umożliwi mu zwalczanie nie tylko szybkich manewrujących celów aerodynamicznych jak samoloty bojowe czy pociski manewrujące, ale również pocisków balistycznych. Rakieta o średnicy 300 mm i długości 7130 mm ma masę startową 750 kg, z czego 60 kg to odłamkowa głowica z zapalnikiem zbliżeniowym. Nie poinformowano, jaki ma być pułap skuteczny systemu, ale w przypadku zwalczania celów balistycznych musi to być co najmniej kilkanaście kilometrów. Zasięg pocisków oszacowano na co najmniej 100 km.

image
Wyrzutnia SD-300 na podwoziu Tatra T815. Fot. J. Sabak

Wyzwanie dla krajowego przemysłu

Podobnie jak w przypadku systemu Koral, również w budowie SD-300 spółka „Łucz” planuje zastosować możliwie dużo gotowych rozwiązań, opracowanych np. w ramach programu pocisków manewrujących Neptun czy artyleryjskich rakiet Wilcha kalibru 300 mm. Są to m.in. systemy kierowania ogniem, stanowiska dowodzenia czy układy sterujące i silniki manewrowe. Może to znacznie przyspieszyć prace.

Jeśli Ukraina zrealizuje oba programy, to wraz z przeciwlotniczą wersją modułowej rakiety RK-10 mogą one stworzyć bazę krajowego, wielopoziomowego systemu przeciwlotniczego i przeciwbalistycznego. Ukraina dysponuje zarówno odpowiednimi technologiami rakietowymi jak też nowoczesnymi radiolokatorami i rosnącym doświadczeniem w zakresie systemów dowodzenia i kierowania ogniem. Nie jest też wykluczona współpraca w tym zakresie z Turcją, która również rozwija podobne rozwiązania i posiada w tym zakresie pewne sukcesy. 

Kluczowy problem, jaki może się tu pojawić to stabilne, długoletnie finansowanie tych rozwiązań z funduszy państwowych i przygotowanie możliwie szybkiej produkcji oraz dostaw dla sił zbrojnych. Do tego niezbędne jest m.in. ocalenie kluczowych zakładów związanych np. z produkcją silników rakietowych i innych istotnych komponentów, które obecnie są w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej i technicznej. Jeśli te problemy uda się pokonać, a pojawiają się sygnały, że prace nad tym już się rozpoczęły, to Ukraina ma szansę stworzyć w ciągu najbliższych 3-5 lat zarówno własne systemy średniego jak i krótkiego zasięgu. Co więcej, w przeciągu dekady mogą one zastąpić sprzęt posowiecki stosowany obecnie.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 224
Reklama
dropik
poniedziałek, 5 lipca 2021, 07:45

Koral wydaje się być zbieżny z planami R-27 Wicher proponowanym przez WBE dla Narwi. Te same rozmiary Koral ma zimny start, zmieniony sposób sterowania i inne zmiany wewnętrzne. jedynie zasięg jest mniejszy niż ten deklarowany dla Wichra choć ta informacja była dość mało wiarygodna.

KrzysiekS
niedziela, 4 lipca 2021, 20:47

I jeszcze jedno jeżeli kupimy CAMM technologia głowicy i paliwa wydają się być kluczowe resztę (zimny start czy silniki manewrujące w głowicy) można kupić z Ukrainy.

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:55

Po pierwsze licencja raczej ci na mieszanie podzespołów nie pozwoli, po drugie: po kiego mamy wydawac dodatkowo kasę na cos co juz mamy a jest gorsze przynajmniej o klasę???

Dropik
czwartek, 8 lipca 2021, 15:22

to już zależy co jest napisane w licencji. choc raczej nie chcemy kupić komponenców tylko załą rakietę

KrzysiekS
niedziela, 4 lipca 2021, 19:53

Podstawą jest budowa własnej elektrowni atomowej na drugim miejscu Baltic Pipe to niezależność energetyczna zwłaszcza po tym jak podpisaliśmy w UE zrzeczenie się z węgla. Inaczej ceny energii pójdą ostro w górę i zapłacą za to wszyscy i obywatele i przedsiębiorcy. Co do efektora i systemu NAREW dziwię się że nie jest to już podpisane. Nie zmienia to faktu że oddzielnie możemy rozmawiać z Ukrainą i Turcją w sprawie niezależnych systemów rakietowych zarówno OPL jak i uderzeniowych. I nawet nabywać w mniejszej ilości (może nawet rozwojowe czytaj niedoskonałe) jako niezależne.

dropik
poniedziałek, 5 lipca 2021, 12:46

co ma elektrownia atomowa do Narwii ? NIC

gnago
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:32

Reaktor bazujacy na uranie jest moralnie stary. A powielających nie potrzebujemy. Optuję za reaktorami torowymi małej mocy w każdym powiecie większym zakładzie. Przy okazji będziemy pierwszym krajem budującym te reaktory komercyjnie - budowa w innych krajach przez polskie firmy. A sama technologia ma juz kilka dekad, a moce od kilkunastu kilowatów do aut osobowych po kilkanaście GW

Bever
wtorek, 6 lipca 2021, 03:36

Dobrze pomarzyć o Thorium, prawda? Ale patrzac na nasze wladze, sam wiesz co bedzie, po 30 latach nie ma agencji uzbrojenia a broni nie mamy i kupujemy obietnice dostawy.

werte
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:52

Sens utrzymywania kopalni jest wtedy gdy wydobycie w niej jest opłacalne. Jak jest z polskimi kopalniami nie muszę Ci tłumaczyć. Są trwałe deficytowe. A my nie dość że dopłacamy do każdej wydobytej w nich tony węgla, nie dość że obdarowujemy trzynastkami, czternastkami i innymi przywilejami pracujących w niej górników, to nasze elektrownie sprowadzają węgiel z zagranicy. Bo jest tańszy. Jaki sens ma taka polityka?

wert
poniedziałek, 5 lipca 2021, 17:09

górnictwo jest nieopłacalne na tle odkrywek australijskich. To nie zmienia faktu że kolejność od najtańszych do najdroższych nośników energii wygląda TAK: węgiel brunatny, węgiel kamienny, gaz, ropa, atomówka i OZE z których NAJDROŻSZYM jest en wiatrowa. Dlatego niemcy dotują swoje OZE sumą blisko 30 mld EU. ROCZNIE!! Oni swoje oZE magą dotować NASZYMI pieniędzmi my górnictwa wielokrotnie mniejszymi sumami NIE. CO2 wymyślono TYLKO po to aby en z węgla ZDROŻAŁA. Dziś w cenie hurtowej en elektr 34-36% ceny to opłata za emisje CO2. Konkurencja Made in berlin

dropik
wtorek, 6 lipca 2021, 07:57

300 mld zł dopłaciliśmy od 89r do górnictwa. Większość to dopłaty do emerytur. z Tego co napisałeś preferujesz prawicową narrację o bzdurnym CO2. Z tym się nie da dyskutować

Rasta
piątek, 9 lipca 2021, 09:32

Szczególnie gdy nie masz argumentów

M
czwartek, 8 lipca 2021, 14:25

Te emerytury otrzymali Polacy za ich ciężką pracę. Masz coś do Polaków?

Arek102
środa, 7 lipca 2021, 23:17

CO2 to nie wymysł prawicy tylko międzynarodowego lewactwa oraz finansjery z państw europy zach. głównie Niemiec i Francji, którym ta sytuacja pasuje z przyczyn czysto finansowych. Energia we Francji to około 70 % Atom. Niemcy od lat 50 u.w., swoją energetykę przebudowują z węgla kamiennego najpierw na Atom, a od lat 30 na OZE, co powoduje iż mają ogromną nadprodukcje "czystej energii" co pozwala handlować im emisją CO2 i to pomimo zamykania elektrowni jądrowych i otwierania nowych kopalni węgla brunatnego czy kamiennego. Należy także wspomnieć o dotacjach rządu niemieckiego do energii elektrycznej dla niemieckich firm co de facto uprzywilejowuje ich wyroby przed konkurencją z zagranicy także i z Polski, co wg. przepisów UE jest nie zgodne z przepisami. Jest jeszcze jeden malutki fakcik, elektrownie zasilane gazem ziemnym nie są zaliczane do emitentów CO2, czyli jest to "czysta energia" wg. UE czy Berlina, co oczywiście jest bzdurą ale to pokazuje ile jest prawdy w szkodliwości CO2 na klimat Ziemi i obnaża po co wprowadzono ten mechanizm- DLA OGROMNEJ KASY. Niestety bezpieczeństwo energetyczne jest równie ważne co bezpieczeństwo militarne, a bez niego nie ma w pełni niepodległego państwa, więc chłopie te 300 mld zł które wpakowano w polskie górnictwo w.k. jak piszesz, wpakowano tak naprawdę także w twoją wolność i bezpieczeństwo!!! Jak tego nie rozumiesz to zaczekaj jeszcze trochę to zobaczysz co będzie się działo jak zostanie uruchomiony NS2, który jest nie potrzebny Europie zach. tylko ma służyć zniewoleniu Europy środkowej i wsch. przez Niemcy i Rosję.

Logik
piątek, 9 lipca 2021, 09:35

Wyznawcy szkodliwości ludzkości dla planety powinni zmniejszyć to zagrożenie usuwając swoją osobę z powierzchni ziemi

wert
wtorek, 6 lipca 2021, 18:19

słusznie. Z faktami się nie dyskutuje. Widzę promyczek rozumu

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 14:09

Już dawno wiadomo, że trudno dostępne pokłady można zgazować otrzymując w efekcie energię elektryczną i paliwa.

dropik
poniedziałek, 5 lipca 2021, 12:48

sens utrzymywania górnictwa w takiej postaci objawia się mniej wiecej raz na 3-4 lata.

poiuyt
niedziela, 4 lipca 2021, 17:00

Ja mam następujące pytanie,czemu jako kraj 4 czy 5 krotnie zamożniejszy nie zrobiliśmy ich naszą kolonią wykupując ich co ciekawsze przedsiębiorstwa? Wiem że nie mamy fabryk jak np VW żeby mieli produkować lokalnie ''golfa'' z 80 roku,ale jednak maja kilka ciekawych zakładów zbrojeniowych. Myśmy z radością pozbywali się zdolności w kilku dziedzinach wyprzedając zakłady i teraz może i są w tych budynkach zdolności ,ale nie są one nasze. Nikt nie myślał by zainwestować by podnieść możliwości tych zakładów tylko z radością pozbyliśmy się ich sprzedając za śmieszne pieniądze. Mogliśmy to samo chyba zrobić na Ukrainie? Teraz gdy nasza kondycja jest lepsza i chyba stabilna to rozwijalibyśmy te zakłady a tak może znowu ktoś gdzieś na zachodzie wpadnie na pomysł by to kupić a my będziemy się patrzeć,choć z drugiej strony po tym co się stało na wschodzie Ukrainy to raczej już nie możliwe by pozbawiali się sami zdolności jakie jaszcze maja za jakieś grosze jak my w przeszłości.

Radca Gebhard
piątek, 9 lipca 2021, 09:37

Bo to Ci sami co wcześniej czyścili buty Sowietów. Taki charakter. Trzeba mieć pana. Znowu prą do wladzy

dsdSSSADSFDSFDS
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:38

Karmisz się mitami, o rzekomej wielkiej przewadze cywilizacyjnej Polski nad Ukrainą. To jest prawda w niektórych dziedzinach, a w innych to oni mają przewagę.

AndyP
poniedziałek, 5 lipca 2021, 13:54

nic tu nie ma o "przewadze cywilizacyjnej", po prostu ostatnio jesteśmy bogatsi, ale moment na "zakupy" już minął...

ZZZZ
niedziela, 4 lipca 2021, 15:57

Czy Pan minister edukacji Czarnek widzi to? Czy Pan minister edukacji Czarnek zdaje sobie sprawę, że te wszystkie projekty nie są dziełem Pana Boga, tylko ludzi? Odpowiednio w kierunku technicznym wykształconych? Dobrze by było aby to zauważył. Aby zauważył, że ani religia w szkole podstawowej/średniej ani biblistyka na uczelniach wyższych nie zapewnią Polsce odpowiednio wykształconego społeczeństwa, gotowego kreować oraz realizować takie projekty. Czas naprawdę wstać z kolan, Panie ministrze Czarnek.

Po to dno
piątek, 9 lipca 2021, 09:40

Ograniczanie programu jak za poprzedniej ekipy też nie służy wyksztalceniu

Extern
poniedziałek, 5 lipca 2021, 11:40

Poza szkolnictwem jest też wielu pasjonatów którzy sami potrafią do czegoś dojść. A tymczasem w PL w tym roku, wprowadzono prawo zakazujące modelarzom latania modelami poza zasięg wzroku i wyżej jak 120 metrów. Podcina się całej rzeszy uzdolnionych manualnie ludzi linę do zdobycia umiejętności w dziedzinie autonomicznych dronów. Może któryś z nich wydłubał by jakiegoś udanego drona w garażu i założył nowego "FlyTronic"a. Na pewno Azjaci własnej młodzieży tak nie ograniczają, panowie decydenci z europy, zakazujący ostatnio wszystko jak leci.

dxasxZXzCzxFsDFsd
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:42

I tu się mylisz, religia, czyli nauka moralna przyczynia się znacząco do poziomu technicznego społeczeństwa. Uczymy się tam takich podstawowych dla techniki, rzeczy jak: solidność, rzetelność, znaczenie prawdy, logiczne myślenie, etc.

Bormann
niedziela, 4 lipca 2021, 21:34

Nie wiem skąd masz takie informacje. Z wsi24 ? Kolego ani likwidacja lekcji historii ani nauka o gretyniźmie /klimatyźmie też tego nie zrobi ale wręcz zdewastuje umysły uczniów i studentów

werte
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:41

I co Wy z tej historii macie, skoro nawet wniosków z niej nie potraficie wyciągnąć. Upajacie się swoimi klęskami i coraz mniej zwracacie uwagę na rzeczywistość w której żyjecie. A nauka o klimacie jak najbardziej by się Wam przydała. Oraz o poszanowaniu środowiska naturalnego. Może gdyby Wam ktoś wytłumaczył, że drzewa produkują tlen, potrzebny Wam do oddychania, przestalibyście wycinać jak szaleni polskie lasy.

Lesnik
wtorek, 6 lipca 2021, 10:51

Polska jest jedynym krajem w Europie gdzie od 1945 roku wzrosła liczba terenów zalesionych. W 1945 roku lasy to było około 25% powierzono kraju. Teraz lasy w Polsce to około 30% powierzono kraju.

M
poniedziałek, 5 lipca 2021, 15:22

Ile drzew w życiu posadziłeś?

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 14:14

Powiedz to samo Niemcom, Holendrom, Duńczykom i Brytyjczykom.

Levi
poniedziałek, 5 lipca 2021, 13:58

Wycinają a powierzchnia lasów rośnie. Cud!

Jac
poniedziałek, 5 lipca 2021, 19:50

Hektar starodrzewia nie jest równy hektarów swierka

Arek102
czwartek, 8 lipca 2021, 01:00

A gdzie ty w Polsce nie mówiąc o Europie zach. masz starodrzewie??? Jedyne w miarę nieruszane przez człowieka lasy to niewielkie powierzchnia Puszczy Białowieskiej i to tylko w ścisłym obszarze parku i to pod warunkiem iż przyjmie się założenie że bartnictwo oraz innego rodzaju gospodarka leśna jaka tam miała miejsce od setek lat np produkcja węgla drzewnego, smoły, zbieranie żywicy, czy samej wycinki drzew na opał czy pozyskiwania budulca nie miała wpływu na ten las. Jedyne lasy, które można nazwać starodrzewiem to jeszcze są ale na Syberii czy w lasach Kanady czy Yelow Stone w USA.

rezerwa 77r.
niedziela, 4 lipca 2021, 10:07

bardzo martwi fakt że MON ,milczy i nie podejmuje kroków w celu współpracy

A.J. from San Diego
niedziela, 4 lipca 2021, 23:09

You need MONEY (U.S & € or £) Does Poland have such big enough funds so she can spend them on Ukraine? I don't think so. Last time I checked, Poland was still the biggest recipient of E.U. funds.

gość
wtorek, 6 lipca 2021, 11:05

Dodaj, że 80% dotacji unijnych wraca do "starej" UE w tej czy innej formie. I w tym kontekście nie robi się już tak szałowo.

mccp
niedziela, 4 lipca 2021, 11:27

Krótkowzroczność to nie tylko wada wzroku, to też stan umysłu i klapki na oczach. Polski przemysł obronny powinien ściśle współpracować w wielu aspektach. Niestety jak stawia się na Trumpa i nie widzi innych opcji to tak samo nie widzi się innych opcji na wschodzie, a czerwoni grają dalej na organach wołynia torpedując współczesne potrzeby bezpieczeństwa kraju.

czarno to widzę
niedziela, 4 lipca 2021, 09:34

Od dawna powinniśmy brać udział w różnych EUROPEJSKICH projektach zbrojeniowych i w ten sposób zyskiwać dostęp do nowoczesnych technologii i udział w łańcuchu dostaw, ale nasi rządzący wolą kupować z półki w USA. Innej opcji nie mamy, bo lansowana tu przez niektórych opcja finansowania ukraińskiej zbrojeniówki, to w najlepszym przypadku pudrowanie posowieckich wynalazków z lat 80.

dropik
poniedziałek, 5 lipca 2021, 08:06

ale po co ? Wydatki na militarne badania i rozwój z NCBiR spadły praktycznie do 0. Podobnie z wydatkami na B+R z budżetu MON - wykorzystanie w granicach 20%.

Piorun 33 i 1/3
niedziela, 4 lipca 2021, 14:11

Od obcych i prywaciarzy się nie kupuje. Poczekamy na nasze narodowe i państwowe produkty. Tak z 30 kokejnych lat....

AXM
niedziela, 4 lipca 2021, 06:47

Czemu Polska nie współpracuje z Ukrainą ? czy naprawdę nie chcemy nabyć technologii rakietowych ?? Tylko ciagle od wujka z USA wszystko z półki ??? Ten nasz wielki sojusznik chyba chce zebyśmy byli zacofani technologicznie a polski rząd to wypełnia

viki
czwartek, 8 lipca 2021, 13:28

AXM. To jest kolejny powód. eby zrozumieć bałagan jakim dziś jest nowoczesna Ukraina, trzeba zagłębić się w jej mroczną, pełną przemocy, rasistowską i morderczą przeszłość. Wiodącą postacią oddania wśród nazistowskich zbirów i morderców, którzy zdobyli władzę na Majdanie w 2014, i mordowali każdego kto próbował się im przeciwstawić, był Stepan Bandera, zbrodniarz, skrajnie prawicowy ekstremista, masowy morderca i nazistowski kolaborant. Zrozumienie Bandery i jego ruchu to najlepszy sposób na zrozumienie obecnej sytuacji w Ukrainie, która moim zdaniem stanie się ważna w niedalekiej przyszłości, ponieważ wydaje się, że istnieje wyraźne wzmocnienie sił militarnych i paramilitarnych w ramach przygotowań do wznowienia ludobójczego i zbrodniczego ataku na mieszkańców regionu Donbasu; krótko mówiąc, spodziewajmy się, że w najbliższej przyszłości w Ukrainie ponownie wybuchnie konflikt.

xXx
poniedziałek, 5 lipca 2021, 08:27

Może dlatego, że te cudowne Ukraińskie technologie są już przestarzałe i ogólnie znane i dostępne są równie dobre lub lepsze. Jakoś reszta świata się nie pali by nabywać Ukraińskie produkty, nawet kraje 3-ciego świata. Niestety Ukraina to tak panna, której nikt nie chce, nawet Putin - koszty utrzymania gigantyczne, a potencjalne zyski wątpliwe.

złośliwy
poniedziałek, 5 lipca 2021, 13:36

Tak prosto z mostu?Jak tak można ;)?

Idrys
niedziela, 4 lipca 2021, 10:30

W tym zakresie polski rząd wypełnia doskonale oczekiwania amerykańskie rosyjskie i niemieckie . Brawo PIS

A.J. from San Diego
niedziela, 4 lipca 2021, 22:56

All I can tell you is that YOUR GEOGRAPHICAL LOCATION SUCKS, and therefore you NEED the U.S. You'll NEVER be able to GO ONE ON ONE with Russia. Russia is just TOO BIGA NUCLEAR POWER. The Polish Defense Doctrine is to play a SUPPORTIVE ROLE in NATO. It's an open secret. The same doctrine as Belgium, and Denmark. Poland will never have a nuclear capability, because Russia or Germany will never allow it. And Poland doesn't have big enough support in the U.S. Congress for a U.S. technology transfer. Israel is a whole different ballgame.

lsd
poniedziałek, 5 lipca 2021, 12:12

Do stworzenia broni jądrowej nie potrzeba wsparcia USA. W tej dziedzinie postępuje się po cichu i nie szuka się wsparcia za granicą. W Polsce są wszystkie niezbędne umiejętności do stworzenia bronii jądrowej. Wiedzę z dziedziny syntezy jądrowej do celów wojskowych zdobywano w Polsce w latach 70-tych XX-wieku, w tym opracowano modele matematyczne i przeprowadzono badania laboratoryjne, to samo się tyczy kompresji przy użyciu ładunków kumulacyjnych. To oznacza, iż projekt zminiaturyzowanej głowicy nuklearnej może powstać szybko (do 5 lat), zwłaszcza iż można dzisiaj korzystać z metod symulacji komputerowej, co nie było dostępne w okresie PRL ze względu na ograniczenia CoCom. W dziedzinie chemii jądrowej badania są cały czas prowadzone. Efektem jest produkcja izotopów dla medycyny w Polatom-e. Ich infrastruktura wystarczy do produkcji inicjatorów i prowadzania badań przy użyciu reaktora Maria. W Polsce po cichu można produkować raczej wyłącznie głowice z U235, ze względu na możliwość ukrycia zakładu wyposażonego w ultrawirówki. W Polsce nie prowadzono badań nad wykorzystaniem innych metod separacji izotopów, choć metoda laserowa byłaby najbardziej wskazana ze względu na jej dość wysoką efektywność. Moim zdaniem wraz z budową elektrowni jądrowych powinien taki zakład powstać i ultrawirówki powinny zostać zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce. Cała produkcja wymaga oczywiście wykorzystania firm o różnych kompetencjach, zwłaszcza w dziedzinie materiałoznawstwa, ale nie muszą one być świadome tego, iż ich produkcja nie jest wykorzystywana do celów pokojowych. Umożliwi to produkcję ultrawirówek w dużych ilościach i utrudni kontrolowanie jak dużo ich działa na terenie Polski. Budowa zakładów radiochemicznych to dużo większy koszt i ma sens jeżeli chce się produkować pluton na skalę przemysłową, co za tym idzie posiada się dostaczenie dużo reaktorów. Takie zakłady są prostsze do kontoli przez IAEA i nie da się ukryć ilości wyprodukowanego plutonu. Nam nie potrzeba setek głowić, więc wystarczy iż zadbany, aby oprócz produkcji paliwa dla elektrowni jądrowych, gdzieś na terenie kraju zapodział się zakład lub kilka małych zakładów wzbogacających uran, wykorzystujących urządzenia zaprojektowane dla przemysłu cywilnego. Program może rozwijać się po cichu, wytwarzając po kilka głowic rocznie. Już kilkadziesiąt głowic wraz z możliwością ich przenoszenia wystarczy aby wojnę lokalną zmienić w piekło dla całego świata. Celem zbrojeń nukleranych nie jest zwycięstwo, bo wojny z użyciem bronii jądrowej nie da się wygrać, tylko powstrzymanie przeciwnika przed atakiem. Polska jest strefą buforową dla zachodu. Zachód dzięki temu czuje się bezpiecznie, zwłasza iż atak na Polskę nie musi oznaczać pełnoskalowej wojny nuklearnej. Idealny układ dla USA, Niemiec i Rosji. Broń jądrowa w rekach Polaków, oznacza iż konflikt pomiędzy Polską a Rosją nie da się kontrolować i nie da się poświęcić Polski i krajów środkowej Europy w celu zachowania pokoju. Skutki pełnoskalowej wojny jądrowej na terenie Polski byłyby druzgocące dla Europy Zachodniej. Być może fakt posiadania przez Polskę bronii nuklearnej spowodowałby, iż zachód musiałby faktycznie zadbać o bezpieczeństwo tej części Europy włączając w to Ukrainę i inne kraje posowieckie. To tańsze rozwiązanie niż wszystkie programy moderanizacyjne WP. Jeszcze 15 lat temu całkowicie sprzeciwiałem się posiadaniu bronii masowej zagłady przez Polskę. Niestety reakcja zachodu na wojny w Gruzji i na Ukrainie rozwiała moją wiarę w sojusze z krajami zachodnimi.

vata
czwartek, 8 lipca 2021, 11:59

Epoka dominacji Zachodu i hegemonii Stanów Zjednoczonych się zakończyła. Głównym czynnikiem zmiany jest tzw. sojusz kontrhegemoniczny zawarty między Chinami a Rosją, który cementuje idea „wielkiego partnerstwa eurazjatyckiego”. Od 2015 wypełnia ją ukierunkowana synteza Unii Eurazjatyckiej i chińskiej „Inicjatywy Pasa i Szlaku”, określanej jako Nowy Jedwabny Szlak. Na rzecz nowego, sprawiedliwego porządku międzynarodowego pracują Szanghajska Organizacja Współpracy oraz BRICS.

Zdrowy
czwartek, 8 lipca 2021, 10:33

Zobacz sobie jak Iranowi idzie produkcja broni jądrowej. A to ktoś im profesora na środku ulicy w biały dzień zabije, a to się wirówki wirusem komputerowym zarażą, a to się dach zawali w tajnym ośrodku i nikt nie wie dlaczego. Myślisz, że u nas szło by to sprawniej?

ryko
poniedziałek, 5 lipca 2021, 19:07

Ciiiiiiiiii!!! O takich rzeczach nie mówi się na głos!!!

lsd
poniedziałek, 5 lipca 2021, 13:04

W celu weryfikacji działania bronii nuklearnej nie potrzeba dzisiaj przeprowadzać testów z użyciem rzeczywistych głowic. Do tego celu wystarczają testy podkrytyczne i symulacje komputerowe. Testy podkrytyczne byłby nie do odróżnienia od zjawisk naturalnych, gdyby przeprowadzano je np. na byłych terenach górnicznych. Nie ma też przy tym zagrożenia radiologicznego dla środowiska naturalnego. Takie testy przeprowadza się w labolatoriach, chociaż dzięki zdobytemu doświadczeniu dzisiaj zastępuje się je symulacjami komputerowymi. Trudno jest określić jaka byłaby reakcja zachodu na taki program. Sądzę, iż poważniejsza niż w przypadku Indii, ale problemem dla nich byłoby powiązanie przemysłowe Polski z UE, co uniemożliwiałoby przeprowadzanie sankcji gospodarczych (to zależy od Niemiec i innych krajów UE). Skuteczność tego programu zależy od jego ścisłego powiązania z programem rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w taki sposób aby uniemożliwić krajom zachodnim wprowadzanie ograniczeń, np w dostępie do paliwa jądrowego. Dlatego w tym celu należy posiadać kontrolę nad produkcją paliwa i posiadać własne źródło zaopatrzenia w surowce. Niestety, dostęp do surowców jest ściśle reglamentowany. Odpowiednio duża skala zamówień dla przemysłu cywilnego umożliwiałaby stworzenie zasobów dla innych zastosowań.

BUBA
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:08

Niezalezne od zewnatrz środki przenoszenia też są...................................... ..............................................................................................................................

Zbigniew
niedziela, 4 lipca 2021, 06:03

Wypadałoby nam podglądać Turcję, czy oni mają bardziej łebskich decydentów?

Extern
niedziela, 4 lipca 2021, 15:51

Zdecydowanie mają lepszych decydentów niż my. Dzięki konsekwencji przez ostatnie 30 lat z poziomu niczego, zbudowali lokalne "mocarstwo" które regularnie w twardej grze geopolitycznej często balansując na granicy wojny ogrywa swoich sąsiadów, a ostatnio nawet USA i Rosję. Porównywać z możliwościami naszego planktonu politycznego, unoszącego się na falach cotygodniowych sondaży i o wszystko pytających swoje zagraniczne centra decyzyjne nie ma nawet co.

zeneq
czwartek, 8 lipca 2021, 04:31

"przez ostatnie 30 lat z poziomu niczego" - No jeśli 30 lat temu Turcja była pustynią na "poziomie niczego" to życzę każdemu krajowi takiej pustyni. A "konsekwencją" faktycznie było przejmowanie kilka razy władzy przez armię która pilnowała żeby władza dostawała się w ręce cywili wspierających militaryzację. Jeśli dodać do tego regularne konflikty lokalne to mamy środowisko w którym można sobie rozbudować zbrojeniówkę aż miło.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 4 lipca 2021, 12:40

Nie mają bardziej łebskich decydentów. Po prostu Turcją rządzą Turcy, bo to niepodległy kraj a Polską nie Polacy, bo to okupowany kraj, tylko antypolskie mniejszości narodowe i zagraniczna agentura... Czy jest możliwe, by premier, który jest Polakiem mówił "polskość to nienormalność" i "nie jestem Polakiem tylko Kaszubem"? By "polski" minister spraw zagranicznych w wywiadzie dla niemieckiej telewizji mówił "Jedyną przyszłością Europy jest Federacja pod przywództwem Niemiec"? By Polak poseł i minister mówił "Po co lotnisko w Polsce jak już jest w Berlinie"? Czy jakiś Polak prezydent lub premier w sytuacji walki z medialnymi "polskimi obozami koncentracyjnymi" mógłby się zgodzić się na obóz tortur CIA w Polsce? Czy jakiś niepodległy kraj na świecie urządzał obrady swojego rządu w... Izraelu i ukrywał przed Polakami w jakim celu i nad czym tam obradował? :D

xzfsdfsdfsafcdsafdsaf
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:49

O dziwo, poniekąd słuszne uwagi.

Trol
niedziela, 4 lipca 2021, 17:49

Chłopie. Ale ty tu mówisz to samo co oni. Ty dopiero jesteś antypolski i sprzedajny Rosji. Gdyby ministrowie mówili że wszystko trzeba kupić od Rosji, że najlepiej nauczać j rosyjskiego i historycznej wersji rosyjskiej, to piał byś z zachwytu. Już by ci wtedy nic nie przeszkadzało gdyby tylko Polskę sprzedać w ręce Moskwy. Nawet niewola i zabór by ci nie przeszkadzały, byle rosyjski.

ZZZZ
niedziela, 4 lipca 2021, 16:09

"Po co lotnisko w Polsce, skoro jest w Berlinie" :D Jeśli mówisz o CPK Baranów to możesz dać sobie na wstrzymanie. Nic tam nie powstanie. To tylko medialny miś obliczony na drenowanie polskiego budżetu przez PiSowskich pasożytów, którzy grają na fobii antyniemieckiej zamiast zgodnie z prawdą przyznać, że CPK Baranów nie stanowi żadnego zagrożenia dla lotnisk w Niemczech. Natomiast stanowi poważne dla polskich lotnisk w Modlinie, Łodzi, Radomiu oraz w Warszawie na Okęciu. Trudno byłoby wytłumaczyć Polakom jaki jest sens budować za ciężkie miliardy nowe lotnisko w odległości przysłowiowego rzutu beretem od czterech już istniejących, więc trzeba wyskoczyć z pozbawioną merytorycznego sensu, ale dobrze grającą na emocjach antyniemiecką fobią :D

Levi
poniedziałek, 5 lipca 2021, 14:04

A potencjalne posiłki będą lądować na lotnisku w Berlinie? Tylko czy wtedy dojadą do Polski?

gnago
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:36

Bo Okęcie jest pochłaniane przez stolicę już są wrzaski o hałasie. Taniej utrzymać chub aniżeli sieć małych lotnisk nowych , a już przestarzałych. O znaczeniu jedynie militarnym dla sił lotnictwa sojuszniczego

sfddsfdsfdsfdsfg
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:53

Zgadzam się Lotnisko w Baranowie nie zagraża lotnisku Berlińskiemu, bo będzie obsługiwało inne rynki. Natomiast porządne lotnisko z połączeniami na cały świat jest lepsze niż kilka małych pseudo lotnisk.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 08:23

Nie ma czegoś takiego, jak antyniemiecka fobia. Jest natomiast coś, co nazywa się realnym spojrzeniem na długofalowe cele niemieckiej polityki, które nie zmieniają się od czasów Bismarcka. Fanklub to człowiek, który robi tutaj ruską propagandę. Ale zachowanie części naszych pseudo elit dość celnie opisał.

Zbigniew
niedziela, 4 lipca 2021, 05:57

Niezrozumiała jest nieobecność współpracy z Polską w tych tematach. Przecież to nasz sojusznik!

dropik
poniedziałek, 5 lipca 2021, 07:53

To tylko ty tak sądzisz. Realnie to nie chcemy z nimi współpracy. Oczywiście udało się pozyskać coś do ARP-155 ale więcej nic. Pomysły zostały zastopowane. Poza tym niektórzy sądzą ,że wystarczy rzucić szklane paciorki a w zamian dostanie się brylanty :P

Sarmata
niedziela, 4 lipca 2021, 15:59

Chyba twój i twojego szwagra!

Murf fanem Polski
niedziela, 4 lipca 2021, 04:10

Bardzo interesujące. Który kraj potrzebuje poprawy obrony przeciwlotniczej, ma doświadczenie z SAM-ami z czasów sowieckich, ma dobre kontakty z Ukrainą i może poprawić stosunki z USA. To prawda, Turcja. Zapomnij o S-400, który wkurza Stany Zjednoczone i wybierz rozwiązanie dla Ukrainy.

wax
sobota, 3 lipca 2021, 22:12

Ale super! Wystawa modeli... I czy tu się podniecać? Ile wody musi upłynąć aby cokolwiek z tych modeli trafiło dopiero do sklepów modelarskich...

AXM
niedziela, 4 lipca 2021, 14:23

Mają technologie i przy finansowaniu zrobią a szczytem naszych możliwości jest przeciwlotniczy Piorun o zasięgu 6,5 km.To jest dopiero dramat i zacofanie

K
sobota, 3 lipca 2021, 20:00

Systemy i sprzęt który kupujemy z USA nie kupimy z Ukrainy ani razem z nimi nie opracujemy, nie piszcie bzdur, chociaż moglibyśmy razem współpracować w systemach rakietowych, oni mają doświadczenie a my kasę

Wiem co piszę
sobota, 3 lipca 2021, 19:21

Trzeba wejść w układy, przetestować, wybrać to co nas by interesowało, dostosować do naszych potrzeb i produkować. No ale... to dla decydentów za trudne.

A.J from San Diego
sobota, 3 lipca 2021, 23:33

All I see right now is small scale models. Toys for big boys. R&D costs money. Large scale production of a final working product is a whole different ballgame. I'll believe it, when I'll see the final working product coming off the assembly line. Right now all of it is just talk.

Wiem co piszę
niedziela, 4 lipca 2021, 18:37

Napisałeś: "Wszystko, co teraz widzę, to modele w małej skali. Zabawki dla dużych chłopców. Badania i rozwój kosztują. Produkcja na dużą skalę końcowego produktu roboczego to zupełnie inna gra w piłkę. Uwierzę w to, gdy zobaczę, jak z taśmy produkcyjnej schodzi gotowy, działający produkt. Teraz wszystko to tylko rozmowa. " Oczywiście, dlatego czas zrobić ten pierwszy najdroższy krok we własnym przemyśle zbrojeniowym, by nie przepłacać w USA. Później będzie tylko lepiej.

A.J. from San Diego
niedziela, 4 lipca 2021, 22:01

We'll see. If and when I see a working product, I'll be the first one to congratulate them. My prediction is that they'll need to partner with a Western defense manufacturer for technology transfer and financial support. I would go with the British. They've already promised to partly rebuild the Ukrainian Navy, and they need the money since Brexit. P.S. Congratulations on the translation. Very good.

Wiem co piszę
poniedziałek, 5 lipca 2021, 16:30

Z Brytykczykami? Z sieci:"Według doniesień The Times, planowane są pilne rozmowy na temat przyszłości programu budowy brytyjskiego bojowego pojazdu opancerzonego (czołgu lekkiego) Ajax. Według gazety, w czasie testów prototypów straciło słuch 21 brytyjskich żołnierzy. 83 kolejnych będzie potrzebować corocznych testów słuchu, aby sprawdzać objawy wynikające z dłuższego przebywania we wnętrzu pojazdu." :-(

A.J. from San Diego
poniedziałek, 5 lipca 2021, 23:55

The British have excellent missile and radar programs and they're willing to share the technology with NATO allies. Since 2014, the Brits consider the Ukrainians allies, and they need the money since Brexit. Getting British missile and radar technology in a cooperation deal would be a very good thing for both Poland and Ukraine.

Gnom
niedziela, 4 lipca 2021, 13:35

Polskie forum wymaga pisania po polsku. Do tego punkt widzenia podatnika USA jest zrozumiały gdy broni USA. Ale jak to możliwe, że Izrael ma tak wielki wpływ nawet na swoje F-35 (a nie tylko F-16, czy F-15) choć liczba myśliwców F-35 pozyskanych przez Izrael nie jest wyższa niż przez Polskę..

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:59

Izrael panei Gnom kupił 50 F-35 chca kupic jeszcze 25 wiec jak dla pana 75 równa się 32...... Izrael na swoich maszynach montuje własne systemy WRE, łaczosci itp a własne wersje F-15 czy F-16 maja tez inne państwa.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 22:30

Jak na razie zadeklarował 50 (z prezentem z USA - poszukaj a zobaczysz o czym mówię). Chce za jakiś czas kolejne 25. Ale ja pytałem jak to możliwe, że już od 1 szt dla Izraela mógł on zrealizować swoje zmiany, krajowe? Wskaz kraje które mają tak szerokie zmiany F-16 od pierwszych A które przybyłyby do nich jak w Izraelu, poczynając od podniesienia dopuszczalnej masy startowej, a był to przełom lat 1980/1981. Pierwsza bojowa eskadra F-16 USAF to początek 1980 roku. A kraje o których mówisz nie tyle montują, co zlecają integrację do LM, a potem mogą realizować modyfikacje u siebie, jeżeli mają takie prawo nadane przez LM. Czyżby nie było tu widać specyficznego traktowania Izraela?

A.J. from San Diego
niedziela, 4 lipca 2021, 22:10

Israel is a very good American ally in the Middle East. Problem for Poland is that it has to contend with the U.K., France, and Germany in Europe. Also, Poland doesn't have as strong support as Israel does in the U.S. Congress

Sidematic
sobota, 3 lipca 2021, 18:52

Oczywiście w Polsce, która praktycznie nie ma żadnej obrony przeciwlotniczej nikt się Koralem nie zainteresuje, bo i po co?

facetoface
niedziela, 4 lipca 2021, 07:48

czym się podniecać makietą?

Etam
niedziela, 4 lipca 2021, 21:44

Neptun też był kiedyś makietą ale dziś lata i jest budowana jego kolejną partia. Inne systemy rakietowe też były "kiedyś" makietami a dziś wkurzają Rosjan. Więc bracie ogarnij się.

Niuniu
sobota, 3 lipca 2021, 18:13

Przecież pocisku NEPTUN tak naprawdę nie ma. Właśnie ukraińska firma ogłosiła, że potrzebuje 40 mln dolarów na stworzenie kompletnego systemu naziemnego Neptun. A teraz jest gotowa opracować nową rewelacyjną broń przeciwlotniczą klasy Patryjot a na pewno nie gorszą niż ruski szmelc S400. I to w dwa lata za jakieś kolejne grosze. Nic tylko się cieszyć.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:13

Niuniek i pewnei dlatego Ukraina dostaje juz gotowe pociski Neptun:))

X
sobota, 3 lipca 2021, 17:45

Polska ma za to nowe sztandary i wyda miliardy na (prawie) niepotrzebne Mieczniki, których....... nie będzie.

wert
sobota, 3 lipca 2021, 21:36

blisko połowa eksportu idzie via porty. berlin wypchnął nas na morze, inwestycje w energetykę wiatrową obliczane są na 160 mld PLN. Jest gazoport, będzie Baltic Pipe. Za te parę lat MW mimo że to najdroższy rodzaj sił zbrojnych będzie niestety konieczna

Extern
niedziela, 4 lipca 2021, 15:55

W razie dużej W i tak nie obroni tej infrastruktury o której mówisz. Natomiast będzie wymarzonym celem pierwszych uderzeń i kinetycznych i propagandowych aby w trakcie prowadzonej wojny informacyjnej złamać nas np. faktem że na dno poszło coś tak dużego razem z setką naszych marynarzy.

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 16:42

to co, połóżmy się i płaczmy? Nie zakładam naszej bierności tylko natychmiastowe kasowanie wyrzutni i samoobronę okrętów. Po to jest wojsko. Fakt jest taki że mamy coraz większe interesy na Bałtyku i ta infrastruktura wymaga osłony. Sowieckie okręty będą pływać wzdłuż NS2 więc nasze muszą być na ich drodze. Żeby doszło do dużej W sowiety muszą nas rozmontować. Tradycyjnie: jurgielt, strach i przekonanie o bezsensie obrony. Ale pocieszę Cię. Stalin na żądanie wasilewskiej wcielenia Polski do sowietów odpowiedział: nie wnosi się do domu gniazda os. I niech tak zostanie. Nie psujmy tego

Omgi
niedziela, 4 lipca 2021, 22:29

Wydawać pieniądze bez sensu to takie polskie. Za te okręty byśmy mieli kilka baterii Narwii, które by obroniły zgrupowania wojsk za jeszcze więcej miliardów.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 08:41

Jak odetną nas od dostaw surowców energetycznych to leżymy i kwiczymy. Zupełnie bez wojny. A można to zrobić spokojnie i dużo wysiłku do tego nie trzeba. Wtedy Narew, czołgi i inne podobne rzeczy będziesz mógł sobie wsadzić tam, gdzie słoneczko nie zagląda. Jak to się robi możesz sobie obejrzeć choćby na przykładzie Ukrainy.

Stanny
niedziela, 4 lipca 2021, 21:43

Brawo z tą Wasilewska

Gras
sobota, 3 lipca 2021, 15:37

Wiem ze nie przepadamy za Ukraina. Ale nie wydaje się wam logicznym współpracą z nimi oni maja technologie może nie kosmiczna,ale dla nas ta która posiadają jest już kosmiczna. A my transferujemy ciągle olbrzymie sumy do USA a w zamian powiemy otrzymujemy jakieś tam gwarancje. O transferze technologii nawet nie ma sensu wspominać.

A.J. from San Diego
sobota, 3 lipca 2021, 23:46

They do't have any technology. Want proof? Look at their at their Air Force. It's old and decimated. So what are we talking about? Their defese industry needs serious money injection, modern technology injection, and cooperation with western counterparts. Don't like Americans? Think British.

Wiem co piszę
niedziela, 4 lipca 2021, 18:44

Napisałeś: "Nie mają żadnej technologii. Chcesz dowód? Spójrz na ich siły powietrzne. Jest stary i zdziesiątkowany. Więc o czym mówimy? Ich przemysł obronny potrzebuje poważnego zastrzyku pieniędzy, zastrzyku nowoczesnych technologii i współpracy z zachodnimi odpowiednikami. Nie lubisz Amerykanów? Pomyśl o brytyjskim. " Brytyjskim powiadasz? No to czytaj z innego portalu: "Według doniesień The Times, planowane są pilne rozmowy na temat przyszłości programu budowy brytyjskiego bojowego pojazdu opancerzonego (czołgu lekkiego) Ajax. Według gazety, w czasie testów prototypów straciło słuch 21 brytyjskich żołnierzy. 83 kolejnych będzie potrzebować corocznych testów słuchu, aby sprawdzać objawy wynikające z dłuższego przebywania we wnętrzu pojazdu."

LMed
niedziela, 4 lipca 2021, 14:40

Cały Davien w angielskojęzycznej wersji.

niedziela, 4 lipca 2021, 21:46

A może wez i wreszcie sobie dobrze przetłumacz ?

zeneq
sobota, 3 lipca 2021, 14:41

Ukraina jeśli będzie nadal oczekiwała na amerykańskie wsparcie dostanie na krechę Patrioty czy inne zachodnie systemy i będzie wygaszała swoje zakłady, albo z minimalnym potencjałem będzie je produkować na eksport w zamiana za gaz i banany. Albo co bardziej prawdopodobne zwykła pustka w kasie wykończy te zakłady lub w najlepszym razie przejdą w obce ręce np tureckie albo arabskie.

BUBA
sobota, 3 lipca 2021, 14:06

Na szczęście w Polsce taki rozwój technologii jest wykluczony dla dobra interesów USA......................................

A.J. from San Diego
niedziela, 4 lipca 2021, 00:01

WHAT technology development?! You need serious amounts of cash for that. Development of MODERN defense technology, ANY technology, COSTS BIG BUCKS. Money they don't have. So right now it's just toys. Polish defense industry isn't in much better shape. So lets get real here, shall we.

Wiem co piszę
niedziela, 4 lipca 2021, 18:46

Napisałeś: "JAKI rozwój technologii?! Potrzebujesz do tego dużych ilości gotówki. Rozwój NOWOCZESNEJ technologii obronnej, KAŻDEJ technologii, KOSZTUJE DUŻE ZŁOTY. Nie mają pieniędzy. Więc teraz to tylko zabawki. Polski przemysł obronny nie jest w lepszej kondycji. Więc bądźmy realistami tutaj, dobrze. " U nas opracowanie BORSUKA wyszło taniej, znacznie taniej niż u was. Tak samo było z ANDERSem. Potrafimy robić taniej i dobrze w przeciwieństwie do was tylko mamy kiepskich decydentów.

Krystian
niedziela, 4 lipca 2021, 17:19

Israel has lower GDP than Poland, so the argument that Poland has too little money for new technologies is not right

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 10:55

The Polish defense industry has been destroyed in the last 20 years. Efficiently. And for the last 5 years, PiS has been so effective that the MiGi-29 has had a series of disasters only in Poland....... ....................................................................................................................................................................... Even in Ukraine, fighting Russia, there was no such series of MiG-29 air disasters. Poles' global success..........................................................................................................................................................

Krystian
niedziela, 4 lipca 2021, 17:22

Or maybe the catastrophe of mig 29 in Poland was the reason for their wear and tear and age? So why did the PO not buy new planes? Well, because PO did not buy the night for the army. What does PiS have to do with it?

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 19:47

"'Or maybe the catastrophe of mig 29 in Poland was the reason for their wear and tear and age?" - Such a frequency of MiG-29 accidents only with 31 owned aircraft was only in Poland. This is not a problem with the plane but with the service.......... .............................................................................................................................................. If you have information where MiGi-29s fall so often as in Poland, I would like to read......................................................................................................................................

Valdore
niedziela, 4 lipca 2021, 15:41

Za to w Indiach MiG-29 tak spadaja ze Indie maja zamia sie cąłkowicie pozbycć tych maszyn.

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 16:51

I dlatrgo je dokupili :).................................................................................................. "Rząd Indii zgodził się na zakup 21 rosyjskich myśliwców pokładowych MiG-29K/KUB i modernizację 59 wcześniej kupionych samolotów MiG-29 starszych wersji. Poinformował o tym przedstawiciel FSWTS (Federalna służba ds. współpracy wojskowo-technicznej) FR. Teraz odpowiednie procedury muszą zrealizować indyjskie wojska lotnicze i resort obrony.".......................................... ........................................................................................................................................

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:09

A co mają do nowych, choćby nie najlepszych samolotów wylatane graty? Na dodatek graty, które ze względów politycznych nie mają szans na normalny serwis producenta jaki by on nie był? W tej sytuacji barnie wylatanych samolotów z Luftwaffe kosztem nowych F-16 to był czysty idiotyzm. Lepiej było z tymi od Czechów, bo stosunkowo nowe. Swoją drogą nasi kuzyni mają łby na karku. Wiedzieli, że będą mieli z tymi samolotami problem i pozbyli się ich na rzecz śmigłowców.

Dark
sobota, 3 lipca 2021, 13:48

Ukarina samodzielnie za 5-10 lat nie będzie atrakcyjna przemysłowa ale na dzisiaj mają jeszcze sowieckie technologie / opracowania o których możemy marzyć, wystarczy popatrzeć że dzięki transferowi technologii opracowalismy skokowo nowoczesny system podświetlania laserowego. Co Ukraina ma ? 1. Technologie silników spalinowych, odrzutowych do samolotów, rakiet, czołgów, dronów ... Motor Sicz 2. Technologie naprowadzania radarowego której my nie mamy rakiet ... konieczne do rakiet o zasięgu > 10 km 3. Technologie pancerza czołgowego 4. Rozwinięte działy badawcze awioniki, począwszy od dronów skończywszy na transportowcach ... Warto było by się zastanowić i moze wejść jako PGZ w udziały w niektórych firmach. Korzyść podwójna ... zapobieżeniu że wpadnie to w łapy rosjan / turcji / chin, stawianie ukrainy na nogi oraz transfer technologii do Polski. Zdrowa ukraina jest w naszym interesie, z racji konfliktu z Rosją teraz już pokoleniowego jest doskonałem proxy dla Polski. Szansa że pojawi się tam rząd pro rosyjski jest nikła, Krym będzie solą w oku na dziesięciolecia. Coś jak strefa gazy.

dim
sobota, 3 lipca 2021, 21:37

I te "sowieckie technologie", z owych ukraińskich fabryk właśnie pochodziły. A Ty myślisz, że skąd ? Z rezerwatu koników Przewalskiego ?

LMed
sobota, 3 lipca 2021, 16:04

A to nie jest za duży temat dla PGZ te udziały, czy współpraca perspektywiczna??? Patrzmy realnie, co ta firma może?

wert
sobota, 3 lipca 2021, 21:41

Mesko dostało 400 mln PLN czyli ok 100 mln dol. To może być inwestycja strategiczna i konkretny sygnał dla jankesów. Pytanie czy nasza wieża się odważy

dim
niedziela, 4 lipca 2021, 06:43

wiesz, 100 mln dolarów byłaby to normalna kwota na badania nad konkretną bronią. Na "inwestycje" to raczej kroplówka. Najwyżej te dość małe, zupełnie nie liczące się na rynku międzynarodowym, ściśle lokalne.

sobota, 3 lipca 2021, 15:08

Celna uwaga.Ukraina ,coś jak Strefa Gazy

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 19:40

Ech , rzuca takiego na kierunek polski a ten nawet po polsku czytac nie umie:))

:)
sobota, 3 lipca 2021, 21:01

Skladasz samokrytykę ?

Davien
niedziela, 4 lipca 2021, 08:31

Przecież to twoja specjalność, nawet teraz to robisz:))

Victor
sobota, 3 lipca 2021, 15:02

Pewien minister jesienią 2016r ogłosił, że zamiast Caracali zbudujemy swoje śmigłowce wraz z Ukrainą. Za kilka miesięcy minie 5 lat od tamtej przemowy. Efekty? Nie ma ministra.

Extern
niedziela, 4 lipca 2021, 16:02

No miał pecha bo akurat odwróciły się trendy i była polityczna konieczność godzenia się z UE i wspierania nowego prezydenta USA naszymi pieniędzmi. No a ten pewien minister chciał dawać kontrakty tylko krajowym firmom. No więc ten tego, nie ma pewnego ministra. Niech żyje nowy minister, niech żyją transfery pieniędzy za granicę.

Wojciech
sobota, 3 lipca 2021, 18:56

Nie bój bidy, Rudy właśnie wrócił więc pewnie znowu kupi te nieloty za miliardy złotówek. W końcu nie po to sprzedawał Świdnik żebyśmy sami cokolwiek produkowali. Jaka to korzyść dla polityka taka fabryka? Żadna. O, kupić od innych to jest korzyść!

Victor
sobota, 3 lipca 2021, 23:45

Rudy nie rządzi. Do wyborów 2 lata. Budowę śmigłowców z Ukrainą zapowiadał Antoni - Minister Obrony Narodowej. 5 lat temu. Zapowiadał też dużo innych zakupów np polską Narew, budowę okrętów podwodnych i 2 nowe śmigłowce do końca roku. 2016.

Krystian
niedziela, 4 lipca 2021, 17:40

Czy powodem usunięcia Antoniego nie był fakt, że Antoni nie chciał kupować z półki od USA? Poza tym wybrał okręty podwodne i gdyby był jeszcze miesiąc, może dwa to by podpisano umowę na te francuskie skorpiony, czy jak ke tam nazywają. Francuzi mieli najlepszą ofertę tzn. jeden okręt budują oni, drugi pół na pół, a trzeci my sami. Szkoda

Valdore
sobota, 3 lipca 2021, 22:14

Jak widac faszysci z ONR-u juz dostali paniki że ich wykopia gdize ich miejsce:)0

wert
sobota, 3 lipca 2021, 21:43

się prowizję skasuje. Albo stołek dostanie

rozczochrany
sobota, 3 lipca 2021, 13:32

Gdyby Polska nie była kolonią, to doszło by do współpracy przy stworzeniu, finansowaniu i produkcji tej broni. Finalnie produkt powstawał by i w Polsce i na Ukrainie. To samo by było przy silnikach lotniczych i śmigłowcach. Szkoda że nie rządzą w Polsce politycy z wizją tylko tacy którym wystarcza być sługusem obcych mocarstw.

Sarmata
niedziela, 4 lipca 2021, 16:04

Gdyby Polska nie była kolonia to Lwów już by był w Polsce.

sobota, 3 lipca 2021, 21:38

Rządzą tacy, których Polacy wybieracie.

sobota, 3 lipca 2021, 16:27

Właśnie Pan Tusk wraca

wert
sobota, 3 lipca 2021, 21:48

nie wraca tylko dostał zadanie do wykonania w Heimacie. Polska nie może brykać gdy IV Rzesza dostała koncesję na Mitteleurope od jankesów

Rah Warsz
niedziela, 4 lipca 2021, 13:50

Szacun Panie wert za trzeźwość oceny.

LMed
niedziela, 4 lipca 2021, 05:34

Lubię poczucie humoru Szanownego.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:13

Przecież prawdę pisze.

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 11:09

lepszy "humor" od zaślepienia ojropiejców

Kot
niedziela, 4 lipca 2021, 17:58

Zauważ że jedynie taka Europa może stawić czoła zmianom światowym. Ale Europa zjednoczona i jednomyślna. Myślisz dlaczego w polskiej strefie medialnej tyle trilowania Rosji? Dlaczego Schroeder czy inna pani minister dostaje robotę w rosnieft czy Gazprom? To ludzi którzy mają za zadanie zniszczyć jedność Europy. Nie bądź naiwny że Polska bez wsparcia NATO lub UE przetrwała by choć sekundę u granic Rosji.

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 22:33

TAKA Europa? IV Rzesza pod patronatem gramsiego!! Nie dziękuję. NIGDY. Europę niszczą niemcy i ich sługusy. Jakie NATO? co najwyżej USA bo bundeswehra z sowietami walczyć NIE BĘDZIE. Wiara w Jedność Eu to dopiero naiwność. Cytat z makreli: niemcy są zbyt małe by wywierać geopolityczny wpływ" Dlatego tuczą się naiwniakami i jurgieltnikami. żydzi w całkowicie wrogim otoczeniu dają radę a sowieci nie zaczną póki nie będą pewni wygranej, jak 17 września. Tylko zdecydowany opór ich zatrzyma. Zadaj właściwsze pytanie: jak niemcy przetrwają bez polskiego poddostawcy i taniego robola. CZAS zacząć myśleć o Polexicie

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 19:56

"Zauważ że jedynie taka Europa może stawić czoła zmianom światowym." - No co Ty nie powiesz?............................................. ............................................................................................................. To czemu kupione przez Polskę F-16, F-35, HIMARS, Patriot nie korzystaja alternatywnie z europejskiej amunicji MBDA?............ ............................................................................................................. Amerykańska amunicja dla platform powierznych przestaje być powoli standardem w Europie.........................................................

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:12

Doprawdy panei BUBA? Jakos wszyscy w Europie poza Francją i czesciowo UK korzystaja z amerykańskiej amunicji pow-pow czy pow -ziemia. Ale, ale jaka masz alternatywna amunicje z MBDA do Patriota czy HIMARS, ile masz w Polsce pocisków ASRAAM czy SPEAR. Wiec skończ te brednie .

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 19:15

nie ma i nie będzie Europy jako IV Rzeszy czy ojropki gramsiego. Masz prawo do rezygnacji z polskiej tożsamości narodowej, Twój wybór Ja nie mam i mam nadzieję że jest nas większość! Jak sobie tą "zjednoczoną" wyobrażasz realizującą przeciwne NAM interesy? Mamy być poddostawcą i dostarczycielem taniej siły roboczej. Z Koreą startowaliśmy z podobnego oziomu, zobacz jak zostaliśmy w tyle. Zrobiliśmy krok do przodu ale mogliśmy zrobić TRZY! O to walczyli nasi przodkowie. Za to umierali? Za kraj miernot i mentalnych niewolników? Jeśli tak to byli zwyczajnymi frajerami!! Jedność EU niszczy arogancja niemiec, jawna realizacja interesu NIEMIECKIEGO czasem francuskiego kosztem państw słabszych już nie raz przez nich zniszczonych. Dlaczego nawet nie chcą rozmawiać o reparacjach? Bo liczy się interes NIEMIECKI, nie europejski który ma być tylko NARZĘDZIEM. Kto podpisał NS2, jesienne "porozumienie" z chinami. Kto spije śmietankę a komu zostanie kwaśne mleko? Wiesz? Kto za wszelką cenę chce zniszczyć neomarksistowskim liberalizmem tożsamość państw EU. Rozumiesz dlaczego? Homo Konsumentus którego się steruje np reklamą czy modą. To też tylko narzędzie do realizacji ZYSKÓW i DOMINACJI. Jeżeli nie będzie Europy państw narodowych nie będzie jej wcale. No pasaran. To powinieneś rozumieć

gość
wtorek, 6 lipca 2021, 12:36

Dobrze wszyscy piszecie, niestety w czarnych barwach to widzę. Ponad połowa młodych ludzi (których znam) wyjechała za granicę. Nie mają zamiaru wracać do Ojczyzny. Stare konie, takie jak ja, są tu i tu pozostaną, ale co dalej? Wszystko pięknie, wszystko ładnie, ale z tak ujemnym bilansem demograficznym to za kilka dekad (czyli za tyle na ile Chiny planują) to będziemy naprawdę terytorium kolonialnym.

Jerry
sobota, 3 lipca 2021, 19:31

Pan Tusk, Wielki MistrzZakonu Wiedzy Tajemnej czyli jak Sprzedac Ojczyzne za ścieżkę kariery i bynajmniej nie trzydzieści srebrników

JSM
sobota, 3 lipca 2021, 18:57

Czyli zaczynamy szukać kupca na HSW. Kto da mniej?

LMed
niedziela, 4 lipca 2021, 14:44

My? Czyli kto?

Fanklub Daviena i GB
sobota, 3 lipca 2021, 12:59

"70% prac niezbędnych dla stworzenia tego systemu już zostało zrealizowanych." - znaczy się 70% pozostało z czasów sowieckich a nie ma jak zastąpić brakujących 30%, bo konstruktorzy wyemigrowali do Rosji i Chin... :D

Valdore
sobota, 3 lipca 2021, 19:42

To znaczy ze już opracowali 70% systemu lepszego od waszych rosyjskich ale popłakac zawsze możesz:)) A do Rosji nikt nie wyjeżdza jak tam biedniej i gorsza korupcja niz na ukrainie:)

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 4 lipca 2021, 12:42

To co robi te 2 mln obywateli Ukrainy w Rosji, którzy tam wyjechali po raju stworzonym przez "majdanowców"? :D

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:15

Jakie 2 mln?? No chyba ze mówisz o tych co w Donbasie i Ługańsku udawali Ukraińców i witali ruskich terrorystów kwiatami. Oni istotnie wyjechali do Moskwy po zrobieniu totalnego syfu naokupowanych przez Rosje terenach.

Trol
niedziela, 4 lipca 2021, 18:04

Tzn te 2 mln z Krymu, Donbasu i Ługańska? Bo reszta zdecydowanie woli zachód. Wręcz powiem ci że w mojej firmie pracuje wielu Ukraińców nawet z Donbasu, tych rosyjskojęzycznych. Jeden górnik z do basu opowiadał że zaraz po utworzeniu drl ich zakład przejął Rosjanin z Rosji i kto tylko coś krzywo popatrzył to wyleciał za bramę. To samo stanie się za niedługo z Białorusią. Ich zakłady też przejmą rosyjscy protegowani i będą żałować że jak to piszesz nie "sprzedali "Białorusi zachodowi.

Raf
niedziela, 4 lipca 2021, 06:09

Za to do Ukrainy wszyscy wyjezdzaja

BUBA
sobota, 3 lipca 2021, 12:47

Wraz z zakupem Patriota Polska wzmocniła swoje zacofanie technologiczne w rozwoju systemów OPL. Podobnie odziaływał zakup F-16 i ten sam cel ma zakup F-35......................................................................... .................................................................................................................................................................................. Amerykańscy lobbyści są istotniejsi dla polskich poilityków SLD, PO/PiS niz interes ekonomiczny i technologiczny Polski. Dlatego zniszczono PHO Bumar, sprzedano PZL Świdnik, PZL, PZL Rzeszów, a pozostałe WZLe i zaklady zbrojeniowe PGZu odcięto skuteczne od offsetu i od technologii umozliwjajacej budowanie choćby w przyblizeniu podobnego uzbrojenia rakietowego jak buduje Ukraina.......................................... .................................................................................................................................................................................. Po tych 20 letnich zabiegach na zapleczu przemysłowym Wojska Polskiego Polska nie ma szans na obronę nawet Warszawy.....................................................................................................................................................

M
sobota, 3 lipca 2021, 22:30

Prawidłowa analiza. Niestety masz rację. Ale przynajmniej mamy listę zdrajców. M

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 19:44

BUBA ty jednak jestes zwykłym ..... Ale ok wskaż jakie Polskie samoloty mogła zbudowac Polska zamiast F-16 czy F-35 albo jaki POLSKI system OPL może zastapi.c Patriota, czas start:)

wert
sobota, 3 lipca 2021, 21:52

pytanie co jest napisane drobnym druczkiem i czy czegoś nasi nie doczytali. Jeżeli mamy autonomię użycia uzbrojenia to jest ok

Kot
niedziela, 4 lipca 2021, 18:08

Trzeba być niepoważnym żeby kupić od kogoś sprzęt i nie móc go używać jak się chce. Kto wymyśla w ogóle takie brednie.? Tak samo tekst o zakupie f16 czy patriot dziwnego gościa o ksywie Buba. Według ciebie mieliśmy nie mieć opl i nie mieć samolotów i tym byśmy sobie dobrze zrobili. Trzeba mieć nierówno pod czaszką żeby pisać takie bzdury.

Ciekawy
poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:46

To nie wiesz, że wzięliśmy pierwszą transzę Leopardów łącznie z ograniczeniami dotyczącymi ewentualnego użycia? Z samolotami jest gorzej. Turcy musieli przerabiać swoje f-16 , żeby były w stanie traktować izraelskie samoloty jak wroga.

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 19:24

https://www.defence24.pl/amerykanie-pakistan-nie-stracil-zadnego-f-16 Amerykanie sprzedali samoloty F-16 do Pakistanu z wiążącą klauzulą prawną, zgodnie z którą inspektorzy amerykańscy mogą przeprowadzać regularne inspekcje sprawdzające, między innymi, liczebność maszyn. Pakistan zobowiązał się, kupując amerykańskie F-16, że zostaną one użyte wyłącznie do działań obronnych lub w działaniach antyterrorystycznych. Kwestię tę podniósł w trakcie wizyty w USA indyjski minister spraw zagranicznych Vijawy Gokhale, przebywający w Stanach w celu odbycia rozmów dwustronnych ze swoim pakistańskim odpowiednikiem. Nieco wcześniej strona indyjska miała przekazać Amerykanom szczątki pocisku AMRAAM, mające stanowić dowód użycia w walce przeciwko samolotom indyjskim pakistańskich F-16. Hindusi w piśmie przekazanym Amerykanom stwierdzili, że w trakcie walki strona pakistańska dokonała "co najmniej czterech odpaleń pocisków AMRAAM". Jeżeli takie pytania PUBLICZNIE i OFICJALNIE zadaje jeden z naszych najbardziej znanych geostrategów to mnie to zastanawia. Ciebie nie? Bo wiesz czy wierzysz?

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:18

Tyle panei wert że to było wiadome juz od poczatku, w chwili zakupu i Pakistan doskonale o tym wiedział. Co nie przeszkodziło im złamać tego warunku i jakoś ani Falcony nie pospadały, mogly normalnie polecieć i uzyc swojego uzbrojenia bez najmniejszego problemu.

Davien
niedziela, 4 lipca 2021, 08:39

Nic nie jest napisane i tak, mamy pełna swobode w uzywaniu uzbrojenia,

Extern
niedziela, 4 lipca 2021, 16:04

No nie mów że w to naprawdę wierzysz :-). Chyba nie bez powodu Izrael i Turcja na głowie stawali aby do Amerykańskiej broni wkładać własną elektronikę.

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:21

Extern , znowu... Ale ok: Tak mozemy uzyc uzbrojenia bez najmniejszego problemu, nie ma zadnych backdoorów czy czegos takiego bo NIKT na całym swiecie nie stosuje takich rzeczy. Izrael montuje na swoich maszynach własne układy WRE i łacznosci a Turcja kupiła licencję na F-16 i ma do nich kody zródłowe umożliwiające integrację własnego uzbrojenia. I nie montuja w F-16 własnej elektroniki, jedynie zmienili ustawinia IFF

Trol
niedziela, 4 lipca 2021, 18:12

Na świecie f16 kupiło ponad 20 krajów. Ile z nich wstawia tam swoją elektronikę? Czyli uważasz że reszta to frajerzy? Kolonie? Zdrajcy? Izrael i Turcja produkują swoje uzbrojenie niezłej klasy. Stąd zalezo im żeby wstawiać je do samolotów bo to choćby obniża koszty, skraca drogę dostaw o robi zysk rodzimych firm. Co chciałeś z kolegą buba wstawić do tego patriota czy f16 lub f35? A może chciałeś ten sprzęt zrobić sam w Polsce?

wert
niedziela, 4 lipca 2021, 11:14

liczę że tak jest

Ech ty
sobota, 3 lipca 2021, 21:25

Davien. Uwięziłeś swój umysł w tunelu myślowym. Długim i ciasnym! Do wyboru były poza F16 Mirage i Gripeny. Obaj ich producenci, oba te kraje mają różne technologie. Napiszesz, jakie technologie pozyskaliśmy z USA? Malowanie , złączki, pompowanie kół ? Bo USA do offsetu wliczyło sobie nawet fabrykę Opla w Gliwicach!! Wyjdź więc z tunelu i zacznij myśleć samodzielnie.

Davien
niedziela, 4 lipca 2021, 08:38

Kolejny... Ale niech będzie, wyjaśnieci: do wyboru był Mirage 2000 , Gripen C i F-16 C block 52+. Pierwszy nie uzywa uzbrojenia z USA( był taki wymóg dodatkowy) a Gripen uzywał wyłacznie starych wzorów jak AIM-120A czy AIM-9L Obie maszyny było gorsze od F-16, Mirage troche a Gripen to była tragedia w porównaniu d Falcona I zrozum w końcu że nei kupuje się uzbrojenia bo ładnie wygląda czy dadzą ci offset, kupuje sie by było skuteczne wiec zacznij myslec a nie klepac formułki. Aha który z tych maszyn Mirage 2000 czy Gripen jest POLSKIM samolotem?:))

Gnom
niedziela, 4 lipca 2021, 13:32

A możesz wyjaśnić jak w przetargu mógł się pojawić niezgodny z prawem "taki wymóg dodatkowy" jak używanie uzbrojenia z USA. Masz pojęcie o PZP w Polsce, szczególnie jeszcze z tego okresu? Nie masz, bo wtedy taki wymóg byłby powodem do zerwania przetargu. A czy F-16 jest polskim samolotem? Pytanie kolegi Ech ty jest sensowne. Wyjaśnij, co Polska gospodarka zyskała na zakupie F-16, szczególnie w stosunku do deklaracji LM i USA (w końcu zakup przez FMS)?

Krystian
niedziela, 4 lipca 2021, 20:28

Polska chciała pozyskać samolot wielozadaniowy. Tylko F16 i Mirage nimi były, więc ktoś bardzo niekompetentny mówi o Gripenie. A co do Mirage to już go nie produkują, więc F 16 był dobrym wyborem.

Gnom
wtorek, 6 lipca 2021, 22:22

Patrz, a Gripen miał i uzbrojenie pow-pow, uzbrojenie przeciwokrętowe, zasobnik rozpoznawczy i uzbrojenie pow-ziemia, w tym kierowane. Wyjaśnisz dlaczego nie był wielozadaniowy, szczególnie, że warto wiedzieć dlaczego to JAS-39 a nie np, JA-39. JAS to szwedzki skrót oznaczający wielozadaniowość (J myśliwiec, A - uderzeniowy, S - rozpoznawczy).

BUBA
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:27

To że F-16 jest produkowany to wynik fiaska proramu F-35. F-35 miał być gotowy wcześniej, jego koszt utrzymania miał byc zblizony do kosztu utrzymania F-16 konkretnie Block 60. I nic z tego nie wyszło. ..................................................................................................................... Jeszcze w 2014/15 Lockheed Martin obiecywał Polsce że jest w sanie wyprodukowac ostatnią serię F-16 dla Polski bo linia technologiczna jeszcze istnieje. Żródło: albo "Lotnictwo" albo "Technka Wojskowa".. .................................................................................................................... Fiasko F-35 jako taniego zamiennika F-16 sprawiło że F-16 będzie jeszcze długo produkowany. W 2001 nikt o tym nie wiedział..............

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 10:20

BUBA, sam chciałes:) F-16 sa produkowane po przeniesieniu linii do Greenville bo ciagle jest na nie zapotrebowanie za granica a kupuja je państwa jakie raczej F-35 by nie dostały. koszty F-35 spadaja cały czas, w przetargu w Szwajcarii okazało sie że F-35 jest najtańszy w zakupie i w ekspoloatacji. Aha, nie ma żadnego fiaska F-35 mimo twoich usilnych prób zakłamania rzeczywistosci.

BUBA
wtorek, 6 lipca 2021, 22:24

Bawi mnie jak mijacie cenę eksploatacji F-35, skoro taka tania to podajcie ja publicznie............................

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 4 lipca 2021, 12:49

"Pierwszy nie uzywa uzbrojenia z USA( był taki wymóg dodatkowy)" - a kto taki "dodatkowy" wymóg wprowadził i po co? Agentura USA? I dlaczego nie używa? Bo Wielki Wuj nie pozwala? Przecież podwieszenie i okablowanie są zgodne... Zaprzeczysz doniesieniom Skrzydlatej Polski i Cryptome.org, że polskie służby współpracowały z amerykańskimi celem założenia podsłuchów i przechwycenia oferty Francuzów oraz Szwedów i Brytyjczyków, by nie dopuścić do ich wygranej w przetargu? Czy komisja i rząd Polin nie dopuściły się oszustwa, zatajając, że rzeczywista cena F-16 została zaniżona o VAT? :D

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 10:50

Do kupienia była cała linia produkcyjna MiGa 29 9.12 w 1995. Rosjanie bankrutowali. PZL Mielec potrzebował technologii by sie rozwijać. RSK MiG potrzebowało kasy. Gdyby dobrze prowadzono projekt byli byśy dziś jak Włosi z JAK-130 albo z SAABem albo z własną konsrukcją. A tak Mielec jest ameryański i tłucze cywilne śmigłowce z czasu wojny w Wietnamie po modernizacji bez znaczenia dla Polski.............................. ...................................................................................................................................................

Davien
niedziela, 4 lipca 2021, 15:45

BUBA, nic nie było do kupienia, była jedynie oferta licencyjnej produkcji w Polsce maszyny znacznie gorszej od Gripena, a to juz .... Ale ale od kiedy to MiG-29 jest POLSKIM samolotem BUBA?:)

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 16:56

Teraz mamy "polskie" Black Hawki z "polskiego" Mielca, "polskie" F-16, "polskie" F-35", słyszlaem też od Ciembie i Defence24 ze jesteśmy juz uzytkownikiem "polskich" Patriotów.............................. ................................................................................................................... Świetny ten nasz "polski" Lockheed and Ratheon sp. z o.o................

Victor
sobota, 3 lipca 2021, 15:05

Amerykańscy lobbyści zapewne nakazali zakup TB2 w Turcji zamiast zamówienia analogicznej konstrukcji w polskich, ale prywatnych zakładach.

Krystian
niedziela, 4 lipca 2021, 20:34

A w jakim zakładzie produkujemy drony typu MALE? Poza tym USA się z tej decyzji nie cieszy bo nie kupiliśmy ich dronow. Podkreślić nalezy, że docelowo MON chce 15 zestawów, a kupiono 4ry. Oznacza to, że PGZ ma jeszcze szansę jak stworzy takie drony

BUBA
sobota, 3 lipca 2021, 16:23

Jeżeli dla Ciebie technologia TB2 to to samo co budowa pocisku balistycznego lub średniego zasiegu systemu OPL, smigłowca klasy Sokół lub PT-91 Malay to zgodze się z Tobą..........WB Electronics jest do zaorania......................................................................................................................................................

A.J. from San Diego
niedziela, 4 lipca 2021, 02:23

That's a beautiful wish list! Ballistic Missiles, Missile Defense Systems, Attack Helicopters, MBTs. WB Electronics – Polish version of LM. I'm touched, and at the same time speechless, but I think they need one small thing – MONEY. LOTS OF MONEY. MONEY for R&D. Without MONEY, it's NO GO! You'll have to go to the TURKS!

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:11

Thales UK razem z WB to Watchkeeper 450. Dla mnie ten dron był ok. Wybrano tureckie drony? Trudno. Ale tureckie i tak są lepsze od waszych rosyjskich. Poza tym to polskie forum, więc pisz na nim po polsku.

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 10:32

Thanks to cooperation with the USSR, Poland obtained how know 2K12 Kub, S-125 Newa, S-200WE Wega. These systems were deprived of electronics made and the USSR. Polish solutions replaced them. The effect was such that modern Western solutions in the field of electronic warfare were not able to combat these systems....................................................................................................................... Western WE / EW systems were not able to defend the F-16I in 2018 against the electronics of the Soviet Union from the 1970s. And ours are solutions of the 21st century......................................................................................................................... ................................................................................................................................................... Polish governments of Solidarity blocked the development of air defense systems in Poland. We only lacked a missile license because the BUK class system was created 15 years ago. PZR Loara............................................................................................... ................................................................................................................................................... The BUK is the best anti-missile defense system in Syria. Destroys the full spectrum of modern targets from JASSM, SCALP, Tomahawk, Spice-2000. The Polish government terminated the PZR Loara program in 2012 as a result of pressure from Western lobbyists........................................................................................................... .......................................................................................................................................... In 1995 RSK MiG went bankrupt. Poland had a factory PZL Mielec building Iryda jets. The Russians offered to sell a license for the MiG-29 912. The Russians offered to sell a license for the MiG-29 9.12. They then developed the MiG 29M and MiGa-29 SMT1 9.17 for themselves. The project was called M2000 and was supposed to be a combination of the Russian aircraft with the Western avionics. The same was done by the Italians with the Yak-130.................................................................................... .......................................................................................................................................... The program was destroyed by the Solidarity funded by the US and Western countries. By a strange coincidence, Solidarność sells all aviation plants in Poland. PZL Okecie (2001 AWS-Solidarity: Buzek, Kaczyński, Tusk), PZL Mielec (PiS-Solidarity: Kaczyński), PZL Świdnik (PO-Solidarity Tusk)............................................................... ........................................................................................................................................... Do you think it's all a coincidence?................................................................................

Davien
niedziela, 4 lipca 2021, 15:53

To obalamy kłamstwa BUBY: Nie było zadnej swpółpracy z ZSRS a elektronike w Kub-ach, Newach i S-200 wymienilismy dopiero po upadku UW, wcześneij nie było wolno. F-16I został zestzrelony bo zaloga nie właczyła WRE a ito potzreba było ponad 20 rakiet. Buk to system którego jedyna zaleta było zestzrelenie kilkunastu dronów i MH-17, nie zestzrelił ani jednego JASSm, Tomahawka czy SCALP-a. MiG-29SMT to moderka eksportowa dla MiG-29 9.12 na bazie MiG-29M. Jak 130 to mszyna powstała na bazie włosko-rosyjskich prac na M-346 ponieważ Włosi odstapili Rosjanom efekty tych prac po rozstaniu sie. Czyli to Jak-130 to włoski M-346 z ruska elektroniką:))

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 19:12

To skąd dokumenekacja techniczna S-200, KUBa czy Newy? "Amerykańce" dali Polakom?.................................................... ...................................................................................................... Nie rozróżniasz modernizacji w ramnach pakietu SMT......... ...................................................................................................... Nie wiesz nawet gdzie BUKi stacjonuja w Syrii nawet jak obejrzysz film na Youtube. Ustalilismy że nie potrafisz obsługiwać Google.

Davien
wtorek, 6 lipca 2021, 10:23

No i znowu histeryzujesz BUBA jak twoje kłamstwa upadły:)

BUBA
wtorek, 6 lipca 2021, 22:25

Skad Polska ma dokumentację techniczną systemów do uzywanych OPL?....................

piszesz na polskim forum
niedziela, 4 lipca 2021, 10:25

Culture requires the use of a translator. But you don't get it.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 4 lipca 2021, 12:52

No co ty? Tubylcy mają się uczyć języka okupujących ich Sahibów a nie odwrotnie! Za PRL naszywki na mundurach i napisy na rządowym samolocie były po polsku a nie "Polsza" cyrylicą, a teraz masz napisy po angielsku... :D

Łowca NKWD
niedziela, 4 lipca 2021, 18:27

I dlatego każdy w szkole uczył się rodyjskiego. Acha i wersji historia tej sowieckiej, czyli AK to bandyci a w Katyniu Polaków mordowali Niemcy....

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 22:27

Niemcy mordując kilka milionów Polaków zostawili do zabicia niewielu dla Salina................................................. .............................................................................................. Z akt NKWD: "Okazało się, że cztery opisane deportacje objęły ok. 320 000 obywateli II RP. W tej liczbie znajdowało się ok. 25 000 Ukraińców, 20 000 Białorusinów i 70 000 Żydów, procentowo dotkniętych wywózkami w równym stopniu jak Polacy (pozostałe 200 000–210 000). Do czasu „amnestii” ogłoszonej w ZSRR latem 1941 r. śmiertelność wśród zesłańców wynosiła od 2,8% do 5,8% rocznie."... Dodaj do tego żołnierzy WP, policjantów i innych funkcjonariuszy II RP rozstrzelanych przez NKWD. Niech będzie nawet 150 tys do końca wojny z ZSRR w 1953/6... .............................................................................................. Bo wojna w Polsce skończyła sie w 1953/6 - straty bezpowrotne 50 tysiecy ludzi WiN i innch powstańsców. ............................................................................................... Ile Polaków zabili Rosjanie? Ile zabili by Niemcy od 1944 do 1945 maja gdyby nie Bagration i walki w Polsce?............ ............................................................................................... Mialeś perspektywie 50 lat wielki obóz koncentracyjny dla Polaków i komin krematorium III Rzeszy albo niewola w UW kierowanym prez ZSRR................................................. Poczytaj Mei Kampf i rozwiązanie kwestii Słowian. Z niewoli wyszliśmy, z krematorium byśmy nie wyszli................ ........................................................................................... Warto dodac że to samo NKWD zabiło 10 milionów Ukraińców do śmierci Stalina (Z akt NKWD)................

LMed
sobota, 3 lipca 2021, 16:06

Nie , nic nie nakazywali. Poryczeli się ze śmiechu.

yar
sobota, 3 lipca 2021, 14:28

Szwajcarzy tez są zacofani bo wybrali Patriota i F-35. ;-)

He he
sobota, 3 lipca 2021, 21:26

Szwajcarzy wiedzą jak handlować. My zaś wiemy co robić by NAS przehandlowano!

kropka nad i
sobota, 3 lipca 2021, 16:45

Już chyba nie musisz.Davien wyjaśnił sprawę.

Davien
sobota, 3 lipca 2021, 22:15

Jak widac dalej z szoku wyjśc bidaku nie możesz:))

BUBA
sobota, 3 lipca 2021, 16:18

Co mnie obchodza Szwajcarzy mieszkajacy od Kaliningradu Rosji 1600 km?........................................... .............................................................................................................................................................................

Davien
niedziela, 4 lipca 2021, 15:54

Finowie graniczący z Rosja potwierdzili wybór Szwajcarów:))

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 17:03

"Finowie robią wszystko z godną pozazdroszczenia przejrzystością. Powołano specjalne biuro ds. zakupu nowych myśliwców, które stworzyło swoją stronę informacyjną, która ma wyraźnie wytłumaczyć obywatelom, po co i w jaki sposób rząd chce wydać tak znaczną sumę z ich podatków - maksymalna cena za 64 maszyny została ustalona na 10 miliardów dolarów."........................................... ...................................................................................................................................... A teraz prosimy o adres strony gdzie Finowie ogłosili zwyciestwo F-35............

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:23

Szwajcarzy załatwią swoje sprawy nie mniej przejrzyście od Finów. Co więcej jak jest numer taki jaki był z Gripenem, to rzecz kończy się bardzo przykro podczas referendum.

BUBA
wtorek, 6 lipca 2021, 09:28

Adres strony z wynikiem przetargu u Finów poproszę......................... ....................................................................................................................

Wania
niedziela, 4 lipca 2021, 08:07

Właśnie ta bliskość Rosji spowodowała, że f-35 zostały kupione od razu bez przetargu. Szwajcarskie testy potwierdziły słuszność zakupu.

BUBA
niedziela, 4 lipca 2021, 11:34

Ja nie podważam konieczności posiadania F-35A, tylko pokazuję że to nie jest Gwiazda Śmierci Lorda Daviena............................................................................... ...................................................................................................................................... Sam zakup F-35 nic nie daje bez nowoczesnej amunicji jaką jest MBDA Meteor. ...................................................................................................................................... Kupujac F-35A jedynie z AIM-120 C-7 masz maszynę rozpoznawczą w liczbie 32 sztuk. Bardziej do wywalczenia przewagi w powietrzu nadaje sie wedy Gripen E/F z Meteorami. Bo walczy sie pociskami pow-pow a nie Mocą Yedi............................ ........................................................................................................................................ Lepszą robote zrobi 10 F-15EX wynosząc jednoczesnie 220 Meteorów. Co przez to przeleci? Jednoczesne 10 F-15 EX walczy z 60 celami powietrznymi a 10 F-35A jedynie z 40 na blizszym dystansie, pod warunkiem ze jeden AIM 120 C-7 trafi w jeden cel. ......................................................................................................................................... Zakup nieprzemyslany jak w 2021 zakup F-16. Bo znowu "kupujemy" system którego...nie ma............................................................................................................

Davien
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:52

Po pierwsze Meteor nie jest lepszy od AIM-120D, po drugie nie może byc uzywany na F-35 z wyjatkiem brytyjskich F-35B i to za kilka lat. Po trzecie Gripen E z Meteorem jest gorszy niz F-35 z AIM-120A. Po czwarte F-15EX nie wezmie ani jednego Meteora, te pociski USA odrzuciło jako nie dające ŻADNEJ przewagi nad AIM-120D Po piate 10F-35A walczy naraz z 140-toma celami w promieniu 360 stopni uzywając naraz IRST, radaru i WRE Barracuda dzięki awionice Pave Pillar:) Cos jeszcze do dodania ?

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 5 lipca 2021, 10:26

Szwajcarzy uwalili Gripena podczas referendum. Zrobili tak dlatego bo Rafale, który startował razem z nim to lepszy, choć droższy samolot.

BUBA
wtorek, 6 lipca 2021, 09:32

W 2010 Gripen nie miał Meteora. Teraz Szwajcarzy nie porównywali technicznie Gripena z F-35. Wiec po co te kombinacje?........................ ...................................................................................................................... Finowie jednoznacznie ocenili F-16 kazdej wersji - słaby samolot, nie chcemy go, nawet go nam nie pokazujcie..............................................

5f
sobota, 3 lipca 2021, 12:36

Niedlugo Ukraincy odbiją co ich i zatrzymają się na Moskwie...

Raf
niedziela, 4 lipca 2021, 06:10

To kiedy odbijacie Krym i Donbas? Liczę że dotrzymacie słowa.

f5
sobota, 3 lipca 2021, 17:57

Zatrzymają się w Moskwie? Kolumny jeńców w drodze na Syberię nie muszą jechać przez Moskwę Wasyl.

Valdore
sobota, 3 lipca 2021, 22:16

No to juz fatalnie w Moskwie jak kolumny rosyjskich jeńców bedą ukraińcy na Syberie wysylac:))

:)
niedziela, 4 lipca 2021, 10:18

Zatrudnijcie Daviena na etacie w d24.Przecież i tak tu już w zasadzie mieszka.

zdobyć na wrogu :)
sobota, 3 lipca 2021, 16:22

Buty i skarpety.To podstawa przy tak ambitnym planie.

LMed
sobota, 3 lipca 2021, 16:07

I na Wiśle może.

sobota, 3 lipca 2021, 15:09

Liczymy na to Mykola.

FR technologiczne imperium
sobota, 3 lipca 2021, 12:26

W stosunkach handlowych z Ukrainą czy Turcją mamy kolosalnie większe pole manewru niż w przypadku USA. Zwłaszcza że USA pokazało że bardziej zależy jej na wygraniu rywalizacji z Chinami (nawet za cenę sojuszu z Rosją) niż Europą środkowo wschodnią. Błędem jest też zakup F35 nie dla tego że to złe samoloty tylko dla tego że to USA będzie mieć nad nimi kontrole co wiąże nam ręce.

Kot
niedziela, 4 lipca 2021, 19:05

Kolejny z bzdurami że ktoś będzie kontrolował f35. Ręce opadają..

sobota, 3 lipca 2021, 18:54

Nie radzisz sobie z dłuższymi zdaniami.

Fanclub Daviena i GB
sobota, 3 lipca 2021, 12:22

No to Rosja ma Problem

KrzysiekS
sobota, 3 lipca 2021, 12:16

Gdyby powstał trójkąt TURCJA-UKRAINA-POLSKA (nawet dołączył bym Szwecję to już 4) ze stabilnym finansowaniem to mielibyśmy całkiem przyzwoite systemy rakietowe w niedalekiej przyszłości. No ale na to nie pozwolą więksi od nas a my jak zwykle tylko potwierdzimy swoja uległość.

zenuś
sobota, 3 lipca 2021, 12:12

Julek, ale Ty wierzysz w te ukraińskie rozwiązania. Może byś popełnił artykuł co realnie wprowadzono do tamtejszej armii za lat 2014-2021 z miejscowych rozwiązań. I jaki są podstawowe braki tamtejszej armii np. w pociskach artyleryjskich ?

tego jestem pewny
sobota, 3 lipca 2021, 15:10

Ledowe reflektory .

x95
sobota, 3 lipca 2021, 13:32

Niech coś realnie Ukraina wprowadzi nowego i swojego do swojej armii. Na razie tylko kupuje. Ja sam studiowałem na Ukrainie w czasach Sojuza - niezły mieli wtedy potencjał. Ale już wtedy i szczególnie pod koniec Sojuza zauważyłem że Ukraińcy stali się mistrzami chwalenia samego siebie - wszystko mogą. Tylko jakoś na realne osiągnięcia to się nie przekładało.

gnago
sobota, 3 lipca 2021, 19:34

No jak w Polsce od kilku dekad

sobota, 3 lipca 2021, 16:47

Co mogą, realnie,to widać. Zjazd po równi pochyłej.

Kordi
sobota, 3 lipca 2021, 11:50

Czyli Ukraińcy za 2 lata będą mieli już swoją Narew , a MY ciągle w D...e

whatever
sobota, 3 lipca 2021, 16:43

Naucz sie czytac ze zrozumieniem. Jak narazie to maja 70% i to najlatwiejszej roboty zrobione czy raczej odziedziczone po ruskich, a reszta, to moze, jak bedzie finansowanie. A z kasa to u nich bardzo cieniutko tak ze, nawet jak cos tam zaczna skrobac to zapewne zabierze im to wiecej niz 2 lata(i to przy zalozeniu, ze juz teraz dostali by kase). A jesli nawet cos tam doprowadza do etapu wersji przedproducyjnej to znow z braku kasy wprowadzanie do sluzby bedzie sie slimaczylo jezeli w ogole cos wyprodukuja i wprowadza do uzbrojenia. Takich super planow to i my w Polsce mamy sporo tylko kasy i woli decydentow brak...

niedziela, 4 lipca 2021, 22:05

odziedziczone po sobie, chyba chciales powiedziec. Jako czesci sojuza

y
sobota, 3 lipca 2021, 14:29

Tak, będą mieli....

Tweets Defence24