AS 2021: Ukraiński odpowiednik rakiet R-77 i AMRAAM

17 czerwca 2021, 10:28
UP-277 JSabak807
Fot. J.Sabak
Reklama

Koncern Ukroboronprom zaprezentował na swoim stoisku podczas wystawy przemysłu obronnego Arms and Security 2021 w Kijowie model pocisku powietrze-powietrze średniego zasięgu UP-277 z aktywnym naprowadzaniem radarowym opracowanego przez biuro konstrukcyjne Łucz. Uzbrojenie tego typu ma być zgodne ze standardem NATO i dostosowane do użycia zarówno przez samoloty używające wschodnich jak i zachodnich standardów w systemach kierowania ogniem.

Jak można się domyślić z oznaczenia typu, ale również obserwując ogólny układ pocisku, jest on oparty na wczesnej wersji pocisków R-77, nad którymi prace realizowano w zakładach Artem przed rozpadem ZSRR. W Kijowie wyprodukowano jedynie wstępną partię pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku. Obecnie Ukroboronprom „odkurzył” ten projekt, opierając się na ówczesnej, sprawdzonej już koncepcji aerodynamicznej i nowych rozwiązaniach z zakresu systemów naprowadzania i napędu oferowanych przez firmy ukraińskie.

Efektem jest rakieta UP-277, nawiązująca indeksem do pocisku R-77 a wizualnie odróżniająca się od rosyjskiego „starszego brata” głównie klasycznymi tylnymi statecznikami zamiast charakterystycznych dla rosyjskiej rakiety kratownic. Masa całkowita ma wynosić nie więcej niż 180 kg przy masie głowicy co najmniej 20 kg. Planowane osiągi są nieco niższe niż oficjalne możliwości rosyjskiej rakiety, która jest naturalnym w tym przypadku punktem odniesienia. Zasięg maksymalny UP-277 ma wynosić 80 km a minimalny 1,2 km. Prędkość celu który można będzie skutecznie zwalczać tym pociskiem ma sięgać 3 000 km/h na pułapie w zakresie 20-25 000 m przy prędkości platformy startowej 400-2500 km/h i różnicy wysokości między celem a nosicielem nie większej niż 10 000 m.

image
Fot. J.Sabak

 We wstępnej fazie pocisk będzie poruszał się w oparciu o zadane parametry celu i nawigację inercyjną, uruchamiając aktywną głowicę radiolokacyjną w ostatniej fazie lotu. Ma ona skutecznie wykrywać cele o efektywnej powierzchni odbicia nie mniejszej niż 0,1 m². Kąt odchylenia promienia podczas poszukiwania i śledzenia celu ma wynosić 50 stopni, co oznacza „pole widzenia” głowicy w stożku 110 stopni, czyli znacznie szerszym niż w przypadku R-77, natomiast mniejszy jest deklarowany zasięg i pułap UP-277.

Aby zwiększyć potencjalne grono nabywców, ale też umożliwić używanie rakiet podczas planowanego na najbliższe lata przechodzenia Ukraińskich Sił Powietrznych z maszyn posowieckich na zachodnie, producent planuje przystosować rakiety do obydwu standardów podwieszania i wymiany danych. Podobnie planowany jest np. rozwój naddźwiękowych rakiet powietrze-ziemia „Błyskawka” które w ostatnich tygodniach prezentowano zarówno w konfiguracji dla samolotów Su-24 jak i F-16 czy Rafale. Oczywiście otwartą kwestią pozostaje to, czy producenci maszyn zgodzą się na ich integrację na swoich platformach, ale mimo wszystko jest to interesująca koncepcja.

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 162
Reklama
AXM
piątek, 18 czerwca 2021, 14:35

Naszym osiągnięciem póki co jest przeciwlotniczy Piorun o zasięgu 6,5 km Republika Bananowa Afryki jeśli chodzi o przemysł militarny :)

123445
piątek, 18 czerwca 2021, 16:56

Acha. A co z ilością kanalizacji w Polsce w porównaniu z Ukraina. ?

M
piątek, 18 czerwca 2021, 09:50

Od ponad 25 lat Ukraińcy żałują decyzji o oddaniu broni jądrowej. Memorandum budapeszteńskie zostało ostatecznie złamane przez Rosję aneksją Krymu. W dniu 15.04.2021 r. ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk udzielił wywiadu niemieckiemu radiu Deutschlandfunk. Wspomniał w nim o możliwości pozyskania przez Ukrainę broni jądrowej. Pytanie skąd? Jakieś sugestie? A może jest jakiś związek pomiędzy aneksją Krym a zastawieniem go za pożyczki przez sowietów w latach 30-ych w banku Morgana? Czy mogło to mieć zatem związek z faktem, że apetyt na półwysep krymski (pow. 27 000 km2) ma kraj o nieco mniejszej powierzchni, uważający Słowian za podgatunek? Aby to lepiej zrozumieć zacytuję oficjalne i legalne źródło – Wikipedię, Niewolnictwo Słowian: "Już jednak autor Księgi Josippona informuje, że Słowianie są uważani przez Żydów za potomków biblijnego Kanaana, syna Chama. On sam uważa to za błędne, twierdząc, że „lepiej poczytywać ich za potomków Dodanim (najmłodszego syna Jawana, syna Jafeta)”. Ibrahim ibn Jakub natomiast pisze, iż Słowianie pochodzą od Madaja, syna Jafeta. Ten pierwszy pogląd jednak zwyciężył, tak że niemal wszyscy autorzy hebrajscy z XI–XII wieku nazywają Słowian Kananejczykami, a języki słowiańskie „językiem kananejskim”. W rezultacie Żydzi uznali Słowian za pochodzących od przeklętego syna Chama, którego potomkowie, mocą tzw. przekleństwa Chama, rzuconego przez Noego (Rdz 9, 24–26), są skazani na służenie potomkom Sema i Jafeta. W efekcie tego wierzenia w powiązaniu z podbojem Kanaanu przez Izraelitów, w wyniku czego pozostawieni przy życiu Kananejczycy zostali zepchnięci przez Żydów do roli niewolników, w tradycji żydowskiej deonim Kananejczyk (kena‘an) stał się synonimem niewolnika (‘ebed). W II wieku takie jego rozumienie zastosowała Miszna, a potem wraz z nią przejął Talmud Babiloński w traktacie Pesachim. Ponadto rozróżniano niewolników hebrajskich (‘ebed ‘ibri), zniewalanych tylko czasowo oraz pochodzących z innych narodów, wszystkich określanych mianem niewolników kananejskich (‘ebed kena'an), których stan niewoli jest trwały. Takie określenie stosuje Talmud Babiloński w traktacie Quiddušin. W średniowieczu czołowi rabini żydowscy twierdzili, że Słowianie są potomkami Kananejczyków, którzy przed czasem Jozuego wyemigrowali do Europy Środkowej. Przez to apelatyw kananejczyk stał się dla Żydów ponownie deonimem oznaczającym Słowianina, pozostając jednak w związku ze swym sensem ogólnym. Ta dwuznaczność została utrwalona przez analogiczną dwuznaczność semantyczną Sclavus / sclavus. W ten sposób w świadomości Żydów powstała zbitka pojęciowa Słowianin Kananejczyk niewolnik." Jakieś sugestie?

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 23:21

Atmowki mielu od ZSRR wiec i oddali tam skad mieli. Skad porzyczasz tam oddajesz.

inż.
piątek, 18 czerwca 2021, 16:24

Czyżby jesteśmy ich 13 zaginionym plemieniem?

KrzysiekS
piątek, 18 czerwca 2021, 08:35

Bardziej by mnie ciekawiły osiągi ziemia-powietrze ale raczej ten efektor nikogo nie powali na kolana chyba że ceną?

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 23:18

Orygnalny R-77 ma zasięg z ziemi 12km czym Rosjanie sie na MAKS chwalili pokazując pewien czas temu holowaną wyrzutne tych rakiet.

Zib
piątek, 18 czerwca 2021, 08:24

Skąd w piszących tu ta wiara, że NATO nas ochroni??? NATO w Europie rozdepczą armie pancerne Rosji w chwili gdy masa wojsk chińskich wtargnie na Alaskę a śpiący Joe samodzielne bądź zgubi kody atomowe. Jeśli nie będziemy budować własnego przemysłu obronnego jak np Izrael , to zeżrą nas jeśli nie jutro, to za 5-10 lat jako bezużyteczny nic nie znaczący naród. Musimy rozwijać wszystkie bronie...włącznie z czołgiem podstawowym najnowszych generacji - z Turcją i Koreą Płd. Także myśliwce, bo f35 to atrapy bez kodów źródłowych które są w rękach Jankesow

Polo
piątek, 18 czerwca 2021, 08:18

Polska będzie za pare lat zacofaną militarnie wioską pomiędzy nowoczesnymi armiami Niemiec, Rosji, Białorusi i Ukrainy. Dlaczego my nie robimy takiego uzbrojenia jak biedna i nękana przez reżim Putina Ukraina??? Czy Defence24 może na to puytanie odpowiedzieć??

Jaś
piątek, 18 czerwca 2021, 13:48

Armia to nie tylko sprzęt ale i ludzie nikt za Łukaszenka i putina nie będzie umierać Rosja juz 8lat Ukrainę zdobywa a białoruski no cóż myślę że ludzie jak dostali by broń cześć ruszyła by na Mińsk na Łukaszenka nie niemcy tez raczej nie są skorzy do wojaczki no chyba ze przyjezdni w imię alaha

Raf
sobota, 19 czerwca 2021, 17:02

Putin nie zdobywa Ukrainy a raczej destabilizuje i to jak widać skutecznie

EFEKTOR DLA NARWI ??????????????????????????????????????????????
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:18

Efektor dla Narwi ?????? może tak jak z ppk Korsarza zrobiliśmy ppk Pirata tak z UP-277 zrobimy coś dla Narwi

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 07:51

Polska juz razem z Ukraina grzebie przy przeróbce R-27 na pocisk ziemia-powietrze i na razie wychodzi to srednio.

dropik
piątek, 18 czerwca 2021, 13:33

to na 90% będzie pocisk coral. ma blok sterowania silniczkami zamiast przednich sterów - tak jak bylo w planach r-27 wicher . Tyle że zapewne nic z tego i tak nie będzie ;)

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 23:28

Nie panie dropik, to własnei R-27 Wicher i nie ma zadnych silniczków korekcyjnych zamiast przednich sterów. Wyglada dokładnie jak R-27 ET

LMed
piątek, 18 czerwca 2021, 12:34

No cóż. Hamulcowych nie brakuje. Nieprawdaż? Ale temat nośny, wart uwagi i grosza .

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 13:18

Panie LMed a po kiego nam pocisk o osiagach gorszych nawet od R-77 majacego "zabójczy" zasięg z ziemi do 12km? Mysl troche.

LMed
sobota, 19 czerwca 2021, 11:38

Myślisz Davien, że lepiej kupić w Ameryce?

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 23:19

Myslę ze nie ma sensu kupowac kiepkiego pocisku pow-pow jak są dostepne znacznie lepsze, które juz wielokrotnie udowodniły swoja skuteczność.

LMed
niedziela, 20 czerwca 2021, 09:04

No cóż. Możesz być nieobiektywny jednak (nie odkrywam Ameryki chyba). Interesujący temat, ciekawa, ekonomicznie atrakcyjna alternatywa dla kupowania z półki.

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 16:24

Panie LMed wiec wg pana mamy kupowac pocisk gorszy od pierwszych AIM-120A czy R-77 tylko dlatego ze jest tani?? To moze jeszcze kup MiG-17 i je uzbroj w te swoje pociski, będzie wyjatkowo tanio:)

LMed
środa, 23 czerwca 2021, 08:41

Davien proszę Cię. Jaki Mig -17? Jakie wyjątkowo tanie? Nieamerykańskie to problem. Zgadłem?

biały
piątek, 18 czerwca 2021, 12:02

no dziwne jakby w kilka lat zrobili efektor lepszy niż firmy które robią takie rakiety od kilkudziesięciu lat , trochę kasy i czasu i jakieś efekty będą

Karol
piątek, 18 czerwca 2021, 11:32

Skąd takie info ? Jakiś namiar podasz ?

dropik
piątek, 18 czerwca 2021, 13:39

z internetu . R-27 wicher sie to nazywa , ale z r27 nie bedzie to miało wiele wspolnego

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 23:29

To dokładnei R-27 panei dropik, no chyba ze WB electronics nie ma pojecia co produkuje.

X
piątek, 18 czerwca 2021, 13:29

Nie poda, idę o zakład. To są takie same njusy jak o Piorunie 2. 3, itd...

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 13:19

Poszuka pan sobie info o pracach WBE , powinein pan tam znależć wszystko. Dodam ze Polska zapewnia elektronikę a Ukraina resztę, w tym niestety i GSN.

rezerwa 77r.
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:30

mam prośbę proszę o informację z której ambasady nadaje ,, DAVIEN "

I 10 centów znowu "wpadło" ale niedługo może już nie "wpadać" bo gospodarka USA w coraz gorszym stanie. Trzeba się śpieszyć.
piątek, 18 czerwca 2021, 12:55

Z żadnej ambasady tylko pięknego stanu Montana (pod kuratelą wiadomej centrali). A teraz zbiera na wakacje stąd ta "eskalacja" bzdur. W końcu cent do centa i jest ....dolar.

A
piątek, 18 czerwca 2021, 12:01

Usa oczywste

ciekawy
piątek, 18 czerwca 2021, 10:11

Z rosyjskiej. W końcu czy to nie sami Rosjanie przyznają że mają problemy z uzbrojeniem?

J23
piątek, 18 czerwca 2021, 07:15

Skoro tak konsekwentnie od tylu lat i bez dnia wytchnienia dyskredytuje możliwości wschodniego uzbrojenia szczególnie rosyjskiego, i kwestionuje możliwości rosyjskich wojsk, to jest oczywiste że nadaje z rosyjskiej ambasady, bo jaka inna miała by interes to robić. Oczywiście nie on jeden jest ich kilku.

rED
piątek, 18 czerwca 2021, 07:14

A ty?

As
piątek, 18 czerwca 2021, 01:12

Przecież to oczywiste.

i
piątek, 18 czerwca 2021, 15:44

hiszpani:)

Maras2
piątek, 18 czerwca 2021, 00:43

Nie zartuj sobie z Daviena , miej szacunek dla człowieka.

biały
piątek, 18 czerwca 2021, 12:05

tyle komentarzy , czasami sprzeczne odpowiedzi więc ja bym powiedział że co najmniej kilka ludzi pisze pod tym nickiem , dodatkowo dodajmy czas jaki musi być poświęcony na czytanie wszyskich komentarzy i odpisywanie na sporą ich część , wątpię aby była to jedna osoba

Ech
piątek, 18 czerwca 2021, 15:45

Fan USa na emeryturze) Spora wiedza techniczna ale mniejsza polityczna:)

ech ta dzika Montana
sobota, 19 czerwca 2021, 18:08

Na jakiej emeryturze? Dwudziestolatkom nawet w mlekiem i miodem płynącym USA emerytur nie wypłacają.

:)
piątek, 18 czerwca 2021, 00:20

Ukraina.

Edmund
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:49

Wygląda na to że za 10 lat to nie Polska będzie militarnym i ekonomicznym liderem Europy Środkowej i Wschodniej. Jeśli Ukraińcy już dziś potrafią pokazywać takie systemy, to co będzie jak się trochę wzmocnią i nabędą doświadczenia oraz pozyskają technologie zachodnie? Są tłem na którym nieudolność i niekompetencja Polskiego MON, ale też ,,ekspertów" skupionych wokół Prezydenta - jest coraz lepiej widoczna dla wszystkich. Polski Inspektorat Uzbrojenia przeprowadza ,,analizy" i ,,dialogi" a Ukraińcy obywają się bez tego, prezentując po prostu kolejne systemy uzbrojenia. Wiele z nich jest jeszcze niedojrzałych, ,,wyrastają" z bazy sowieckiej technologii, ale wkrótce pojawią się ich kolejne wersje. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w Polskim Wojsku bardzo silna jest biurokracja, lobbing i walka o stołki - która dorównuje tej na polu walk, a liczba cywilnych i wojskowych urzędników jest większa niż ,.zwykłych" żołnierzy. Mniej więcej wynosi ona 2 urzędników na 1 żołnierza. Oni łatwo swoich wpływów nie oddadzą mnożąc procedury i przepisy.

Kiks
piątek, 18 czerwca 2021, 13:32

Czyli tylko rakietki zrobią z Ukrainy gospodarczego tygrysa? Ukraina jest 20-30 lat za Polską. Przespali swoje szanse.

AXM
piątek, 18 czerwca 2021, 06:49

Jeśli chodzi o technologie militarne to my już jesteśmy 100 lat za Ukrainą a szczytem naszych możliwości dzisiaj jest Piorun o zasięgu 6,5 km.Niektórzy wypominają że Ukraina odziedziczyła swój przemysł zbrojeniowy po ZSRR i fakt tylko trzeba zapytać co my robiliśmy przez 30 lat wolnej Polski..... I niczego to kolejnych rządów nie nauczyło,dzisiaj bierzemy wszystko z półki w USA z marnym offsetem albo w ogóle bez niego.Kupiliśmy dwie baterie Patriot na paradę i nabędziemy kosmiczną technologię budowania kontenerów startowych...... Toż to jest śmiech na sali.....

piątek, 18 czerwca 2021, 00:26

Panie Janiger, nie bedzie bo nie chce byc, lub jej nie wolno.

Itwi
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:41

Porównują nasze możliwości naukowo techniczne....

SAS
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:00

W czym problem? Niech sobie kupią 20 sztuk i wycelują we wrogie systemy radarowe na swoim terytorium. Jak będą efekty to i kupcy będą.

Raf
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:21

I co nikt nie pisze, że to złom. Jakby to samo wyprodukowała Rosja zaraz by było, że to nic nie warty złom i że W Rosji nie mają łazienek (za to w Ukrainie na pewno mają)

rzecz dzieje się w Polsce, czyli nigdzie
piątek, 18 czerwca 2021, 17:24

Łazienka to dla części Polaków luksus. Milion mieszkań jej po prostu nie ma. Wiosną, latem, jesienią i zimą po wodę trzeba iść do studni. Pralka? Można wstawić tylko model z czasów PRL-u. To dla Polski powinien być wstydliwy problem. Blisko milion mieszkań nie ma łazienki, a pół miliona - dostępu do wody.

n
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:49

Przecież o tym że rosyjska broń to złom piszą nie tylko amatorzy na forum ale i fachowcy, a przede wszystkim widać to po wynikach wojen w których uczestniczy. Również każde państwo które ma do wyboru broń zachodnia i rosyjską kupuje zawsze tą pierwszą. Co do poziomu życia w Rosji to jest on bardzo niski.

As
piątek, 18 czerwca 2021, 15:48

Jacy fachowcy?

Hanys
piątek, 18 czerwca 2021, 01:06

Widać to na przykładzie Turcji która olała patriota i kupiła S-400, widocznie tureccy fachowcy to nie trolle ;)

sobota, 19 czerwca 2021, 00:27

Turcja to ewenement, bo choć formalnie kraj NATO to zbliża się do Rosji. I doskonale wie że za kumanie się z Putinem

Kiks
piątek, 18 czerwca 2021, 13:33

Kupiła sobie nowe rozdanie. Myśleli, że będą mieli lepsze karty. Przeszacowali.

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 13:24

Hanysku, nie dość ze nikt im Patriota nei oferował to jak zobaczyli S-400 to odskoczyli jak od kaktusa i polecieli prosić NATO by przysłało Patrioty do obrony Turcji:)

najwyraźniej tureccy fachowcy zawiedli się na S-400 i opiniach trolli
piątek, 18 czerwca 2021, 12:25

I zaraz jak kupili S-400 zażądali od NATO zestawów Patriot do ochrony granicy z Syrią.

Turek
piątek, 18 czerwca 2021, 15:52

Zapomniałeś wspomnieć że to było zanim tureckie S-400 osiągnęły gotowość bojową.

Valdore
sobota, 19 czerwca 2021, 23:22

A jak osiagneły ta gotowośc to Turcy ciagle o Patrioty prosili:)

Chateaux
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:31

Ukraina nie ma aspiracji do bycia mocarstwem

złośliwy
piątek, 18 czerwca 2021, 00:22

Znaju,znaju...a le przecież pisza Wielka Ukraina :).

Raf
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:35

A jakie ma to znaczenie w ocenie produkowanego sprzętu?

Pinkie
czwartek, 17 czerwca 2021, 19:02

My, Polacy, piszemy zawsze "na Ukrainie", tym się odróżniamy od Was.

As
piątek, 18 czerwca 2021, 15:58

Ostatnio czytałem artykuł na temat tego że Ukraińcy uważają za zniewage kiedy Polacy mówią/piszą "na Ukrainie". Poprawnie politycznie jest "w Ukrainie". A ha uważam że każdy nich sobie piszę/mówi jak chcę.

złośliwy
piątek, 18 czerwca 2021, 00:22

My Polacy piszemy na Dzikich Polach.

piątek, 18 czerwca 2021, 10:35

WY może t a k piszecie. Polacy piszemy "na Ukrainie" choćbyśmy ich nie lubili.

rudy
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:43

A z jakiego to powodu tak mamy pisać?

Raf
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:36

Czyli rozumiem, że zarzucasz mi że nie jestem Polakiem na podstawie mojego komentarza??? A jeżeli chodzi o pisownie - czy piszemy "w" czy "na" Ukrainie to sobie doczytaj.

B72
piątek, 18 czerwca 2021, 12:26

Oszczędź sobie wstydu Wania . Wracaj na swoje fora jak "armija" tam będziesz brylował.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY
sobota, 19 czerwca 2021, 17:07

Wstyd to piac komentarze takie jak Twoje, które niczego nie wnoszą do tematu

Jacek
piątek, 18 czerwca 2021, 07:16

My w Polsce nie używamy sformułowań "doczytaj" i "doucz" to rusycyzmy.

Wy to raczej nie z Polski
piątek, 18 czerwca 2021, 17:27

Oczywiście, że używamy. Ny czytasz polskich forów?

zeneq
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:52

A kto ma pisać jak nie ma produktu finalnego? Jak miałby ktoś to oceniać? Po jakości malowania makiety?

Raf
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:37

Ja myślę, że jakby to był produkt rosyjski nie miałoby to znaczenia czy byłby to produkt finalny i tak zostałby przez większość nazwany złomem.

zalatuje padliną
piątek, 18 czerwca 2021, 12:28

Biedna Rosja. Wszyscy uważają jej produkty za złom a ci co go używają też się przekonują że to złom. I jak tu żyć?

Raf
sobota, 19 czerwca 2021, 17:08

Za tu ukraińską uważają za supernowoczesną zwłaszcza na tym forum

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 23:24

A niby kto?? Ten pocisk jest gorsz yod R-77 a to juz sztuka. le dla Ukrainy to b. dobry pocisk bo innych nie mają rafciu:)

piątek, 18 czerwca 2021, 16:03

Niby kto?

devlin0
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:56

ktos u nas powinien zainteresowac sie produkcja licencyjna....moglibysmy uzyskac wlasne kompetencje w tym zakresie a nie wszystko kupowac zza oceanu

As
piątek, 18 czerwca 2021, 01:48

Ależ ci za oceanu na to nie pozwolą.

Z czym do ludzi
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:35

Polska nie ma żadnych możliwości ,Ukraina bije nas na łeb w produkcji uzbrojenia ,gdyby nie zakupy nie mielibyśmy nic swojego .Zobaczcie , Werba ,Wilcha już są w produkcji od 2019 roku 300 mm z zasięgiem 120km z dronami a w Polsce langusta z 40 km zasięgiem ? Postawią baterie na Bugu i rozniosą wszystko w odległości 100 km od granicy ,Neptun zasięg 280 km ,

Raf
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:50

NATO nas obroni

Lopo
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:19

To wydmusxka

Yyy?
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:54

Coś mi się widzi, że Ukraińcy bardzo chcieliby mieć NSM, które mogą pierdyknąć precyzyjnie także w cel lądowy zanim go zobaczą. Z lotnictwem również d... blada. Odpalisz z F-16 co trzeba z terytorium Polski i zanim zobaczą to coś ono już jest w Kijowie.

Omg
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:20

Bez naprowadzania satelitarnego czy lasera lol

Yyy?
piątek, 18 czerwca 2021, 07:41

Po co ci naprowadzanie satelitarne albo laserowe, żeby trafić w cel, o którym od 20 lat wiesz, gdzie jest?

zxc
piątek, 18 czerwca 2021, 17:25

Po co atakować cel którego pozycja od 20 lat jest znana i przeciwnik też to wie.

Gosc
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:20

i to jest wlasciwy komentarz .... modlitwa nam zostala ...zreszta jak zawsze :P

zeneq
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:32

Bez zachwytu. To dopiero model więc do finału droga pewnie krótsza niż w Polsce ale nadal końca nie widać. Więc i o cenie nie może być mowy a zatem co tu zastanawiać się nad pomalowaną blachą? A jak Putin który czuje wiatr w żaglach po Genewie zechce pokazać jak załatwia swoje sprawy to zakłady mogą wyparować jak czeskie magazyny i nici z rakiety.

Sidematic
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:05

Wielkie Imperium Lechickie nie jest w stanie wyprodukować żadnej rakiety przeciwlotniczej większej niż Piorun a naprowadzanie radarowe w ogóle rozłożyło nasz "przemysł". Po kilku próbach poddali się.

Korzystają z tego, co nakradli będąc w imperium sowietów.
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:01

Pierwsze słyszę, żeby ktoś chciał, za próby i badania płacić. MON miał je dokładnie tam, gdzie do niedawna Narew.

Matołusz
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:51

jedyny rosyjski Su-57 już drży ze strachu!

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 23:25

Moze neich najpierw w końcu wystartuje bo na razie jedynie po lotnisku jeżdzi.

taka prawda
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:33

Ja pytole u nas tyle lat trwają analizy badania a oni wręcz z marszu zbudowali rakietę i to o zasięgu 80 km

Kamyk
piątek, 18 czerwca 2021, 12:28

Z marszu , po 34 latach ... hmmm to taki długi marsz jak ten Mao w Chinach .

Maciek
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:07

Jakie z marszu? Oni mieli zaawansowany przemysł zbrojeniowy o kadry w Sojuzie. I to im zostało. My nigdy nie mielismy, nadal nie mamy i raczej nie będziemy mieć, bór rozwijanie know-how kosztuje i trwa. A u nas żaden rząd po 1989r. nie przywiązywał do tego wagi.

romi@int.pl
piątek, 18 czerwca 2021, 02:21

O jakie kadry chodzi? Już 30 lat po Sojuzie. Niemal wszystko tam zostało wybudowane od zera, zaczynając od 2013.

Płaczek
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:22

My też ale PIS sprzedał Mielec za ok 250 milionów zł [sic] a Świdnik PO PSL.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:17

W Układzie Warszawskim monopol na tego typu rakiety miało coś, co nazywało się Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Oni mają to, co zostało im w spadku po sowietach, więc mogą w tym dłubać. Tyle, że dłubanie to jedno. Możliwość kupienia tego, co wydłubano, to już jest zupełnie inna sprawa. Jakość wykonania seryjnych egzemplarzy także ciekawy temat. Opłoty, BTR-4, Dozor-B, które trzeba było w Polsce poprawić i tak dalej.

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 23:27

Dla Ukrainy ten pocisk jest akurat b.dobry bo nie mieli rakeit z aktywna głowica. Z BTR-4 jedynie jedna partia była wadliwa pozostałę kilkaset sztuk juz nie.

Kopu
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:24

Głupie tłumaczenie. My przez 30 lat nic nie potrafimy w technologiach rakietowych zrobić. Gdzie była Korea 30 lat temu? Gdzie była Turcją 30 lat temu? Polska to państwo teoretyczne jak mówią posłowie. PIS z PO PSL rozwalają przemysł zbrojeniowy.

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 23:30

żadne z państw byłego Układu Warszawskiego poza Rosja nei ma żadnych osiągnięć w rakietach a to z prostego powodu ze jakeikolwiek prace i szkolenei kadr było zakazane Ale i tak tego nei zrozumiesz.

mxdsb.qk
piątek, 18 czerwca 2021, 07:48

Sprawdź najpierw co było drobnym druczkiem w umowie na Spike i jakie były późnej tego skutki.

piątek, 18 czerwca 2021, 01:52

Racja, w latach dziewiedzuesiaty

Ech
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:57

Kto wie czy silna Ukraina z poreznym przemyslem i 2 razy silnijszym wojskiem nisz nasze jest korzstna dla Polski? Tym bardziej ze my nie umiemy zarzadzac swoimi mozliwosciami i zakupami i przemyslem. Tak za 10 lata taka silna Ukraina moze mogaby byc jakims zagrozniem dla nas? Slaba POlska miedzy Silna Rosja, Niemcami I Ukraina. Jak to widzicie?

Kiks
piątek, 18 czerwca 2021, 13:35

Ukraina jest 20-30 lat za Polską. Prawdopodobnie tego dystansu nigdy nie odrobią.

Maciek
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:05

Po raz pierwszy byłem na Ukrainie w 2004 r. I tak właśnie myślałem. Że oni mają taki potencjał, że nas przeskoczą w kilka lat. Minęło lat kilkanaście i u nich jest nędza, a u nas jakoś się to kręci. Potem bywałem tam jeszcze kilka razy, zawsze służbowo. Ostatnio w ub. roku. Dziś wiem, że jest to w zasadzie państwo upadłe, do czego walnie przyczynił się Putin. Jeżeli będą twardzi, to w ciągu 8, może 12 lat wyjdą na prostą, wcześniej nie. Obawiam się jednak, że bardzie prawdopodobny jest scenariusz odwrotny. USA przehandlują ich razem z Białorusią, w zamian za obietnicę Rosji, że ochłodzi "przyjaźń" z Chinami. I los Ukrainy to będzie wegetacja gdzieś pomiędzy Europą i ruską dziczą. Na włączenie do Rosji raczej się nie zgodzą, bo nastroje tam (z wyjątkiem Donbasu rzecz jasna) są mocno niepodległościowe. Dla nas to są raczej dobre wiadomości. Korzystamy na tym sowieckim bajzlu, bo przyjeżdża do nas siła robocza, a Ukraina nie jest w stanie zbudować siły, która by nam zagrażała.

Ech
piątek, 18 czerwca 2021, 15:46

Rozwoj to jedna z opcji. Druga to cofanie sie.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 18 czerwca 2021, 09:37

Putin jest winien tego, że w czasie, gdy mieli najuczciwiej wybrany rząd, najlepszą sytuację gospodarczą w historii (wzrost ponad 6% PKB, nadwyżka budżetowa, nadwyżka w handlu zagranicznym, praktycznie brak zadłużenia zagranicznego i zaczęli doganiać Polskę) pozwolili CIA i Mossadowi zorganizować krwawy pucz, który wyniósł do władzy przekręciarzy, którzy pozwolili do cna rozkraść i zadłużyć kraj i totalnie zniszczyć gospodarkę? No chyba, że w tym sensie jest winny, że nie zajął zbrojnie Ukrainy celem ratowania Ukraińców i nie przepędził tych Victorii Nuland i nie zestrzelił izraelskiego herculesa ze snajperami z Majdanu... :D

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 23:33

Oj zabolała prawda funka że dostał takiego szału:) Ale twój faszystowski fuhrer Putin próbował, napadł na Ukraine i ledwo udało mu sie utrzymac okupowany przez jego bandziorów i terrorystów Donbas. Noale taki los kazdego satrapy a Putin jest tu koło KiM-a:)

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 18 czerwca 2021, 15:56

Co za bzdury.

Bormann
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:39

Ale w prezencie mamy ruską armię na granicy to nie pisz że upadek Ukrainy to rzecz dobra dla Polski bo to by była katastrofa.

Raf
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:03

Z większością się zgadzam. Z tym,że sam bym ich zaliczył do ruskiej dziczy (nazwa Ruś, rzezie dokonywane na innych narodowościach - głównie Polakach, zakłamana polityka historyczna). Poza tym chyba 1/3 tam mówi po rosyjsku - także nie uważam, żeby wschodnia Ukrainy była antyrosyjska. Poza tym nie zgodzę się, że właściwym jest budowanie na terytorium Polski mniejszości Ukraińskiej. Duża część jest wychowana w duchu antypolskiego nacjonalizmu i mogą pod nami dołki kopać, trzeba na nich uważać.

Eee tam
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:15

Ja tylko żałuję że się dali oszukać i oddali Rosji swoją 3 największą na świecie potęgę jądrową dziś by inaczej z Putinem gadali

red
czwartek, 17 czerwca 2021, 20:46

Tak jak my kupując F 35 ,samolot u nas a kody w USA .......

Eter
piątek, 18 czerwca 2021, 09:45

F-35 ma otwarta architekturę oprogramowania. Wiesz co to znaczy?

zxc
piątek, 18 czerwca 2021, 17:29

Ma nawet ekspres do kawy i automat do lodów!!

gugluk
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:09

A jak ta Ukraina ma się stać silna za 10 lat ? Z czego ? Ruska rura zaraz przestanie słać gaz do UE będzie jeszcze biedniej. Nie widzę tego aż nie przystąpią do UE. A i potem nam to zabrało prawie 20 lat.

Ech
piątek, 18 czerwca 2021, 12:05

Po ZSRR został im jednak przemysł. Czego dowodem te rakiety.

Ass
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:52

Nikt nie stoi w miejcu. Polska chciałaby, aby wszyscy zwolnili z postępem i jak w Spółdzielni inwalidzkiej , lub innym zakładzie pracy chronionej zaczekali na najbardziej ułomnego, który nadal ma kłopoty z wyprodukowaniem broni rodem z lat 60 ubiegłego wieku, a na dodatek groszem nie dysponuje.

DoDo
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:50

Zobaczcie ile nowych typów uzbrojenia prezentuje przemysł kraju wyniszczonego gospodarczo i toczącego wojnę...a nasz...szkoda gadać.

gugluk
czwartek, 17 czerwca 2021, 16:11

Prototypy demonstratory chciejstwo. Co produkują dla własnej armii ?

biały
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:45

antonow 178 , to już wyższa klasa chciejstwa

biały
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:39

Brak kasy ich ogranicza , kilka oplotów zrobili , an-70 piękny samolocik , zestawy ppancerne , ich rakiety o zasięgu kilkuset km , mają opracowane sporo rzeczy tylko kasy brak aby rozpocząć produkcję

Eter
piątek, 18 czerwca 2021, 09:58

Jak u ruskich. Generalnie problem mają ten sam. Biedny naród i skorumpowany ustrój.

LMed
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:39

Pewnie za tanie jak dla nas.

nangar
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:14

Widzę ,że teraz będą mieli przeciwko Polakom lepszą broń aniżeli widły , jak już to wielokrotnie udowodnili...

Raf
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:10

Spokojnie przed taką armią NATO powinno nas obronić - chociaż i tak powinniśmy być czujni

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 07:54

Rafciu, zrozum w końcu że NATO twojej Rosji bronic nie bedzie, nie trzeba było napadac na Ukrainę.

ktr
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:39

Widać że teraz będą mieli przeciwko Rosji, która okupuje Krym i Donbas, lepszą broń niż strona przeciwna. Dodatkowo, po zgodzie na integrację z konstrukcjami zachodnimi otworzą się nowe rynki zbytu, które pozwolą inwestować w nowe produkty. Rosja zostanie wypchnięta z rynku ze swoimi archaicznymi konstrukcjami i prototypami na papierze.

Raf
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:07

o i jest pierwsza osoba, która twierdzi, że Ukraina produkuje lepszy sprzęt wojskowy niż Rosja ...

ktr
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:39

Widać że teraz będą mieli przeciwko Rosji, która okupuje Krym i Donbas, lepszą broń niż strona przeciwna. Dodatkowo, po zgodzie na integrację z konstrukcjami zachodnimi otworzą się nowe rynki zbytu, które pozwolą inwestować w nowe produkty. Rosja zostanie wypchnięta z rynku ze swoimi archaicznymi konstrukcjami i prototypami na papierze.

:)
piątek, 18 czerwca 2021, 00:28

Chwała!

ccc
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:11

Brać od nich jak mamy do czego i to w dużych ilościach ! Czy MiG-29 są dostosowane albo Su-22 ?

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 07:56

A po kiego nam pocisk znacznie gorszy od AIM-120 C-5???

rED
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:01

Nie wiesz a każesz brać?

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:25

brac brać o ile takie modele mozna podczepić bezpiecznie do samoloty :P

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 07:55

Podczepic modele zawsze mozna, w koncu latac to nie musi:)

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 17 czerwca 2021, 21:21

To akurat jest trafne spostrzeżenie.

Piotr
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:58

Szwedzi może by się zgodzili na integrację – Francuzi Czy Amerykanie już niekoniecznie

As
piątek, 18 czerwca 2021, 02:00

No akurat w Indiach francuskie samoloty latają z rosyjskimi rakietami więc Francja nie ma nic przeciwko chyba że hindusi nie pytali o zgodę.

ciekawy
piątek, 18 czerwca 2021, 10:19

Chyba raczej stare francuskie Mirage bo na pewno nie Rafale. Za to najnowsze rosyjskie Su-30 są przezbrajane w brytyjskie ASRAAM. Ale się narobiło po w topie rosyjskiej myśli technicznej w starciu z Pakistanem :)

As
piątek, 18 czerwca 2021, 17:06

Jakiej wtopie? Z resztą sami hindusi przyznają że ta zmiana ma podłoże czysto ekonomiczne a Su-30 nie utracą możliwość korzystania z R-73 na które z resztą złożono zamówienie po rzekomej "wtopie".

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 23:33

Asku, a po kiego jak będa mieli ASRAAM-y maja uzywać gorszych o przynajmniej generację R-73?? Z Rafale dostali MICA R/IR które deklasują rosyjskie R-77 i R-73. pociski R-73 kupuja dla MiG-29UPG.

Gnom
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:56

Bo nie mają swoich pocisków. gdyby mieli też by się nie zgodzili. jak Ukraińcom zaczęłoby coś z tego wychodzić to natychmiast jankesi to zniszczą lub przejmą.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 17 czerwca 2021, 22:35

Niekoniecznie. Norwegowie robią coś, co Jankesom jest potrzebne i dobrze się mają. Jak dobrze pamiętam nie inaczej było z Angolami. Nam także chcieli swego czasu załatwić produkcję Gromów. Skończyło się niezłą farsą przed amerykańskim sądem. Swoją drogą nie do końca rozumiem, czemu nasi "smutni panowie" sugerowali bezprawnie przymkniętym w Szwajcarii Rodakom, żeby nie ważyli się skarżyć Jankesów o odszkodowanie. Proces karny został wygrany przed ich własnym sądem. Sprawa cywilna była już tylko formalnością. Ja bym olał "smutnych panów". Odszkodowanie byłoby raczej wyższe od tego, co mógłbym normalnie w tym czasie zarobić.

R
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:55

"Planowane osiągi są nieco niższe niż oficjalne możliwości rosyjskiej rakiety, która jest naturalnym w tym przypadku punktem odniesienia. Zasięg maksymalny UP-277 ma wynosić 80 km" ale Davien twierdzi ze R-77 ma zasieg 70km

czwartek, 17 czerwca 2021, 16:58

Może chodzi o tego słynnego Davienowego AIM-120 z 1973 roku?

Bimbo
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:40

Jako 2gi, tańszy efektor dla Narwi?

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:33

nie, dla narwii jest rakieta Coral która moa dodatkową sekcje z mikro silnikami w przedniej części. Zapewne ona miała być podstawa WBE Wicher.

Bimbo
czwartek, 17 czerwca 2021, 17:22

R-77 to byłby to odpowiednik CAMM ER, a R-27 Coral CAMM.

Davien
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:57

R-77 odpalany z ziemi ma zasięg 12km wiec to odpowiednik może Osy, a na pewno nei CAMM-ER.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 17 czerwca 2021, 13:42

Też mi to przyszło do głowy.

Bimbo
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:53

Jeżeli jako uzupełnienie dla CAMM to należałoby przystosować pocisk (?) do zimnego startu z tej samej wyrzutni.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 17 czerwca 2021, 23:00

Skąd wiesz, czy będzie CAMM? Ja bym go chciał. Ale nie wykluczona jest opcja na NASMAS. Doświadczenie uczy, że były Leo2a4 "za złotówkę" z serwisem w obcym państwie i dodatkowym aneksem do umowy w jakich okolicznościach wolno ich nam w ogóle używać. Wylatane szwabskie małpie wersje Migów-29 kosztem zredukowania zamówienia na F-16. Teraz pojawiły się gorsze i droższe od Spików Javeliny nie wiadomo po co i później tureckie drony, choć Anglicy z WB na spółkę oferowali lepsze rozwiązanie. Jeśli szanownym panom decydentom zapali się żaróweczka niczym "Pomysłowemu Dobromirowi" w bajce i będą chcieli NASMAS, to ukraińska modernizacja sowieckiego pocisku nie jest głupim rozwiązaniem na budżetowe efektory.

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 07:59

NASAMS może byc nawet z CAMM, ot taka ciekawa wersja ale rczej b.mało prawdopodobna. Javeliny nie są gorsze od Spike-LR ,choc istotnie sa nieco droższe. A codo NASAMS to wymagany jest datalink w pocisku no i Polacy na Ukrainie robią przeróbkę z Ukraińcami pocisku R-27 na ziemia powietrze.

Funklub Daviena i GB
czwartek, 17 czerwca 2021, 12:37

Kurde, może by tak do naszych 29tek? Te jeszcze ciut polataja.

Davien
czwartek, 17 czerwca 2021, 18:59

A co się stało z waszymi R-77/R-77-1?? I co z twoim podziwem dla pociskó połaktywnych funku?:))

abc
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:21

Absolutnie nie bo za tanie. Niezgodny z wypracowaną przez lata polską doktryną: kupuj mało i drogo za to bez offsetu i w USA. Dodatkowo jeśli już trzeba kupić coś w Polsce to jakieś odmalowanie złomu w stylu aktualnej "modernizacji T-72".

rED
czwartek, 17 czerwca 2021, 15:03

No nie wiem czy Ukraina sprzeda wam do Rosji takie rakiety. Z reszta sam piszesz że macie lepsze od amerykańskich więc po co?

Dropik
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:34

ta rakieta nigdy nie powstanie. 10% szans

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 18 czerwca 2021, 07:57

A to już zależy od ilości kasy, która na nią pójdzie.

jam
czwartek, 17 czerwca 2021, 14:03

:) Masz na myśli rakiety czy MiGi?

Tweets Defence24