Reklama

Polityka obronna

Technika i wyposażenie służb na Europoltech 2017

Fot. J. Sabak.
Fot. J. Sabak.

W dniach 26-28 kwietnia w Gdańsku odbędą się VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz towarzyszące jej Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2017. Po raz pierwszy wystawcy targów EUROPOLTECH zaprezentują oferty w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AMBEREXPO. Defence24.pl jest Głównym Partnerem Internetowym wydarzenia. 

VIII Międzynarodowa Konferencja Policyjna „Logistyka w administracji publicznej w kontekście zagrożeń współczesnego świata – nowe wyzwania dla służby wspomagającej podstawową działalność formacji i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa”, organizowana jest przez Komendę Główną Policji. W ramach konferencji prezentowane będą wykłady, referaty i seminaria m.in.:

 • Polityka przemysłu sektora bezpieczeństwa. Rozwój innowacyjnej  i konkurencyjnej europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej oraz budowa zdolności w relacjach z sektorem obronnym”,
 • „Taktyka sprawowania nadzoru nad ruchem drogowym z wykorzystaniem nowoczesnych  przyrządów do pomiaru prędkości”,
 • „Kształtowanie nowoczesnych strategii działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu  drogowego z wykorzystaniem zdobyczy nauki i techniki”,
 • „System monitorowania i kontroli przemieszczania towarów wrażliwych”,
 • „Cyberbezpieczeństwo w służbach porządku publicznego”,
 • „Nowoczesne rozwiązania w zakresie mobilnego dostępu do zasobów informacyjnych Policji”,
 • „Nowoczesne systemy zabezpieczenia technicznego obiektów służbowych (nowe technologie zabezpieczenia obiektów infrastruktury krytycznej)”.

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2017 to impreza targowa, dedykowana służbom porządku publicznego i służbom specjalnym. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie SA w ścisłej współpracy z Komendą Główną Policji.

W ramach ekspozycji targowej eksperci wszystkich służb będą mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi ofertami sprzętu i wyposażenia z zakresu techniki operacyjnej, kryminalistycznej, łączności, teleinformatyki, ochrony obiektów i osób, ratownictwa, ochrony granic, kontroli ruchu drogowego oraz sprzętu i uzbrojenia dla Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i oddziałów antyterrorystycznych. Zaprezentowane zostaną też rozwiązania technologiczne zwiększające skuteczność walki z przestępczością oraz wzmacniające bezpieczeństwo osobiste funkcjonariuszy.

Wśród najważniejszych wydarzeń towarzyszących targom znajdują się:

 • V Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Miejsce zdarzenia” organizowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Celem konferencji jest wymiana doświadczeń oraz informacji na temat obowiązujących procedur regulujących postępowanie zespołów oględzinowych w Polsce i w innych państwach. Wydarzenie to służy również również omówieniu podstawowych zasad identyfikacji ofiar zamachów terrorystycznych i katastrof w opracowanych przez Interpol wytycznych DVI (Disaster Victim Identification).
 • Konferencja „Przestępczość na szkodę interesów finansowych RP na przykładzie identyfikowania i zwalczania działalności zorganizowanych grup przestępczych w obszarze wyłudzeń podatku VAT”, przygotowywana przez Centralne Biuro Śledcze Policji i Komendę Główną Policji,
 • Konferencja szkoleniowa „Ratownictwo medyczne w Policji. Rola i zadania ratownika medycznego w kontekście zmian w przepisach prawa” przygotowywana przez Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych,
 • Seminarium „Identyfikacja zagrożeń bezpieczeństwa przy pomocy zintegrowanych systemów monitorowania”organizowane przez Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ramach seminarium zaprezentowane zostaną nowoczesne rozwiązania organizacyjne i technologiczne pozwalające na efektywne zarządzanie systemami monitorowania zagrożeń bezpieczeństwa.
 • porady prawne i konsultacje z zakresu ochrony informacji niejawnych, biznesowych, danych osobowych oraz wdrażania  procedur ich ochrony w firmach i instytucjach prowadzone przez Krajowe Stowarzyszenie Informacji Niejawnych oraz Stowarzyszenie Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego,
 • pokazy dynamiczne, szkolenia i warsztaty policjantów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć targów EUROPOLTECH jest program SUPERNOWOCZESNY 2017, którego misją jest promocja produktów charakteryzujących się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi oraz walorami eksploatacyjnymi. Komisję Konkursową programu SUPERNOWOCZESNY tworzy Rada Programowa Targów, w skład której wchodzą zastępcy szefów służb policyjnych i formacji bezpieczeństwa państwa. Laureaci uhonorowani zostaną nagrodami: Złotą, Srebrną i Brązową Gwiazdą Policji. Swoją nagrodę - Laur Graniczny przyzna również Komendant Główny Straży Granicznej.

Konferencja oraz targi EUROPOLTECH mają charakter specjalistyczny i dedykowane są wyłączenie profesjonalistom z dziedzin objętych tematyką targową. Zaproszenia do wizytowania targów kierowane są do: uczestników konferencji policyjnej, przedstawicieli służb policyjnych oraz cywilnych i wojskowych formacji bezpieczeństwa państwa, polityków, przedstawicieli administracji państwowej oraz delegacji zagranicznych. W konferencji uczestniczyć będzie kadra kierownicza polskich i europejskich służb policyjnych. W 2015 roku targi odwiedziło ponad 6 300 gości związanych z branżą.

Reklama

Komentarze (2)

 1. Zan

  Ofefta polskiego przemysłu dla służb...A na zdjęciach kolejna wariacja pm98 będącego modyfikacją pm83. Dodali latarkę czy nawet szynę montażową(egzemplarz na drugim planie ) ale broń ma dalej m.in. taki sam felerny zatrzask magazynka. Pamiętam jak kilkanaście lat temu na służbie wyjmowaliśmy magazynki i nosiliśmy je w kieszeni...żeby nie zgubić,bo byle trącenie tego zatrzasku mogło spowodować przypadkowe wypadnięcie...oto polski przemysł. W Holandii widziałem rok temu czteroosobowy patrol policji na dworcu. Każdy funkcjonariusz miał nowoczesny pistolet automatyczny oraz H&K MP5 z dodatkowymi celownikami (nie znam modelu), do tego kamizelkę kuloodporną.Taki patrol prewencji na dworcu. A sprzętu nie powstydziłby się żaden polski SPAP albo WZD SG...a naszym służbom może niedługo powymieniaja p83 na coś nowszeg np rozpadający się p99...

  1. m

   PM98 nie wywodzi się z PM83, bo czegoś takiego nie było. Zatrzask magazynka faktycnzie jest zbyt wyeksponowany i raczej cały, ale to też kwestia upięcia pasa w taki sposób, aby zatrzask nie stykał się z oporządzeniem. To jednak przerasta większość żołnierzy i policjantów, bo ich wyszkolenie w szeroko pojmowanym posługiwaniu się bronią jest na ogół żałosne, co często widać, gdy się ich obserwuje (kiedyś widziałem w przejściu podziemnym pod PKP w Kielcach dwóch asów, z których ani jeden nie umiał nawet nosić broni i prawdę mówiąc stanowili zagrożenie dla otoczenia, bo na pewno nie dla zbójów - 1 np. nosił PM z lufą skierowaną na wprost tj. pod Stalingradem :) . Ja nosiłem PM-98 po kilkanaście godzin dziennie i jakoś nigdy nie zdazrzyło mi się, aby wypadał magazynek :) Swoją drogą SG zamówiło drobną modyfikację, polegającą na dodaniu występu ponad zatrzaskiem, dzięki któremu był on osłonięty od przypadkowego naciśnięcia - inna rzecz, że ów zatrzask / zwalniacz można przełożyć na drugą stronę, i wtedy nie jest narażony na wypięcie, a można go obsługiwać palcem spustowym, co jest naprawdę wygodne. Fakt, że PM-84P miał bezpieczniejszy, ale zdarzało się, że występ na pudełku magazynka był przyspawany na nieodpowiedniej wysokości, wskutek czego pełnego magazynka niekiedy nie dało się wypiąć z gniazda ! (miałem w magazynie taki egzemplarz)

  2. m

   Kolejna rzecz: nie zawsze służby mają tak nowoczesny sprzęt zagranicą - widywałem niemeickich policjantów w MP5A3 z łożem slimline i magazynkami prostymi, czyli sprzed 1980 roku i ze starymi H&K G3K, tak że nie zawsze mają oni sprzęt najnowszy :) Niekiedy mają gorszy, lub po prostu tj. Anglicy do niedawna (poza Special Branch w Belfaście) w ogóle nie używali broni (chyba, że mobilne grupy szybkiego reagowania patrolujące ulice powiedzmy 1-2 w hrabstwie). W Polsce policja używa poważne ilości broni długiej, n. AKMS na początku lat 2000 wykazywali 95 tyś sztuk. (większość zdali, ale w ich miejsce kupowano znaczne ilości PM-98, a przecież używają też PM-84P w odmianie policyjnej). Nie jest to broń aż tak zła, jak się twierdzi, choć ma kilka wad, ale też MP5 żadnym ideałem nie jest, a przeciwnie jest mocno przereklamowane.

 2. BB

  Moim zdaniem te targi w Gdańsku to bzdura. Jakie służby mają swoją glowna siedzibę w Gdańsku.

  1. m

   Żadne, podobnie zresztą jak żadne nie mają w Kielcach, w Brnie, Norymberdze, Las Vegas :) Mimo to wszędzie tam odbywają się ważne wystawy, cyklicznie.

Reklama