Reklama

Siły zbrojne

Umowa na rakiety Homar jeszcze w tym roku

System Homar uzupełni wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. Fot. chor. Sebasitan Kinasiewicz/Combat Camera DOSZ
System Homar uzupełni wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta. Fot. chor. Sebasitan Kinasiewicz/Combat Camera DOSZ

Umowa dotycząca dostaw systemu rakietowego Homar dla Wojska Polskiego zostanie zawarta jeszcze w bieżącym roku. Pierwsze dostawy dla Sił Zbrojnych odbędą się w 2018 roku.

We wtorek 3 marca Inspektorat Uzbrojenia wysłał do Huty Stalowa Wola zaproszenie do udziału w postępowaniu na dostawę „Dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych” z pakietem szkolnym i logistycznym o kryptonimie „HOMAR” (DMO „HOMAR”) – podaje rzecznik prasowy MON płk Jacek Sońta.

Zgodnie z informacją resortu obrony negocjacje mają się rozpocząć w czerwcu bieżącego roku, a w IV kwartale ma zostać zawarty stosowny kontrakt. Dostawy systemu rakietowego Homar do jednostek Sił Zbrojnych RP będą się odbywać od 2018 roku. Zadanie będzie realizowane przez Hutę Stalowa Wola, we współpracy z partnerem zagranicznym.

Program pozyskania systemu Homar został przyspieszony w związku z kryzysem na Ukrainie, podobnie jak np. zakupy systemu AGM-158A JASSM przeznaczonego dla myśliwców F-16, czy bezzałogowców. W jego wyniku Wojsko Polskie ma uzyskać zdolność do rażenia celów pociskami rakietowymi na odległości do 300 km.

Reklama

Komentarze (28)

 1. Greg

  Dlaczego tylko do 300km? Przecież mogą dolecieć znacznie dalej.

 2. tadeusz

  nic z tego nie wyjdzie ,ta ekipa nie podejmie żadnej decyzji ,wszystkie przetarg wstrzymuje,zanim ogłosi nowe / jeśli ogłoś/ dużo wody upłynie.Doproadzą do opóżnień w modernizacji armi.Ukraina testuje już rakiety o zaśięgu 400km ,a unas ble..ble..

 3. F-16 Block 52

  Pociski JASSM, JSOW, RBS15 Mk3 czy norweskie Naval Strike Missile (NSM) znacząco wzmacniają polską siłę ognia.

 4. Marco

  Panowie po Co tutaj gadac co mamy tak naprawdę Polska nie ma nic a jak ruskie wejdą do polski to który z was patryjotow chwyci za broń raczej żaden bo ja nie mam zamiaru za nasza Polskę ginąc jak i 80 procent naszego społeczeństwa spakujemy walizki i wypad z kraju zrobimy to o czym ta rozmowa tutaj śmiechu warte

  1. Boczek

   No cóż Marko, nie chcesz przekuć lemieszy na miecze, będziesz chodził za cudzym lemieszem. Nie tak dawno temu były prezentowane statystyki dotyczące tematu. Tylko w Polsce i USA jest gotowych walczyć dla ojczyzny ca. 30% (w Polsce 20% bezpośrednio z bronią w reku). W innych krajach europy 15-18%. "...bo ja nie mam zamiaru za nasza Polskę..." Ginąc za Polskę, zginę za przyszłość moich dzieci i wnuków i nie dam sobie zabrać tego, co w ciągu ostatnich 25 lat osiągnęliśmy - o cala długość więcej niż inni, z którymi startowaliśmy razem. A potem wrócisz pasożycie do Polski, gdzie inni Ci pościelili.

  2. Michu

   w przypadku agresji -jest mobilizacja i zamknięta granica

 5. mirek

  nic k..wa nie potraficie załatwić tak jak trzeba.Wszystko odwleczone w czasie dalej jesteśmy bezbronni,Okręty za 15 lat. Rakiety nie wiem kiedy słyszę tylko kupimy,będziemy mieli rozmawiamy potem wy spierdolicie z kraju a my będziemy napierdalać się się z ruskimi motykami.Potem wy się przeprosicie my będziemy wyklęci a wy znowu kurwa będziecie składać wieńce i przypinać sobie ordery.

  1. xx

   10/10

 6. marek

  To jakaś parodia jest - 3 lata na wdrożenie do produkcji znanego od wielu lat systemu artylerii rakietowej ?? 2 lata by zawrzeć umowę ?? Przecież Homar to nie miotacz antyprotonów ze Star Wars, tylko zmodyfikowany syst. BM-21Grad o zwiększonym zasięgu funkcjonujący co najmniej od dekady w wielu armiach świata i Europy ??

  1. Paweł

   Haha doucz się trochę. Homar i BM-21 to całkiem inne systemy... Grad ma "nakrywać cele dywanowo" a Homar ma atakować punktowo wybrane cele. Co do umowy to ona tylko wybiera pociski, a cała reszta jest już opracowywana w HSW.

 7. pacyfista

  im mniej wydatków na zbrojenia tym lepiej

  1. realista

   jasne, najlepiej w ogóle rozwiązać armię, przecież żyjemy w tak spokojnym i stabilnym świecie

  2. grzegorz

   Kto nie chce płacić na własną armię, będzie musiał płacić na obcą.

 8. Piotr

  Ale czemu HSW a nie np. Mesko, jakaś centrala handlu uzbrojeniem (kontakty) albo po prostu PGZ? Przecież HSW nie ma pojęcia o takich systemach i zgarnie tylko prowizję.

  1. def

   A czemu uważasz, że HSW nie ma pojęcia o takich systemach ??? Przecież produkuje WR-40.... To jakich HSW dobierze sobie podwykonawców to jest inna kwestia. Nie przypominam sobie aby Mesko było producentem systemów wyrzutni wieloprowadnicowych tylko rakiet do nich....

  2. Piotr29

   Jeśli uważasz że HSW nie zna sie na modułach uzbrojenia zapoznaj sie z poniższym linkiem. http://www.hsw.pl/1004/moduly-uzbrojenia Pozdrawiam

 9. zohan

  Co oprócz Jelcza będzie nasze? Rozumiem, że wyrzutni nie warto produkować bo ma ich być niewiele ale co z rakietami? Potrzebne są ich setki jeśli nie tysiące i tu jak najbardziej jest miejsce na ich produkcję. Może nie od razu ale warto o tym już dzisiaj myśleć. Niestety sojusznikom nie można bezgranicznie ufać.

  1. nasadta

   Jelcz to tak nie bardzo nasz bo większość kosztów pochłonie mega drogi silnik niemiecki, skrzynia ZF etc.. Tylko własne technologie dadza nam cokolwiek w konflikcie - teraz nawet niemcy moga się wypiąc i stare Leosie pójda w odstawke bo już coraz więcej sobie za serwis liczą.

  2. gość

   Może setki tysięcy albo miliony ... Zamówione opiewa na jedną baterię w której będą cztery wyrzutnie, więc jeżeli kupią 50 rakiet to wszytko.

  3. Piotr29

   Dywizjon Homar nie będzie składać się tylko z jednego pojazdu :) - to tak na marginesie :) W skład dywizjonu będzie wchodzić co najmniej 6 wozów rakietowych, wozy kierowania uzbrojeniem, wozy łączności, samochody amunicyjno załadowcze na pewno jakiś warsztat na "kółkach" oraz stacja pogodowa. Dobrym przykładem jest tu Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy do którego to Norwegowie dostarczyli rakiety NSM a polskie firmy całą resztę czyli 23 pojazdy wraz z wyposażeniem. Polecam zapoznać sie ze schematami np. dywizjonu ogniowego 155 mm samobieżnych haubic REGINA. Myślę że dywizjon Homar będzie wyglądał bardzo podobnie. http://www.hsw.pl/1004/moduly-uzbrojenia Pozdrawiam

 10. Bobo

  Wszystko super. Cieszę się. ALE... Ta cała modernizacja może okazać się nic nie warta jeżeli nie będziemy mieli silnego kontrwywiadu. KONTRWYWIAD to podstawa. Ujawnianie rosyjskich szpiegów i współpracowników! Prawda jest taka że Ukraińcy nie popełniają aż tak wiele błędów w dowodzeniu jak się mówi, ale np. ostatnio w Debalcewe ich rozkazy były znane sowietom, bowiem zwerbowali szyfranta armii ukraińskiej i znali szyfry do meldunków. Podnoszenie świadomości społeczeństwa, unaocznianie rosyjskiej "miękkiej " propagandy, brygad sieciowych, pożytecznych idiotów, zwiększenie ilości godzin historii w szkołach - szczególnie XX wieku i kontrwywiad, kontrwywiad, kontrwywiad- szczególnie wśród ludności prawosławnej na wschodzie Polski. Jestem z Białegostoku i mam wielu przyjaciół prawosławnych. Nie mają nic wspólnego z Rosją i nienawidzą Putina, ale sytuacja jest już całkiem inna na prowincji pośród ludności wiejskiej niestety.... A obok tego wszystkiego modernizacja armii, szkolenia wojskowe, szkolenia dla rezerwistów i cywilów, obrona cywilna. Takie moje zdanie...

  1. ZWTP

   Kontrwywiad wymaga posiadania siatki wywiadowczej. Stworzenie siatki wywiadowczej wymaga wiarygodności i zaufania. Dzięki raportowi Macierewicza nikt na świecie nie zgodzi się współpracować z naszym wywiadem, ani udzieli mu żadnych istotnych informacji. Żaden inny kraj w historii świata nie dokonał tak idiotycznego i samobójczego gestu jak publiczne ujawnienie własnej siatki wywiadowczej.

  2. MPL

   Jak inna sytuacja na wsiach Podlasia? Kto tam popiera sowietów? Wymierające pokolenie 70 i 80 latków? Czy może zdegenerowane i zapijaczone pozostałości pokolenia 40+ 60, w zdecydowanej większości samotni kawalerowie "przy mamusi staruszce" Nieliczni młodzi, którzy nie wyemigrowali do miast, ciężko pracują w gospodarstwach rolnych i z uporem godnym lepszej sprawy próbują przeżyć od żniw do żniw. I nie mieszaj religii do polityki. Twoja pochwała "dobrych prawosławnych", co nie mają nic wspólnego z Rosją i nienawidzą Putina śmierdzi segregacją światopoglądową. Na Podlasiu, jak w każdym innym miejscu mieszkają ludzie dobrzy i źli, mądrzy i głupi. I nie ma to nic wspólnego z wyznawaną przez nich wiarą. Bez wględu na to, czy mieszkają w Białymstoku, Łomży, Michałowie, Zbuczu, czy Leniewie

 11. mario

  Ludzie że też wam się nie znudzi , ile rzeczy jeszcze muszą spieprzyć abyście otworzyli oczy . Ta cała modernizacja to pic na wodę, ciągle nic tylko konsultacje ,obietnice ,koncepcje a w rezultacie zero namacalnych efektów .Oto kilka dotychczasowych tak zw . sukcesów Polskiej zbrojeniówki -korweta Gawron [patrolowiec] 12 lat kiedy koniec ?.-haubica krab 15 lat koniec ?-Leopardy 2pl 3 lata kiedy finał ?Przy takim tempie Homar może powstanie ale czy my dożyjemy tak odległych terminów ?

  1. podzielam zdanie

   Smutna prawda, to nie pesymizm - to realizm. Ale u nas takich w różowych okularach, bo wciąż i wciąż kupują bajki typu "już za momencik, już za chwileczkę...", niestety nie brakuje. Dlatego jak zrobi się naprawdę gorąco, to znów będziemy w czarnej du... Zero wniosków z '39. Mam tylko nadzieję, że tym razem nie ujdzie na sucho tym, którzy za ten stan rzeczy odpowiadają i do niego doprowadzili. Chociaż co ja piszę, sam nie wierzę w to, że im choć włos z głowy spadnie. Pozdrawiam trzeźwo myślących i tych, którzy nie koloryzują rzeczywistości.

  2. cosmo-pl

   A co HSW spieprzyło?? Jak na razie, obok WB Electronics, to jedyna firma, która się nie skompromitowała.

 12. sorbi

  Jaka umowa na rakiety? Z HSW umowa na wyrzutnie ,a nie rakiety!!!Potem mowa o systemie Homar. Czym innym jest wyrzutnia, czym innym jest cały system, a czym innym jest uzbrojenie do niego. MOwa jest o wyrzutniach ,a nie o rakietach.Na te poczekamy kolejne kilka lat. Ile mamy langusty? A co z rakietami? Dopiero nie tak dawno kupili pierwszą serię kilku tysięcy rakiet o zwiększonym zasięgu. A wyrzutnie mamy już ładnych kilka lat.

 13. sorbi

  "Homar w armii za trzy lata" buhahahhhhahahhh! Za trzy lata??? buahhahah! A no to pewnie ze dwie sztuki, które będą testowane kolejny rok i rok-dwa poprawiane. Zanim ruszy "produkcja seryjna" minie 5-6lat, a potem kolejne 2-3 na rakiety !!!!!!!!!!!!!! Tak samo jak samoloty szkolne, korwety, niszczyciele min (kupowane już chyba naście lat), OP, BWP, Poprad, Pilica, Hydra, Rak itd.itp. Odnoszę wrażenie, że w grę wchodzą w pierwszej kolejności przetargi, na których ktoś może dobrze wypchać sobie kieszenie a więc najbardziej "zagraniczne" np. JASSM, w końcu śmigłowce i Wisła - wszystko oczywiście opóźnione do granic możliwości, bo trzeba było łatać dziury budżetowe i zabrakło pieniędzy na realizację programów (np 2013r i perfidna kanibalizacja budżetu MON na 3mld200mln zł podpisana przez Prezydenta bez mrugnięcia brewką, jak ustawa o OFE, czy o podniesieniu wieku emerytalnego do 67lat , który tak się chwali wspieraniem i miłością do armii!!. Gdyby nie gen SKrzypczak, to byłoby i po Rosomakach ,bo nawet ten kontrakt spartolili na całego!!! I kto za to beknął? NIkt - tylko premie, nagrody, awanse!!!!! Homar -kolejne pełzające ustrojstwo jak Krab, czy Kryl. MOże jakby nazwali program "Szybki Bill,czy Spidi Gonzales, to zrealizowaliby go na czas.

 14. as

  TRZY lata(!!!) żeby zacząć produkować proste w końcu rakiety NIEkierowane !?! Tempo zaiste godne IU, MON i polskiego przemysłu obronnego. Ręce opadają ...

  1. ax

   Rozumiem, że ty jako specjalista w branży zrobisz to szybciej ???

  2. eybh

   A czemu uważasz, że będą niekierowane? Przykładowo izraelski pocisk LORA ma naprowadzanie GPS / INS

  3. Viktor

   Jak takie proste to sam zrób.

 15. mat

  Czy tylko dobrze mi się zdaje, że HOMAR miał być do 800 kilometrów? Bo mam nadzieję, że chociaż pociski manewrujące na Scorpene będą miały taki zasięg. Pytanie tylko, jakiego będzie to wszystko kalibru, chyba dobrze byłoby mieć coś ciężkiego również, żeby nie trzeba było 700 razy strzelać w to samo miejsce, tylko raz i zrównać teren z ziemią.

  1. edek00

   Nie kolego, mylisz się, znasz porozumienie o pociskach stacjonarnych sredniego zasiegu? Nie moga miec wiecej niz 500km, ale z rakietami dla F-16 i okretów podwodnych to juz inna bajka :) Jesli Francuzi zaoferuja nam pociski Scalp wtedy to bedzie ok 1000km to samo z Amerykanami i ich JASSM-ER o zasiegu ok 900km :)

  2. eybh

   Ograniczenie do 300 km wynika raczej z traktatu MTCR.

 16. Warszawiak

  Możemy jedynie liczyć na sprawiedliwość dziejową, pomimo tych wszystkich nieudaczników w rządzie - liczę że los nie sprawi nam kolejnej apokalipsy jak w 1939 - co więcej Rosja z roku na rok upada coraz bardziej, najwiekszym problemem jest tylko Putin - może jacyś dawni Towarzysze zastosują prawo ich wielkiego przodka Stalina i zastosują je: "nie ma człowieka, nie ma problemu"

 17. michał

  Wreszcie. Ciekawe jakie będą parametry standardowej amunicji i rakiety balistycznej (mam nadzieje że "do 300 km" to będzie "ok. 300 km"

  1. sosen12

   Też nie kumam takiego zacieśniania wymagań, co do zamawianego sprzętu. Dlaczego DO 300 km, a nie OKOŁO 300 km. Jak rakieta będzie miała zasięg 310 km, to już się nie nadaje?

 18. Spock

  Na plus, ze od 2006 (powstanie pierwszych wymagań) cos wrescie drgneło. Na minus - jakie HSW ma doswiadczenie przy takim systemie? Czy nie lepiej by MON wybrało rozwiazanie z zagranicy a dopiero potem HSW podpisało by umowę z wybrana firmą. Tak płacimy HSW za zwykła integracje z Jelczem ( myślę, że wezmą za to ok. 16-20% prowizji) a i tak wszelkie dane techniczne odnosnie tej integracji określi wybrany producent. Słyszałem, że od 2006 roku były pomysły by ograniczyc maksymalny zasieg do 200 km - to będzie duzy bład jak się to potwierdzi. Nie wiadomo nic równiez o kalibrze czy tylko 227 czy równiez z opcia na 600 mm (to odnosnie ww. zasiegu i mozliwosci uzycia róznych głowic bojowych). Troche mnie niepokoi równiez, ze od pewnego czasu IU zaczyna nowe dialogi i ogłasza nowe prace bez finalizacji obecnie zaczetych. W przypadku HSW chodzi o Kraba, Raka, ZSSW i nowego bwp? HSW nie poradziło sobie z nimi a juz ma nowe zlecenia?

  1. jjj

   "jakie HSW ma doswiadczenie przy takim systemie" tak ma doświadczenie prace badawcze były prowadzone na pociskach 227mm sprawdzano zdolności budowy w Polsce takich pociskow. System naprowadzania import "MON wybrało rozwiazanie z zagranicy" wybrano polonizacje i kooperacje z LM na podwoziu Himar "Tak płacimy HSW za zwykła integracje z Jelczem" nie tylko za polonizacje pociskow rakietowych. Badwczo robiono odlew skorupy i systemu napedowego "roku były pomysły by ograniczyc maksymalny zasieg do 200 km" Homar to kryptonim ma mieć możliwość odpalania z wyrzutni 600mm i 227mm rakiet. W 2 lata nikt nie zrobi rakiet. Czas dostawy rakiet jest zbyt szybki wskazuje na to ze te rakiety sa już zmagazynowane i gotowe do sprzedaży (1 seria rakiet import później stopniowa polonizacja)??? Czy to będzie Himar dużo na to wskazuje. Pociski 600mm będzie 100% import Polska zbrojeniowka nie robila prac badawczych na rakietach 600mm o zasiegu 300km

 19. Gość

  Wydaje się ,że modernizacja przebiega na miarę naszych możliwości. Trzeba jednak dobrze monitorować to co się dzieje na Ukrainie i pilnować, by magazyny były właściwie przygotowane na możliwe zagrożenie. Czym dłużej na Ukrainie konflikt trwa, tym bardziej uświadamiam sobie jak bardzo Rosja jest krajem nieprzewidywalnym.

 20. KrzysztofOleksij

  Gdzies slyszalem ze Polska podpisala konwencje o nie uzywaniu broni kasetowej, jak sie to ma do glowic uzywanych w standardowych pociskach MLRS? A moze wojsko planuje zakup tylko pojedynczych glowic do rakiet? Wiadomo cos na ten temat?

  1. ja

   Owszem, Polska nie podpisała tej konwencji.

  2. michał

   Źle słyszałeś. Polska nie podpisała tej konwencji i od samego początku wyrażała zdecydowanie negatywne opinie na jej temat.

  3. Lpg

   Polska nie podpisywała takiej konwencji.

 21. ciekawt

  Zostanie zaproponowana Langusta czy Langusta II o której tyle się mówiło?

 22. As

  Jak zwykle ambitne plany. Szkoda, że tak bardzo podobne do tych z końcówki lat 30-tych. PZL.50 Jastrząb też był by świetnym myśliwcem gdyby Hitler trochę zaczekał z wojną. Nie mówię, że pierwszego września dzieci miały by nie pójść do szkoły ale jednak takie beztroskie odkładanie w czasie kluczowych tematów nasuwa pewne analogie z historii...

 23. GX

  Nie wiem czy mamy czas do 2018...

 24. opos

  A ktoś może wie co z Rakiem. Miały być przekazane wojsku począwszy do końca 2014 i coś nic nie słychać.

  1. michał

   Z tego co wiem to sam moździerz jest gotowy i jest juz po testach. Na ukończeniu są prace nad pozostałymi pojazdami. Dostawy mają być w tym roku.

  2. podbipięta

   Rak gotowy. Prace nad WD dla dywizjonu mają być ukończone we wrześniu. I ruszy produkcja całego systemu..Podwozia Rosomaka dlań zakontraktowano wcześniej w umowie na 3O7 nowych pojazdów. różnych wersji..Ma być ok. 75 wb plus coś 24 WD. też na Roskach.

 25. DARO

  Super WIADOMOŚĆ!!! Obok obrony przeciwrakietowej i modernizacji wojsk pancernych, HOMAR jest NAJWAŻNIEJSZYM programem!!! mam nadzieję że będzie ich minimum 100 sztuk:)... i oczywiście że deklaracje odnośnie terminów nie są tylko słowami rzucanymi na wiatr (jak to miało miejsce na konferencji MON z końca stycznia 2015, kiedy to Czesław Mroczek w obecności ministra Siemoniaka zapewniał że w ciągu kilku- max kilkunastu dni rozpocznie się postępowanie na pozyskanie okrętów- Miecznik i Czapla.......i co-cisza:/ )

  1. Zarkis

   Niby 4 dywizjony ma być więc licząc że Langust w dywizjonie jest 24 to i tu powinno być podobnie czyli ok. 96 wyrzutni. Jeśli jednostkowa wyrzutnia była by czteroprowadnicowa to daje nam 384 rakiety w jednostkach frontowych. Jeśli dodać to + pociski JASSIM których ma być około 200 (we wszystkich wersjach planowanych do zakupu), i rakiety ze Scorpenów (które de facto już kupiliśmy) to daje nam około 600 jednostek amunicji co jest poważną siłą odstraszającą!

Reklama