Reklama

Siły zbrojne

Rosja rozmieści bazy wojskowe na Cyprze? Moskwa zaprzecza

Fot. George Chernilevsky/Wikimedia Commons
Fot. George Chernilevsky/Wikimedia Commons

Prezydent Cypru miał zaoferować Federacji Rosyjskiej możliwość wykorzystania baz lotniczych i morskich na terytorium kraju, będącego członkiem Unii Europejskiej.

Według doniesień agencji Xinhua prezydent Cypru miał złożyć propozycje dotyczące możliwości wykorzystania baz wojskowych na wyspie przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. Serwis Lenta.ru donosi, że w grę wchodzi m.in. możliwość prowadzenia przez siły powietrzne operacji z lotniska wojskowego im. Andreasa Papandreou, a także „stałego” wykorzystania jednej z baz morskich przez marynarkę Federacji.

Udostępnienie Rosjanom instalacji wojskowych na Cyprze miałoby być związane z podpisaniem porozumienia o bilateralnej współpracy wojskowej, planowanym na 25 lutego. Rosyjska agencja Sputnik poinformowała jednak, że zakres dokumentu nie obejmie stworzenia baz sił zbrojnych na wyspie.

Ewentualne podjęcie przez władze Cypru decyzji o udostępnieniu bądź rozmieszczeniu na stałe instalacji wojskowych przeznaczonych dla Federacji groziłoby dalszym wzrostem napięć między krajami NATO i Unii Europejskiej a Rosją. Komentatorzy przypominają, że na wyspie rozlokowana jest m.in. baza brytyjskich sił powietrznych Akrotiri, a Cypr opowiada się przeciwko rozszerzeniu sankcji wobec Moskwy.

AKTUALIZACJA 15:20 - BBC poinformowało, że minister spraw zagranicznych Cypru zdementował doniesienia o możliwości rozmieszczenia rosyjskich baz na wyspie. Planowane porozumienie o współpracy wojskowej ma na celu przede wszystkim zapewnienie możliwości utrzymania w eksploatacji sprzętu wojskowego, w tym pozyskania części zamiennych. 

  • Cypr
Reklama

Komentarze (3)

  1. Tomzz

    Oczywiście, na Cyprze nie powstanie rosyjska baza wojskowa, a jedynie "cywilna", niezbędna do obsługi "cywilnych" jednostek pływających oraz "cywilnych" statków powietrznych FR.

  2. hev

    Wow...Coś mi się zdaje, że Angliki trochę się przestraszyli...

  3. sda

    W tym wypadku Cypr się godzi! W sumie mają niezależny rząd więc niech robią jak dla siebie najlepiej, a nie jak dla UE jest dobrze/.

Reklama