Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Ostatni atomowy Boriej w służbie

Fot. stocznia Siewmasz
Fot. stocznia Siewmasz

19 grudnia w stoczni Siewmasz w Siewierod­wińsku podniesiono banderę na atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi Władimir Monomach (K-551) projektu 955 (Boriej). Jest to trzecia i ostatnia jednostka budowana według tego projektu, kolejne okręty powstają już według zmodyfikowanego noszącego oznaczenie 955A (Boriej-A).

Stępkę pod budowę tej jednostki położono 19 marca 2006 r. w stoczni Siewmasz z Siewierod­wińska. Mimo wykorzystania elementów konstrukcyjnych złomowanego wielozadaniowego okrętu podwodnego Ak Bars (K-480) proj. 971 (Szczuka-B), prace nie przebiegały zbyt szybko. Dopiero 30 grudnia 2012 r. została ona wytoczona z hali produkcyjnej i zwodowana 18 stycznia następnego roku z pokładu doku pływającego Suchona. W próby morskie okręt wyszedł 5 lipca 2014 r., zaś protokół zdawczo-odbiorczy został podpisany 10 grudnia tego samego roku.

Według obowiązujących planów do 2020 r. rosyjską flotę ma zasilić osiem okrętów tej klasy - trzy proj. 955 (Boriej), co właśnie zostało zrealizowane i pięć proj. 955A (Boriej-A) z których dwa powstają już w stoczni w Siewierod­wińska, zaś budowa kolejnego ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

(AN)

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. kwiatekgokoto

  Zamiast na armię to by ostatnie 15-25 lat na społeczeństwo i gospodarkę postawili i dziś nikt by nie płakał. Powszechnie znany był stan gospodarki i prognozy.

 2. omega

  Z okazji Świat życzę nam wszystkim ,aby nasz Prezydent dbal o POLAKÓW ,o nasze bezpieczeństwo ,o nasz spokój.

  1. Tyberios

   Z okazji Świąt życzę nam byśmy zapoznali się z zadaniami oraz uprawnieniami funkcji prezydenta w Rzeczpospolitej i byśmy sobie życzyli by to właściwy organ czyli Sejm i Senat Rzeczpospolitej o nasze bezpieczeństwo i spokój dbali. Tak na marginesie Prezydent pełni głównie funkcję reprezentacyjną, to Sejm i Senat rządzą w kraju.

 3. Darek

  Chciałbym u nas widzieć taki postęp w zbrojeniach jak u nich zamiast politycznego bicia piany i "wielkiego nic"

  1. oko

   Wyłóż 88 miliardów dolarów na zbrojenia jak Rosja, to i będą postępy jak w Rosji. Jak długo trzeba tłumaczyć, że wszelkie porównania militarne Polski i Rosji są kompletnie pozbawione sensu ze względu na ogromne dysproporcje w środkach?

 4. Janusz

  U nas ważne są prelekcje, narady, konferencje, negocjacje i analizy, np. taki system obrony antyrakietowej, negocjacje dostaw planuje się w 2016 roku (jak nie będzie opóźnień). Nigdzie to nie trwa tak długo. Czyli dużo gadania, już wydane pieniądze a efektów nie widać.

 5. trzynasty

  Jeżeli oni nie planują czegoś rozpętać to po jakiego grzyba się tak zbroja??? to nawet jak na ten kraj stanowczo za Dużo tego sprzętu ,niech Siemoniak ta tarcze nasza przyspieszy ,bo budiem gawarit pa ruski

  1. rcicho

   Bo Rosja i pan Putin dbają o bezpieczeństwo własnego państwa i narodu. U nas przez 25 lat rozbrajano polską armię i dopiero w tym roku zorientowali się jaki błąd popełnili. Niestety trochę za późno.

  2. Seba

   Jeżeli USA nie planują żadnej rozróby to po co się tak zbroją? Po co im 10 potężnych lotniskowców? Po co im tysiące samolotów?Ruskie po prostu robią to samo co Jankesi.Pilnują swoich interesów.P.S możesz sobie apelować do Siemoniaka do usr...... śmierci. To towarzystwo jest tak nieudolne że nawet nie potrafi wykorzystać środków które są do ich dyspozycji.Od początku wygranych przez PO wyborów w 2007r MON zwrócił fiskusowi niewykorzystane ponad 10 mld złotych.

Reklama