Reklama

Siły zbrojne

Polskie rakiety broniące wybrzeża trafią na Ukrainę [DEFENCE24 NEWS]

Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Trwają rozmowy pomiędzy Polską a Ukrainą w sprawie pozyskania przez Kijów elementów systemu Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. W grę wchodzi zakup przez Ukrainę systemu rakietowego, który może zwalczać zarówno cele morskie, jak i lądowe – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, Polska prowadzi zaawansowane rozmowy z Ukrainą w sprawie dostawy elementów systemu Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. Rozważany jest zakup przez Kijów, z funduszy własnych lub unijnych istniejących elementów polskiego systemu, być może nawet jednego kompletnego dywizjonu. Następnie wyposażenie Morskiej Jednostki Rakietowej zostałoby uzupełnione w ramach zakupu, co do którego kierunkową decyzję – jak informował Defence24.pl w kwietniu – już podjęto.

Głównym uzbrojeniem systemu NDR są pociski rakietowe NSM (Naval Strike Missile) norweskiego Kongsberga, mogące zwalczać okręty, ale i cele lądowe, na dystansach ponad 200 km. Można więc postawić tezę, że po dostawie brytyjsko-francuskich pocisków powietrze-ziemia Storm Shadow/Scalp EG, Kijów otrzymałby do swojej dyspozycji kolejny europejski system rażenia dalekiego zasięgu, tym razem odpalany z ziemi. Pocisk NSM jest trudny do wykrycia, a jednocześnie ma małe rozmiary (masa całkowita to 400 kg).

Reklama

Czytaj też

Wojsko Polskie dysponuje dwoma kompletnymi systemami Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. W skład każdego wchodzą dwie baterie, po trzy wyrzutnie z maksymalnie czterema pociskami i wspierające je wozy dowodzenia i kierowania ogniem w każdej. Oprócz nich w skład systemu NDR wchodzą wozy dowodzenia baterii i dywizjonu, mobilne centra łączności, radary wykrywania i śledzenia celów produkcji PIT-RADWAR oraz pojazdy logistyczne.

Czytaj też

Stacja radiolokacyjna TRS-15C
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Dodajmy, że NDR w swoim założeniu dostosowany jest do wykorzystywania danych ze źródeł zewnętrznych, takich jak drony, stąd taka duża liczba wozów dowodzenia i łączności obok wyrzutni rakiet. Pojazdy NDR to odpowiednio dostosowane Jelcze, a w opracowaniu i dostawie elementów łączności i dowodzenia duży udział brał polski przemysł, który dzięki transferom technologii zyskał nowe kompetencje.

Czytaj też

Pierwszy NDR został zakupiony w 2008 roku i dostarczony w 2012 roku, natomiast drugi – za kwotę 800 mln zł – zamówiono w roku 2014 i dostarczono w roku 2017. Obu kontraktom towarzyszył offset i transfer technologii, dzięki czemu – poza kompetencjami związanymi z łącznością – w polskim przemyśle, w tym w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce – ustanowiono kompetencje do wsparcia systemu NDR, jak i samych pocisków rakietowych NSM.

Marynarka Wojenna RP była pierwszym użytkownikiem pocisków NSM w wariancie odpalanym z brzegu. Po MW na pozyskanie takiego rozwiązania zdecydowały się US Marines, Rumunia oraz Łotwa (dwa ostatnie państwa kupiły pociski w trybie FMS). Z kolei na swoich okrętach wśród państw NATO pociski NSM wykorzystują Stany Zjednoczone i Norwegia, a zamierzają je też wprowadzić Holandia, Niemcy i Wielka Brytania.

współpraca Jędrzej Graf

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (66)

 1. Darek S.

  Skoro Polska ma im dostarczyć, znaczy za darmo. Jakby chcieli je kupić, kupowaliby w Norwegii.

  1. mick8791

   Chłopie przecież Norwegia nie ma takich zestawów w wersji mobilnej.

 2. RAF

  Prowadzimy wojne, na szczescie nie na swoim terytorum i nie rekoma polskich zolnierzy. Aby tak pozostalo trzeba dalej wysylac/sprzedawac sprzet Ukrainie. To jest przede wszystkim w interesie Polski i krajow wschodniej flanki. Nie mozemy dopuscic do tego, aby Ukraina znalazla sie w rosyjskiej strefie wplywow. Nie liczmy, ze zachodnia Europa nas w tym wyreczy. Mamy dziejowa szanse, aby zrobic z Rosja porzadek na stulecia. Rosja musi nie tylko zostac wyparta z Ukrainy, ale tez z Bialorusi. Musi dojsc do jej kolejnego rozpadu, a okreg krolewiecki powinien wrocic do Poski, mozemy sie nim rowniez podzielic z Ltwa. Dopiero wtedy zagrozenie ze wschodu dla nas zniknie. Dodam jeszcze, ze trzeba sie spieszyc bo w Niemczech coraz wieksze wplywy ma AfD, jawnie wspierajaca Rosje. Jesli dojda do wladzy przed upadkiem Rosji, to znajdziemy sie w jeszcze gorszych opalach niz obecnie.

  1. ryko

   Dokładnie TAK!!!! Brawo!

  2. Reo

   Nie widzę powodu dla którego mamy się dzielić i tak już małym obwodem królewieckim z Litwą, z resztą się zgadzam.

 3. Pitbull

  @Klozapol nie cyba tylko na pewno. Dosc rozbrajania Polski.

 4. bc

  Jedna bateria(trzy wyrzutnie) to rozsądny max co można sprzedać. Ale zamówienie na następne od razu po tym. Nie jak z Rosomakami że się czeka niewiadomo na co(to Koreańskie coś się nie nadaje) zamiast podpisywać umowę ramową na 1000 podwozi tak by rozkręcić moce produkcyjne do np 200 rocznie).

  1. Anty 50 C-cali

   to koreańskie "coś", to co...podwozie nadające się do Kraba, bo kupione przez kamienicznika Siemoniaka?

 5. wawelberg

  Logika jest taka że z Polski na Ukrainę trafiają Kraby ,Raki, Rosomaki , Gromy, itd , o czym dowiadujemy się często najpierw z zagranicznych źródeł. Ciągle mamy informacje o zakupach ,i o tym że uzbrojenie napływa po kilku latach. Pytania są takie : Czy to nie jest działanie wbrew interesom kraju?Czy mamy w tym jakikolwiek interes ?Czy Ukraina może być traktowana jako sprzymierzeniec ?Czy którykolwiek kraj rozbraja się tak jak Polska?

  1. RGB

   @wawelberg nawet Hiszpanie, Anglicy i Włosi przekazują sporo sprzętu, a dla nas stawka w tej grze jest dużo wyższa. Sprzęt się kupuje po to żeby gromił wrogów, jeśli obcymi rękoma, to tym lepiej.

  2. Anty 50 C-cali

   wawelberg jak słuchasz tylko gugalenia w pełolsacie, to nie dziw że nie odbierasz jak Polskie Radio dawało cynk o SPRZEDANIU kolejnych Krabów-----po tych 18 darowanych. Czy skupiliśmy Ukrainie, jak Bryci - ponad 20 haubic, do tych 22 podobnych M109 -PODAROWANYCH przez Norwegów? Skąd klikasz, bo ja mam dom godzinę jazdy od granicy z Ua.

 6. żelazny2

  Rozbrajania ciąg dalszy, czym my się będziemy bronić? Dla Ukrainy jeden NDR jest bez znaczenia, poza tym mają Neptuny. Dla nas NDR jest kluczowy, dzięki niemu paraliżujemy ruchy floty bałtyckiej i możemy bronić wód Litwy, Łotwy i Estonii, jeden NDR tego nie wykona. Ukraińcom bardziej potrzebna jest amunicja artyleryjska i rakietowa, ale nawet tu im nie pomożemy bo produkcja prochu u nas została zaorana i do tej pory nie odbudowano zdolności. Z drugiej strony patrząc, skoro jesteśmy takimi ich przyjaciółmi, dlaczego nie przenosi się produkcji uzbrojenia z Ukrainy do nas, my nie jesteśmy bombardowani, dlaczego do Bumaru nie kieruje się na remonty sprzętu pancernego z Ukrainy? Podsumowując nie dajmy się wykiwać!

  1. Anty 50 C-cali

   Komandor, wiesz? taki stopień w Marynarce Wojennej WYJAŚNIA DLACZEGO NDR MA ZNACZENIA DLA UDUPIENIA RUSSKICH.. Podsumowując, wielu wyło kto płaci, patrz taki o 15:19,....

  2. Anty 50 C-cali

   Komandor, wiesz? taki stopień w Marynarce Wojennej WYJAŚNIA DLACZEGO NDR MA ZNACZENIA DLA UDUPIENIA RUSSKICH.. Podsumowując, wielu wyło kto płaci, patrz taki o 15:19,....

  3. Anty 50 C-cali

   Komandor, wiesz? taki stopień w Marynarce Wojennej WYJAŚNIA DLACZEGO NDR MA ZNACZENIA DLA UDUPIENIA RUSSKICH.. Podsumowując, wielu wyło kto płaci, patrz taki o 15:19,....

 7. kmdr

  Mysią to już zamknęli. Udawanie że czegoś nie ma nie znaczy, że to zniknie.

 8. Ma_XX

  Sztab Generalny WSU (Sił Zbrojnych Ukrainy) ujawnił straty wojsk ukraińskich podczas prób kontrofensywy na kierunku zaporoskim i południowo-donieckim. Okazały się one wyższe niż podawały dotąd źródła nieoficjalne. Według dokumentu przedstawionego prezydentowi Wołodymirowi Zełenskiemu, WSU utraciły 41 czołgów Leopard 2 i 31 bwp M2 Bradley. Straty objęły też 7 dostarczonych przez Niemcy wozów Marder, a także 32 transportery M113 i 15 YPR-765 (holenderska wersja M113). Rosjanie zniszczyli też 4 niemieckie armatohaubice PzH 2000, 19 155-mm haubic holowanych M777 i 40 amerykańskich pojazdów MRAP International MaxxPro.

 9. Klozapol

  Chyba trochę za daleko to idzie.

 10. Odyseus

  "im szybciej Ukraina pokona Rosję" taa a świstak siedział i zawijał w te sreberka ... ten konflikt jest przeciągany już do granic możliwości , Ukraina jest sponsorowana do końca roku przez Zachód o czym już coraz oficjalniej się mówi że wiecznie nie da się płacić za czyjąś wojnę , a jak za rok w USA się zmieni władza to UA dostanie z miejsca faktury do zapłacenia ... co do kupna jakiegoś sprzętu przez UA to pamiętajcie że ten kraj ma według różnych danych około 30 mld $ PKB , 90% długu publicznego , zadłużenie sięgające już koło 150 mld$ i według Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego po wojnie będzie musiała po prostu zbankrutować , Ukrainy nie stać na wypłatę rent i emerytur dla własnych obywateli a co dopiero na zakupy w grubych mld. broni ... więc o jakich zakupach my mówimy ??? no chyba że ktoś myśli że wszystkie Państwa jak Polska cały czas przez kolejne dekady będzie przeznaczać 1% swojego PKB na utrzymanie Państwa Ukraińskiego i obsługę jego długów ...

  1. RGB

   @Odyseus zapomniałeś dodać że Rosja jest w podobnej sytuacji

  2. Beton

   Się mówi powiadasz… się mówi także że ziemia jest płaska. Serio tak się mówi.

  3. wert

   Odyseus@ wyobraź sobie będzie to bardzo dobra i korzystna dla Polski inwestycja- odsunięcie niebezpieczeństwa od własnej granicy! Bumar zapewni ciągłośc i modernizację ich długo jeszcze podstawowego T-64, HSW zapewni transportery i artylerię. Ludzi będą mieli. Przeciąganie konfliktu będzie bo zachód boi się chaosu. Najważniejsza będzie NASZA i jankesów rola. Straszenie Trumpem jest śmieszne wobec tego że prowadził NAJTWARDSZĄ od Regana politykę wobec kacapów. Dajr-as-Zaur tylko wspomnę. Dziś mówi kampanijnie, bo musi być w opozycji do bidena. USA mają Dep State my mamy Targowicę, taka "drobna" różnica

 11. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Liczy się kalkulacja koszt/efekt dla "naczyń połączonych" Bałtyku, Morza Czarnego. Możemy w ten sposób zadać straty Rosji, które mocno wpłyną także na sytuację na Bałtyku. Nie tylko zadanie strat - ale nawet samo wymuszenie ewakuacji floty rosyjskiej z Sewastopola - miałoby także odpowiedni efekt operacyjny, nawet strategiczny na Bałtyku - w postaci znacznego świadomego osłabienia rosyjskiej floty [wobec kalkulacji rosyjskiej admiralicji bezsensu ich operowania na zbyt ciasnym i zbyt saturacyjnym Bałtyku] czy nawet skrajnie co do decyzji wycofania większych jednostek z Bałtyku do floty północnej.

 12. rwd

  U nas pociski rakietowe NSM starzeją się, jeśli Ukraińcy mają rozsądny pomysł na zagospodarowanie ich, by się nie zestarzały, to należy je przekazać.

 13. MI6

  NDR y zostały zakupione w 2008 i 2014 roku hmmm ciekawe kto wtedy rządził? Aaa ci co rozbrajali Polskę czyli platforma - taka mała ciekawostka dla tych co sądzą że życie i polityka jest czarno białe i rządzą nami albo dobrzy patrioci albo źli na pasku niemiec brukseli itp

  1. ŚniętyMikołaj

   MI6 pewnie nie słyszałeś o czymś takim jak Plan Modernizacji Technicznej (PMT), który się ustala na kilka lat wcześniej. Przynajmniej na 2 lata dla sprzętu o niskiej wartości. natomiast jeśli wchodzi w grę kontrakt na kilkaset mln dolarów, to na wiele lat wcześniej. Myślisz, że jak PO obięło władzę pod koniec 2007 to od razu wyjęli kasę i kupili? Jeśli pierwszy zakup był w 2008 to min 2 lata wcześniej musiało to być wpisane do PMT. Ale myślę, że wcześniej. Natomiast te zakupione w 2014 r to na pewno było zakontraktowane i przewidziane wcześniej. Dodam jeszcze, że ci co kłapią gębami, że PiS lasy wycina nie wiedzą, że plany wycinek robi się 10 lat do przodu, zgodnie z ustawą i rozporządzeniami. Czyli te co są teraz wycinane były w planie za PO.

  2. DBA

   M16@ jasne, tak dozbrajali, że z brygad art rakietowej tworzyli dywizjony

  3. K.

   @SwiętyMikołaj . PMT podpisany przez ministra Błaszczaka w 2019 roku zakładał zakup F-16 , nie było mowy o K9 , K2 i M1 . PMT to mapa drogowa wskazująca kierunki rozwoju i finansowanie . Poprzednicy w PMT wskazali na śmigłowce i Wisłę . Wybrani Caracale i Patriot . Uwalono wszystko i wydano kasę na co innego ( Wisła wróciła później ) .

 14. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Może się okazać, że flota rosyjska zostanie zmuszona do opuszczenia Sewastopola. Zresztą - zagrożone są też lotniska i wyrzutnie rakiet.

 15. MiP

  Niech ochłap 500 przeznaczą na to a MJR nie ruszają

 16. xdx

  Jak już MW się dorzuca to może Orła wysłać ? Technikę znają może chociaż drona z niego zrobią

 17. poorpoora

  Czerwono czarne flagi beda pieknie na nich wygladac

 18. ciekawy1

  Pociski NSM mają zasięg ok. 200 km. Czy mamy pewność, że siły ukraińskie nie będą chciały wciągnąć nas do konfliktu np. atakując nimi Krym? Z jakiegoś powodu inne kraje dosyć niechętnie sprzedają/udostępniają tego rodzaju pociski, a my graniczymy z rosją i białorusią... Chyba już był przypadek, gdzie język polski pojawiał się, niby to przypadkiem, na ukraińskich filmikach z obszarów przygranicznych?

  1. Rusmongol

   Jakoś Rosja się nie przejmuje ze wciągnie w tą wojnę Iran atakując i h dronami ukraine.

  2. kapusta

   @ciekawy1 - Krym to Ukraina, więc Ukraińcy mają pełne prawa do atakowania ruskich okupantów na Krymie tak samo jak mogą ich atakować np. w Donbasie. Z resztą dokładnie to robią i jak widać żaden taki atak nie spowodował wciągnięcia kogokolwiek w cokolwiek.

  3. morsu

   nie wiem czy się orientujesz, ale Krym należy do Ukrainy zgodnie z prawem. Chcą odzyskać swoją własność. Dostali id nas mnóstwo broni… to nie wciągnęło nas w konflikt?

 19. Ein

  Przyczynienie się walne do zwycięstwa UA i odbicia Krymu to chyba jest wystarczający argument ZA. Do tego to nie darowizna, a zakup i będzie można MJR uzupełnić - dzięki rozbudowie jednostki jest co wydzielić na step i jak wyżej kupić to co poszło, dla nasz czas nie odgrywa takiej roli jak dla Ukrainy obecnie. Widać, że wielu tutaj ni cholery tego nie ogarnia. NSM może nie tylko zamknąć półwysep, ale finalnie pomóc go wyzwolić, doprowadzić do finału i porażki .ru. Oby jak najszybciej!

  1. "Pułkownik" Michał

   Info z ostatniej chwili. My też graniczymy z Państwem Związkowym Rosji i Białorusi. ;P Dam taki przykład. w wiosce grasuje złodziej. Napadł sąsiada. Nasze zachowanie wygląda tak jakbyśmy oddali sąsiadowi naszą broń do ochrony NASZEGO domu, a sami ufamy, że w razie czego ochroni nas komisariat z wioski obok... Pytanie. Czy w razie "W" ten komisariat zdąży nas ochronić?

  2. DRB

   Ależ większośc komentarzy jest naiwna. Każdy myśli, że ukry wygrają i złamią Rosji kręgosłup - niczego nie złamią, Rosja ma broń atomową, przejdzie kolejną smutę i wróci do gry, bo niestety ma potencjał. Mrzonki , że ukry wygrają w takiej skali, że złamią Rosję na długo, są po prostu naiwne niebezpieczne - Rosja i tak będzie zagrożeniem może nawet większym bo będzie dążyć do rewanżu - III Rzesza potrezbowała na 20 lat. Więcej pragmatyzmu, mniej romantyzmu.

  3. Edmund

   Pułkownik Michał ta analogia nie jest zbyt dokładna. Lepsza jest taka. W wiosce grasuje złodziej. Napadł sąsiada, który nie należy do wspólnoty innych sąsiadów wzajemnej pomocy, ale my tak. Atak na nas byłby atakiem na nich wszystkich. dlatego pomagamy samotnemu sąsiadowi, który stoi na drodze agresora. To ten samotny sąsiad broni dostępu agresora do nas. Dopóki samotny sąsiad walczy, agresor nie ma sił skupić się na nas. Komisariat z wioski obok wysłał do nas 2 dzielnicowych, a to muskularne chłopy. Znacznie więcej dzielnicowych jest w gotowości w komisariacie z wioski obok.

 20. DariuszKa

  Sprawa oczywista im szybciej Ukraina pokona Rosję tym szybciej i dłużej Polska będzie zabezpieczona przed inwazja ze strony Rosji na długim odcinku frontu na wschodzie. Wiec o co ten płacz? Ukraińcy z każdym zniszczonym czołgiem i zabitym ruskim żołnierzem wyświadczają na m tą korzyść ze po pierwsze ten zgruzowany rusek nie zbombarduje naszego miasta i nie pomorduje mieszkających w nim ludzi, po drugie nie trzeba będzie z nim walczyć na terenie Polski i po trzecie swoja ukraińską krwią kupują nam czas na dozbrojenie i modernizacje naszych sił zbrojnych. Taka Litwa, Łotwa i Estonia małe kraje o które przekazują proporcjonalnie do wielkości swoich sił zbrojnych jeszcze więcej sprzętu niż Polska. Mądre kraje, które wiedzą ze lepiej jest żeby Ukraińcy ich sprzętem bronili ich i siebie przed najazdem Rosji niż wpuścić ruska dzicz na własne ziemie i tam z nią toczyć wojnę. I tej mądrości życzyłbym więcej w Polsce w tym wśród tutaj komentujących.

  1. kapusta

   @DariuszKa - bardzo mądrze prawisz. A skąd ten płacz? - ano jęczą miłośnicy ruskich narracji i orędownicy sprowadzenia Polski do roli izolowanego zaścianka. Nie oszukujmy się, to nie zbiorowa głupota, tylko zorganizowana akcja.

  2. VIS

   Jeśli Ukraina pokona Ruskich. Na razie zapowiada się długi konflikt.

  3. "Pułkownik" Michał

   @DariuszKa z jednej strony dobrze pan powiedział. To nam daje czas na dozbrojenie i modernizację. Lecz czy dozbrojeniem i modernizacją jest pozbycie się (nawet odpłatne) najpotężniejszego elementu naszej Marynarki Wojennej (tak NDR jest komponentem naszej MW). Rozumiem gdy dajemy sprzęt postsowiecki. Lecz NDR nie jest systemem postsowieckim. To sprzęt nowoczesny. Od kiedy to modernizacja i dozbrojenie oznacza pozbycie się najnowocześniejszego sprzętu? Przypominam. My cały czas z Państwem Związkowym Rosji i Białorusi graniczymy. A stan naszej armii jest taki, że głupiej rakiety pół roku nie mogliśmy znaleźć (a zdążyła przelecieć nad naszymi zakładami zbrojeniowymi).

 21. Edmund

  Działamy w ramach wspólnej drużyny, którą nazywany NATO. W ramach uzgodnień poszczególne państwa darują za darmo i/lub sprzedają uzbrojenie i amunicje Ukrainie. Sprzęt rosyjski się kończy, a i tak jego serwisowanie i modernizacja jest problematyczna, dlatego poszedł na Ukrainę w pierwszej kolejności, Teraz idzie nowoczesny sprzęt zachodni. Robimy to we własnym interesie, albo sami musielibyśmy odpierać różne akty agresji Rosji o skali i intensywności znacznie większej niż obecnie na granicy polsko-białoruskiej. Bez solidarności i darowania sprzętu Ukrainie w takiej sytuacji także w Madrycie, Rzymie, Berlinie i Waszyngtonie pytano by się, dlaczego się rozbrajają, darując sprzęt Polsce?

 22. Apofis1

  Witam nie rozumiem dlaczego chcemy sprzedać mowoczesny system obrony wybrzeża,co mamy tak dużą flotę że jast nam nie potrzebny a może ktoś tam zgłupiał.

  1. HataKumba

   Dlatego, że z Ukraińcy tym sprzętem zabijają ruSSkich- obecnie największych i najniebezpieczniejszych wrogów Polski

  2. "Pułkownik" Michał

   @HataKumba a to my z Państwem Związkowym Rosji i Białorusi nie graniczymy? Nam nic nie zagraża? Przespałem coś?

  3. Rusmongol

   @pułkownik. Melduje ze jak jesteśmy w NATO to roS$yjska zraza może nam na skoczyć.

 23. Anty 50 C-cali

  " jednej z czterech baterii rakiet nadbrzeżnych, jakie wchodzą w skład Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR)" - to z komandora tvnu, niedaleko. Zastępca naczelnego tego Forum, już w drugiej linii Tłustym drukiem pisze o ZAKUPIE! Który wchodzi w grę. Nieoficjalnie, nic pewnego, a Ci z problemami z czytaniem Od Razu "ODDAJEMYyyy"

 24. Kaspian2012

  I powiem jeszcze jedno. Zobaczymy za ten sprzet kase ak "swinia niebo" ! Czlowiek sie cieszy ze co jakis czas do kraju trafia nowoczesny sprzet. Ale co z tego ! Skoro systematycznie trafia pozniej za wschodnia granice. Moge sie zalozyc ze kiedy przyjdzie czas na dostawe F-16 w ramach "koalicji" to i Polska dorzuci kilka sztuk. Rzadzacy maja nas za nic. Buta, arogancja i lekkomyslnosc. A w razie "W" szybki lot do UK lub USA. Kongsberg moze im sam sprzedac NSM. Nosz... Zaraz cos mnie trafi...

  1. Lost

   To powiedz jakie to nowoczesne sprzęty dostarczane do Polski trafiły/trafiają za wschodnią granicę.

  2. Box123

   I dlatego z planowanych 120 haubic będzie 800, z planowanych 56 wyrzutni rakietowych będzie 800, zamiast redukcji ilości czołgów do 400 będziemy mieli minimum 1400, a z leopardami 1600, dlatego zamiast robienia gawrona będziemy mieli trzy fregaty, dlatego kupili 80 samolotów, gdzie poprzednicy nie umieli nawet w terminie płacić rat za f16. I dlatego rozwijane są wszystkie zakłady produkujące uzbrojenie: pioruny z 300szt/r do 1000, groty z kilkunastu tysięcy do 50tys, amunicja 155mm z 30tys do 200tys na rok, A za ten ndr kupimy dwa nowe. Nie płacz. Jak uważasz że jest tak jak za poprzednikow to na nich głosuj jak jeszcze ci mało tego co robili przez 8 lat i zresztą też potem już jako opozycja

  3. "Pułkownik" Michał

   @Lost no właśnie NDR jest takim nowoczesnym systemem. Ba! To najsilniejszy obecnie komponent naszej Marynarki Wojennej. @Box123 Dlaczego uważa Pan za niezasadne obawy co do takiego wyprzedawania i rozdawania sprzętu? Słowo klucz z Pańskiej wypowiedzi: "będziemy mieli". No właśnie "będziemy"... Ja nie jestem zwolennikiem PO. Ale to co wyprawia PiS też nie zasługuje na poklask. W 1939 r. Polska rozwijała fabryki i armię. W planach było, że do 1943 r. WP miało dysponować siłą porównywalną z armią francuską. Mówiono "będziemy" potęgą. Niech mi Pan powie... czy tak się stało?

 25. norim49

  Ciesz się jeden z drugim że dzięki Ukraińcom nie siedzisz w lesie na w schodniej granicy z grotem w ręku odpedzajac się w upał od komarów i robactwa ....tylko piszecie bzdurne komentarze ....

Reklama