Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze Eitany w służbie

Eitan 8x8 w wersji transportera piechoty.
Eitan 8x8 w wersji transportera piechoty.
Autor. Zachi Evenor/Wikipedia

Izraelska armia pochwaliła się odebraniem pierwszych 3 kołowych transporterów opancerzonych Eitan, które mają rozpocząć proces zastępowania w jednostkach gąsienicowych M113 w różnych wariantach.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Dostarczenie siłom obronnym Izraela pierwszych egzemplarzy ciężkich kołowych transporterów opancerzonych Eitan 8x8 oznacza rozpoczęcie procesu wymiany części floty wozów M113, które dotychczas były podstawowym środkiem transportu piechoty zmotoryzowanej w tamtejszej armii. Po przezbrojeniu staną się one niejako jednostkami zmotoryzowanymi z racji na nowy typ trakcji pojazdów przez nie używanych. Za produkcję kadłubów do Eitanów odpowiada amerykańska firma Oshkosh Defence, jednak nie jest wiadome, ile dokładnie ma ich ona wyprodukować, ani za jaką kwotę (wiadomo jedynie, że przekracza ona 100 mln USD).

Czytaj też

Czytaj też

Eitan to ciężki kołowy transporter opancerzony w układzie 8x8 zaprojektowany przez izraelski przemysł obronny w celu zastąpienia części transporterów opancerzonych M113. Uzbrojenie główne pojazdu zostało umieszczone w zdalnie sterowanym module bojowym i jest nim wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm. W wariancie kołowego bojowego wozu piechoty Eitan posiada system wieżowy Mate 30 od Elbit Systems wyposażoną w armatę kal. 30 mm i zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2. Ochrona pojazdu może być skalowana wedle zapotrzebowania użytkownika, co wpływa na masę pojazdu, która znajduje się w przedziale 30-40 ton. Oprócz pancerza pasywnego wóz wyposażony jest w system ochrony aktywnej Trophy. Jednostka napędowa w postaci silnika MTU serii 890 o maksymalnej mocy 750 KM połączona została z przekładnią automatyczną Allison 4800 SP. Pozwala to na rozpędzenie Eitana do ok. 90 km/h. Załogę stanowią 3 osoby, zaś desant wynosi 9 żołnierzy (według niektórych źródeł 10).

Reklama

Czytaj też

Autor. Zachi Evenor/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama