Reklama

Siły zbrojne

MON powołało Komitet Audytu

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, działając na podstawie ustawy o finansach publicznych, powołał w dniu 14 grudnia 2015 r. komitet audytu.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, działając na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, powołał w dniu 14 grudnia 2015 r. komitet audytu.

Komitet pełni funkcję doradczą na rzecz Ministra Obrony Narodowej, w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego. Swoim działaniem obejmuje cały obszar działu administracji rządowej obrona narodowa.

W skład komitetu weszli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski (przewodniczący), Robert Bartold, Krzysztof Grodzicki, Mariusz Lenard (członkowie niezależni), gen. bryg. Sławomir Pączek oraz Piotr Kisiel (członkowie zależni).

Do zasadniczych zadań komitetu należy: sygnalizowanie istotnych ryzyk w Ministerstwie i dziale, wyznaczanie priorytetów do rocznych i  strategicznych planów audytu wewnętrznego w Ministerstwie i dziale, ocena kontroli zarządczej w Ministerstwie i dziale, przegląd istotnych wyników audytu wewnętrznego w Ministerstwie i dziale oraz monitorowanie ich wdrożenia, przegląd sprawozdań z wykonania planu audytu wewnętrznego oraz z oceny kontroli zarządczej, monitorowanie efektywności pracy audytu wewnętrznego, przedstawianie stanowiska w  sprawie modelu kontroli zarządczej w Ministerstwie i dziale oraz wyrażanie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków pracy i płacy kierowników komórek audytu wewnętrznego Ministerstwa oraz jednostek w dziale, jak również zapewnienie niezależności audytorów wewnętrznych.

Czytaj też: Jach: Większa kontrola parlamentu nad wydatkami na armię. Audyt podstawą do wzmocnienia bezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze (10)

 1. de SPPD

  Tak i z pieniędzy armii kupi znowu jakąś hałdę, bo górnicy będą szumieć.

 2. M.M

  Stara prawda. Jak się nie ma pomysłu co zrobić, to się powołuje komisję

  1. grc

   Następne posunięcie to powołanie komisji do kontrolowania komitetu audytu i kolejną komisję do analizowania wyników tamtej komisji i do przedstawiania tych wyników na kolejną komisję, żeby przedstawiła najważniejsze zagadnienia na kolejny komitet. W ten sposób żadna decyzja nie zostanie ostatecznie podjęta. Ten audyt ma służyć do wyszukiwania domniemanych i wymyślonych błędów poprzedniej ekipy. Cała para w gwizdek.

 3. Kafir

  Mam nadzieję że na bazie tegoż audyty ktoś wreszcie przedstawi wizję w jaki sposób i jakimi środkami WP ma się wywiązywać ze swoich zadań na przestrzeni najbliższych dwudziestu, trzydziestu lat. Wiadomo że wszystkiego nie da się przewidzieć, niemiej jakiś generalny kierunek, lepszy lub gorszy pasowałoby w końcu obrać. A następnie realizować, prowizorki już dosyć.

 4. Szyk Cech

  Jak się ci dyletanci nie interesują sprawami wojska to potrzebują audytu. <pogarda>

  1. podatnik

   Przestań bredzić! Takiego złodziejstwa jak w polskiej armii to nie ma nigdzie! To efekt wielu lat - w IIIRP tak przygotowano "prawo" że wojsko może kraść bezkarnie, np. ustawa o prokuraturze wojskowej jest tak skonstruowana, że prokurator wojskowy... nie ma prawa przesłuchiwać osoby w rezerwie lub cywila a prokuratura cywilna nie ma prawa dochodzenia w sprawach wojskowych. Wystarczy, że paru aferzystów lub potencjalnych świadków przejdzie do cywila i po śledztwie. A wałḱi są straszne, taka Wojskowa Agencja Mieszkaniowa to detaliści! Putin reformę armii zaczął od ukrócenia korupcji i cywilną nad nią kontrolę - ze świetnymi rezultatami mimo protestu "fachowców generałów" (z miejsca o 1/3 zmniejszył ilość etatów wyższych oficerów). Nawet trudności budżetowe nie przekładają się na armię, bo np. w tym roku zabronił armii kupowania za pośrednictwem "zorganizowanych podmiotów" (Układ znany i z Polski, prawda?), tylko bezpośrednio od producentów, co spowodowało zmniejszenie kosztów dostaw o 25-40% oraz ich szybszą i sprawniejszą realizację. Brawo Macierewicz - WSI z Polski trzeba wyorać do korzeni! Za każdą większą aferą w Polsce stoi WSI!

 5. Tadeusz z Wilanowa.

  Macierewicz wkurza mnie wieloma swoimi wypowiedziami jednak uważam, że AUDYT jest absolutnie konieczny. Nawet z tego co czytamy tu na defence24.pl widać jak na dłoni, że jakieś ogromne pieniądze topione są w błoto. To co dzieje się wokół korwety-patrolowca pękających podwozi, obrony ppanc (ostatni Raport) i wielu innych projektów to coś więcej niż tylko błąd. To skrajna niekompetencja, brak kontroli i marnotrawienie publicznego grosza. Nie sądzę by za audytem poszła jakakolwiek odpowiedzialność, nawet tylko polityczna. Ale powstanie dokument dla przyszłych historyków badających dzieje Polski po 1989roku.

 6. Neptun

  >KDT i tu Cie muszę zmartwić w przypadku przynajmniej jednego jego członka nie ma drugiego dna< ... Pan generał Sławomir Pączek ...jeden z bardziej kompetentnych finansistów w armii w ciągu ostatnich 25 lat dysponujący ogromna wiedza merytoryczna również w zakresie modernizacji technicznej SZ pracowity, lider zespołu a prywatnie dobry kolega ...oby więcej takich generałów z otwartą głową.

 7. zLoad

  I pieknie i tak trzymac, sprawdzic stan wszystkich przetargow, zakupionego sprzetu, infrastruktury, kompetencji kadr, tego jak wzrosl nasz potencjal obronny przez ostatnie 8 lat, rozliczyc z wydanych srodkow. Jak zamowienia wojskowe pomogly wspomoc rozwoj rodzimych firm.

  1. sers

   Interesujące założenie ze MON ma pomagać rodzimym firmom,może jeszcze węgiel kupią ,a przepraszam to już załatwione.

 8. Luke

  Super i teraz musi zrobic audyt w SMW

 9. KDT

  Fajnie by było, gdyby autor sprawdził i podał w artykule, skąd są ci ludzie. Patrząc na ostatnie poczynania ekipy rządzącej, można przypuszczać, że mają związki z PiS'em, dlatego autor powinien ułatwić czytelnikowi sprawdzenie takich ciekawostek.

 10. Bozena

  Slusznie tak kontrolowac przyda sie wielu resortom wydatkow publicznych a zwlaszcza w takwaznym resorcie jak obrona kraju

Reklama