Reklama

Siły zbrojne

Malezja odbiera pierwszy samolot patrolowy z systemem AMASCOS

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Koncern Thales poinformował, że do malezyjskich sił powietrznych dostarczono pierwszy, morski samolot patrolowy Beech 200 wyposażony w system dowodzenia i kierowania misją AMASCOS (Airborne Maritime Situation & Control System).

Malezyjczycy zamówili w sumie modernizację czterech samolotów Beech 200, które mają wejść do służby do przyszłego roku. Jest to program szczególnie wyczekiwany przez Malezję, ponieważ system AMASCOS znacząco podniesie świadomość sytuacyjną na rozległych obszarach morskich.

Integruje on bowiem wszystkie sensory pokładowe samolotu (akustyczne, optyczne, radiolokacyjne i radioelektroniczne) tworząc jednolity, rozpoznany obraz powierzchni morza i może go przekazać do centrum nadzoru na lądzie wywołując odpowiednią reakcję. AMASCOS pozwala zarówno na prowadzenie działań związanych z nadzorem sytuacji morskiej (w tym ekologicznej), jak i prowadzenie rozpoznania elektronicznego (ELINT), zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych oraz uczestniczenie w operacjach ratowniczych SAR.

Według Thalesa, dzięki temu systemowi „operatorzy mogą się skupić tylko na swoich zadaniach będąc zawsze krok przed tymi, których obserwują”.

Reklama

Komentarze (4)

 1. gość

  Nie ma jeszcze żadnego komentarza, że my powinniśmy mieć z dziesięć takich maszyn? Drodzy forumowi eksperci zawodzicie mnie.

 2. morgul

  może zamiast Gawrona Bałtyk będziemy patrolować takim zestawem ??

 3. trik

  Obawa przed przyszłą wojną między Japonią a Chinami powodują, że Malezja nieźle się zbroi. Juz któryś z tematów tutaj o Malezji i ich zbrojeniu.

 4. are

  Trzeba by było przejąc od Malezji te samoloty. Oczywiście po symbolicznym 1$.

Reklama