Siły zbrojne

Jemen: Al-Mukalla odbita z rąk Al-Kaidy. Zginęło ponad 800 bojowników

Fot. Wikimedia/Ibrahem Qasim
Fot. Wikimedia/Ibrahem Qasim

Ponad 800 związanych z Al-Kaidą bojowników, w tym kilku dowódców, zginęło podczas ofensywy prowadzonej na południu Jemenu. Jak poinformowało w poniedziałek dowództwo sunnickiej koalicji kierowanej przez Rijad, założony przez wojsko cel udało się osiągnąć, a "miasto Al-Mukalla jest wolne".  

Celem ofensywy prowadzonej w południowo-wschodnim Jemenie było przede wszystkim odbicie z rąk dżihadystów Al-Mukalli, stolicy regionu Hadramaut, która znajdowała się pod kontrolą Al-Kaidy od kwietnia 2015 r. – podała w poniedziałek agencja prasowa Arabii Saudyjskiej SPA.

Miasto odbiły w niedzielę siły wojskowe Jemenu wspierane przez jednostki specjalne Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Opór oddziałów Al-Kaidy był symboliczny. 

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Daesh oraz Al-Kaida.

Sunnicka koalicja arabska zwalcza od marca 2015 roku wspieranych przez Iran szyickich rebeliantów Huti, kontrolujących Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. 

Nie ustają wysiłki międzynarodowe na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu. Ostatnia sesja prowadzonych pod egidą ONZ negocjacji między rządem a rebeliantami miała miejsce w kwietniu 2016 roku. Według ONZ od marca ub. roku zginęło w Jemenie ok. 6,3 tysiąca osób, z czego połowę stanowili cywile.

PAP - mini

Komentarze (2)

 1. dropik

  "Zginęło ponad 800 bojowników", "Opór oddziałów Al-Kaidy był symboliczny. " -czyli poddali się, a koalicja ich rozstrzalala ?

  1. fagb

   Nie było żadnej bitwy. Pokazówka pod propagandę i "prośby" USA żeby udawać walkę z Al-quidom.

  2. kafir

   Sunnici wyrżneli sunnitów - mocno wątpliwe. Liczby z kosmosu.

 2. Ronald Reagan

  Koalicja kierowana przez Rijad. Czyli z rąk jednych dżihadystów w ręce drugich dżihadystów. W ustach wahabitów słowo "wolność" brzmi jak ponury żart.