Siły zbrojne
Jaka wizja rozwoju Sił Zbrojnych? Generał Mika: Jestem gotowy do nowych wyzwań [WYWIAD]
Przed Siłami Zbrojnymi RP wielkie wyzwania, ale i wielkie możliwości. Jestem gotowy do nowych wyzwań stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP - podkreśla w rozmowie z Defence24.pl generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. W wywiadzie generał mówi też o planach rozwoju struktur Sił Zbrojnych RP oraz ich modernizacji, w tym w zakresie wozów bojowych nowej generacji.
Jędrzej Graf: Panie Generale, jest Pan już sześć lat na stanowisku Dowódcy Generalnego, a więc pełne dwie kadencje. Jak Pan ocenia ten czas? Czy będzie Pan chciał kontynuować służbę?
Generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych: Od momentu, gdy objąłem Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych upłynęło już sześć lat bardzo intensywnej pracy. W tym okresie udało się zrobić bardzo wiele. Zwiększyliśmy intensywność szkoleń, także we współpracy z sojusznikami. To przekłada się na wzrost zdolności bojowej, ale i wzrost interoperacyjności, zdolności współdziałania. Zacieśniliśmy też współpracę różnych Rodzajów Sił Zbrojnych podległych Dowództwu Generalnemu.
Cały czas budujemy też nowe struktury, jak chociażby 18 Dywizja Zmechanizowana, zwiększamy liczebność i wprowadzamy do służby nowy sprzęt. W ostatnich latach Wojsko Polskie było angażowane w działania najpierw w zakresie zwalczania pandemii koronawirusa, a od ubiegłego roku realizuje misję wsparcia ochrony granicy polsko-białoruskiej przed zagrożeniem hybrydowym. Wszystko to dzieje się równolegle z procesem wzmacniania zdolności obronnych, modernizacji, szkoleń i ćwiczeń.
2022 rok był jednak szczególny, bo u naszych granic rozpoczęła się pełnoskalowa wojna. Rozpoczęliśmy bezprecedensowy program wzmacniania Wojska Polskiego, przyspieszony i rozszerzony w stosunku do wcześniejszych planów pod względem liczebności, techniki i rozbudowy struktur. Przed Siłami Zbrojnymi RP wielkie wyzwania, ale i wielkie możliwości. Jestem gotowy do nowych wyzwań stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP.
Czytaj też
W 2022 roku MON podpisał szereg umów modernizacyjnych. Z drugiej strony, znacząca liczba sprzętu, w tym na przykład czołgi T-72, została przekazana Ukrainie. Jak wpłynęło to na możliwość realizacji zadań przez Siły Zbrojne?
Zacznę od optymistycznego akcentu. W 2022 roku przyjęliśmy ustawę o obronie Ojczyzny, stworzono Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, zreformowano proces zakupu sprzętu wojskowego i uzbrojenia, co przełożyło się na przyspieszenie modernizacji. Ale pierwszym krokiem w tym kierunku była decyzja jeszcze z zeszłego roku, o zakupie 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3. Z perspektywy czasu widać, że była to bardzo dobra decyzja, choć czasem była krytykowana.
Determinacja wszystkich, którzy przyczynili się do podpisania umowy na czołgi Abrams w tak krótkim czasie pokazała swego rodzaju zielone światełko w tunelu, jeśli chodzi o proces modernizacji. Dzięki temu byliśmy przygotowani na to, że można zrobić coś szybciej, lepiej i efektywniej. Kolejne kroki, wdrażane już w 2022 roku, podejmowaliśmy często na bazie doświadczeń z programu Abrams.
Jeśli chodzi o dostawy sprzętu dla Sił Zbrojnych Ukrainy, to musimy pamiętać, że walczą one również o nasze bezpieczeństwo. Jesteśmy to winni Ukrainie jako sąsiedzi, a od skutecznej obrony Ukrainy zależy także stopień bezpieczeństwa Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej w przyszłości. Oczywiście, sprzęt który przekazaliśmy Ukrainie ma pewną wartość bojową, dlatego jest dostarczany, ale dzięki przyspieszonemu procesowi modernizacji będziemy w stanie go szybko zastąpić. Dodam, że nasza pomoc dla Ukrainy jest bardzo ceniona przez ukraińskich dowódców, osobiście rozmawiałem o tym na konferencji w Niemczech z Zastępcą Dowódcy Wojsk Lądowych Ukrainy. W pomoc dla Ukrainy angażują się wszyscy nasi sąsiedzi.
W związku z napaścią Rosji na Ukrainę po raz pierwszy od 1989 roku istnieje konsensus co do potrzeby szeroko zakrojonej modernizacji technicznej sił zbrojnych. Tylko jak ją skutecznie przeprowadzić?
Proces modernizacji technicznej opiera się na kilku filarach. Pierwszym jest potrzeba modernizacji i powszechna zgoda co do jej występowania. Za naszą granicą mamy regularną wojnę, która choć jest zwana przez rosyjskiego agresora operacją specjalną, pod wieloma względami przypomina II wojnę światową. Działania są bardzo intensywne, zaangażowane są duże siły. Dodam, że nawet dekady po jej zakończeniu skutki walk będą długo oddziaływać na Ukrainę, co potwierdzają też nasze doświadczenia. Choć od zakończenia II wojny minęło kilkadziesiąt lat, to patrole saperskie jednostek podległych Dowództwu Generalnemu wciąż usuwają tysiące niewybuchów. To ogromnie ważna służba, o której nie wolno nam zapominać.
Wrócę do rozwoju zdolności Sił Zbrojnych. Wojna na pełną skalę za naszą granicą wymusza potrzebę posiadania silnych, dobrze wyposażonych i wyszkolonych sił zbrojnych, przygotowanych do wykonywania zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem. Dziś, z uwagi na to, co dzieje się na Ukrainie, nikt nie podważa takiej potrzeby. Mamy więc fundament do realizacji procesu wzmocnienia Sił Zbrojnych.
Drugim fundamentem jest to, że mamy ustawę o obronie Ojczyzny i pakiet wzmocnienia dla Sił Zbrojnych RP. Te dokumenty obejmują nowe ramy finansowe, ale też plany zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych RP. Proces modernizacji technicznej musi więc następować szybko uwzględniać nie tylko potrzeby istniejących jednostek, które przecież są szerokie, ale też wyposażenie struktur, które są lub będą tworzone w przyszłości.
Ostatnie lata to zdecydowana intensyfikacja współpracy z sojusznikami. W jakim stopniu wpływa to na proces modernizacji?
Trzecim elementem, warunkującym proces modernizacji, jest obecność wojsk Stanów Zjednoczonych i NATO w Polsce. To nie tylko te elementy, które mamy od lat, jak choćby Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód w Szczecinie, w ramach którego ściśle współpracujemy między innymi z Niemcami i Danią, Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu oraz amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, rozlokowana w rejonie Bolesławiec-Świętoszów-Żagań-Skwierzyna, batalionowa grupa bojowa (eFP), ale też inne komponenty obecne chociażby w Toruniu, Poznaniu czy Powidzu. Wszystko to wymusza podnoszenie poziomu interoperacyjności, zdolności do współdziałania z sojusznikami. Podkreślam, że swój udział w tym ma każdy Rodzaj Sił Zbrojnych który mi podlega, od Marynarki Wojennej, przez Siły Powietrzne, Wojska Lądowe, aż do Wojsk Specjalnych.
Wreszcie, nie możemy zapominać o tym, że pełnoskalowa wojna która toczy się u naszych granic spowodowała odcięcie łańcuchów dostaw z kierunku wschodniego. Tym bardziej musimy być zdeterminowani, by proces modernizacji prowadzić szybko i z powodzeniem, by zwiększać zdolności Sił Zbrojnych RP. Dodam, że w swojej ponad 40-letniej karierze wojskowej nie miałem możliwości, by realizować zakrojony na tak dużą skalę program wzmacniania zdolności obronnych, bo to przecież nie tylko modernizacja, w tak krótkim czasie.
Wcześniejsze projekty były dużo bardziej rozciągnięte w czasie i miały mniejszą skalę. Wyzwania są więc ogromne, ale jestem optymistą. W naszym położeniu geograficznym i sytuacji w zakresie bezpieczeństwa nie mamy alternatywy wobec kursu na znaczne wzmocnienie Wojska Polskiego. Dodam, że doświadczenia które mamy chociażby z procesu wprowadzania Abramsów, budowy 18 Dywizji, są obiecujące.
Czytaj też
W ubiegłym roku ruszyła Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa, w założeniu ma ona tworzyć podstawy do zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych RP, ale też odbudowy rezerw. Trwa gorąca dyskusja ekspercka na temat tego, czy to rozwiązanie będzie wystarczająco skuteczne. Padają sugestie że trzeba iść o krok dalej i przywrócić obowiązkową służbę zasadniczą. Jakie są pierwsze wnioski?
Wnioski z działania Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej są bardzo interesujące. Zacznę od tego, że decyzja o pójściu do wojska to patriotyzm, poświęcenie i pasja. I u wielu młodych ludzi widzimy te cechy, także pasję, której jeszcze niedawno nie można było zagospodarować. Gdy byłem dowódcą Brygady Wsparcia Dowodzenia Korpusu Północny-Wschód, jednej z pierwszych jednostek podlegającej uzawodowieniu, mogliśmy przyjmować jednorazowo pięciu czy dziesięciu żołnierzy.
Dziś te nabory są dużo większe, szczególnie w jednostkach na wschodzie kraju, jednorazowo przyjmuje się czasem 50 czy nawet 100 żołnierzy. I to w sytuacji, gdy jeszcze niedawno nie planowaliśmy, że taki instrument będzie wdrożony, w każdym razie na taką skalę. Wnioski z Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej napływają cały czas i są analizowane. Jako, że taka forma służby funkcjonuje od niedawna, zapewne niektóre rzeczy będą musiały zostać dopracowane.
Dodam, że jestem świadomy, że pozyskiwanie kandydatów do służby to wyzwanie, i tak naprawdę nie ma jednego panaceum na zachęcanie młodych ludzi do wstąpienia do wojska. Z podobnymi wyzwaniami borykają się sojusznicy, armia amerykańska, niemiecka. Z naszych doświadczeń wynika, że liczba ochotników wśród młodych ludzi zależna jest od różnych czynników, także od pory roku i cyklu edukacji. Naturalnie więcej chętnych jest w momencie, gdy określone roczniki kończą szkołę i wchodzą w następny etap w życiu.
A jak kształtuje się dynamika zainteresowania służbą?
Co do zasady mogę powiedzieć, że zainteresowanie służbą wojskową w Polsce wzrasta, nie tylko wśród młodych mężczyzn, ale i kobiet, które często są szczególnie zaangażowane w służbę. Coraz popularniejsze są także formy przygotowujące do służby, takie jak Oddziały Przygotowania Wojskowego. Z naszej perspektywy jest to korzystne.
Jako Dowództwo Generalne stajemy przed ogromnym wyzwaniem, jak pozyskać, utrzymać i doskonalić kadrę. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa powinna być tylko pierwszym krokiem do służby zawodowej, a następnie do doskonalenia w ramach kolejnych szczebli służby zawodowej. Dodam, że dziś młodzi ludzie mają bardzo duże możliwości, gdy rozpoczynają służbę wojskową. To chociażby szkolenia za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych czy w Korei, kontakt z bardzo nowoczesnym sprzętem, wykorzystanie języka angielskiego od początku służby. Chcemy doskonalić nasze kadry, a najlepiej by temu towarzyszyło także samokształcenie, bo możliwości – co podkreślam – są bardzo szerokie.
Wyzwaniem jest jednak również zatrzymanie doświadczonych żołnierzy, bo duża część z nich odchodzi ze służby. Niedawno minister Błaszczak ogłosił nowy dodatek finansowy dla żołnierzy, który służą co najmniej 15 lat. Jaka jest geneza problemu odejść doświadczonych żołnierzy i jak temu zaradzić?
To znacznie szersza kwestia niż tylko wynagrodzenia, choć pewne mechanizmy oczywiście trzeba tworzyć. Ważną rolę odgrywają też sprawy socjalne, takie jak opieka medyczna, zakwaterowanie, czy szkoły dla dzieci żołnierzy. Widzimy, jak podchodzą do tego Amerykanie w ramach Camp Kościuszko, czyli wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army w Poznaniu. Musimy dążyć do tego, by wprowadzać w Wojsku Polskim podobne rozwiązania.
Ważne jest też dbanie o wizerunek munduru i prestiż służby wojskowej. Jeszcze innym elementem są możliwości rozwoju, zdobywania specjalistycznej wiedzy. Przykładowo, lekarze służący w wojskowej służbie zdrowia mogą odbywać specjalizację i w ten sposób podnosić swoje umiejętności. Dodam, że wojskowa służba zdrowia będzie rozbudowywana, zarówno ze względu na zwiększenie liczebności armii, jak i doświadczenia z Ukrainy. Te pokazują, że pomoc medyczna dla żołnierzy jest kluczowa.
Oczywiście doskonalenie dotyczy też szeregu innych umiejętności specjalistycznych, od mechaników, przez spadochroniarzy po płetwonurków. Ponadto, jak mówił Zwierzchnik Sił Zbrojnych, żołnierz musi być dobrze wyposażony i uposażony. Oczywiście borykamy się z problemami atrakcyjności płac, na przykład w odniesieniu do pilotów, bo ci są bardzo cenieni na rynku cywilnym. Ale piloci, którzy pozostają w służbie, wykazują pasję i dużą determinację. Dodatki specjalne, których jest coraz więcej, są oczywiście potrzebne, ale są „wisienką na torcie", muszą być elementem szerszego systemu.
Czytaj też
Wrócę na moment do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Nie brakuje opinii, że przyjęcie tak dużej liczby kandydatów oznacza, że do wojska trafiają osoby, które nie powinny się tam znaleźć. Doświadczeni żołnierze narzekają na obniżone kryteria. Jak się Pan do tego odniesie?
Rzeczywiście zdarzają się takie przypadki, ale są one jednostkowe. Natomiast zmiany w kryteriach naboru to dążenie do racjonalnego wykorzystania potencjału, którym dysponujemy jako państwo i społeczeństwo, ale też efekt większego nasycenia Sił Zbrojnych nowoczesnym sprzętem. Różne stanowiska w Wojsku Polskim wymagają zróżnicowanych predyspozycji. Dziś nie każdy musi mieć wyniki „olimpijskie", choć z drugiej strony oczywiście są stanowiska służbowe, na których nie możemy obniżać norm. Zachęcamy też do uprawiania sportu, sztuk walki, co pozwala utrzymać i poprawić sprawność, gdy żołnierze są już w służbie, nawet jeśli na początku osiągają przeciętne wyniki z WF. To wymaga ciężkiej pracy, ale jest możliwe do osiągnięcia i daje satysfakcję.
Z drugiej strony, postęp medycyny powoduje, że możemy dopuszczać do służby żołnierzy borykających się z dolegliwościami, które jeszcze dwie, trzy dekady temu uznawano za nieuleczalne i powodujące trwałą niezdolność do służby. Oddzielną kwestią jest dopuszczenie do służby żołnierzy zdolnych z ograniczeniami, weteranów czy po wypadkach. To bardzo ważne, by wykorzystać ich potencjał, tam gdzie jest to możliwe.
Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że coraz większym wyzwaniem jest i będzie niż demograficzny. Rodzi się coraz mniej dzieci, więc w przyszłości w naturalny sposób będzie mniej kandydatów do służby. Paradoksalnie dzisiaj tworząc nowe jednostki na ścianie wschodniej nie odczuwamy tego tak bardzo, z uwagi na tamtejszą strukturę demograficzną i strukturę rynku pracy. Ale problem ten będzie narastał. W długim terminie korzystne byłoby, gdyby rodziło się więcej dzieci, ale to już kwestia zmian społecznych.
Chciałbym zapytać też o struktury dywizji, również w kontekście formowania nowych związków taktycznych, takich jak 1 Dywizja Piechoty Legionów. Czy poszczególne dywizje Wojsk Lądowych powinny być ujednolicane? Brak spójności sprzętowej i strukturalnej będzie rodzić problemy logistyczne.
Z jednej strony dobrze byłoby, by dywizje były jednolite. Sztuka wojenna mówi nam jednak, że zdolności trzeba dopasować do otoczenia i musimy się z tym liczyć. Najważniejsze jest jednak utrzymanie odpowiedniego stopnia interoperacyjności. Mamy już doświadczenia w budowaniu interoperacyjności, zdolności do dowodzenia zróżnicowanymi pododdziałami, bo było to jedno z kluczowych zadań stawianych przed nami od momentu wejścia do NATO w 1999 roku. A obecnie już jesteśmy na zupełnie innym poziomie i stale rozwijamy ten potencjał.
Analizujemy też wzorce wiodących armii zachodnich, w tym armii amerykańskiej. Mamy również doświadczenia z formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej, która od początku była formowana według nowych standardów.
Stawiamy na duże nasycenie nowoczesną techniką, w miarę możliwości w krótkim czasie. A nowa technika wymusza budowę odpowiedniego zaplecza logistycznego, właściwych zapasów. Musimy się dostosowywać również do tego, jeśli chcemy osiągnąć cel jakim jest szybkie wzmocnienie zdolności operacyjnych. Wiele rzeczy jest jeszcze w fazie planowania i nie ma ostatecznych decyzji. Wciąż trwają prace, jak można powiedzieć, na „deskach kreślarskich". Zapewniam jednak, że będziemy zachowywać interoperacyjność i kompatybilność struktur, nawet jeśli będą one nieco zróżnicowane z uwagi na warunki terenowe w miejscu stacjonowania, czy specyfikę posiadanego sprzętu.
Czytaj też
Wojna zweryfikowała bardzo wiele mitów dotyczących współczesnego pola walki, także odnoszących się do sprzętu ciężkiego. Wielokrotnie mówił Pan publicznie, że tezy o końcu czołgu są nieprawdziwe. Możemy mówić o renesansie Wojsk Pancernych?
Tak jak już mówiłem, zasady sztuki wojennej pozostają niezmienne nawet, jeśli zmienia się środowisko walki. Zarówno obserwacje z wojny na Ukrainie, jak i nasze doświadczenia z misji stabilizacyjnych, które przecież odbywały się w innych warunkach wskazują jednoznacznie, że to Wojska Lądowe ostatecznie gwarantują stabilizację i bezpieczeństwo terenu.
Działania połączone prowadzą wszystkie Rodzaje Sił Zbrojnych i wszystkie rodzaje wojsk. Musimy stale zwiększać efektywność ich współdziałania, wykorzystywać nowe możliwości jakie daje technika, by zyskać przewagę nad przeciwnikiem. Nie zmienia to jednak faktu, że teren nie jest bezpieczny dopóty, dopóki nie stanie nad nim symboliczny but naszego żołnierza.
A Wojska Pancerne, współdziałające z piechotą zmechanizowaną i dysponujące dużą siłą ognia, mobilnością i ochroną, jaką dają czołgi, są niezbędne, by przejąć inicjatywę, zatrzymać natarcie przeciwnika i nie dopuścić do utracenia terenu. Pozostałe rodzaje wojsk takiej zdolności nie mają.
O śmierci czołgu w czasie swojej 40-letniej służby wojskowej słyszałem wielokrotnie, ale za każdym razem to założenie okazywało się błędne. Tak jest i teraz, co potwierdzają doświadczenia z wojny na Ukrainie i rola, jaką odgrywają tam Wojska Pancerne. Oczywiście to nie zwalnia nas z konieczności doskonalenia współdziałania jednostek pancernych z innymi rodzajami wojsk oraz poszukiwania możliwości zwiększenia ich odporności na różne zagrożenia coraz szerzej obecne na polu walki, takie jak przeciwpancerne pociski kierowane czy bezzałogowce oraz amunicję krążącą.
Jeżeli mówimy o zdolnościach piechoty zmechanizowanej, to wydaje się że wojna na Ukrainie przełamała pewne tabu. Do niedawna w polskiej strategii obronnej uznawano, że w zasadzie wszystkie pojazdy piechoty zmechanizowanej i zmotoryzowanej muszą mieć zdolność pływania. Teraz coraz więcej sygnałów świadczy o nowym podejściu.
Moim zdaniem zdolności powinny być zróżnicowane, tak jak struktury. Jeżeli działamy na terenie, gdzie są liczne przeszkody wodne, to pływalność zdecydowanie powinna być, nie ma co do tego wątpliwości. To też zależy od specyfiki prowadzonych działań bojowych. Jeśli dany związek taktyczny stawia na walkę przez zaskoczenie, na mobilność, to również jest to bardzo poważny argument za pływalnością.
Z drugiej strony, w innych warunkach terenowych, gdy walczymy masą, prowadzimy przeciwuderzenie lub uporczywą obronę, potrzeba lepszego stopnia ochrony żołnierzy, nawet kosztem pływalności. Potrzebujemy zarówno pływających wozów, jak i ciężkich pojazdów bez tej zdolności. Musimy też pamiętać, że stawiamy na szybkie zwiększanie potencjału wojsk. I dotyczy to między innymi Wojsk Zmechanizowanych.
Platformy, jakie posiadają one dziś, czyli BWP-1 muszą zostać jak najszybciej zastąpione. Choć w swoim czasie była to innowacyjna konstrukcja, to dziś nie zapewnia kluczowej zdolności ochrony a także siły ognia, co potwierdzają doświadczenia z Ukrainy. Jednostki zmechanizowane muszą uzyskać zdolność do wykorzystania nowoczesnych Bojowych Wozów Piechoty, dających odpowiednią osłonę, aby mogły skutecznie działać na współczesnym i przyszłym polu walki, zgodnie z ich przeznaczeniem.
Skoro mówimy o BWP, polski przemysł finalizuje budowę pływającego Borsuka, testują go już żołnierze. Co sądzi Pan o tej konstrukcji?
Jestem optymistą i wierzę w zdolności polskiego przemysłu obronnego. Gdy wprowadzaliśmy na uzbrojenie pierwsze haubice Krab, pojawiało się wiele słów krytyki. Dziś otrzymujemy raporty jednoznacznie wskazujące, że Krab robi potężną robotę. Bardzo dobrze sprawuje się także inny sprzęt: karabiny Grot, zestawy przeciwlotnicze Piorun czy bezzałogowce FlyEye.
Zawsze rozmawiając z przemysłem naciskam na to, by możliwie szybko finalizować prace i rozpoczynać dostawy w dużych seriach. Oczywiście, każdy sprzęt musi przejść okres badań, należy wyeliminować „choroby wieku dziecięcego", ale to naturalna część procesu rozwojowego. Wnioski z badań Borsuka są optymistyczne. Jak mówiłem, nie ulega wątpliwości, że potrzebujemy nowoczesnych bojowych wozów piechoty, szybko i w dużej ilości.
Czytaj też
Polsce oferowany jest też ciężki BWP, koreański AS-21 Redback.
To również pojazd o dużym potencjale, choć wymaga pewnego dopracowania. Wprowadzenie ciężkiego BWP w niektórych jednostkach pozwoli nam zyskać zwiększoną zdolność ochrony wojsk własnych. Istotny dla nas jest także czas osiągania zdolności, bo obecne wozy nie zapewniają jej na adekwatnym poziomie.
Zaznaczam, że nie powinniśmy używać tylko jednego typu sprzętu. Większe zróżnicowanie sprzętu daje nam możliwość bardziej elastycznego wykorzystania, a także zapewnia wzajemne uzupełnianie się w sytuacjach, gdy potrzebne są różne zdolności. To również mniejsze obciążenie łańcuchów logistycznych w wypadku, gdy trzeba zwiększyć produkcję czy zapewnić części. Pełna unifikacja nie zawsze się sprawdza. Świadczą o tym choćby przykłady z Sił Powietrznych, gdy uziemienie jednego typu statku powietrznego wpływa w zasadzie na cały Rodzaj Sił Zbrojnych.
Na zakończenie chciałbym wrócić do Wojsk Pancernych, bo właśnie tam wprowadzane są dwa typy sprzętu, czołgi K2 i Abrams. Szkolenie żołnierzy na Abramsach już trwa. Jakie są pierwsze opinie o tych wozach ich użytkowników, polskich czołgistów?
Spływają do nas pierwsze informacje od użytkowników, od doświadczonych podoficerów, którzy jako pierwsi są przeszkalani na te czołgi. To bardzo ważne, bo ci ludzie z reguły mieli do czynienia z kilkoma typami wozów w swojej służbie, znają bardzo dobrze rzemiosło czołgisty i wiedzą, jakie elementy są potrzebne, by wóz mógł skutecznie działać na polu walki. Tym bardziej, że to oni będą szkolić kolejne pokolenia czołgistów.
Jeśli chodzi o Abramsy, to jeden z doświadczonych podoficerów przekazał mi, że dla niego jest to czołg wręcz idealny. Bardzo odporny, nie tylko na oddziaływanie przeciwnika, ale też łatwy w obsłudze, „żołnierzo-odporny". Pod tym względem jest zdecydowanie lepszy niż Leopard 2, choć już Leopard stanowił duży postęp w stosunku do T-72. Zarówno Abrams, jak i Leopard nie są skomplikowane, jeśli chodzi o prace remontowe, wyjęcie silnika zajmuje kilkadziesiąt minut, a w T-72 dobę lub więcej. To bardzo istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę warunki eksploatacji w polu. Opinie żołnierzy są jednoznaczne: Abrams to skok w stosunku do Leoparda, jeśli chodzi o siłę ognia, odporność, ale też świadomość sytuacyjną, czy podatność eksploatacyjną.
Z kolei K2 to bardzo zaawansowany czołg, żołnierze którzy jeżdżą na kursy do Korei mówią, że to czołg przyszłości. Oczywiście każdy sprzęt jest tak dobry, jak żołnierze, którzy go używają. Dlatego musimy stale się doskonalić i starać się, by jak najlepiej wykorzystać często zróżnicowane cechy sprzętu, jaki posiadamy i wprowadzamy. Bo sprzęt jest bardzo ważny, a tego nowoczesnego jest coraz więcej, ale najważniejszy zawsze jest żołnierz.
Dziękuję za rozmowę.
Rybak
6 lat na stanowisku DG to chyba było wystarczająco dużo czasu? Wiele spraw można było pchnąć do przodu. Co tak naprawdę udało się Panu Generałowi zrobić? Jakiś konkret?
Mieczysław
Żołnierze często odchodzą do rezerwy po okresie 15 lat gdy nie dostają zgody na przeniesienie do jednostek gdzie bardzie preferują swoją dalszą służbę. Często zdarza się, że ich wnioski są rozpatrywane negatywnie. Dla wielu dowódców liczą się tzw. tabelki. Idą w ilość. I za wszelką cenę rozpaczliwie utrzymywać pragną stany etatowe. Dzieje się to kosztem planów życiowych, rodzinnych i zawodowych żołnierza. Działanie takie jest szkodliwe dla WP ponieważ wielu żołnierzy odchodzi podczas uzyskiwania odmów na przeniesienie do rezerwy. Wniosek, mogliby służyć i chcieliby ale dojazdy, rozłąka z rodziną, ekonomia niekorzystnego mieszkania poza domem popycha ich do zdjęcia munduru.
wert
głos z wewnątrz WP powinien się nieść i być usłyszanym. Zabieraj go
ANDY
wizja rozwoju naszych sił zbrojnych opiera się na zasadzie rozrzutnego wydawania środków zagrabionych polskim podatnikom na zakupy z półki w zagranicznych firmach ... praktycznie z symbolicznym udziałem polskiego przemysłu i polskich placówek badawczo rozwojowych ... pytanie dlaczego ograniczano zamówienia w polskich firmach i likwidowano zdolności produkcyjne ... a teraz potrzeba operacyjna i eskapady po świecie z "walizkami " na rozwalanie kasy w zamian za co ...??? za obiecanki rzekomych inwestycji zagranicznych koncernów w montownie ich sprzętu ... z któergo zyski i tak będą eksportowane za granice ... takie są te nasze elity które chyba interes i rozwój Polski mają nie na fasadzie swoich celów tylko na zapleczu
Chyżwar
Większość z was ma bzika na punkcie "przekazywania". Są tutaj nawet tacy, którzy od ręki "przekazaliby" wszystkie nasze Leopardy. Policz sobie człowieku ile "przekazano" samych tylko Krabów. Według Wolskiego z wojska wydarto 70. Widziałem tabelę z naszym sprzętem, który pojechał na Ukrainę. Z tej listy wynika, że Krabów pojechało tam 72. Dodaj sobie do tego Goździki i wtedy będziesz miał obraz ile z wojska wybyło AHSów. Dodaj do tego MBT, Grady i BWP-1. A wojna się jeszcze nie skończyła i jeden tylko Bóg wie, kiedy się skończy. Wiesz ile lat nasz przemysł musiałby się bawić, żeby to wszystko zastąpić? Niemcy, którzy szczycą się swoim przemysłem zbrojeniowym w dniu dzisiejszym potrzebowaliby na to kilkudziesięciu lat.
wert
Chyżwar@ powinieneś zrozumieć że sami z kacapami to sobie możemy.... Dezamet zapewni amo dla Twoich Krabów? Nawet dla tych 72 nie da rady. A gdzie reszta? Musimy ćwiczyć współpracę. Mamy sporo chętnych i UKR nas łączy. Jeśli nie pobijemy kacapa na UKR jak chcesz ich zatrzymać? Czym? Tym sprzętem który oddaliśmy UKR? Liczysz ile to kosztuje UKR ? Jankesi poważne ilości 155mm zaczną produkować za dwa lata. Jak kacapy złamią UKR a moga to zrobić już na wiosnę będą czekać aż NATO się uzbroi? Zbroimy UKR w NASZYM żywotnym interesie. Nasze WP będzie odstraszać w nastepnej turze, gdy kacapia odżyje po laniu na UKR
Mieczysław
Osobiście uważam, że ankieta przygotowana przez MON w sprawie powodów odejścia żołnierzy zawodowych do cywila/rezerwy jest sporządzona niewłaściwie. Są tam pytania tendencyjne a wybór odpowiedzi z ściśle określonych zawartych w szablonie bardzo zawęża wskazanie właściwych powodów, jednocześnie uniemożliwiając przeprowadzenie miarodajnego badania tego zjawiska. Ogólnie to WP traci doświadczonych ,żołnierzy nie głownie ze względu na to ,że świadczenia finansowe itp. Ci co są dla kasy to sztukasy. Migają się od roboty i mały z nich pożytek. Oni dostają zgody na przeniesienia z reguły. Doświadczonych, pracowitych, wartościowych nikt nie chce "wypuścić". Są wyrobnikami. Niekiedy lokomotywami ciągnącymi ten system. Wszystko kosztem rodziny. Wypalenie zawodowe. Frustracja. I w końcu cywil. Zgoda na służbę bliżej domu. Zmiana jednostki pewnie służyłby żołnierz dalej. O tych powodach nikt nie mówi. A jest trochę takich żołnierzy...
Mieczysław
Pan Generał mówiąc o powodach odejścia ze służby "doświadczonych żołnierzy" nie wspomina o jednym dosyć istotnym i powszechnym zjawisku. Nazwałbym go brakiem zgody wyższych przełożonych na tzw. przeniesienie. Np. doświadczony żołnierz przechodzi kwalifikacje lub selekcję do jednostki specjalnej i przez klika lat nawet gdy ma zaświadczenie o etacie nie uzyskuje zgody na przeniesienie i objęcie tego stanowiska. Powód: jest za bardzo doświadczony i bardzo dobry i dowódcy patrzący krótkoterminowo go nie wypuszczą. Blokują rozwój zawodowy. Żołnierz po 15 latach poirytowany odchodzi do rezerwy.
Ramond
czy wojsko posiada dziś zdolność obrony kraju, czy generał ma coś do powiedzenie przy przekazaniu na ukrainę sprzętu. Bo politycy robią co chcą z wojskowym sprzętem a wojsko podkula ogon i tańczy jak im zagrają. oddali już prawie wszystko i pewnie gdyby najechali nas teraz to po 3 dniach mieliby warszawę
Sorien
No gratuluję logiki .... Ukraińskie wsie zdobywają miesiącami a najechawszy Polskę która jest w NATO i za którą stoją USA zdobędą w 3 dni .... Na Atlantyku stacjonuje 4 lotniskowce .... By obecnie zorganizować grupę uderzeniową na NATO nie mają z czego ... Nawet jak na piechotę z lekkim sprzętem to by było widać wcześniej bo musieli by iść przynajmniej 5 mln by myśleć o sukcesach. Pierwsze 500 tys z bronią reszta zbiera po martwych kolegach
Piotr Glownia
@Ramnond. 3 dniowa symulacja brała pod uwagę, że WP broniło się samotnie 3 dywizjami na wzorze organizacyjnym sowieckim, używając sowieckiej taktyki i sowieckiej broni. Wliczono w to zakupy nowoczesnego uzbrojenia. Problem leżał w tym, że dzięki głównie nowoczesnej artylerii WP mogło bronić się skutecznie ledwie na terenie 1 województwa. Porażka wynikała z powodu okrążenia WP, odcięcia od logistyki NATO i likwidacji. Samo stworzenie WOT miało tutaj przeolbrzymi wpływ. To WOT przeprowadził pierwsze zakupy w WP na Pioruny, Fly-Eyes i Warmaty, które święcą sukces na Ukrainie. Już nie pisząc, że Ukraina od 2021 kopiuje żywcem polski WOT, co miało drastyczny wpływ na bitwę o Kijów, a 18 DZ to pokoleniowe odejście od sowieckiej organizacji certyfikowane w NATO/USA standardzie na niestety już niemieckim poligonie. Do tego zwiększamy ilość dywizji od 3 do 6.
Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy
Pan gen. Mika nie wspomniał, że obecnie we wszystkich nowoczesnych armiach jest wdrażana RMA - Revolution in Military Affairs - czyli sieciocentryczne spięcie i dowodzenie w czasie rzeczywistym wszystkich sensorów,, nośników, efektorów ze wszystkich domen w jedną nadrzędną metadomenę - tworząca zupełnie nową wartość bojową w skali strategicznej, operacyjnej i taktycznej. I to jest PRIORYTET dla zupełnie nowego PMT Wojska Polskiego. W przypadku Polski - kompleks sieciocentryczny C5ISTAR/EW z AI, multidomenowe efektory precyzyjne skalowalne w zasięgu i sile, multidomenowa dronizacja totalna dla uzyskania asymetrycznej przewagi kalkulacji ryzyka i kalkulacji koszt/efekt, wreszcie budowa całokrajowej saturacyjnej A2/AD Tarczy i Miecza Polski - plus skuteczne strategiczne odstraszanie jądrowe. O tym wszystkim ani słowa w wywiadzie - dlatego mam go za "najlepszy" wyraz niekompetencji odpowiedzialnych za rozwój WP.
Sorien
Polska powinna szykować się tak jak i całe NATO na scenariusz może trudny do wyobrażenia ale za to jedyny realny z tych wszystkich nie realnych a wszystkie wydają się nie realne .... Na wojnę NATO (sojusznicy USA ) vs wschód Chiny , Ruskie i przyjaciele - jak wiadomo wschód nie będzie szedł technika tylko masa a ja mają więc trzeba sprzęty co masę masowo zabiją.... Artyleria lufowa i prowadnicowa na pierwszym miejscu lotnictwo (ono jest ale masowo amunicję do niego trzeba robić ) masowo lekkie uzbrojenia dla piechoty od karabinków po wyrzutnie p-panc itp noktowizory , termowizory, drony . Pojazdy pierwszej linii pomijam bo są za drogie za dlugie w produkcji za szybko giną na polu walki - nam w odróżnieniu od UA nikt silniejszy czołgów szybko nie wyśle .... No chyba że kosmici co parę miesięcy kilka tyś Czołgów, sami nie będziemy zdolni jako NATO tak samo Chiny produkować tak drogich i skompilowanych sprzętów w ilościach masowych które by dużo wniosly do wojny
ANDY
wizja rozwoju naszych sił zbrojnych opiera się na zasadzie rozrzutnego wydawania środków zagrabionych polskim podatnikom na zakupy z półki w zagranicznych firmach ... praktycznie z symbolicznym udziałem polskiego przemysłu i polskich placówek badawczo rozwojowych ... pytanie dlaczego ograniczano zamówienia w polskich firmach i likwidowano zdolności produkcyjne ... a teraz potrzeba operacyjna i eskapady po świecie z "walizkami " na rozwalanie kasy w zamian za co ...??? za obiecanki rzekomych inwestycji zagranicznych koncernów w montownie ich sprzętu ... z któergo zyski i tak będą eksportowane za granice ... takie są te nasze elity które chyba interes i rozwój Polski mają nie na fasadzie swoich celów tylko na zapleczu
Monkey
@Andy: Masz rację. Tylko co możemy teraz zrobić, gdy polska zbrojeniówka przez większość okresu po 1989 była zwijana, zamówienia zaś były często symboliczne a do tego likwidowano jednostki wojskowe. Problem zaniedbań dotyczy zresztą także obecnie rządzących. Mamy także spory rozchód sprzętu (Ukraina). Po prostu wybieramy mniejsze zło.
Sorien
Laicy mogą nie wiedzieć o co idzie gra więc może wytłumaczę .... USA naciska na zbrojenia Europę nie na scenariusz NATO - Rosja bo to kazde dziecko wie że dla Rosji taka wojna to atak kamikadze i ośmieszenie .. USA naciskają bo boją się scenariusza NATO vs Chiny+Rosja itp
Sorien
A jeśli mówimy o wojnie NATO vs Chiny + Rosja to nie ma już czasu bo nie wiadomo czy dzielą nas od tego kilka lat czy miesięcy.....
Piotr Glownia
Pan generał zwrócił uwagę na logistykę przy formowaniu 18 DZ. Co po żołnierzach, broni i organizacji, jeśli nadal brak nowoczesnego poligonu, na którym jedna dywizja mogłaby ćwiczyć współdziałanie nie tylko inter-operacyjne, co współdziałanie pomiędzy własnymi brygadami i pułkami wsparcia. Chodzi o zwiększony stopień przeżywalności, którą dywizja ma zapewniać. Pan generał zauważa, że "[...]gdy walczymy masą, prowadzimy przeciwuderzenie lub uporczywą obronę, potrzeba lepszego stopnia ochrony żołnierzy, nawet kosztem pływalności.", co nie zawsze potrafili zrozumieć wszyscy dowodzący WP. Pływający bwp ma swoje zastosowanie przy rozpoznaniu, lecz w boju lepszymi zawsze są ciężkie bwp wsparte inżynierami (nie tylko od mostów, czy pokonywania rowów melioracyjnych) i saperami.
Vixa
Ten poligon to cię chyba mocno boli, już tak ze dwa tygodnie temu o to płakałeś. No, i potrzebujemy poligonu do testów nuklearnych przecież, nie?
atom
Vixa w pełni popieram Piotra G, wg ciebie co buduje ZDOLNOŚCI ?parady, pikniki i inne pierdzenie w stołk?i, czy pernamentny , pełnoskalowy na danym szczeblu trening_ćwiczenie?. Symulatory i owszem, ale ciekawe ...... że wszelakie certyfikacje JW przechodzi na poligonie. Do tego MUSI byc to poligon o właściwej pojemności, bo dzisiaj ćwiczą jednostki wielodomenowe, muszą mieć miejsce na manewr, nie tylko sprzętem ale i ogniowy. W PL jedynie Drawsko Pom spełnia z trudem normy dla Brygady, zresztą z tego co wiem to nie ćwiczyliśmy W PEŁNI ROZWINIĘTĄ Brygadą od 1987r!!! Kończąc uwierzę w te modlitwy jacy to my już imperium jesteśmy, właśnie wtedy jak zaczną rozbudowywać istniejące i budować nowe poligony, osobny temat to strzelnice. Ale najlepiej wszystko obśmiać, nie? bredząc śmieszkując o poligonie atomowym................ żałosne kolego i tyle
Piotr Glownia
@Vixa. O palącej potrzebie modernizacji i powiększenia poligonów w Polsce pisałem już około 2015 na grupach obrony totalnej FB. O to był wówczas masowy płacz. Nie tylko mój. Płacz się skończył, kiedy logistycy WP ogłosili, że przynajmniej jeden polski poligon został zmodernizowany. Kiedy przyszło do certyfikacji 18 DZ, to WP pojechało na poligon w Niemczech. Zrozumiałem, że zostałem oszukany w tej kwestii. Reszta pewnie cieszy się, że mają nowoczesny poligon do szkolenia 1 brygady. Problem w tym, że Polska formuje nie brygady, lecz dywizje dla większej ich przeżywalności. Więc poligonów nie potrzebujemy do testów nuklearnych (niemieckie poligony takie nie są), lecz aby nasi polscy wojacy nie ginęli na froncie jak wagnerowskie mięsko armatnie. Co za szkoda, że są w Polsce ludzie, którzy mają zerowe zrozumienie powagi sytuacji, aż sami trafią osobiście na ten front z poboru.
Chyżwar
Przez ponad trzydzieści lat napatrzyłem się dość. Teraz uwierzę dopiero jak zobaczę konkrety albo dotknę ręką.
atom
Taaaaaaaaaa, jakoś, mój sąsiad który przeszedł kurs na M1, jakoś szczególnym zachwytem nie pałał, owszem ,twierdził że sumarycznie to najlepszy tank na którym działał, ale wg niego nawet instruktorzy -kowboje byli zaskoczeni brakiem ochów i achów ,pomijając nawet szok wysokim poziomem profesjonalizmu prezentowanym przez naszych "dekli" dostali szereg uwag co do niektórych lepszych rozwiązań np w Leopardach, o dziwo skrzętnie to notowali.....na ale co tam jakiś pdf może wiedzieć - T72/PT91/LeoA4/LeoA5/ M1A2Sep2