Czy integracja europejskiego przemysłu obronnego jest możliwa?

Wśród najmocniejszych firm zbrojeniowych na świecie wg SIPRI dominuje USA, które mają 41 firm w TOP 100, z czego 5 w ścisłej czołówce. Firm europejskich jest 27, przy czym najwięcej, bo aż 7 z Wlk. Bryt., 5 z Francji i 4 z Niemiec. Oprócz tego 2 firmy z Rosji, 2 z Włoch i po jednej ze Szwecji, Norwegii, Hiszpanii, Czech, Ukrainy i Polski. Są też 23 firmy z Azji, tym 6 z Bliskiego Wschodu (po 3 z Turcji i Izraela).
- Dominacja USA w przemyśle zbrojeniowym
- Wojna napędza nie tylko europejskie zbrojenia
- Jak uczynić europejski przemysł zbrojeniowy bardziej wydajnym i konkurencyjnym?
W pierwszej dziesiątce są firmy z USA, zajmujące pięć pierwszych miejsc: Lockheed Martin (F-35, HIMARS, PAC-3), RTX (Patriot, radary, rakiety, obrona powietrzna) oraz Northrop Grumman (drony, rakiety, kosmos), Boeing (samoloty, systemy kosm.), General Dynamics (czołgi Abrams, okręty podwodne). Niestety, europejska BAE Systems (na miejscu szóstym) z Wlk. Bryt. (czołgi, lotnictwo, cyber) to jedyna firma wśród potentatów. Jest tu jeszcze Rosja (siódme miejsce) z Rostech (czołgi, lotnictwo, broń strzelecka, helikoptery). Natomiast pierwszą dziesiątkę zamykają trzy firmy z Chin, AVIC (myśliwce J-10, J-20), NORINCO (artyleria, rakiety) oraz CETC (elektronika, radary EW, kosmos, nawigacja), ale ich dane są częściowo szacunkowe i mniej przejrzyste.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie