Trump i Ukraina: Europejscy „skąpcy” spłacają dług wobec USA [KOMENTARZ]

Autor. Capt. Alexander Watkins/US Army
Prezydent USA Donald Trump i sekretarz generalny NATO Mark Rutte ogłosili plan zakupów amerykańskiego sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Kluczową rolę mogą odegrać europejskie państwa w najlepszej sytuacji finansowej, do niedawna zbrojeniowi „skąpcy”, spłacając dług wobec USA zaciągnięty jeszcze w czasach zimnej wojny.
- Do zakupów sprzętu w USA dla Ukrainy przystąpią w większości te państwa europejskie, które są w stosunkowo najlepszej kondycji budżetowej.
- W czasie zimnej wojny wiele z tych krajów rozwijało swoje gospodarki oraz systemy zabezpieczenia społecznego dzięki amerykańskiemu parasolowi bezpieczeństwa.
- Które z państw Unii Europejskiej są w stanie szybko zwiększyć wydatki obronne?
Zgodnie z porozumieniem, które zawarli Donald Trump i Mark Rutte, zakupy broni przekazywanej Ukrainie z amerykańskich fabryk mają być finansowane przez Europę. Na razie nie ma zbyt wielu szczegółów co do sprzętu, który może zostać dostarczony, ale w grę wchodzi przede wszystkim amunicja artyleryjska i rakietowa. Chodzi o kierowane rakiety GMLRS (do wieloprowadnicowych wyrzutni HIMARS i MLRS), pociski i wyrzutnie systemu obrony powietrznej Patriot, pociski klasy powietrze-powietrze AMRAAM oraz amunicja 155 mm. W tych kategoriach europejski przemysł albo nie posiada własnych odpowiedników, albo jego moce przerobowe są ograniczone, zaś środki bojowe nie są zintegrowane z systemami uzbrojenia, które posiada Ukraina.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie