Reklama

Siły zbrojne

Indonezja coraz bliżej do zakupu F-15

Fot. Staff Sgt. Aaron Allmon/USAF.

Minister obrony Indonezji powiedział, że planowany zakup przez Indonezję myśliwców F-15 jest już w zaawansowanym stadium i czeka na ostateczne zatwierdzenie przez rząd – informuje agencja Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Minister obrony Indonezji Prabowo Subianto poinformował na spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem w Dżakarcie, że Boeing zgodził się na zaproponowaną ofertę finansową i teraz decyzja należy do indonezyjskiego rządu. Według ministra negocjacje idą bardzo dobrze.

W lutym Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż do 36 myśliwców Boeing F-15ID i związanego z nimi sprzętu w tym amunicji i systemów łączności do Indonezji za kwotę 13,9 mld dolarów. Indonezja od pewnego czasu dąży do modernizacji swoich sił powietrznych wymieniając swoją flotę powietrzną. Indonezja posiada obecnie mieszankę około 32 samolotów amerykańskich F-16 A/B i C/D, a także około 10 rosyjskich myśliwców Su-27SKM i Su-30. Austin wyraził poparcie dla wysiłków Indonezji w zakresie modernizacji wojska, mówiąc, że odrzutowce uzupełniłyby indonezyjską flotę myśliwców F-16.

Reklama

Czytaj też

W grudniu 2021 roku dowódca sił powietrznych Indonezji, marszałek Fadjar Prasetyo, ogłosił, że Indonezja zrezygnowała z zakupu rosyjskich odrzutowców Suchoj Su-35. W lutym bieżącego roku Indonezja zamówiła 42 samoloty wielozadaniowe Rafale we Francji o wartości około 8,1 miliarda dolarów, który dodatkowo jest powiązany z porozumieniami w sprawie współpracy przy rozwijaniu okrętów podwodnych oraz amunicji nowej generacji. W ten sposób Indonezja stanie się niewątpliwie największym francuskim klientem zbrojeniowym w regionie (wyprzedzając Singapur), i z pewnością będzie korzystała ze związanych z tym profitów. Na początku listopada pojawiły się informację, że piloci i inżynierowie indonezyjskich sił powietrznych zostali wysłani do Francji, gdzie nauczą się latać i obsługiwać myśliwiec Dassault Rafale.

Czytaj też

Zakupy Indonezyjskie są realizacją dekretu prezydenckiego z czerwca 2021 roku, kiedy to rząd zaplanował wydać 125 miliardów dolarów w ciągu najbliższych trzech lat na modernizację i unowocześnienie armii, jednak status dekretu nie jest znany jak przypomina Radio Free Asia. Od czasu objęcia stanowiska ministra obrony w 2019 roku przez Prabowo Subianto odwiedził on wiele krajów tym USA, Rosję, Chiny i Francję, aby zabezpieczyć umowy dotyczące zakupów zbrojeniowych. Ministerstwo obrony w ubiegłym roku ogłosiło plany pozyskania 15 samolotów transportowych C-130J wyprodukowanych przez amerykański koncern Lockheed Martin oraz dwóch francuskich samolotów Airbus 330 Multi-Role Tanker Transport (MRTT). Ponadto Indonezja zamówiła dwa ciężkie samoloty transportowe Airbus A400M w ramach umowy podpisanej na marginesie Dubai Airshow w 2021 roku.

Indonezja planuje także nabyć długofalowo do 50 myśliwców koreańskich KF-21 i chce, aby lokalny przemysł wziął udział w procesie produkcyjnym. Była nawet zaangażowana w program tego myśliwca. Kraj ten zgodził się pokryć 20% kosztów, kiedy przystąpił do programu w 2010 roku, ale od 2017 roku zaczął zalegać z płatnościami. Jak przypomina Defense News na podstawie doniesień południowokoreańskich mediów, Indonezja nie dotrzymała harmonogramu spłat uzgodnionego przez oba kraje w listopadzie 2021 roku. W lipcu kraj był podobno zalegał w zobowiązaniach w wysokości 557 milionów dolarów. Pomimo problemów z wkładem Indonezji, Korea Południowa kontynuuje prace nad KF-21, który planuje wprowadzić do produkcji od 2026 roku, aby zastąpić starsze myśliwce F-4 i F-5.

Indonezja balansuje miedzy Waszyngtonem a Pekinem

Indonezja stara się prowadzić politykę nieangażowania się i utrzymywania dobrych stosunków zarówno z Chinami jak i Stanami Zjednoczonymi. Formalnie nie ma ona terytorialnych roszczeń na Morzu Południowochińskim, jednak jej wyłączna strefa ekonomiczna pokrywa się z roszczeniami Pekinu. Chińskie łodzie rybackie i statki Straży Przybrzeżnej wkraczały do strefy ekonomicznej Indonezji, wywołując napięcia dyplomatyczne między dwoma krajami. Chiny żądały też od Indonezji zaprzestania wierceń w poszukiwaniu ropy i gazu na wodach zarzucając w nocie dyplomatycznej w zeszłym roku, że działania te miały miejsce na wodach Morza Południowochińskiego.

Czytaj też

Czytaj też

Minister obrony Prabowo spotkał się jednak niedawno ze swoim chińskim odpowiednikiem ministrem obrony Wei Fenghe w mieście Xi'an, gdzie uzgodniono, że Indonezja i Chiny wznowią wspólne ćwiczenia wojskowe, które zostały wstrzymane podczas pandemii COVID-19. Na początku tego roku Indonezja i Stany Zjednoczone uczestniczyły również w ćwiczeniach Super Garuda Shield, partnerstwie wojskowym między krajami, które jest obecnie jednym z największych wspólnych, wielonarodowych ćwiczeń w regionie.

Czytaj też

Spotkanie Austina i Prabowo odbywa się w czasie, gdy Stany Zjednoczone pracują nad wzmocnieniem swoich relacji z krajami regionu w obliczu obaw przed rosnącą obecnością wojskową Pekinu i możliwym konfliktem o Tajwan. Wiceprezydent USA Kamala Harris spotkała się z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem w Manili w poniedziałek, w ramach trzydniowej podróży, która została przedstawiona jako szansa na zresetowanie więzi bezpieczeństwa. W między czasie uzgodniono, że Stany Zjednoczone zgodziły się przeznaczyć 66,5 mln dolarów na rozpoczęcie budowy obiektów szkoleniowych i magazynów w trzech bazach wojskowych, w ramach podpisanego w 2014 roku paktu bezpieczeństwa. Po wizycie w Dżakarcie, Austin uda się do Kambodży, gdzie weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Czytaj też

F-15 zadebiutował na początku lat siedemdziesiątych i od tego momentu stale jest unowocześniany. W późniejszych latach dogłębnie modernizowano konstrukcję, doprowadzając do opracowania F-15E Strike Eagle a w ostatnich latach - F-15EX Eagle II. W przeciągu wielu dekad powstało kilka wariantów, w tym przygotowane na eksport, pod wymagania konkretnego użytkownika: m.in. Izraela, Japonii (F-15J) i Arabii Saudyjskiej (F-15S/SA). Nieustanny rozwój tego samolotu potwierdza nie tylko dość duże przywiązanie USAF do F-15 ale i wysoką elastyczność konstrukcji.

Czytaj też

Najnowszym wariantem jest oparty na F-15E Strike Eagle - F-15EX Advanced Eagle. Dysponuje nowoczesnymi sensorami, w tym radarem AESA, a zawarte w nim rozwiązania dają możliwość fuzji (połączenia) danych i zobrazowania ich w sposób charakterystyczny dla myśliwców 5. generacji. Posiada też zintegrowany system walki elektronicznej. Jego architektura ma też zapewniać większe możliwości integracji nowoczesnych systemów uzbrojenia.

Reklama

Komentarze (7)

  1. naczelny wuc

    Podsumowując 190 milionów za jednego Rafala oraz 390 milionów za f-15 zapłaci Indonezja. Co dalej z KF-21 Boromae?

  2. Robert0

    To jak to leciało gdy argumentowano zakup FA50? Aha, tu cytat "nowych samolotów nie ma i nie ma też używanych u naszych sojuszników, które moglibyśmy pozyskać", to zaledwie kilka miesięcy temu. Tymczasem Szwedzi wycofują cała eskadrę JAS29 C/D i byli gotowi je wyleaingować do czasu zamówienia u nich nowych wersji E/F. Francuzi mają wolne moce przerobowe z Rafael, a UK z Niemcami nawet wolne EF2000. Norwegowie sprzedaja 32 sztuki wczesnych F16 ale jest możliwość ich moderki. Gdzie tu interes narodowy by przyjmowac samolot szkoleniowy jako podstawę lotnictwa uderzeniowego i to za 4 lata? Wspomniane F15 wypełniłyby ważna lukę w naszej szeroko rozumianej opl.

  3. Flaczki

    Trzemu nasi nie kupuja F15? Teraz jest ten moment!

    1. Qba

      Przecież kupują, nawet Kaczyński o tym mówił

  4. Hubert

    Ach...MON mógł reagować szybciej. Teraz przy ewentualnym zakupie F-15 oczekwanie na dostawy będą dłuższe a 96 myśliwców z czego tylko 48 jest z prawdziwego zdarzenia to bezsprzecznie za mało dla 40 mln państwa rozległego na 322 575 km2 powierzchni. Minumum 150 maszyn a docelowo 200+.

  5. DarkNorthSide

    2 takie eskadry dla Nas plus 1 eskadra dodatkowa f35, modernizacja 3 eskadr f16 do standardu V i fa50pl do airpolicing wsparcia piechoty i mamy odpowiednią liczbę Samolotów dla naszych SPRP. Dodatkowo drony najnowsze z Turcji 2 eskadry. I to była by bajka. Albo opcja 2: Domówić eskadrę f35 (docelowo 48szt) 2eskadry f15 ex jako ciężarówki z bronią dalekiego rażenia dla których f35 wskazywałyby cele Wejść w kf21 i kupić 3 eksadry a F16 sprzedać

  6. Filemon19

    Podsumowując 8,1 mld USD kosztują 42 Sztuki Rafale od Francji która jest tak zdesperowana że daje na nie kredyt 100% Indonezji Natomiast USA mają procedurę FMS w której nawet Turcja musiała dokonać 1,6 mld USD PRZEDPŁATY

  7. Rudy 102-

    Nasi FA50-48 a ty piękne f15 sa

Reklama