Reklama

Siły zbrojne

Indonezja rezygnuje z Su-35. Co w zamian?

Autor. mil.ru

Dowódca indonezyjskich sił powietrznych, marszałek Fadjar Prasetyo potwierdzłi, że Indonezja nadal poszukuje samolotu generacji 4+ w celu uzupełnienia zdolności swojej obrony powietrznej. Oznacza to ostateczną rezygnację z wybranego już w zasadzie w 2015 roku rosyjskiego samolotu Su-35. Maszyna ta nie jest obecnie nawet rozważana, a wybór ma się dokonać pomiędzy konstrukcjami zachodnimi.

Obecnie Indonezyjczycy zawęzili listę rozważanych konstrukcji do francuskiego Dassault Rafale, nota bene święcącego w ostatnich miesiącach ogromne sukcesy eksportowe, oraz amerykańskiego ciężkiego myśliwca F-15EX Eagle II. Zakupionych miałoby być tyle maszyn, aby można było za ich pomocą wyposażyć dwie lub trzy eskadry lotnicze. Może więc to być nawet ponad 30 samolotów. W przypadku wyboru Rafale mowa była niedawno o 36 maszynach, a francuskie media zaklinały rzeczywistość określając wybór tej konstrukcji jako "prawie pewien".

Wcześniej Indonezja zdecydowała się na Su-35, których planowano kupić 11. Negocjacje na temat ich pozyskania utknęły jednak w martwym punkcie w 2018 rok. Akurat rok po uchwaleniu w USA ustawy Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, grożącej sankcjami wszystkim państwom, które zdecydowałyby się na zakup uzbrojenia bądź wyposażenia wojskowego pochodzącego z Rosji, Iranu bądź Korei Północnej.

Czytaj też

Obecnie potrzeby sił powietrznych Indonezji są oceniane jako większe niż w 2015 roku z uwagi na wzrastające napięcia w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Z tego powodu Indonezji zależy też na możliwie szybkich dostawach nowych samolotów, które zajęłyby miejsce obok eksploatowanych obecnie 32 F-16C/D (kupionych jako używane od USAF) i 16 Su-27 i Su-30. Może to faworyzować wśród rozważanych konstrukcji francuskiego Rafale. W ostatnim czasie bowiem Francja zwyciężała w przetargach m.in. dlatego, że gwarantowała szybki czas dostaw, nie wahając się w tym celu oddawać „lekko używanych" samolotów własnych sił powietrznych i domawiając w ich miejsce nowe. W ten sposób odniesiono sukcesy eksportowe w Grecji i w Chorwacji.

Z drugiej strony jednak, siły powietrzno-kosmiczne Francji muszą oddać w najbliższym czasie tyle samolotów, że oddanie kolejnych Indonezji i oczekiwanie na nowe może okazać się po prostu niemożliwe, a linia produkcyjna firmy Dassault ma liczne zamówienia dla Indii (na ukończeniu), Kataru, Egiptu, Chorwacji i Grecji. Co więcej, w tym miesiącu doszło do podpisania umowy na sensacyjną liczbę 80 Rafale dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czytaj też

Z kolei F-15EX jest konstrukcją nową i Amerykanie już dzisiaj informują, że ich dostawy mogą rozpocząć się od 2027 roku. Wcześniej Indonezja interesowała się gotowymi maszynami używanymi w tym uziemionymi austriackimi Eurofighterami i amerykańskimi F-15C. Najwyraźniej jednak rozwiązania takie uznano za nieperspektywiczne. Dżakartę interesowały też F-35, ale Waszyngton nie zgodził się na sprzedanie jej tej konstrukcji.

Reklama

Komentarze (8)

  1. Tani35

    Indonezja niewyszla wiec Mjama. Czyli dawna Birma podczas ostatniej wizyty ministra Szojgu podpisano kontrakt na 6 szt Su-30smE. Czyli eksportowej wersji z rosyjskim wyposazeniem. Dostawa ma byc w 2022r. Teraz sprawa Egipskich sa w Rosji na Zukowskim i lataja 5 szt bo sa fotki w powietrzu i ok 20 szt na chranieniu w Komsomolsku. Gdyby Egipt odmowil przyjecia z uwagi na sankcje to beda kary umowne ktore zaplaci ...USA. Wiec teoretycznie ruskie lotnictwo dostanie pulk mysliwski za amerykanskie pieniadze. To takie Mistrale ale w druga strone. Bo znajac zycie USA za odstapienie od kontraktu cos oferuja. To jest moje gdybanie bo wszyscy w tym temacie milcza.

  2. Gnom

    Raczej o swobodzie wyborów politycznych wg USA. Kiedyś w pewnej piosence kabaretowej było o wolnej rączce ale w dybach. Jak chcesz kupić broń poza USA to możesz być nieprzyjacielem USA, a tego USA nie przebacza. Poszukaj, sprawdź jakimi i iloma sankcjami przez ostatnich kilka lat USA groziło Indonezji..

    1. Valdore

      Ładnie tak kłamać Gnomie. Jakoś ani Rafale, ani rozważany EF-2000 nie są amerykańskie.

    2. Gnom

      Jak nic D zmienił przydomek. Po pierwsze napisałem "możesz" właśnie dlatego, że jak na razie Europa jeszcze nie jest, choć nie do końca, bo ataki na pewne firmy już się pojawiają. Po drugie zobaczymy co zostanie "wybrane", bo ja stawiam na to, na co zgodzi się USA. A jeżeli Rafalle wywali kolejny raz samolot z USA, to będzie taka miłość z USA jak w przypadku Australijskiego kontraktu na OP, tyle, że tym razem wścieknie się USA.

  3. Szkoda wyjaśniać

    Su 35 piękny samolot ale pusty silniki ma stare i słabe w porównaniu do zachodnich o awionice nawet nie ma co pisać za max 10 lat rosja się rozpadnie albo upadnie i nie będzie wsparcia tyle o rosji

    1. maras2

      No to kolejne 10 lat dla Rosji bo 10 lat temu tez dawali 10 a i nawet mniej. A tymczasem rezerwy walutowe Rosji na najwyzszym poziomie 626 mld $

  4. Tani35

    Nie maja kasy i boja sie CAATSA zreszta jak Egipt. Wszystkie Su-35 wyprodukowane dla Egiptu sa w Rosji , Na lotnisku Zukowski i u producenta czyli w Komsomolsku nad Amurem. Jest ich co najmniej 26 sztuk sadzac po numerach platowcow. Zwolennikom bajki pt pojedynek z Rafale dedykuje ta wiadomosc. Teraz wracajac do Rafale ,aby je kupic Francja musi dac kredyt wynoszacy 80% wartosci zamowienia. Kontrakt rosyjski byl inny 50/50% Czyli 50% w towarze ktory Rosja miala sprzedac na rynku miedzynarodowym. I ruscy pisza zlosliwie ze jak Francja zrealizuje wszystkie kontrakty sama zostanie bez samolotow. Bo caly tzw grecki kontrakt ma isc na przywrocenie 14 sztuk kanibalizowanych na czesci dla utrzymania sprawnosci reszty.

  5. Koro

    Niezależnie od polityki, sankcji.. Rosyjskie samoloty nawet te najlepsze jak SU 35 nie mają podejścia do zachodnich konstrukcji takich jak Rafale.. Egipt testował SU 35 vs Rafale.. SU nie miał. Żadnych szans.. Samolot piękny, mega manewrowy.. Ale awionika elektronika i radar jest bez szans

    1. maras2

      Pierwsze słysze o tych testach , kiedy miały miejsce? kto o tym pisał? Przeciez te Su-35 dla Egiptu stoja na fabracznym lotniosku w Komsomolsku nad Amurem. Do Rosji tymi Rafałami polecieli na testy? Nie rozumiem.

    2. Bryxx

      No, w czasie tych pozorowanych potyczek Su-35 z Rafale to Tajwan strącił jednego Su-35. Tak się chłopaki zapędzili. Czyli baju baju będziesz w raju. Tyle w temacie tych niby pojedynków Su-35 vs Rafale. Nikt z autorem artykułu na tym portalu na czele niczym nie poparł swych bajek o tym mitycznym pojedynku. Nawet jakoś nikt nie udowodnił że Egipt odebrał choć jednego Su-35. Nawet kłamstwo powinno mieć jakieś granice. Zdrowych i wesołych , no i dosiego roku.

    3. Valdore

      Maras ile można kłamac i zaciemniac fakt ze w Egipcie Rafale rozniosły w pył Su-35.

  6. Tani35

    Tu jakosc Su-35 nie ma znaczenia. Sa sankcje i reszty nie trzeba pisac. Jest jeden problem Indonezja nie ma kasy ,za Suki mieli placic towarem w 50%. Na tym padly Tajfuny w Austrii.Bo olej ten jest w UE zakazany. Na razie sankcje ma Francja od Indii. Rzad Indii nalozyl kare finansowa na producenta Rafale za opoznienia w offsecie.

    1. GB

      Indonezja nie miała kasy na Su-35 i dlatego zdesperowanym Rosjanom proponowali zapłatę olejem. Za to 36 Rafale i 8 F-15 Indonezja kupi za normalne pieniądze.

    2. Pirat

      Na SU-35 nie mieli kasy ale na f-15EX lub Rafale mieliby?

    3. Bryxx

      Teraz są pod ścianą, Że tak powiem górnolotnie "wróg u bram" więc zrezygnują ze wszystkiego innego(poza bronią) a samoloty muszą kupić. Stracili duuużo czasu łudząc się że jednak amerykanie odpuszcza im w sprawie tych Su-35. Z tego powodu francuzi mają ogromne fory, amerykańskie samoloty wybiorą tylko jak już nie będą mieli innego wyjścia. A jak tylko trafi się okazja to na pewno "odwdzięczą się" amerykanom. Jak to młodzież powiada grabia sobie amerykanie i to potężnie. A jak wiadomo karma wraca.

  7. Darek

    Już następni przekonują się o rosyjskim ,,high techu”.

    1. Bryxx

      Jakbyś nie zauważył to w tym przypadku sprawy techniczne czy finansowe warunki nie mają nic do rzeczy. Więc wstrzymaj konia rycerzu.

    2. Valdore

      Bryxx, jakbys nei zauwazył to akurat sprawy techniczne t3z maja wielkie znaczenie. Su-35 jest zwyczajnie znacznie gorszy od F-15EX czy Rafale. No i popatrz, kolejny kraj chciał F-35:)

  8. Roket

    Rywalizacja między USA a Chinami przybiera na sile i wiele państw zmuszonych jest wybierać między sprzymierzeniem się z jedną lub drugą stroną . Prawda jest że USA zmusza państwa do wiązania się z nimi ale tutaj pamiętać trzeba że Chiny bardzo ułatwiają Amerykanom zdobywanie wpływów. Pekin bardzo agresywnie traktuje państwa ościenne . Każdy kto nie chce podporządkować się musi liczyć się z groźbami chin . Indonezja potrzebuje sojusznika gotowego na wsparcie jej. Chiny starają się zaanektować wody morza południowo chińskiego łącznie z wodami które należą do Dżakarty. Rosja takim sojusznikiem nie będzie a wsparcie można uzyskać tylko z zachodu . Dlatego wybór Rafale lub f-15 jest jedynym który może zabezpieczyć interesy indonezji

Reklama