Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa T-50 Golden Eagle w Indonezji

T-50I Indonesia
Autor. Indonesia Air Force

Samolot szkolno-bojowy produkcji koreańskiej T-50I Golden Eagle rozbił się podczas nocnego lotu na Jawie Środkowej. Maszyna należała o indonezyjskich sił powietrznych. W katastrofie zginął pilot, a przyczyny katastrofy są obecnie badane.

Reklama

Wypadek miał miejsce 18 lipca 2022 roku. Około godziny 19:07 czasu lokalnego utracono kontakt z samolotem T-50I Golden Eagle o numerze bocznym TT-5009. Szczątki samolotu odnaleźli lokalni funkcjonariusze służb bezpieczeństwa w wiosce Nginggil, subdystrykt Kradenan w prowincji Jawa Środkowa. Na miejsce jeszcze tej samej nocy trafiła komisja badania wypadków lotniczych indonezyjskiego lotnictwa. Prace analityczne można będzie zacząć po odnalezieniu wszystkich szczątków wraku. Obecnie są one zbierane z miejsca zdarzenia.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak poinformowano oficjalnie, w katastrofie zginął pilot, porucznik Allan Safitra Indra Wahyudi. Był to dość doświadczony pilot na tym typie naszyn, który w 2015 roku ukończył indonezyjską Akademię Sił Powietrznych. W obecnej chwili brak jest informacji o przyczynach tego tragicznego zdarzenia. Indoneyjskie siły powietrzne nie wstrzymały jednak lotów na maszynach T-50I.

T-50 Golden Eagle to pierwszy samolot naddźwiękowy opracowany przez przemysł koreański przy współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Początkowo zaprojektowany jako maszyna do szkolenia pilotów nowoczesnych samolotów myśliwskich, doczekał się kilku wersji rozwojowych w tym bojowych i szkolno-bojowych. W 2011 roku Indonezja zamówiła 16 maszyn w wersji oznaczonej T-50I, która oficjalnie jest wariantem szkolnym ale posiada również pylony umożliwiające przenoszenie uzbrojenia niekierowanego. Pierwsze dwa samoloty dostarczono do Dżakarty we wrześniu 2013 roku. Jeden utracono 20 grudnia 2015 podczas pokazów lotniczych z okazji 70-lecia szkoły lotniczej w Yogyakarta na Jawie.

Czytaj też

Warto odnotować, że T-50 Golden Eagle konkurował z M346 Master w przetargu na polski samolot szkolenia zaawansowanego. Obecnie maszyna ta w wersji bojowej FA-50 pojawia się wśród spekulacji dotyczących możliwych zakupów uzbrojenia w Korei.

Reklama

Komentarze

    Reklama