Reklama

Siły zbrojne

Hiszpanie otrzymają Patrioty z nadwyżek Bundeswehry

Odpalenie pocisku Patriot podczas ćwiczeń Rapid Arrow w 2008 roku. Fot. Bundeswehr/Peter Müller
Odpalenie pocisku Patriot podczas ćwiczeń Rapid Arrow w 2008 roku. Fot. Bundeswehr/Peter Müller

Rada ministrów Hiszpanii zatwierdziła plan pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot z nadwyżek sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Celem umowy jest zakup dwóch baterii Patriot wraz z czterdziestoma pociskami rakietowymi (przypuszczalnie typu PAC-2) oraz elementów systemu dowodzenia i kontroli zestawami przeciwlotniczymi tego typu z nadwyżek sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Siły zbrojne Hiszpanii wezmą udział w misji Sojuszu Północnoatlantyckiego w Turcji, której celem jest ochrona przed potencjalnym atakiem pociskami balistycznymi z terytorium Syrii. Elementy jednostek obrony powietrznej hiszpańskiej armii zastąpią dwie baterie Patriotów, wydzielone przez Holendrów.

W 2004 roku na wyposażenie sił zbrojnych Hiszpanii trafiła jedna bateria Patriot, jednak nie była ona wyposażona w komponenty systemu dowodzenia i kontroli niezbędne do zintegrowania z obszarowym systemem obrony przeciwrakietowej. Według komunikatu hiszpańskiego rządu wartość umowy dotyczącej pozyskania Patriotów wynosi 41,2 mln euro, a płatności będą realizowane w latach 2014-18.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Werne

  Czemu nie Polska ??? Po co Hiszpanom ??? - beda sie bronic przed Katalonczykami ???

 2. NAVY

  ...jakiś czas temu ,owe zestawy były oferowane nam - czemu to nie przeszło ?

 3. FeNi

  Przyjaciół poznaje się w biedzie :) napewno to nie sa Niemcy...

 4. Tom

  Przecież to jest bezcen. Dlaczego my tego nie kupiliśmy ? Na okres przejściowy idealne a do czasu pozyskania docelowych nie bylibyśmy bezbronni.

  1. Put-in

   Poczytaj o tym jak jest ustawiony przetarg ze na okres dostawy producent jest zobowiązany dostarczyć baterie z krajów juz je posiadające co według mnie zbytnio faworyzuje patrioty

  2. Wojmił

   To chyba oczywiste... jeśli tego nie wiesz to nie wiem po co z Tobą pisać..

  3. gosc

   Bo po ogloszeniu wynikow przetargu bedziemy byc moze miec na okres przejsciowy tez rakiety Patriot albo francuskie Aster.

 5. Realista

  Tak czy siak by się nadały przynajmniej jako pierwsza pomoc przed wyjazdem na Ojom z tym co mamy do OPL a raczej z tym czego nie mamy na najbliższe 1.5 2.5 roku były by w sam raz do ochrony pojedynczego lotniska przed samolotami CAS

 6. gosc

  dlaczego nie kupiła tego Polska?

  1. jarzyn

   bo polska potrzebuje kompleksowego rozwiazania a nie 2 sztuk z demobilu

  2. Artek

   my kupimy za to jeszcze kilkadziesiat przestarzalych 2a4 ;-)

  3. Tomb

   Dobrze że nie kupiła, może zapytajmy inaczej, dlaczego u nas NATO nie rozmieszcza rotacyjnie takich baterii, tak jak to robi w Turcji???

Reklama