Reklama

Siły zbrojne

Gabon otrzyma 12 francuskich pojazdów MRAP

Pojazd Aravis firmy Nexter wyposażony w wieżyczkę ARX20 – fot. M.Dura
Pojazd Aravis firmy Nexter wyposażony w wieżyczkę ARX20 – fot. M.Dura

Koncern Nexter podpisał kontrakt na dostawę do Gabonu dwunastu pojazdów opancerzonych typu Aravis 4x4.

Umowa została podpisana w obecności ministrów obrony Francji Jean-Yves Le Driana i Gabonu Ernest Mpouho Epigata. Wszystkie pojazdy mają się charakteryzować dużą odpornością balistyczną i na wybuchy min (MRAP) i być wyposażone w zdalnie sterowaną wieżyczkę Nexter typu ARX20 z działkiem 10M621 kalibru 20 mm i karabinem maszynowym 7,62 mm, system ochrony przed ostrzałem z granatników przeciwpancernych PC-Guard oraz w mały, naziemny, czterokołowy robot rozpoznawczy NERVA LG (firmy Nexter Robotics).

Nowe Aravisy będą wykorzystywane w realizowanej pod patronatem ONZ operacji pokojowej MNUSCA w Republice Środkowoafrykańskiej, w której biorą również udział żołnierze Gabonu.

Pojazd Aravis (4x4) został wcześniej wykorzystany w Afganistanie. Jest on wyposażony w standardowe podwozie Unimog 5000 (z silnikiem Mercedes-Benz OM 924 o mocy 218 KM i automatyczną skrzynią biegów), na którym zamontowano opracowaną przez Nexter klatkę bezpieczeństwa (cytadelę dla załogi). Pojazd waży średnio 13 ton, może transportować do 7 osób i zapewnia ochronę przed pociskami i przed minami na poziomie większym niż 4 (według NATO STANAG 4569) - zastosowano opracowany przez firmę Nexter system ochrony SAFEPRO.

Reklama

Komentarze

    Reklama