Reklama

Siły zbrojne

Francja: po rocznej przerwie odbyła się tradycyjna defilada

Fot. Régiment de marche du Tchad via Twitter
Fot. Régiment de marche du Tchad via Twitter

Francja obchodzi w środę swoje święto narodowe - Dzień Bastylii. W Paryżu, po roku spowodowanej pandemią Covid-19 przerwy, odbyła się tradycyjna defilada wojskowa, w której wzięło udział tysiące żołnierzy, setki pojazdów i dziesiątki samolotów.

W 2020 r. paryskie uroczystości ograniczono do mniejszej ceremonii na placu Zgody. Organizowana tradycyjnie na Polach Elizejskich parada wojskowa została w ubiegłym roku odwołana po raz pierwszy od 1945 r.

Tegorocznej defiladzie, w której przemaszerowało 4,3 tys. żołnierze, towarzyszyły dodatkowe środki ostrożności. Miejsca na trybunach, z których defiladę w poprzednich latach oglądało 25 tys. osób, zajęło tylko 10 tys. widzów. Każdy z nich musiał się wylegitymować aktualnym negatywnym testem na obecność koronawirusa lub zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciw Covid-19 albo przejściem tej choroby.

Obserwujący przemarsz wojsk na trybunach czy wzdłuż jego trasy musieli mieć na twarzach maseczki. Sami żołnierze nie zakrywali twarzy, gdyż - jak wyjaśniła francuska armia - wszyscy zostali w pełni zaszczepieni lub niedawno przebadani na obecność koronawirusa.

Pieszą defiladę poprowadzili żołnierze z kierowanej przez Francję europejskiej grupy zadaniowej Takuba, która ma walczyć z dżihadystami w Mali i całym regionie Sahelu. Grupa Takuba przejmie obowiązki od reorganizujących się sił francuskich, których liczebność w Sahelu ma zostać do 2022 r. zmniejszona o połowę.

W paradzie wzięło udział 221 pojazdów wojskowych, pośród nich po raz pierwszy kołowe transportery opancerzone nowej generacji Griffon. Przed najwyższymi urzędnikami państwowymi, w tym prezydentem Emmanuelem Macronem przedefilowało też 200 kawalerzystów z Gwardii Republikańskiej. Podczas parady lotniczej zaprezentowano 73 samoloty i 24 śmigłowce.

Reklama
Reklama

W trakcie uroczystości szczególnie uhonorowano personel wojskowej służby zdrowia, który walczy z epidemią oraz jednostki, które zajmowały się transportem szczepionek przeciw Covid-19 do francuskich terytoriów zamorskich.

Organizatorzy paryskich obchodów chcieli, by był to "optymistyczny Dzień Bastylii", podczas którego świętowane będzie "wychodzenie zjednoczonej pod trójkolorowym sztandarem Francji z pandemii".

Dwugodzinną paradę zakończył występ młodzieżowego chóru. Po defiladzie zgromadzoną publiczność zachęcano do oddawania krwi na rzecz rannych podczas operacji żołnierzy. Wieczorem w Paryżu pod Wieżą Eiffla odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Uroczystości z okazji święta narodowego trwają w całym kraju.

W środę we Francji upamiętnia się zdobycie 14 lipca 1789 r. przez mieszkańców Paryża mieszczącego się na zamku Bastylia więzienia, wydarzenia, które stanowiło symboliczny początek rewolucji francuskiej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama